Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" - Prezydent Andrzej Duda : Dziękuję Solidarności

– Mamy silne poczucie swojej tożsamości i jesteśmy przywiązani do naszych wartości, z których mamy prawo być dumni. Mamy prawo bronić wartości, które wyznaje większość Polaków. Rodzina jest dla nas najważniejsza. W trakcie kampanii przedstawiłem Kartę Rodziny i nigdy nie pozwolę, aby wprowadzano w Polsce takie prawa, które uderzałyby właśnie w rodzinę – mówi w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim i Cezarym Krysztopą.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą? Prezydent ustosunkował się m.in. do pomysłu budowy tzw. „nowej Solidarności”. 

Po pierwsze, Solidarność to nazwa wielkiego ruchu społecznego, któremu zawdzięczamy wolną Polskę. Po drugie, nazwa Solidarność przynależy dziś do związku zawodowego, na którego czele stoi dziś pan Piotr Duda. Po trzecie, dla wielkiego ruchu Solidarności absolutnie fundamentalne było nauczanie Jana Pawła II. To w nim wielu odnajdywało inspirację i nadzieję. Chyba nie ma polityka z tamtych lat, nie tylko na prawicy, który by nie odczuł wtedy tego podmuchu historii. To dzięki niemu przemiany w Polsce odbyły się właśnie w sposób pokojowy. Nie da się mówić o nim, nie wspominając postaci Świętego Polaka, księży takich jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Jeśli ktoś próbuje teraz nawiązywać do tego ruchu z pominięciem tego chrześcijańskiego wymiaru, z pominięciem społecznego nauczania Kościoła, próbuje wyrugować z niego pamięć o roli Kościoła i jego nauczania, to zdecydowanie przekłamuje historię. Solidarność w Polsce była budowana w oparciu o społeczne nauczanie Kościoła. To dopiero takie skrajnie liberalne podejście rządzących w czasach transformacji podcięło w Polakach wiarę w to, że państwo może być budowane w oparciu właśnie o zasady przyświecające temu wielkiemu ruchowi Solidarności. Polsce więc nie potrzeba „nowej Solidarności”, tylko tej prawdziwej. Takiej, w której nie dzieli się Polaków ze względu na miejsce zamieszkania, status majątkowy czy wykształcenie. Potrzebujemy państwa, które jest budowane z myślą o wszystkich. Myślę, że jest to takie państwo, jakie staramy się wraz ze Zjednoczoną Prawicą budować obecnie.

 

W numerze również m.in. o planach wobec Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. z Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozmawia Mateusz Kosiński. 

Narracja w naszym Muzeum zostanie oparta na ścieżce oryginalnego układu komunikacyjnego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Znajdzie się w nim balans pomiędzy działaniami konserwatorskimi, rekonstrukcją części oryginalnych budynków WST, a nowoczesną przestrzenią muzealną, w której opowiedziana zostanie cała wojna obronna Polski z roku 1939. Z jednej strony zostanie w klasycznej formule dbania i prezentowania oryginalnych eksponatów, które wydobywamy w czasie kolejnych etapów misji archeologicznej, z drugiej strony zaproponujemy pewną spójną opowieść, narrację zamkniętą wokół trzech wartości – autentyzmu pola bitwy, symbolu początku wojny i wyrazu gotowości polskiego żołnierza do obrony ojczyzny. Narracja uwzględni też cztery warstwy, osie samego półwyspu – oś militarną, rekreacyjną – z czasów gdy Westerplatte było kurortem, oś gospodarczą i symboliczną. Będzie to więc opowieść, narracja nie tylko o polu bitewnym, walce polskiego żołnierza z Niemcami, ale też opowieść o świecie wartości.

 

„Partia na rozstajach” - Jakub Pacan o najnowszych problemach Platformy Obywatelskiej

Kolejne kryzysy kosztują Platformę Obywatelską coraz więcej, ponieważ to ugrupowanie nie jest w stanie poradzić sobie ani z napięciami wewnętrznymi, ani zewnętrznymi oraz wymyślić siebie na nowo. Dlatego partia jest coraz bardziej wrażliwa i coraz lżejsze sprawy są w stanie niebezpiecznie ją rozchybotać. W Platformie Obywatelskiej kolejny kryzys. Bynajmniej nie jest on spowodowany jedynie decyzją Borysa Budki dotyczącą poparcia przez niego pomysłu podwyżek dla parlamentarzystów. Ten kryzys wpisuje się w szerszy kontekst problemów strukturalnych szarpiących tę partię od lat.

 

W dziale kultura Bartosz Boruciak pyta Natalię Kukulską o to, czy nie obawia się, że najnowsza płyta artystki okaże się zbyt trudna dla odbiorców. 

Mam nadzieję, że tak nie będzie. Single promujące wydawnictwo miały bardzo pozytywny odzew wśród odbiorców. Mam na myśli komentarze i ilość wyświetleń realnych, bo wiem, że na YouTubie można je kupić, ale mój management ma zakaz takich nieuczciwych posunięć (śmiech). Wracając do pytania, moja najnowsza płyta nie jest trudna, jest dla osób wrażliwych. W odbiorze jest bardzo przyjemna i łatwa, ale trudno ją było stworzyć. Jej przygotowanie było niełatwe, stanowiło bardzo duże wyzwanie logistyczne. Zaangażowanych w produkcję albumu było blisko 100 osób. W dużym studiu zabrakło kabli i mikrofonów (śmiech)

mówi wokalistka. 

 


Teresa Wójcik rozmawia ze z Marcinem Gallo przewodniczącym Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Komornikach w Regionie Wielkopolskim, który rozpoczął służbę w WOT.


Po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierz WOT odbywa comiesięczne, weekendowe szkolenia rotacyjne, gdzie nabywa dodatkowych umiejętności, szkoli się w zakresie swojego przydziału etatowego, jak również może podnosić kwalifikacje poprzez wiele szkoleń proponowanych przez wojsko. Poczta Polska jako pracodawca przychylnym okiem patrzy na wojskowe zaangażowanie pracowników i udział w strukturach WOT. Umożliwia odbywanie szkolenia podstawowego i służb rotacyjnych. Podczas szkolenia podstawowego nasza solidarnościowo-pocztowa grupa wspierała się i pomagała sobie nawzajem na wszystkich etapach tego szkolenia.

 

W numerze również m.in.: 

  • "Westerplatte znów będzie wielkie" Mateusz Kosiński przedstawia plany Muzeum Westerplatte i Wojny 1920 r. 
  • "A więc wojna" Agnieszka Żurek o początkach II wojny światowej 
  • Robert Wąsik "Solidarność rusza na pomoc Białorusi" 
  • Teresa Wójcik "PGNiG - dobre I półrocze" 
  • "Naszą bronią jest różaniec" Agnieszka Żurek rozmawia z Pawłem Jaworskim założycielem wspólnoty Żołnierze Chrystusa 
  • "Kreml zanurzony we krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach we współczesnej Rosji 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne pogromy" 
  • Andrzej Berezowski - "Muzyka Chopina i jej mecenas" 
  • "Pamiętamy o dziedzictwie Solidarności - prof. Rafał Wiśniewski w rozmowie z Robertem Wąsikiem 
  • "Raport (i list) mniejszości 2020" - o brytyjskim systemie MSV, który ma przewidywać, kto może popełnić zbrodnię 
  • "Spełnione marzenie Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk 
     

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To koniec. Jest komunikat w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
To koniec. Jest komunikat w sprawie króla Karola III

Dobra wiadomość z Pałacu Buckingham. To koniec nieobecności króla Karol III. Monarcha wraca do uczestniczenia w oficjalnych wydarzeniach publicznych, czego zaprzestał w lutym po zdiagnozowaniu u niego nowotworu.

Jarosław Kaczyński: Wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: Wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym

Wybory do Parlamentu Europejskiego są o tym, byśmy pozostali państwem istniejącym, państwem suwerennym i państwem niepodległym - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek podczas konwencji w Kielcach.

Znana polska piosenkarką przeszła poważną operacje z ostatniej chwili
Znana polska piosenkarką przeszła poważną operacje

Znana polska piosenkarką przeszła poważną operację. Ujawniła, co się stało.

Oficjalnie: PiS przedstawił liderów list do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Oficjalnie: PiS przedstawił liderów list do Parlamentu Europejskiego

Była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, b. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz b. prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród liderów list PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kijów: Trwa demontaż pomnika upamiętniającego ugodę perejasławską, w ramach której Chmielnicki oddał Ukrainę Rosji z ostatniej chwili
Kijów: Trwa demontaż pomnika upamiętniającego ugodę perejasławską, w ramach której Chmielnicki oddał Ukrainę Rosji

Kijowska Miejska Administracja Państwowa na oficjalnym kanale na Telegramie informuje, że rozpoczęto demontaż granitowej monumentalnej kompozycji ku czci kozackiej Rady Perejasławskiej pod Łukiem Wolności Narodu Ukraińskiego. 

 Niepokojące dane z polskich dróg. Policja apeluje o ostrożność z ostatniej chwili
Niepokojące dane z polskich dróg. Policja apeluje o ostrożność

Od wtorku do środy włącznie na polskich drogach doszło do 159 wypadków, w których zginęło 16 osób, a 186 zostało rannych – poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. W tym czasie policjanci zatrzymali prawie 600 nietrzeźwych kierujących.

Nie żyje znany muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany muzyk

Media obiegła informacja o śmierci znanego muzyka. Richard Tandy przez wiele lat związany był z zespołem Electric Light Orchestra. Miał 76 lat.

Co jeśli Rosja przełamie front na Ukrainie? Macron zabiera głos z ostatniej chwili
Co jeśli Rosja przełamie front na Ukrainie? Macron zabiera głos

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Economist” prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli Kijów zwróci się o pomoc, a Rosja przełamie linię frontu. 

 Złośliwy wpis Tuska w Dniu Flagi RP z ostatniej chwili
Złośliwy wpis Tuska w Dniu Flagi RP

Premier Donald Tusk opublikował złośliwy wpis w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo zamieścił własne zdjęcie, na którym widać go na tle biało-czerwonych barw. Szef polskiego rządu nie szczędził również uszczypliwości wobec swojego poprzednika Mateusza Morawieckiego.

Andrzej Duda napisał do Donalda Tuska list z ostatniej chwili
Andrzej Duda napisał do Donalda Tuska list

Prezydent Andrzej Duda napisał do premiera Donalda Tuska list ws. zorganizowania w Polsce, podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dwóch szczytów: Unia Europejska – Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska – Ukraina.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" - Prezydent Andrzej Duda : Dziękuję Solidarności

– Mamy silne poczucie swojej tożsamości i jesteśmy przywiązani do naszych wartości, z których mamy prawo być dumni. Mamy prawo bronić wartości, które wyznaje większość Polaków. Rodzina jest dla nas najważniejsza. W trakcie kampanii przedstawiłem Kartę Rodziny i nigdy nie pozwolę, aby wprowadzano w Polsce takie prawa, które uderzałyby właśnie w rodzinę – mówi w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim i Cezarym Krysztopą.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.

LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą? Prezydent ustosunkował się m.in. do pomysłu budowy tzw. „nowej Solidarności”. 

Po pierwsze, Solidarność to nazwa wielkiego ruchu społecznego, któremu zawdzięczamy wolną Polskę. Po drugie, nazwa Solidarność przynależy dziś do związku zawodowego, na którego czele stoi dziś pan Piotr Duda. Po trzecie, dla wielkiego ruchu Solidarności absolutnie fundamentalne było nauczanie Jana Pawła II. To w nim wielu odnajdywało inspirację i nadzieję. Chyba nie ma polityka z tamtych lat, nie tylko na prawicy, który by nie odczuł wtedy tego podmuchu historii. To dzięki niemu przemiany w Polsce odbyły się właśnie w sposób pokojowy. Nie da się mówić o nim, nie wspominając postaci Świętego Polaka, księży takich jak błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Jeśli ktoś próbuje teraz nawiązywać do tego ruchu z pominięciem tego chrześcijańskiego wymiaru, z pominięciem społecznego nauczania Kościoła, próbuje wyrugować z niego pamięć o roli Kościoła i jego nauczania, to zdecydowanie przekłamuje historię. Solidarność w Polsce była budowana w oparciu o społeczne nauczanie Kościoła. To dopiero takie skrajnie liberalne podejście rządzących w czasach transformacji podcięło w Polakach wiarę w to, że państwo może być budowane w oparciu właśnie o zasady przyświecające temu wielkiemu ruchowi Solidarności. Polsce więc nie potrzeba „nowej Solidarności”, tylko tej prawdziwej. Takiej, w której nie dzieli się Polaków ze względu na miejsce zamieszkania, status majątkowy czy wykształcenie. Potrzebujemy państwa, które jest budowane z myślą o wszystkich. Myślę, że jest to takie państwo, jakie staramy się wraz ze Zjednoczoną Prawicą budować obecnie.

 

W numerze również m.in. o planach wobec Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. z Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozmawia Mateusz Kosiński. 

Narracja w naszym Muzeum zostanie oparta na ścieżce oryginalnego układu komunikacyjnego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Znajdzie się w nim balans pomiędzy działaniami konserwatorskimi, rekonstrukcją części oryginalnych budynków WST, a nowoczesną przestrzenią muzealną, w której opowiedziana zostanie cała wojna obronna Polski z roku 1939. Z jednej strony zostanie w klasycznej formule dbania i prezentowania oryginalnych eksponatów, które wydobywamy w czasie kolejnych etapów misji archeologicznej, z drugiej strony zaproponujemy pewną spójną opowieść, narrację zamkniętą wokół trzech wartości – autentyzmu pola bitwy, symbolu początku wojny i wyrazu gotowości polskiego żołnierza do obrony ojczyzny. Narracja uwzględni też cztery warstwy, osie samego półwyspu – oś militarną, rekreacyjną – z czasów gdy Westerplatte było kurortem, oś gospodarczą i symboliczną. Będzie to więc opowieść, narracja nie tylko o polu bitewnym, walce polskiego żołnierza z Niemcami, ale też opowieść o świecie wartości.

 

„Partia na rozstajach” - Jakub Pacan o najnowszych problemach Platformy Obywatelskiej

Kolejne kryzysy kosztują Platformę Obywatelską coraz więcej, ponieważ to ugrupowanie nie jest w stanie poradzić sobie ani z napięciami wewnętrznymi, ani zewnętrznymi oraz wymyślić siebie na nowo. Dlatego partia jest coraz bardziej wrażliwa i coraz lżejsze sprawy są w stanie niebezpiecznie ją rozchybotać. W Platformie Obywatelskiej kolejny kryzys. Bynajmniej nie jest on spowodowany jedynie decyzją Borysa Budki dotyczącą poparcia przez niego pomysłu podwyżek dla parlamentarzystów. Ten kryzys wpisuje się w szerszy kontekst problemów strukturalnych szarpiących tę partię od lat.

 

W dziale kultura Bartosz Boruciak pyta Natalię Kukulską o to, czy nie obawia się, że najnowsza płyta artystki okaże się zbyt trudna dla odbiorców. 

Mam nadzieję, że tak nie będzie. Single promujące wydawnictwo miały bardzo pozytywny odzew wśród odbiorców. Mam na myśli komentarze i ilość wyświetleń realnych, bo wiem, że na YouTubie można je kupić, ale mój management ma zakaz takich nieuczciwych posunięć (śmiech). Wracając do pytania, moja najnowsza płyta nie jest trudna, jest dla osób wrażliwych. W odbiorze jest bardzo przyjemna i łatwa, ale trudno ją było stworzyć. Jej przygotowanie było niełatwe, stanowiło bardzo duże wyzwanie logistyczne. Zaangażowanych w produkcję albumu było blisko 100 osób. W dużym studiu zabrakło kabli i mikrofonów (śmiech)

mówi wokalistka. 

 


Teresa Wójcik rozmawia ze z Marcinem Gallo przewodniczącym Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Komornikach w Regionie Wielkopolskim, który rozpoczął służbę w WOT.


Po ukończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierz WOT odbywa comiesięczne, weekendowe szkolenia rotacyjne, gdzie nabywa dodatkowych umiejętności, szkoli się w zakresie swojego przydziału etatowego, jak również może podnosić kwalifikacje poprzez wiele szkoleń proponowanych przez wojsko. Poczta Polska jako pracodawca przychylnym okiem patrzy na wojskowe zaangażowanie pracowników i udział w strukturach WOT. Umożliwia odbywanie szkolenia podstawowego i służb rotacyjnych. Podczas szkolenia podstawowego nasza solidarnościowo-pocztowa grupa wspierała się i pomagała sobie nawzajem na wszystkich etapach tego szkolenia.

 

W numerze również m.in.: 

  • "Westerplatte znów będzie wielkie" Mateusz Kosiński przedstawia plany Muzeum Westerplatte i Wojny 1920 r. 
  • "A więc wojna" Agnieszka Żurek o początkach II wojny światowej 
  • Robert Wąsik "Solidarność rusza na pomoc Białorusi" 
  • Teresa Wójcik "PGNiG - dobre I półrocze" 
  • "Naszą bronią jest różaniec" Agnieszka Żurek rozmawia z Pawłem Jaworskim założycielem wspólnoty Żołnierze Chrystusa 
  • "Kreml zanurzony we krwi" Paweł Pietkun o politycznych mordach we współczesnej Rosji 
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rewolucyjne pogromy" 
  • Andrzej Berezowski - "Muzyka Chopina i jej mecenas" 
  • "Pamiętamy o dziedzictwie Solidarności - prof. Rafał Wiśniewski w rozmowie z Robertem Wąsikiem 
  • "Raport (i list) mniejszości 2020" - o brytyjskim systemie MSV, który ma przewidywać, kto może popełnić zbrodnię 
  • "Spełnione marzenie Roberta Lewandowskiego" Łukasz Bobruk 
     

W numerze również felietony, analizy i inne artykuły. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najnowszy numer "TS" (34/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj. 
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe