REKLAMA

"Biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela". Polska żegna dziś śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

"Dziękujemy Bogu za wszystkie dobra, którymi obdarzył biskupa Józefa" – powiedział żegnając bp. Józefa Zawitkowskiego ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Na zakończenie dodał: "biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela i naszej Matki i proś, aby strzegła każdego z nas, całej ojczyzny i Kościoła świętego".
Grzegorz Michałowski
Grzegorz Michałowski / PAP

W bazylice katedralnej w Łowiczu zakończyła się msza żałobna w intencji zmarłego pod koniec października biskupa pomocniczego, seniora diecezji łowickiej Józefa Zawitkowskiego. Przewodniczył jej metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią w liturgii uczestniczyła ograniczona liczba osób.

Homilię wygłosił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Przypominał drogę życiową bpa Zawitkowskiego. Mówił m.in. o początkach jego kapłaństwa, że święcenia biskupie ks. Zawitkowski przyjął w czerwcu 1990 r. w katedrze w Łowiczu, a dwa lata później został biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej.

Biskup Kamiński zwrócił uwagę, że bp. Zawitkowski realizował swoje powołanie, głosząc słowo Boże na różne sposoby. Był autorem wielu książek, śpiewników, kazań. Wielokrotnie duchowni, przygotowując kazania korzystali z jego pieśni, takich jak np. "Panie dobry jak chleb" czy "O miłosierna z Ostrej Bramy".

"Dziękujemy Bogu za wszystkie dobra, którymi obdarzył biskupa Józefa" – mówił i dodał na zakończenie: "biskupie Józefie wstawiaj się za nami u Matki Zbawiciela i naszej Matki i proś, aby strzegła każdego z nas, całej ojczyzny i Kościoła świętego".

W trakcie mszy odczytano też słowa, jakie skierował do rodziny, duchowieństwa i wiernych papież Franciszek. Podziękował on biskupowi Zawitkowskiemu "za świadectwo jego życia i głębokiej wiary, za dobro, które dzięki niemu zaistniało, szczególnie za posługę kaznodziejską, troskę o liturgię, refleksje modlitewne, myśli przelane w publikacjach i pieśniach religijnych".

Odczytano również list od prezydenta Andrzeja Dudy, który przyznał, że ze smutkiem przyjął informację o śmierci biskupa Józefa Zawitkowskiego.

"Żegnamy dzisiaj wyjątkowego pasterza, o głębokiej wrażliwości i licznych talentach artystycznych, które bez reszty poświęcił służbie Bogu i Kościołowi. Dał się poznać jako wybitny kaznodzieja, który przez ponad ćwierć wieku wygłaszał homilie podczas sumy niedzielnej w kościele św. Krzyża, transmitowanej w Polskim Radiu" – napisał prezydent.

Przypomniał, że zmarły położył wielkie zasługi dla formowania wielu młodych pokoleń, które poznawały podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej z modlitewników jego autorstwa, sygnowanych skromnym pseudonimem ks. Tymoteusz.

Prezydent zwrócił uwagę, że bp Zawitkowski był też obdarzony talentem muzycznym i tworzył wiele popularnych pieśni sakralnych.

"Miliony Polaków modli się i śpiewa jego słowami doświadczając szczególnych duchowych przeżyć i wzruszeń" – napisał. Dodał, że bp Zawitkowski na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako "pasterz gorliwie troszczący się o swoje owce – z dobrocią, zrozumieniem i gorącym sercem".

Zmarłego pożegnał też ordynariusz łowicki bp Andrzej Dziuba, który ze względu na chorobę nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w mszy żałobnej. W liście odczytanym w świątyni bp Dziuba m.in. podziękował biskupowi Zawitkowskiemu za jego kapłańskie i biskupie życie. Podkreślił, że duchowny uczył wiary, kochał wszystkich bez wyjątku.

"Dziękujemy za Twoje odważne głoszenie Chrystusa. Mówiłeś nam odważnie prawdę, za dobro nam dziękowałeś, ale wskazywałeś też na nasze błędy, brak wiary, mądrości. Pokazywałeś, co ważne i co pierwsze. (...) A kiedy trzeba było grzmiałeś głośno, aby usłyszeli wszyscy, bez wyjątku. Także ci w Warszawie i w Brukseli" – napisał bp Dziuba.

Po mszy w bazylice katedralnej trumna z ciałem bpa Zawitkowskiego przewieziona została do miejscowości Żdżary. Tam zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa w miejscowym kościele parafialnym. Po liturgii ciało śp. bpa Józefa Zawitkowskiego zostanie złożone do grobu na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są jego rodzice.

Bp Józef Zawitkowski zmarł 29 października w wieku 81 lat. Święcenia biskupie przyjął 9 czerwca 1990 r. w katedrze w Łowiczu. Po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce 25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W Konferencji Episkopatu Polski w latach 90. był członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego, w której ramach pełnił funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. 9 grudnia 2013 r. przeszedł na emeryturę. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura