„Droga ku wolności” – wystawa „Tygodnika Solidarność” zawitała do Wrocławia

Oficjalne otwarcie wystawy, będącej plastycznym przedstawieniem drogi ku wolności, którą podążył polski naród w XX wieku, odbyła się 8 września na dworcu Wrocław Główny. Wystawa w formie stacjonarnej dostępna będzie przez cały miesiąc na dworcach w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. - Solidarność jako pierwsza naruszyła żelazną kurtynę, która dzieliła Europę, jako pierwsza zadała cios Związkowi Radzieckiemu, który okazał się nokautem. „Tygodnik Solidarność” także był elementem tej pokojowej rewolucji, dlatego jesteśmy zobowiązani, by tę historię kultywować – wyjaśniał zebranym na konferencji we Wrocławiu Konrad Wernicki z „TS”.
Tadeusz Szulc, dyrektor oddziału PKP S.A. w województwie dolnośląskim i opolskim, przypomniał, że kilka tygodni temu na dworcu we Wrocławiu znajdowała się wystawa „TU rodziła się Solidarność”. - Obie wystawy wpisują się w rok 40-lecia NSZZ Solidarność, którego powstanie doprowadziło Polaków do drogi ku wolności. Wystawa pokazuje, jakie przebiegały te drogi. Cieszę się z tego, że PKP mogło zostać partnerem strategicznym tej wystawy. Zaszczytem jest, że możemy w tym święcie Solidarności uczestniczyć – podkreślał Szulc.
- Mam nadzieje, że ta wystawa zainspiruje młode osoby, by podjąć szersze działania badawcze, by jeszcze bardziej zgłębić historię Polski. Przecież 40 lat temu, my, którzy walczyliśmy wtedy o wolną Polskę, też byliśmy młodymi ludźmi. Chciałbym, żeby teraz młodzi mogli przejąć pałeczkę od starszych kolegów w walce o godność wszystkich ludzi. Korzystając z okazji chciałbym także podziękować panu dyrektorowi Szulcowi i Krajowej Sekcji Kolejowej Solidarności, że ta wystawa mogła pojawić się na wrocławskim dworcu. To już kolejna taka inicjatywa. W 2018 r. ulokowane tu były wystawy dotyczące niepodległości, była też wystawa dotycząca ważnego wydarzenia, jakim była głodówka kolejarzy. Dziękuje też „Tygodnikowi Solidarność” za to, że przez wystawę „Droga ku wolności” przedstawił historię Solidarności w sposób czytelny, docierający do młodzieży, a nawet dzieci – przemawiał Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność.