Relacja własna: Jaworzno się skrzyknęło! Była też i "Solidarność"

Jak cała Polska, również Jaworzno zmierzyło się we wtorek 27 października z nielegalną manifestacją zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego, sprzeciwiających się niedawnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.
 Relacja własna: Jaworzno się skrzyknęło! Była też i
/ Aleksander „Alex’ Tura

W Jaworznie o godzinie 19 wyruszył „spacer” spod Urzędu Miejskiego kierując się przez centrum miasta pod siedzibę PiS. Po drodze przechodzili obok Kolegiaty św. Wojciecha i Katarzyny. Świątynia usytuowana jest przy jaworznickim rynku.

Obserwując wydarzenia z kraju, gdzie tzw. Manifestanci atakowali kościoły, grupa jaworznian na szybko się skrzyknęła, aby nie dopuścić do profanacji świątyni. Z inicjatywą wyszło jedno ze stowarzyszeń Jaworznicka Inicjatywa Narodowa. Stowarzyszenie to jest zaangażowane w różne inicjatywy narodowe, upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych, organizowanie biegów patriotycznych. Pod świątynią zameldowali się również przedstawiciele NSZZ "Solidarność" z Jaworzna, byli tam członkowie Związku z Zakładu Górniczego Sobieski, z jaworznickich wodociągów z Państwowej Straży Pożarnej z Jaworzna. Emerytowani górnicy zrzeszeni w Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" ZG Sobieski, a także zwykli mieszkańcy Jaworzna.

Demonstracja w większości przebiegała spokojnie, lecz niepokojowo, najłagodniejsze hasła wykrzykiwane w stronę obrońców świątyni to „wyp...ać” reszty szkoda cytować.

Obyło się bez incydentów jednak po oficjalnym zakończeniu „spacerku” grupa około stu osób wróciła pod kościół i rozpoczęła bluzgi od nowa. Były to w 95 % ludzie młodzi, uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale dało się zauważyć i młodszych. Były również całe rodziny z małymi dziećmi.

Najbardziej bulwersujące było zachowanie jaworznickiej policji, która była bierna wobec bluzg. Od jednego z policjantów usłyszeliśmy, że jak by nas nie było to byłoby spokojniej i że demonstranci by sobie poszli, że to niby my ich prowokujemy.

Całe zamieszanie trwało do około godziny 23.30.

Jeszcze raz podkreślam, że była to nielegalna manifestacja a nikt z władz miejskich ani z policji nie zareagował.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Aleksander „Alex’ Tura.

Pozdrawiam Darek Piechowicz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nadchodzi spadek cen paliw? Eksperci wskazują możliwy scenariusz Wiadomości
Nadchodzi spadek cen paliw? Eksperci wskazują możliwy scenariusz

Co z cenami paliw na stacjach? Zadaniem ekspertów w dalszym ciągu jest potencjał do tego, aby ceny spadały.

Czy można oglądać mecz piłki nożnej w pracy? Zaskakujący wyrok sądu Wiadomości
Czy można oglądać mecz piłki nożnej w pracy? Zaskakujący wyrok sądu

Sąd Najwyższy w hiszpańskiej Walencji uznał, że oglądanie meczu piłki nożnej w godzinach pracy nie może być powodem zwolnienia pracownika. "Teraz niejeden będzie miał ochotę odłożyć na bok obowiązki zawodowe i pooglądać mecze, zwłaszcza te, które zapewniają krajowej drużynie awans do kolejnej fazy rozgrywek” – skomentował dziennik „ABC”, informując o sprawie w trakcie mundialu w Katarze.

Zaskakująca zmiana w składzie Polski? Dostanie szansę w meczu z Francją Wiadomości
Zaskakująca zmiana w składzie Polski? "Dostanie szansę w meczu z Francją"

Już w niedzielę o godz. 16:00 biało-czerwoni zmierzą się z Francją w 1/8 mundialu w Katarze. Być może w składzie Polaków dojdzie do zaskakujących zmian. W tej kwestii szczególnie przewija się jedno głośne nazwisko.

Zakrwawione przesyłki w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. Szef MSZ zabiera głos Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. Szef MSZ zabiera głos

Wygląda to stosunkowo poważnie i zasługuje na wyjaśnienie - powiedział w piątek w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o sprawę nietypowych przesyłek, które otrzymały ukraińskie placówki dyplomatyczne.

Kocham Pana. Zaskakujące słowa Czarzastego do Mazurka Wiadomości
"Kocham Pana". Zaskakujące słowa Czarzastego do Mazurka

Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM zdobył się na dość zaskakujące wyznanie względem prowadzącego program.

Gwiazda TVN24 odeszła po 13 latach. Teraz pochwaliła się nową pracą Wiadomości
Gwiazda TVN24 odeszła po 13 latach. Teraz pochwaliła się nową pracą

Według informacji podanych przez „Super Express” Marcin Meller poprowadzi audycję „Mellina” na antenie Eska Rock. Na początku listopada dziennikarz przekazał, że kończy przeszło 13-letnią współpracę z TVN24.

Odważne słowa Lewandowskiego. „Nie mamy już nic do stracenia” Wiadomości
Odważne słowa Lewandowskiego. „Nie mamy już nic do stracenia”

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat zbliżającego się coraz większymi krokami meczu reprezentacji Polski z Francją.

Burza w TVN. Fatalne wieści dla Kuby Wojewódzkiego Wiadomości
Burza w TVN. Fatalne wieści dla Kuby Wojewódzkiego

Popularny program Kuby Wojewódzkiego na antenie TVN traci widzów – wynika z analizy, która pojawiła się na portalu Wirtualnemedia.pl.

Uchylenie immunitetów dwóch warszawskich prokurator. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego Wiadomości
Uchylenie immunitetów dwóch warszawskich prokurator. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego

Wnioski prokuratury o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom są już w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego – informuje Piotr Falkowski z SN. Jak dodaje, prawdopodobnie w najbliższych kilkunastu dniach zostanie wyznaczony do tej sprawy sędzia.

Tajny sondaż zamówiony przez PiS. Wypłynęły wyniki Wiadomości
Tajny sondaż zamówiony przez PiS. Wypłynęły wyniki

Według tajnego badania zamówionego przez Prawo i Sprawiedliwość ugrupowanie to może liczyć na 38 proc. poparcia – wynika z informacji, do których dotarł „Super Express”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe