"Głos pracownika": Ocenianie to nie produkcja ocen

W ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem. W mediach pojawiły się informacje, że nauczyciele, w obawie przed zamknięciem szkół, próbują na zapas oceniać uczniów, wystawiając im tak często oceny, jak to tylko możliwe. Olga Zielińska z „Radia Gdańsk” zapytała Monikę Ćwiklińską, rzeczniczkę prasową Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", co związek sądzi na ten temat.
pixabay

- Ocenianie to nie produkcja ocen. Ocenianie służy określaniu poziomu wiedzy nabytej w ciągu jakiegoś czasu przez ucznia. Produkcja ocen jest niezgodna z metodyką pracy nauczyciela. Większość nauczycieli pracuje normalnie, organizuje zajęcia, przekazuje wiedzę i zgodnie z tym, co jest w planach wynikowych na dany rok, ocenia umiejętności swoich podopiecznych. Myślę, że są tylko pojedyncze przypadki nauczycieli, którzy nie wykonują pracy tak, jak należy - powiedziała w audycji „Głos pracownika” Monika Ćwiklińska.

Rzeczniczka oświatowej Solidarności oceniła też ewentualne przygotowanie nauczycieli do nauki zdalnej w nowym roku szkolnym. - Poziom wyposażenia szkół i nauczycieli w odpowiedni sprzęt jest bardzo różny, podobnie jak przed pandemią. Z tego, co słyszę, nadal ten problem istnieje, ale oczywiście nie wszędzie. Są szkoły, które są świetnie wyposażone, gdzie samorządy dbają o jakość edukacji, ale jest wiele takich samorządów i gmin, gdzie zawsze próbuje się oszczędzać na oświacie i tak się dzieje również teraz – mówiła Ćwiklińska.

Co również warte podkreślenia to fakt, że oświatowa Solidarność upomina się o wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli. - Od 1 września nauczyciele otrzymali podwyżkę o 6 proc. Solidarność woli nazywać tę podwyżkę "rewaloryzacją", która nadal nie spowodowała jakiejś rewolucji w wynagrodzeniach. System wynagradzania jest ciągle przestarzały i nieodpowiedni. Brak systemu motywacyjnego, niskie uposażenie, kiepskie warunki pracy - to wszystko powoduje, że do zawodu nie garną się młodzi. Natomiast w większości nauczyciele to kobiety po pięćdziesiątce. One już są często wypalone zawodowo, przeciążone zwiększającymi się obowiązkami, biurokracją, myślą o świadczeniu kompensacyjnym lub przejściu na emeryturę. Nie wróży to dobrze polskiej edukacji - zauważyła Ćwiklińska.

 

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura