"Biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela". Polska żegna dziś śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

"Dziękujemy Bogu za wszystkie dobra, którymi obdarzył biskupa Józefa" – powiedział żegnając bp. Józefa Zawitkowskiego ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Na zakończenie dodał: "biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela i naszej Matki i proś, aby strzegła każdego z nas, całej ojczyzny i Kościoła świętego".
Grzegorz Michałowski
Grzegorz Michałowski / PAP

W bazylice katedralnej w Łowiczu zakończyła się msza żałobna w intencji zmarłego pod koniec października biskupa pomocniczego, seniora diecezji łowickiej Józefa Zawitkowskiego. Przewodniczył jej metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią w liturgii uczestniczyła ograniczona liczba osób.

Homilię wygłosił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Przypominał drogę życiową bpa Zawitkowskiego. Mówił m.in. o początkach jego kapłaństwa, że święcenia biskupie ks. Zawitkowski przyjął w czerwcu 1990 r. w katedrze w Łowiczu, a dwa lata później został biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej.

Biskup Kamiński zwrócił uwagę, że bp. Zawitkowski realizował swoje powołanie, głosząc słowo Boże na różne sposoby. Był autorem wielu książek, śpiewników, kazań. Wielokrotnie duchowni, przygotowując kazania korzystali z jego pieśni, takich jak np. "Panie dobry jak chleb" czy "O miłosierna z Ostrej Bramy".

"Dziękujemy Bogu za wszystkie dobra, którymi obdarzył biskupa Józefa" – mówił i dodał na zakończenie: "biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela i naszej Matki i proś, aby strzegła każdego z nas, całej ojczyzny i Kościoła świętego".

W trakcie mszy odczytano też słowa, jakie skierował do rodziny, duchowieństwa i wiernych papież Franciszek. Podziękował on biskupowi Zawitkowskiemu "za świadectwo jego życia i głębokiej wiary, za dobro, które dzięki niemu zaistniało, szczególnie za posługę kaznodziejską, troskę o liturgię, refleksje modlitewne, myśli przelane w publikacjach i pieśniach religijnych".

Odczytano również list od prezydenta Andrzeja Dudy, który przyznał, że ze smutkiem przyjął informację o śmierci biskupa Józefa Zawitkowskiego.

"Żegnamy dzisiaj wyjątkowego pasterza, o głębokiej wrażliwości i licznych talentach artystycznych, które bez reszty poświęcił służbie Bogu i Kościołowi. Dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, który przez ponad ćwierć wieku wygłaszał homilie podczas sumy niedzielnej w kościele św. Krzyża, transmitowanej w Polskim Radiu" – napisał prezydent.

Przypomniał, że zmarły położył wielkie zasługi dla formowania wielu młodych pokoleń, które poznawały podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej z modlitewników jego autorstwa, sygnowanych skromnym pseudonimem ks. Tymoteusz.

Prezydent zwrócił uwagę, że bp Zawitkowski był też obdarzony talentem muzycznym i tworzył wiele popularnych pieśni sakralnych.

"Miliony Polaków modli się i śpiewa jego słowami doświadczając szczególnych duchowych przeżyć i wzruszeń" – napisał. Dodał, że bp Zawitkowski na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako "pasterz gorliwie troszczący się o swoje owce – z dobrocią, zrozumieniem i gorącym sercem".

Zmarłego pożegnał też ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba, który ze względu na chorobę nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w mszy żałobnej. W liście odczytanym w świątyni bp Dziuba m.in. podziękował biskupowi Zawitkowskiemu za jego kapłańskie i biskupie życie. Podkreślił, że duchowny uczył wiary, kochał wszystkich bez wyjątku.

"Dziękujemy za Twoje odważne głoszenie Chrystusa. Mówiłeś nam odważnie prawdę, za dobro nam dziękowałeś, ale wskazywałeś też na nasze błędy, brak wiary, mądrości. Pokazywałeś, co ważne i co pierwsze. (...) A kiedy trzeba było grzmiałeś głośno, aby usłyszeli wszyscy, bez wyjątku. Także ci w Warszawie i w Brukseli" – napisał bp Dziuba.

Po mszy w bazylice katedralnej trumna z ciałem bpa Zawitkowskiego przewieziona została do miejscowości Żdżary. Tam zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa w miejscowym kościele parafialnym. Po liturgii ciało śp. bpa Józefa Zawitkowskiego zostanie złożone do grobu na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są jego rodzice.

Bp Józef Zawitkowski zmarł 29 października w wieku 81 lat. Święcenia biskupie przyjął 9 czerwca 1990 r. w katedrze w Łowiczu. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski w latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, w której ramach pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. 9 grudnia 2013 r. przeszedł na emeryturę. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

"Biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela". Polska żegna dziś śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

"Dziękujemy Bogu za wszystkie dobra, którymi obdarzył biskupa Józefa" – powiedział żegnając bp. Józefa Zawitkowskiego ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Na zakończenie dodał: "biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela i naszej Matki i proś, aby strzegła każdego z nas, całej ojczyzny i Kościoła świętego".
Grzegorz Michałowski
Grzegorz Michałowski / PAP

W bazylice katedralnej w Łowiczu zakończyła się msza żałobna w intencji zmarłego pod koniec października biskupa pomocniczego, seniora diecezji łowickiej Józefa Zawitkowskiego. Przewodniczył jej metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią w liturgii uczestniczyła ograniczona liczba osób.

Homilię wygłosił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Przypominał drogę życiową bpa Zawitkowskiego. Mówił m.in. o początkach jego kapłaństwa, że święcenia biskupie ks. Zawitkowski przyjął w czerwcu 1990 r. w katedrze w Łowiczu, a dwa lata później został biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej.

Biskup Kamiński zwrócił uwagę, że bp. Zawitkowski realizował swoje powołanie, głosząc słowo Boże na różne sposoby. Był autorem wielu książek, śpiewników, kazań. Wielokrotnie duchowni, przygotowując kazania korzystali z jego pieśni, takich jak np. "Panie dobry jak chleb" czy "O miłosierna z Ostrej Bramy".

"Dziękujemy Bogu za wszystkie dobra, którymi obdarzył biskupa Józefa" – mówił i dodał na zakończenie: "biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela i naszej Matki i proś, aby strzegła każdego z nas, całej ojczyzny i Kościoła świętego".

W trakcie mszy odczytano też słowa, jakie skierował do rodziny, duchowieństwa i wiernych papież Franciszek. Podziękował on biskupowi Zawitkowskiemu "za świadectwo jego życia i głębokiej wiary, za dobro, które dzięki niemu zaistniało, szczególnie za posługę kaznodziejską, troskę o liturgię, refleksje modlitewne, myśli przelane w publikacjach i pieśniach religijnych".

Odczytano również list od prezydenta Andrzeja Dudy, który przyznał, że ze smutkiem przyjął informację o śmierci biskupa Józefa Zawitkowskiego.

"Żegnamy dzisiaj wyjątkowego pasterza, o głębokiej wrażliwości i licznych talentach artystycznych, które bez reszty poświęcił służbie Bogu i Kościołowi. Dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, który przez ponad ćwierć wieku wygłaszał homilie podczas sumy niedzielnej w kościele św. Krzyża, transmitowanej w Polskim Radiu" – napisał prezydent.

Przypomniał, że zmarły położył wielkie zasługi dla formowania wielu młodych pokoleń, które poznawały podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej z modlitewników jego autorstwa, sygnowanych skromnym pseudonimem ks. Tymoteusz.

Prezydent zwrócił uwagę, że bp Zawitkowski był też obdarzony talentem muzycznym i tworzył wiele popularnych pieśni sakralnych.

"Miliony Polaków modli się i śpiewa jego słowami doświadczając szczególnych duchowych przeżyć i wzruszeń" – napisał. Dodał, że bp Zawitkowski na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako "pasterz gorliwie troszczący się o swoje owce – z dobrocią, zrozumieniem i gorącym sercem".

Zmarłego pożegnał też ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba, który ze względu na chorobę nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w mszy żałobnej. W liście odczytanym w świątyni bp Dziuba m.in. podziękował biskupowi Zawitkowskiemu za jego kapłańskie i biskupie życie. Podkreślił, że duchowny uczył wiary, kochał wszystkich bez wyjątku.

"Dziękujemy za Twoje odważne głoszenie Chrystusa. Mówiłeś nam odważnie prawdę, za dobro nam dziękowałeś, ale wskazywałeś też na nasze błędy, brak wiary, mądrości. Pokazywałeś, co ważne i co pierwsze. (...) A kiedy trzeba było grzmiałeś głośno, aby usłyszeli wszyscy, bez wyjątku. Także ci w Warszawie i w Brukseli" – napisał bp Dziuba.

Po mszy w bazylice katedralnej trumna z ciałem bpa Zawitkowskiego przewieziona została do miejscowości Żdżary. Tam zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa w miejscowym kościele parafialnym. Po liturgii ciało śp. bpa Józefa Zawitkowskiego zostanie złożone do grobu na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są jego rodzice.

Bp Józef Zawitkowski zmarł 29 października w wieku 81 lat. Święcenia biskupie przyjął 9 czerwca 1990 r. w katedrze w Łowiczu. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski w latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, w której ramach pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. 9 grudnia 2013 r. przeszedł na emeryturę. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe