[Tylko u nas] Michałek: Nowy 2021 rok będzie dla polskiej prawicy rokiem odnowy

Mimo iż wybory prezydenckie były dla nas zwycięskie, to jednak pokazały, że nowy 2021 rok musi być dla polskiej prawicy rokiem odnowy. Albo go wykorzystamy, i to już od pierwszych dni, albo przegramy nie tylko najbliższe wybory, ale – co najważniejsze – przyszłość tych, którzy wchodzą w swoją dorosłość - mówi w rozmowie z portalem tysol.pl Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
 [Tylko u nas] Michałek: Nowy 2021 rok będzie dla polskiej prawicy rokiem odnowy
/ Wikimedia Commons Adam Fisz CC BY-SA 3.0

Rok 2020 był niezwykle intensywny i zaskakujący. Choć większość zdefiniuje go poprzez pryzmat pandemii, to jednak trzeba stwierdzić, że był on niezwykle interesujący z politycznego punktu widzenia. Zgodzi się Pani ze mną?

Zdecydowanie ma Pani rację, choć rozmowa na ten temat w dobie pandemii sprawia mi pewien dyskomfort. Polacy zapewne w ostatniej kolejności chcieliby słyszeć o politycznym podsumowaniu tego roku i szerzej o jakichkolwiek politycznych planach. Ale odpowiadając na Pani pytanie, mieliśmy w tym roku wybory prezydenckie, a wcześniej swego rodzaju kryzys wokół ów wyborów. Rok 2020 to także rekonstrukcja rządu czy emocjonujące negocjacje budżetu UE. Jednak cały polityczny punkt ciężkości dla prawicy spoczywa na wyborach prezydenckich.

Dlaczego?

Mimo iż wybory prezydenckie były dla nas zwycięskie, to jednak pokazały, że nowy 2021 rok musi być dla polskiej prawicy rokiem odnowy. Albo go wykorzystamy, i to już od pierwszych dni, albo przegramy nie tylko najbliższe wybory, ale – co najważniejsze – przyszłość tych, którzy wchodzą w swoją dorosłość. Taka refleksja pojawia się w ramach Porozumienia, ale sądzę, że cała prawica zdaje sobie z tego sprawę. Szczególnym orędownikiem tego nowego otwarcia jest u nas Minister Marcin Ociepa.

Pani wypowiedzi jest dość – nazwijmy to – ambitna. Nie uważa Pani, że mimo wszystko Polska bez prawicy się nie załamie ani też nikt nie utraci swojej przyszłości, jak to Pani sugeruje?

Głęboko wierzę w idee konserwatywne, prawicowe. To, co jest w nich najważniejsze; to, co wyróżnia nas od lewicy, to swego rodzaju umiłowanie odpowiedzialności. Za los Państwa, obywateli i wszystkiego, co się na te dwie kategorie składa. Lewica natomiast raczej nie cechuję się odpowiedzialnością. Ich horyzont percepcji nie wybiega w dal. Stąd wszystko to, co stanowi ich agendę, skupia się na „tu i teraz”, nie bacząc na dalekosiężne skutki swoich propozycji. Wolność osobista, gospodarcza, religijna, narodowa - to oś, wokół której prawica powinna organizować wyobraźnię, a każda propozycja, mająca realizować te wolności, powinna przechodzić przez owo sito odpowiedzialności.

Pięknie to wszystko brzmi, ale wybory prezydenckie pokazały, że prawica oddala się od młodych. Czy to, o czym Pani mówiła, może być dla nich atrakcyjne?

Prawica przestała być pierwszym wyborem politycznym młodych – to prawda. Dlatego też mówię o konieczności naszej odnowy. Pojęcia takie jak wolność, odpowiedzialność, przedsiębiorczość, europejskość czy troska o środowisko na nowo muszą stać się desygnatem prawicy w świadomości obywateli, w szczególności młodzieży. Takie sygnały dochodzą do nas z naszego środowiska młodych. Zarówno z młodzieżówki, jak i od liderów młodego pokolenia. Tu szczególną rolę odgrywa wspomniany już Minister Ociepa, który jest politykiem reprezentującym młode pokolenie. Jednym z jego zadań jest troska o rozwój młodych skupionych wokół Młodej Prawicy, naszej młodzieżówki.

Jak zamierzacie to zrobić?

Pokazać nasze wartości. Na nowo opowiedzieć, czym tak naprawdę jest prawica. Zerwać z ciągnącymi się za nami negatywnymi, nieatrakcyjnymi dla młodzieży przywarami. Przykładowo, weźmy troskę o środowisko. Niewielu kojarzy z nią prawicę, ponieważ nie wielu słyszało choćby o zielonym konserwatyzmie, czyli umiejętnym łączeniu zdrowego rozsądku korzystania z zasobów Ziemi z – no, właśnie – odpowiedzialnością za jakość naszego powietrza, wody czy żywności. Wszystko w trosce o byt przyszłych pokoleń. Charakterystyczne dla prawicy patrzenie dalekosiężne. Nowa narracja, a właściwie ponowne przedstawienie prawicy taką, jaka jest w założeniach naprawdę, powinna sprawić, że młodzi zaczną na nas patrzeć przychylniej. Staramy się stworzyć coś w rodzaju manifestu młodych prawicy. Nie do końca mam tu na myśli siebie i polityków mojego wieku – my możemy co najwyżej wspierać radą. Myślę o poczynaniach naszej młodzieży z Młodej Prawicy, jak i osób będącymi już politykami – tyle że młodego pokolenia. W Porozumieniu skupieni są oni wokół Marcina Ociepy. Mam nadzieję, że nowy rok da nam wszystkim na prawicy nową siłę do działania.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB Zapora: Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie tylko u nas
Tadeusz Płużański: Ścigany przez NKWD i UB "Zapora": Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie

„A co, jeśli wszyscy zapomną, że to my walczyliśmy o wolność?” – mówił major Hieronim Dekutowski "Zapora". Gdy ginął z rąk komunistów, zaznaczał: „Nic nas nie złamie”. Te słowa mjr „Zapory” wybrzmiały ostatnio w przestrzeni publicznej.

Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski tylko u nas
Dr Piotr Łysakowski: niemieckie plany wobec Polski

Niemieckie media informują „…Gotowy, ale czeka na odsłonięcie … W pierwszych 48 godzinach istnienia nowego rządu nie mogło być mowy o wspólnym odsłanianiu pomnika. Rząd nie miałby na to czasu, dlatego przesunęliśmy termin – mówi…prof. Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (DPI) - … ma nadzieję, że do odsłonięcia dojdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, choć żadna data jeszcze nie padła….Realizacja tak dużego projektu, zwanego Domem Polsko-Niemieckim, zajmie jednak lata. Dlatego ostatnio zdecydowano się na utworzenie tymczasowego miejsca pamięci o polskich ofiarach. Właśnie w formie >>Kamienia Pamięci dla Polski<<. Na razie wokół pomnika stoi jeszcze prowizoryczne ogrodzenie budowlane, dlatego nie ma dostępu do samego głazu. Jak przekazała DW Ambasada RP w Berlinie, przy kamieniu widnieje napis: >>Polskim ofiarom nazizmu i ofiarom niemieckiej okupacji i terroru w Polsce 1939 -1945<<….”.

Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii polityka
Niemcy: FDP wybrała nowego lidera partii

Christian Duerr został nowym przewodniczącym niemieckiej FDP, zastępując Christiana Lindnera po porażce w wyborach parlamentarnych.

Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Niemiecki rząd rozpaczliwie szuka pieniędzy

Kiedy patrzę na zdeterminowaną twarz Frau Bärbel Bas, minister pracy i spraw społecznych Niemiec, wówczas jestem pewien, że wszystkie postawione przed nią zadania zostaną zrealizowane z najwyższą teutońską precyzją, czego też naszym sąsiadom zza Odry szczerze życzę.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Nie żyje Emmanuel Kunde, legenda futbolu kameruńskiego - poinformowała w piątek tamtejsza federacja. Według mediów zmarł nagle w nocy z czwartku na piątek w swoim domu na przedmieściach stolicy kraju Jaunde. Miał 68 lat.

Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski polityka
Karol Nawrocki: To jest marsz o przyszłość Polski

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, podczas wiecu w Lublinie obiecał bezpieczną, ambitną Polskę oraz silne relacje transatlantyckie.

Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa Wiadomości
Dziewczynka wracała ze świetlicy. Próbowała porwać ją para z busa

W miejscowości Czyrna w województwie małopolskim doszło do niepokojącej sytuacji - para jadąca białym busem próbowała porwać 9-letnią dziewczynkę wracającą ze szkolnej świetlicy.

George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów polityka
George Simion o wyborach prezydenckich w Rumunii: Jeśli będą sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów

- Jeśli wybory będą wolne i sprawiedliwe, to nie ma wątpliwości co do rezultatów - przekonywał w Paryżu kandydat na prezydenta Rumunii George Simion.

Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona z ostatniej chwili
Rekordowy majątek Karola III. Lista najbogatszych Brytyjczyków ujawniona

Z najnowszego zestawienia opublikowanego przez brytyjski „Sunday Times” wynika, że liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku - to największy spadek w historii publikacji tego rankingu. Jednocześnie majątek króla Karola III poszybował w górę o 30 milionów funtów, co uplasowało go wyżej w zestawieniu niż kiedykolwiek wcześniej.

Komunikat dla mieszkańców Gołdapi Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gołdapi

8 mln zł będzie kosztowała budowa amfiteatru w Gołdapi, który pomieści ok. 500 osób. Burmistrz Konrad Kazanecki podpisał w piątek umowę na realizację tej inwestycji.

REKLAMA

[Tylko u nas] Michałek: Nowy 2021 rok będzie dla polskiej prawicy rokiem odnowy

Mimo iż wybory prezydenckie były dla nas zwycięskie, to jednak pokazały, że nowy 2021 rok musi być dla polskiej prawicy rokiem odnowy. Albo go wykorzystamy, i to już od pierwszych dni, albo przegramy nie tylko najbliższe wybory, ale – co najważniejsze – przyszłość tych, którzy wchodzą w swoją dorosłość - mówi w rozmowie z portalem tysol.pl Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
 [Tylko u nas] Michałek: Nowy 2021 rok będzie dla polskiej prawicy rokiem odnowy
/ Wikimedia Commons Adam Fisz CC BY-SA 3.0

Rok 2020 był niezwykle intensywny i zaskakujący. Choć większość zdefiniuje go poprzez pryzmat pandemii, to jednak trzeba stwierdzić, że był on niezwykle interesujący z politycznego punktu widzenia. Zgodzi się Pani ze mną?

Zdecydowanie ma Pani rację, choć rozmowa na ten temat w dobie pandemii sprawia mi pewien dyskomfort. Polacy zapewne w ostatniej kolejności chcieliby słyszeć o politycznym podsumowaniu tego roku i szerzej o jakichkolwiek politycznych planach. Ale odpowiadając na Pani pytanie, mieliśmy w tym roku wybory prezydenckie, a wcześniej swego rodzaju kryzys wokół ów wyborów. Rok 2020 to także rekonstrukcja rządu czy emocjonujące negocjacje budżetu UE. Jednak cały polityczny punkt ciężkości dla prawicy spoczywa na wyborach prezydenckich.

Dlaczego?

Mimo iż wybory prezydenckie były dla nas zwycięskie, to jednak pokazały, że nowy 2021 rok musi być dla polskiej prawicy rokiem odnowy. Albo go wykorzystamy, i to już od pierwszych dni, albo przegramy nie tylko najbliższe wybory, ale – co najważniejsze – przyszłość tych, którzy wchodzą w swoją dorosłość. Taka refleksja pojawia się w ramach Porozumienia, ale sądzę, że cała prawica zdaje sobie z tego sprawę. Szczególnym orędownikiem tego nowego otwarcia jest u nas Minister Marcin Ociepa.

Pani wypowiedzi jest dość – nazwijmy to – ambitna. Nie uważa Pani, że mimo wszystko Polska bez prawicy się nie załamie ani też nikt nie utraci swojej przyszłości, jak to Pani sugeruje?

Głęboko wierzę w idee konserwatywne, prawicowe. To, co jest w nich najważniejsze; to, co wyróżnia nas od lewicy, to swego rodzaju umiłowanie odpowiedzialności. Za los Państwa, obywateli i wszystkiego, co się na te dwie kategorie składa. Lewica natomiast raczej nie cechuję się odpowiedzialnością. Ich horyzont percepcji nie wybiega w dal. Stąd wszystko to, co stanowi ich agendę, skupia się na „tu i teraz”, nie bacząc na dalekosiężne skutki swoich propozycji. Wolność osobista, gospodarcza, religijna, narodowa - to oś, wokół której prawica powinna organizować wyobraźnię, a każda propozycja, mająca realizować te wolności, powinna przechodzić przez owo sito odpowiedzialności.

Pięknie to wszystko brzmi, ale wybory prezydenckie pokazały, że prawica oddala się od młodych. Czy to, o czym Pani mówiła, może być dla nich atrakcyjne?

Prawica przestała być pierwszym wyborem politycznym młodych – to prawda. Dlatego też mówię o konieczności naszej odnowy. Pojęcia takie jak wolność, odpowiedzialność, przedsiębiorczość, europejskość czy troska o środowisko na nowo muszą stać się desygnatem prawicy w świadomości obywateli, w szczególności młodzieży. Takie sygnały dochodzą do nas z naszego środowiska młodych. Zarówno z młodzieżówki, jak i od liderów młodego pokolenia. Tu szczególną rolę odgrywa wspomniany już Minister Ociepa, który jest politykiem reprezentującym młode pokolenie. Jednym z jego zadań jest troska o rozwój młodych skupionych wokół Młodej Prawicy, naszej młodzieżówki.

Jak zamierzacie to zrobić?

Pokazać nasze wartości. Na nowo opowiedzieć, czym tak naprawdę jest prawica. Zerwać z ciągnącymi się za nami negatywnymi, nieatrakcyjnymi dla młodzieży przywarami. Przykładowo, weźmy troskę o środowisko. Niewielu kojarzy z nią prawicę, ponieważ nie wielu słyszało choćby o zielonym konserwatyzmie, czyli umiejętnym łączeniu zdrowego rozsądku korzystania z zasobów Ziemi z – no, właśnie – odpowiedzialnością za jakość naszego powietrza, wody czy żywności. Wszystko w trosce o byt przyszłych pokoleń. Charakterystyczne dla prawicy patrzenie dalekosiężne. Nowa narracja, a właściwie ponowne przedstawienie prawicy taką, jaka jest w założeniach naprawdę, powinna sprawić, że młodzi zaczną na nas patrzeć przychylniej. Staramy się stworzyć coś w rodzaju manifestu młodych prawicy. Nie do końca mam tu na myśli siebie i polityków mojego wieku – my możemy co najwyżej wspierać radą. Myślę o poczynaniach naszej młodzieży z Młodej Prawicy, jak i osób będącymi już politykami – tyle że młodego pokolenia. W Porozumieniu skupieni są oni wokół Marcina Ociepy. Mam nadzieję, że nowy rok da nam wszystkim na prawicy nową siłę do działania.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe