Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”

Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. To właśnie relacjom między prezydentem Andrzejem Dudą a Solidarnością poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.
Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w numerze?

– Pierwsza umowa programowa pomiędzy Solidarnością a ówczesnym kandydatem na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą została podpisana pięć lat temu, 5 maja 2015 r. Była to bardzo ważna inicjatywa, zrealizowana z korzyścią nie tylko dla obu stron, ale również dla Polski, dla milionów pracujących Polaków, dla emerytów, dla polskich rodzin. Solidarność ma z dr. Andrzejem Dudą wspólne cele. Jeden z nich, może najważniejszy, to Polska równych szans, gdzie każdy człowiek jest dostrzegany, gdzie każdy region jest jednakowo ważny, gdzie szanowana jest praca, za którą człowiek otrzymuje godną płacę, pracując w godnych warunkach, gdzie dziękuje się tym, którzy te warunki zapewniają

– pisze w artykule „Prezydent na 40-lecia Solidarności" Teresa Wójcik.

Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” o I kadencji prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą.

– Kryzys pandemii koronawirusa nie omija nikogo, także w Polsce. To znaczy, że obciąża nas wszystkich. Jednak udaje się ochronić przed ogromnymi kosztami najliczniejsze, najmniej odporne na ciosy pandemii grupy ludności. Udaje się dzięki Solidarności i wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy. To jest zupełnie inne rozwiązanie niż stosowane przez rządy PO-PSL w latach 2008-2009, kiedy koszty kryzysu ponieśli prawie wyłącznie pracownicy, a bezrobocie w Polsce sięgało szczytu

– mówi nam Piotr Duda.



O istocie polityki zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy, jej kierunkach, sukcesach i problemach mówi dr Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu – szef Gabinetu Prezydenta, w rozmowie z Teresą Wójcik.

Od samego początku kwestia odtworzenia polskiej polityki zagranicznej była jednym z głównych zadań, jakie postawił sobie Prezydent Andrzej Duda. Odtworzenia właśnie, bo nasza diagnoza stanu spraw u progu tej prezydentury była pesymistyczna. Ówczesna polityka zagraniczna naszego kraju nie stawiała na naszą samodzielność i konkurencyjność, ale na wpisanie działań Polski w kontekst tego, co nazywano głównym nurtem. Trzeba dodać, że bez ambicji kształtowania jego celów. W efekcie mieliśmy fatalne relacje w regionie z Litwą czy krajami Grupy Wyszehradzkiej, zostaliśmy wykluczeni z dyskusji o Ukrainie. Nie mieliśmy żadnej polityki względem USA. Kontynuowaliśmy zależność energetyczną od Rosji. Nie byliśmy obecni w żadnym istotnym wydarzeniu o zasięgu globalnym ani w żadnej światowej instytucji. Nie mieliśmy partnerów poza Europą. A w Europie byliśmy tylko dodatkiem do polityki centralnych stolic. Teraz, po pięciu latach, te złe trendy udało się z sukcesem odwrócić

– słyszymy.

O prawdziwej stawce wyborów prezydenckich pisze Jakub Pacan


Konserwatysta Andrzej Duda broni wizji, by przy technicznym unowocześnianiu państwa i podnoszeniu jego sprawności, a co za tym idzie sprawczości najpierw wewnątrz, a potem w przestrzeni międzynarodowej, nie chłonąć nowinek obyczajowych z UE, ponieważ stanowią zagrożenie dla naszej tożsamości narodowej, osłabiają patriotyzm i myślenie w kategoriach polskiej racji stanu. Stąd silny akcent w kampanii na obronę tradycyjnej rodziny, powoływanie się na Jana Pawła II, chrześcijańskie dziedzictwo Polski i nieuleganie woli innych państw, szczególnie naszych sąsiadów.
Lewicowy liberał Rafał Trzaskowski bliski kosmopolitycznym elitom z Brukseli widzi w takiej postawie lęk przed nowoczesnością. Tylko wtedy, gdy Polska stanie się „normalnym europejskim krajem”, Unia przestanie się nas czepiać i staniemy się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty, a to z kolei będzie naszą gwarancją bezpieczeństwa – myśli ta strona polskich elit. Stawianie postępowości rozwiązań ponad silnymi instytucjami państwa jest gwarantem bezpiecznej, bo ucywilizowanej Polski.



Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim zdradza problemy swojego regionu.

Jedną z nich jest na pewno wojna w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie niedawno stanowisko objął nowy dyrektor. W tej sprawie poruszaliśmy już nawet parlamentarzystów. Ale okazuje się, że dyrektor został nadany przez Ministerstwo Kultury i dlatego nie może zostać odwołany. To nas jeszcze bardziej rozsierdziło. A dyrektor uderzył w członków Solidarności, walczy z nami, zwalniając kolejnych pracowników. Ale my tej sprawy nie odpuścimy. Kolejna z najważniejszych spraw w naszym regionie dotyczy Domu Pomocy Społecznej Szczurkowo w powiecie bartoszyckim. Tam udowodniono już wiele przestępstw przeciwko pracownikom, a jednym z nich jest chociażby przerabianie grafików czasu pracy.


W numerze również m.in.:
  • Adam Chmielecki "Solidarność jako wspólnota" - artykuł o pięknym dziedzictwie naszego związku
  • "Prezydent potrzebuje naszego wsparcia wyborczego" Jakub Pacan rozmawia z posłem Janem Mosińskim
  • "Polska Rafała" Mateusz Kosiński przewiduje jakby mogła wyglądać prezydentura Rafała Trzaskowskiego
  • "Policja: Madeleine nie żyje. Zabił ją pedofil" Paweł Pietkun przedstawia kulisy zaginięcia sprzed lat
  • "Bogu oddajemy Wasze organizacje związkowe" - wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące świata pracy zebrał Jakub Pacan
  • Z Adamem Palmą, muzykiem, kompozytorem, gitarzystą i wykładowcą rozmawia Bartosz Boruciak
  • Mariusz Krzysztofiński pisze o książce "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza"
  • W cyklu "Ludzie Wolności i Solidarności" Mateusz Wyrwich przedstawia Stanisława Sakwe
  • "Mit, percepcja, rzeczywistość" prof. Marek Jan Chodakiewicz pisze o micie "żydokomuny"
W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (26/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 


 

POLECANE
PiS wygrywa, KO w dół. Najnowszy sondaż partyjny z ostatniej chwili
PiS wygrywa, KO w dół. Najnowszy sondaż partyjny

Z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że ugrupowania prawicowe uzyskałyby większość w Sejmie. Z parlamentu znikłyby natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL

Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”

Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. To właśnie relacjom między prezydentem Andrzejem Dudą a Solidarnością poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "TS": Prezydent Andrzej Duda Człowiek Roku 2019 „Tygodnika Solidarność”
/ fot. TS


Przypominamy, że w związku z epidemią, "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji mobilnej za darmo.
Wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play lub App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI


A co jeszcze w numerze?

– Pierwsza umowa programowa pomiędzy Solidarnością a ówczesnym kandydatem na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą została podpisana pięć lat temu, 5 maja 2015 r. Była to bardzo ważna inicjatywa, zrealizowana z korzyścią nie tylko dla obu stron, ale również dla Polski, dla milionów pracujących Polaków, dla emerytów, dla polskich rodzin. Solidarność ma z dr. Andrzejem Dudą wspólne cele. Jeden z nich, może najważniejszy, to Polska równych szans, gdzie każdy człowiek jest dostrzegany, gdzie każdy region jest jednakowo ważny, gdzie szanowana jest praca, za którą człowiek otrzymuje godną płacę, pracując w godnych warunkach, gdzie dziękuje się tym, którzy te warunki zapewniają

– pisze w artykule „Prezydent na 40-lecia Solidarności" Teresa Wójcik.

Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” o I kadencji prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą.

– Kryzys pandemii koronawirusa nie omija nikogo, także w Polsce. To znaczy, że obciąża nas wszystkich. Jednak udaje się ochronić przed ogromnymi kosztami najliczniejsze, najmniej odporne na ciosy pandemii grupy ludności. Udaje się dzięki Solidarności i wsparciu Prezydenta Andrzeja Dudy. To jest zupełnie inne rozwiązanie niż stosowane przez rządy PO-PSL w latach 2008-2009, kiedy koszty kryzysu ponieśli prawie wyłącznie pracownicy, a bezrobocie w Polsce sięgało szczytu

– mówi nam Piotr Duda.



O istocie polityki zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy, jej kierunkach, sukcesach i problemach mówi dr Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu – szef Gabinetu Prezydenta, w rozmowie z Teresą Wójcik.

Od samego początku kwestia odtworzenia polskiej polityki zagranicznej była jednym z głównych zadań, jakie postawił sobie Prezydent Andrzej Duda. Odtworzenia właśnie, bo nasza diagnoza stanu spraw u progu tej prezydentury była pesymistyczna. Ówczesna polityka zagraniczna naszego kraju nie stawiała na naszą samodzielność i konkurencyjność, ale na wpisanie działań Polski w kontekst tego, co nazywano głównym nurtem. Trzeba dodać, że bez ambicji kształtowania jego celów. W efekcie mieliśmy fatalne relacje w regionie z Litwą czy krajami Grupy Wyszehradzkiej, zostaliśmy wykluczeni z dyskusji o Ukrainie. Nie mieliśmy żadnej polityki względem USA. Kontynuowaliśmy zależność energetyczną od Rosji. Nie byliśmy obecni w żadnym istotnym wydarzeniu o zasięgu globalnym ani w żadnej światowej instytucji. Nie mieliśmy partnerów poza Europą. A w Europie byliśmy tylko dodatkiem do polityki centralnych stolic. Teraz, po pięciu latach, te złe trendy udało się z sukcesem odwrócić

– słyszymy.

O prawdziwej stawce wyborów prezydenckich pisze Jakub Pacan


Konserwatysta Andrzej Duda broni wizji, by przy technicznym unowocześnianiu państwa i podnoszeniu jego sprawności, a co za tym idzie sprawczości najpierw wewnątrz, a potem w przestrzeni międzynarodowej, nie chłonąć nowinek obyczajowych z UE, ponieważ stanowią zagrożenie dla naszej tożsamości narodowej, osłabiają patriotyzm i myślenie w kategoriach polskiej racji stanu. Stąd silny akcent w kampanii na obronę tradycyjnej rodziny, powoływanie się na Jana Pawła II, chrześcijańskie dziedzictwo Polski i nieuleganie woli innych państw, szczególnie naszych sąsiadów.
Lewicowy liberał Rafał Trzaskowski bliski kosmopolitycznym elitom z Brukseli widzi w takiej postawie lęk przed nowoczesnością. Tylko wtedy, gdy Polska stanie się „normalnym europejskim krajem”, Unia przestanie się nas czepiać i staniemy się pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty, a to z kolei będzie naszą gwarancją bezpieczeństwa – myśli ta strona polskich elit. Stawianie postępowości rozwiązań ponad silnymi instytucjami państwa jest gwarantem bezpiecznej, bo ucywilizowanej Polski.



Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim zdradza problemy swojego regionu.

Jedną z nich jest na pewno wojna w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdzie niedawno stanowisko objął nowy dyrektor. W tej sprawie poruszaliśmy już nawet parlamentarzystów. Ale okazuje się, że dyrektor został nadany przez Ministerstwo Kultury i dlatego nie może zostać odwołany. To nas jeszcze bardziej rozsierdziło. A dyrektor uderzył w członków Solidarności, walczy z nami, zwalniając kolejnych pracowników. Ale my tej sprawy nie odpuścimy. Kolejna z najważniejszych spraw w naszym regionie dotyczy Domu Pomocy Społecznej Szczurkowo w powiecie bartoszyckim. Tam udowodniono już wiele przestępstw przeciwko pracownikom, a jednym z nich jest chociażby przerabianie grafików czasu pracy.


W numerze również m.in.:
  • Adam Chmielecki "Solidarność jako wspólnota" - artykuł o pięknym dziedzictwie naszego związku
  • "Prezydent potrzebuje naszego wsparcia wyborczego" Jakub Pacan rozmawia z posłem Janem Mosińskim
  • "Polska Rafała" Mateusz Kosiński przewiduje jakby mogła wyglądać prezydentura Rafała Trzaskowskiego
  • "Policja: Madeleine nie żyje. Zabił ją pedofil" Paweł Pietkun przedstawia kulisy zaginięcia sprzed lat
  • "Bogu oddajemy Wasze organizacje związkowe" - wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego dotyczące świata pracy zebrał Jakub Pacan
  • Z Adamem Palmą, muzykiem, kompozytorem, gitarzystą i wykładowcą rozmawia Bartosz Boruciak
  • Mariusz Krzysztofiński pisze o książce "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza"
  • W cyklu "Ludzie Wolności i Solidarności" Mateusz Wyrwich przedstawia Stanisława Sakwe
  • "Mit, percepcja, rzeczywistość" prof. Marek Jan Chodakiewicz pisze o micie "żydokomuny"
W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (26/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe