Salvini wraca do władzy we Włoszech? Dotychczasowy premier jutro złoży dymisję

We wtorek rano premier Włoch Giuseppe Conte powiadomi podczas posiedzenia rządu o swej woli złożenia dymisji na ręce prezydenta - ogłosiła w poniedziałek jego kancelaria. Krok ten jest wynikiem osłabienia rządu po wyjściu z niego ugrupowania Italia Viva.
Matteo Salvini Salvini wraca do władzy we Włoszech? Dotychczasowy premier jutro złoży dymisję
Matteo Salvini
screen YT

Według komunikatu, rozpowszechnionego przez media, po posiedzeniu Rady Ministrów Conte uda się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z szefem państwa Sergio Mattarellą i złoży dymisję. Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd deklarują, że będą działać na rzecz utworzenia trzeciego już rządu Contego o szerszym poparciu. Nieoficjalnie mówiło się wcześniej nawet o "rządzie ocalenia narodowego", który działałby w czasie ciężkiego kryzysu epidemicznego.

Część poparcia rząd Contego utracił w Senacie po tym, gdy na tle sporu wyszła z niego mała formacja byłego premiera Matteo Renziego, Italia Viva. Powodem polemik był głównie rozdział środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Osłabiony rząd otrzymał wotum zaufania w obu izbach parlamentu. Jednak jego wynik w izbie wyższej dowiódł zdaniem komentatorów, że Rada Ministrów może istnieć, ale nie może rządzić, bo prawie zawsze będzie brakować jej poparcia. Pojawiły się obawy, że jeszcze w tym tygodniu w Senacie zabraknie go podczas głosowania nad sprawozdaniem ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede.

Ruch Pięciu Gwiazd oświadczył, że przejście do trzeciego rządu Contego jest "nieuchronne" i jest jedyną możliwością, by rozwiązać ten, jak podkreślono w komunikacie, "haniebny kryzys". Odpowiedzialnością za niego obarczał od początku Renziego.
"To konieczny krok do powiększenia koalicji" - ogłosił Ruch. Zapewnił: "Pozostajemy u boku Contego, będziemy dalej wyłącznie strzec interesów obywateli, zamierzamy wyjść możliwie najszybciej z tej sytuacji niepewności, która nie pomaga". Lider Partii Demokratycznej Nicola Zingaretti napisał na Twitterze, że jego ugrupowanie będzie u boku Contego działać na rzecz "nowego, wyraźnie proeuropejskiego rządu, mającego szerokie poparcie w parlamencie, gwarantując wiarygodność i stabilność po to, aby móc stawić czoła wielkim wyzwaniom, jakie stoją przed Włochami". Politycy centroprawicowej opozycji, Matteo Salvini z Ligi i Giorgia Meloni z partii Bracia Włosi, powtórzyli, że jedynym wyjściem z obecnej sytuacji są przyspieszone wybory.

 


Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Babcia Filomena wygra z Engelking i Grabowskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura