T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to "S" by nie powstała

Święty Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”. Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
  T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to
/ M. Żegliński

Gość Radia Maryja podkreślił, że plany były szersze i 40. rocznica powstania „Solidarności” miała być obchodzona z wielkim rozmachem wraz z koncertem ze Stadionu Narodowego w stolicy.

– Wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Musieliśmy zminimalizować obchody i odbyły się wydarzenia, tylko bardziej skromne. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie na Rakowieckiej odsłoniliśmy tablicę poświęconą wszystkim bezimiennym. Cała rocznica poświęcona była wszystkim, którzy nie byli na pierwszych stronach gazet, którzy nie piastowali czy nie piastują ważnych funkcji państwowych, samorządowych, czy innych, tylko to zwykli ludzie, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie. Obchody były bardzo skromne. Wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Solidarności wydaliśmy album, który ukazuje 40 lat naszej ukochanej „Solidarności”. Narodowy Bank Polski wyemitował monetę z okazji rocznicy „Solidarności”. W poszczególnych regionach ze względu na pandemię uroczystości odbywały się także bardzo skromnie. Były odsłaniane tablice pamiątkowe, wydawane były różne publikacje. Przed nami 40. rocznica stanu wojennego, którą już zaplanowaliśmy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chcemy tam zorganizować centralne spotkanie z Mszą świętą na zewnątrz przed więzieniem na Rakowieckiej. Trudno nazwać to obchodami, bo będziemy wspominać bardzo smutną datę – powiedział wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.   

„Solidarność” to jedno z najważniejszych słów wypowiadanych przez Jana Pawła II do Polaków. Choć pełną definicję solidarności Ojciec Święty przedstawił w ogłoszonej w 1987 roku encyklice „Solicitudo rei socialis”, już kilka lat wcześniej stanowiła ona jeden z elementów papieskiego nauczania, bez którego słowo to nie zyskałoby takiego wydźwięku.

Tadeusz Majchrowicz zaznaczył, że bez wątpienia św. Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”.

– Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze. Dlatego wszędzie na tablicach, na monecie, na różnych medalach są cytaty Ojca Świętego, m.in. słowa: „Nie ma wolności bez solidarności” – zauważył.   

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniał, że by rozwijać prawdę i wiedzę na temat „Solidarności” organizowane są m.in. konkursy w szkołach.

– W wielu regionach naszego kraju odbywa się konkurs wiedzy o „Solidarności”, odbywa się olimpiada o „Solidarności”. Są organizowane różne wydarzenia kulturalne, żeby młodym ludziom powiedzieć, czym była i czym jest „Solidarność”. Jeżeli mówimy o jubileuszu 40-lecia, to przecież są już dwa pokolenia Polaków od tamtych czasów. Będzie powoli coraz mniej osób, które w 1980 roku uczestniczyły w tym niezwykłym i doniosłym wydarzeniu. Wszystkie kontakty z młodymi ludźmi, konkursy, wydarzenia są po to, żeby młode pokolenie mogło czerpać z historii o „Solidarności” i ją poznawać. Jestem bardzo szczęśliwy, że wielu młodych ludzi jest członkami „Solidarności”, którzy zgłębiają tę wiedzę – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nałożył na „Solidarność” prawie 50 tys. zł kary za banery na budynku przy ul. Wały Piastowskie z okazji 40-lecia powstania związku. Zdaniem urzędników „Solidarność” naruszyła uchwałę krajobrazową.

– Bardzo przykre jest, że miasto Gdańsk nie potrafiło wznieść się ponad podziały, nie potrafiło zachować się jak trzeba, tylko organizowało swoje obchody, miało swoje logo. Wszędzie wspólnie udało się zorganizować z władzami miast obchody, potrafiono się wznieść ponad pewne podziały, ale w Gdańsku jest to niemożliwe. (…) Banery, które przypominają słowa Ojca Świętego, bo na całym świecie Polska kojarzy się ze św. Janem Pawłem II, w Gdańsku są uznawane, że banery te szpecą miasto. Po prostu brak słów i nie da się tego komentować bez emocji, bo to jest rzecz niebywała, że doczekaliśmy się takich czasów – podsumował wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.    


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

REKLAMA

T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to "S" by nie powstała

Święty Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”. Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze – mówił Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
  T. Majchrowicz: Jan Paweł II jest Ojcem Solidarności. Gdyby nie jego słowa, to
/ M. Żegliński

Gość Radia Maryja podkreślił, że plany były szersze i 40. rocznica powstania „Solidarności” miała być obchodzona z wielkim rozmachem wraz z koncertem ze Stadionu Narodowego w stolicy.

– Wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Musieliśmy zminimalizować obchody i odbyły się wydarzenia, tylko bardziej skromne. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie na Rakowieckiej odsłoniliśmy tablicę poświęconą wszystkim bezimiennym. Cała rocznica poświęcona była wszystkim, którzy nie byli na pierwszych stronach gazet, którzy nie piastowali czy nie piastują ważnych funkcji państwowych, samorządowych, czy innych, tylko to zwykli ludzie, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie. Obchody były bardzo skromne. Wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Solidarności wydaliśmy album, który ukazuje 40 lat naszej ukochanej „Solidarności”. Narodowy Bank Polski wyemitował monetę z okazji rocznicy „Solidarności”. W poszczególnych regionach ze względu na pandemię uroczystości odbywały się także bardzo skromnie. Były odsłaniane tablice pamiątkowe, wydawane były różne publikacje. Przed nami 40. rocznica stanu wojennego, którą już zaplanowaliśmy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chcemy tam zorganizować centralne spotkanie z Mszą świętą na zewnątrz przed więzieniem na Rakowieckiej. Trudno nazwać to obchodami, bo będziemy wspominać bardzo smutną datę – powiedział wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.   

„Solidarność” to jedno z najważniejszych słów wypowiadanych przez Jana Pawła II do Polaków. Choć pełną definicję solidarności Ojciec Święty przedstawił w ogłoszonej w 1987 roku encyklice „Solicitudo rei socialis”, już kilka lat wcześniej stanowiła ona jeden z elementów papieskiego nauczania, bez którego słowo to nie zyskałoby takiego wydźwięku.

Tadeusz Majchrowicz zaznaczył, że bez wątpienia św. Jan Paweł II jest Ojcem „Solidarności”.

– Gdyby nie pamiętne słowa Ojca Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie, kiedy obudził w nas solidarność, to „Solidarność” by nie powstała. Ojciec Święty był, jest i pozostanie naszym Ojcem duchowym, Ojcem „Solidarności” na zawsze. Dlatego wszędzie na tablicach, na monecie, na różnych medalach są cytaty Ojca Świętego, m.in. słowa: „Nie ma wolności bez solidarności” – zauważył.   

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniał, że by rozwijać prawdę i wiedzę na temat „Solidarności” organizowane są m.in. konkursy w szkołach.

– W wielu regionach naszego kraju odbywa się konkurs wiedzy o „Solidarności”, odbywa się olimpiada o „Solidarności”. Są organizowane różne wydarzenia kulturalne, żeby młodym ludziom powiedzieć, czym była i czym jest „Solidarność”. Jeżeli mówimy o jubileuszu 40-lecia, to przecież są już dwa pokolenia Polaków od tamtych czasów. Będzie powoli coraz mniej osób, które w 1980 roku uczestniczyły w tym niezwykłym i doniosłym wydarzeniu. Wszystkie kontakty z młodymi ludźmi, konkursy, wydarzenia są po to, żeby młode pokolenie mogło czerpać z historii o „Solidarności” i ją poznawać. Jestem bardzo szczęśliwy, że wielu młodych ludzi jest członkami „Solidarności”, którzy zgłębiają tę wiedzę – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nałożył na „Solidarność” prawie 50 tys. zł kary za banery na budynku przy ul. Wały Piastowskie z okazji 40-lecia powstania związku. Zdaniem urzędników „Solidarność” naruszyła uchwałę krajobrazową.

– Bardzo przykre jest, że miasto Gdańsk nie potrafiło wznieść się ponad podziały, nie potrafiło zachować się jak trzeba, tylko organizowało swoje obchody, miało swoje logo. Wszędzie wspólnie udało się zorganizować z władzami miast obchody, potrafiono się wznieść ponad pewne podziały, ale w Gdańsku jest to niemożliwe. (…) Banery, które przypominają słowa Ojca Świętego, bo na całym świecie Polska kojarzy się ze św. Janem Pawłem II, w Gdańsku są uznawane, że banery te szpecą miasto. Po prostu brak słów i nie da się tego komentować bez emocji, bo to jest rzecz niebywała, że doczekaliśmy się takich czasów – podsumował wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”.    



 

Polecane
Emerytury
Stażowe