Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" - Prezydent Andrzej Duda : Dziękuję Solidarności

– Mamy silne poczucie swojej tożsamości i jesteśmy przywiązani do naszych wartości, z których mamy prawo być dumni. Mamy prawo bronić wartości, które wyznaje większość Polaków. Rodzina jest dla nas najważniejsza. W trakcie kampanii przedstawiłem Kartę Rodziny i nigdy nie pozwolę, aby wprowadzano w Polsce takie prawa, które uderzałyby właśnie w rodzinę – mówi w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim i Cezarym Krysztopą.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą? Prezydent ustosunkował się m.in. do pomysłu budowy tzw. „nowej Solidarności”. 

Po pierwsze, Solidarność to nazwa wielkiego ruchu społecznego, któremu zawdzięczamy wolną Polskę. Po drugie, nazwa Solidarność przynależy dziś do związku zawodowego, na którego czele stoi dziś pan Piotr Duda. Po trzecie, dla wielkiego ruchu Solidarności absolutnie fundamentalne było nauczanie Jana Pawła II. To w nim wielu odnajdywało inspirację i nadzieję. Chyba nie ma polityka z tamtych lat, nie tylko na prawicy, który by nie odczuł wtedy tego podmuchu historii. To dzięki niemu przemiany w Polsce odbyły się właśnie w sposób pokojowy. Nie da się mówić o nim, nie wspominając postaci Świętego Polaka, księży takich jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Jeśli ktoś próbuje teraz nawiązywać do tego ruchu z pominięciem tego chrześcijańskiego wymiaru, z pominięciem społecznego nauczania Kościoła, próbuje wyrugować z niego pamięć o roli Kościoła i jego nauczania, to zdecydowanie przekłamuje historię. Solidarność w Polsce była budowana w oparciu o społeczne nauczanie Kościoła. To dopiero takie skrajnie liberalne podejście rządzących w czasach transformacji podcięło w Polakach wiarę w to, że państwo może być budowane w oparciu właśnie o zasady przyświecające temu wielkiemu ruchowi Solidarności. Polsce więc nie potrzeba „nowej Solidarności”, tylko tej prawdziwej. Takiej, w której nie dzieli się Polaków ze względu na miejsce zamieszkania, status majątkowy czy wykształcenie. Potrzebujemy państwa, które jest budowane z myślą o wszystkich. Myślę, że jest to takie państwo, jakie staramy się wraz ze Zjednoczoną Prawicą budować obecnie.

 

W numerze również m.in. o planach wobec Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. z Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozmawia Mateusz Kosiński. 

Narracja w naszym Muzeum zostanie oparta na ścieżce oryginalnego układu komunikacyjnego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Znajdzie się w nim balans pomiędzy działaniami konserwatorskimi, rekonstrukcją części oryginalnych budynków WST, a nowoczesną przestrzenią muzealną, w której opowiedziana zostanie cała wojna obronna Polski z roku 1939. Z jednej strony zostanie w klasycznej formule dbania i prezentowania oryginalnych eksponatów, które wydobywamy w czasie kolejnych etapów misji archeologicznej, z drugiej strony zaproponujemy pewną spójną opowieść, narrację zamkniętą wokół trzech wartości – autentyzmu pola bitwy, symbolu początku wojny i wyrazu gotowości polskiego żołnierza do obrony ojczyzny. Narracja uwzględni też cztery warstwy, osie samego półwyspu – oś militarną, rekreacyjną – z czasów gdy Westerplatte było kurortem, oś gospodarczą i symboliczną. Będzie to więc opowieść, narracja nie tylko o polu bitewnym, walce polskiego żołnierza z Niemcami, ale też opowieść o świecie wartości.

 

„Partia na rozstajach” - Jakub Pacan o najnowszych problemach Platformy Obywatelskiej

Kolejne kryzysy kosztują Platformę Obywatelską coraz więcej, ponieważ to ugrupowanie nie jest w stanie poradzić sobie ani z napięciami wewnętrznymi, ani zewnętrznymi oraz wymyślić siebie na nowo. Dlatego partia jest coraz bardziej wrażliwa i coraz lżejsze sprawy są w stanie niebezpiecznie ją rozchybotać. W Platformie Obywatelskiej kolejny kryzys. Bynajmniej nie jest on spowodowany jedynie decyzją Borysa Budki dotyczącą poparcia przez niego pomysłu podwyżek dla parlamentarzystów. Ten kryzys wpisuje się w szerszy kontekst problemów strukturalnych szarpiących tę partię od lat.

 

W dziale kultura Bartosz Boruciak pyta Natalię Kukulską o to, czy nie obawia się, że najnowsza płyta artystki okaże się zbyt trudna dla odbiorców. 

Mam nadzieję, że tak nie będzie. Single promujące wydawnictwo miały bardzo pozytywny odzew wśród odbiorców. Mam na myśli komentarze i ilość wyświetleń realnych, bo wiem, że na YouTubie można je kupić, ale mój management ma zakaz takich nieuczciwych posunięć (śmiech). Wracając do pytania, moja najnowsza płyta nie jest trudna, jest dla osób wrażliwych. W odbiorze jest bardzo przyjemna i łatwa, ale trudno ją było stworzyć. Jej przygotowanie było niełatwe, stanowiło bardzo duże wyzwanie logistyczne. Zaangażowanych w produkcję albumu było blisko 100 osób. W dużym studiu zabrakło kabli i mikrofonów (śmiech)

mówi wokalistka. 

 


Teresa Wójcik rozmawia ze z Marcinem Gallo przewodniczącym Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Komornikach w Regionie Wielkopolskim, który rozpoczął służbę w WOT.


Po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierz WOT odbywa comiesięczne, weekendowe szkolenia rotacyjne, gdzie nabywa dodatkowych umiejętności, szkoli się w zakresie swojego przydziału etatowego, jak również może podnosić kwalifikacje poprzez wiele szkoleń proponowanych przez wojsko. Poczta Polska jako pracodawca przychylnym okiem patrzy na wojskowe zaangażowanie pracowników i udział w strukturach WOT. Umożliwia odbywanie szkolenia podstawowego i służb rotacyjnych. Podczas szkolenia podstawowego nasza solidarnościowo-pocztowa grupa wspierała się i pomagała sobie nawzajem na wszystkich etapach tego szkolenia.

 

W numerze również m.in.: 

  • "Westerplatte znów będzie wielkie" Mateusz Kosiński przedstawia plany Muzeum Westerplatte i Wojny 1920 r. 
  • "A więc wojna" Agnieszka Żurek o początkach II wojny światowej 
  • Robert Wąsik "Solidarność rusza na pomoc Białorusi" 
  • Teresa Wójcik "PGNiG - dobre I półrocze" 
  • "Naszą bronią jest różaniec" Agnieszka Żurek rozmawia z Pawłem Jaworskim założycielem wspólnoty Żołnierze Chrystusa 
  • "Kreml zanurzony we krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach we współczesnej Rosji 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne pogromy" 
  • Andrzej Berezowski - "Muzyka Chopina i jej mecenas" 
  • "Pamiętamy o dziedzictwie Solidarności - prof. Rafał Wiśniewski w rozmowie z Robertem Wąsikiem 
  • "Raport (i list) mniejszości 2020" - o brytyjskim systemie MSV, który ma przewidywać, kto może popełnić zbrodnię 
  • "Spełnione marzenie Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk 
     

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" - Prezydent Andrzej Duda : Dziękuję Solidarności

– Mamy silne poczucie swojej tożsamości i jesteśmy przywiązani do naszych wartości, z których mamy prawo być dumni. Mamy prawo bronić wartości, które wyznaje większość Polaków. Rodzina jest dla nas najważniejsza. W trakcie kampanii przedstawiłem Kartę Rodziny i nigdy nie pozwolę, aby wprowadzano w Polsce takie prawa, które uderzałyby właśnie w rodzinę – mówi w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim i Cezarym Krysztopą.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą? Prezydent ustosunkował się m.in. do pomysłu budowy tzw. „nowej Solidarności”. 

Po pierwsze, Solidarność to nazwa wielkiego ruchu społecznego, któremu zawdzięczamy wolną Polskę. Po drugie, nazwa Solidarność przynależy dziś do związku zawodowego, na którego czele stoi dziś pan Piotr Duda. Po trzecie, dla wielkiego ruchu Solidarności absolutnie fundamentalne było nauczanie Jana Pawła II. To w nim wielu odnajdywało inspirację i nadzieję. Chyba nie ma polityka z tamtych lat, nie tylko na prawicy, który by nie odczuł wtedy tego podmuchu historii. To dzięki niemu przemiany w Polsce odbyły się właśnie w sposób pokojowy. Nie da się mówić o nim, nie wspominając postaci Świętego Polaka, księży takich jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Jeśli ktoś próbuje teraz nawiązywać do tego ruchu z pominięciem tego chrześcijańskiego wymiaru, z pominięciem społecznego nauczania Kościoła, próbuje wyrugować z niego pamięć o roli Kościoła i jego nauczania, to zdecydowanie przekłamuje historię. Solidarność w Polsce była budowana w oparciu o społeczne nauczanie Kościoła. To dopiero takie skrajnie liberalne podejście rządzących w czasach transformacji podcięło w Polakach wiarę w to, że państwo może być budowane w oparciu właśnie o zasady przyświecające temu wielkiemu ruchowi Solidarności. Polsce więc nie potrzeba „nowej Solidarności”, tylko tej prawdziwej. Takiej, w której nie dzieli się Polaków ze względu na miejsce zamieszkania, status majątkowy czy wykształcenie. Potrzebujemy państwa, które jest budowane z myślą o wszystkich. Myślę, że jest to takie państwo, jakie staramy się wraz ze Zjednoczoną Prawicą budować obecnie.

 

W numerze również m.in. o planach wobec Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. z Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozmawia Mateusz Kosiński. 

Narracja w naszym Muzeum zostanie oparta na ścieżce oryginalnego układu komunikacyjnego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Znajdzie się w nim balans pomiędzy działaniami konserwatorskimi, rekonstrukcją części oryginalnych budynków WST, a nowoczesną przestrzenią muzealną, w której opowiedziana zostanie cała wojna obronna Polski z roku 1939. Z jednej strony zostanie w klasycznej formule dbania i prezentowania oryginalnych eksponatów, które wydobywamy w czasie kolejnych etapów misji archeologicznej, z drugiej strony zaproponujemy pewną spójną opowieść, narrację zamkniętą wokół trzech wartości – autentyzmu pola bitwy, symbolu początku wojny i wyrazu gotowości polskiego żołnierza do obrony ojczyzny. Narracja uwzględni też cztery warstwy, osie samego półwyspu – oś militarną, rekreacyjną – z czasów gdy Westerplatte było kurortem, oś gospodarczą i symboliczną. Będzie to więc opowieść, narracja nie tylko o polu bitewnym, walce polskiego żołnierza z Niemcami, ale też opowieść o świecie wartości.

 

„Partia na rozstajach” - Jakub Pacan o najnowszych problemach Platformy Obywatelskiej

Kolejne kryzysy kosztują Platformę Obywatelską coraz więcej, ponieważ to ugrupowanie nie jest w stanie poradzić sobie ani z napięciami wewnętrznymi, ani zewnętrznymi oraz wymyślić siebie na nowo. Dlatego partia jest coraz bardziej wrażliwa i coraz lżejsze sprawy są w stanie niebezpiecznie ją rozchybotać. W Platformie Obywatelskiej kolejny kryzys. Bynajmniej nie jest on spowodowany jedynie decyzją Borysa Budki dotyczącą poparcia przez niego pomysłu podwyżek dla parlamentarzystów. Ten kryzys wpisuje się w szerszy kontekst problemów strukturalnych szarpiących tę partię od lat.

 

W dziale kultura Bartosz Boruciak pyta Natalię Kukulską o to, czy nie obawia się, że najnowsza płyta artystki okaże się zbyt trudna dla odbiorców. 

Mam nadzieję, że tak nie będzie. Single promujące wydawnictwo miały bardzo pozytywny odzew wśród odbiorców. Mam na myśli komentarze i ilość wyświetleń realnych, bo wiem, że na YouTubie można je kupić, ale mój management ma zakaz takich nieuczciwych posunięć (śmiech). Wracając do pytania, moja najnowsza płyta nie jest trudna, jest dla osób wrażliwych. W odbiorze jest bardzo przyjemna i łatwa, ale trudno ją było stworzyć. Jej przygotowanie było niełatwe, stanowiło bardzo duże wyzwanie logistyczne. Zaangażowanych w produkcję albumu było blisko 100 osób. W dużym studiu zabrakło kabli i mikrofonów (śmiech)

mówi wokalistka. 

 


Teresa Wójcik rozmawia ze z Marcinem Gallo przewodniczącym Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Komornikach w Regionie Wielkopolskim, który rozpoczął służbę w WOT.


Po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierz WOT odbywa comiesięczne, weekendowe szkolenia rotacyjne, gdzie nabywa dodatkowych umiejętności, szkoli się w zakresie swojego przydziału etatowego, jak również może podnosić kwalifikacje poprzez wiele szkoleń proponowanych przez wojsko. Poczta Polska jako pracodawca przychylnym okiem patrzy na wojskowe zaangażowanie pracowników i udział w strukturach WOT. Umożliwia odbywanie szkolenia podstawowego i służb rotacyjnych. Podczas szkolenia podstawowego nasza solidarnościowo-pocztowa grupa wspierała się i pomagała sobie nawzajem na wszystkich etapach tego szkolenia.

 

W numerze również m.in.: 

  • "Westerplatte znów będzie wielkie" Mateusz Kosiński przedstawia plany Muzeum Westerplatte i Wojny 1920 r. 
  • "A więc wojna" Agnieszka Żurek o początkach II wojny światowej 
  • Robert Wąsik "Solidarność rusza na pomoc Białorusi" 
  • Teresa Wójcik "PGNiG - dobre I półrocze" 
  • "Naszą bronią jest różaniec" Agnieszka Żurek rozmawia z Pawłem Jaworskim założycielem wspólnoty Żołnierze Chrystusa 
  • "Kreml zanurzony we krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach we współczesnej Rosji 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne pogromy" 
  • Andrzej Berezowski - "Muzyka Chopina i jej mecenas" 
  • "Pamiętamy o dziedzictwie Solidarności - prof. Rafał Wiśniewski w rozmowie z Robertem Wąsikiem 
  • "Raport (i list) mniejszości 2020" - o brytyjskim systemie MSV, który ma przewidywać, kto może popełnić zbrodnię 
  • "Spełnione marzenie Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk 
     

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe