REKLAMA

Francuski minister chciał odwiedzić nieistniejącą "strefę wolną od LGBT", spotkał się z Grodzkim

Unijny plan odbudowy, planowana konferencja nt. przyszłości Europy, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz fundamentalne wartości europejskie - były wśród tematów wtorkowego spotkania marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego z francuskim ministrem ds. europejskich Clementem Beaune. Francuski minister twierdzi, że chciał odwiedzić rzekomą "strefę wolną od LGBT", czyli jeden z samorządów, który uchwalił prorodzinną uchwałę. Takie samorządy dzięki działaniom aktywisty LGBT Barta Staszewskiego, zostały przedstawione jako rzekome "strefy wolne od LGBT". Wg. naszego francuskiego publicysty Patricka Edery'ego we Francji trwa kampania dezinformacyjna na ten temat.
spotkanie z Clementem Beaune Francuski minister chciał odwiedzić nieistniejącą
spotkanie z Clementem Beaune
(amb) PAP/Tomasz Gzell

Beaune od poniedziałku przebywa z trzydniową wizytą w Polsce.

Marszałek Senatu poinformował dziennikarzy, że z Clementem Beaune rozmawiał na temat planu odbudowy po pandemii, poszanowania fundamentalnych praw w Unii Europejskiej, planowanej konferencji nt. przyszłości Europy, której inicjatorem był prezydent Francji Emmanuel Macron.

Grodzki nawiązał też do przypadającego w tym roku 30-lecia Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja). Według marszałka, także w tym kontekście współpraca Polski i Francji powinna się zacieśniać. "To znakomita oś współpracy, która czasami była żywsza, czasami nieco bardziej uśpiona" - zauważył.

Marszałek przypomniał, że ostatnio odbyła się wideokonferencja w ramach Forum Dialogu Trójkąta Weimarskiego, w której uczestniczył razem z przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec Reinerem Haseloffem oraz szefem francuskiego Senatu Gerardem Larcherem.

Grodzki pytany, czy w czasie rozmowy z francuskim ministrem poruszono temat praw osób LGBT odparł, że "generalnie ten temat był poruszany w kontekście fundamentalnych wartości, które wszyscy dzielimy będąc członkami UE".

Jak dodał, chodzi o "poszanowania dla każdej jednostki ludzkiej, zrozumienia, że każdy z nas jest inny, ale ma takie same prawa i obowiązki w demokratycznym społeczeństwie i że różnicowanie nas z powodu naszej wiary, płci, orientacji seksualnej, zamożności czy innych parametrów jest absolutnie niedopuszczalne".

"Wszyscy mamy równe prawa i rzeczywiście widać, że pan minister kładzie na ten temat, na to zagadnienie, znaczący nacisk" - zaznaczył marszałek. Podkreślił, że podczas rozmowy poruszono także wiele innych zagadnień, począwszy od kwestii praworządności, kończąc na współpracy militarnej i w zakresie bezpieczeństwa.

Clement Beaune podczas wizyty w Polsce ma zaplanowane jeszcze spotkanie m.in. ze swoim odpowiednikiem Konradem Szymańskim.

Według portalu Politico Beaune miał poinformować w trakcie wizyty, że polskie władze odmówiły mu dostępu do "strefy wolnej od LGBT", którą chciał odwiedzić.

"To oczywista nieprawda. Nikt z polskich władz nie zabraniał ani nie uniemożliwiał francuskiemu wiceministrowi wizyty w Kraśniku. Tego rodzaju sugestie nie służą dobrze atmosferze wizyty i naszym relacjom, wyjaśnimy tę sprawę w kontakcie z Ambasadą Francji" - napisał w odpowiedzi na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Clement Beaune w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" deklarował, że prawa osób LGBT będą jednym z centralnych punktów jego wizyty w Polsce. Pytany o to, czy odwiedzi "strefy wolne od LGBT", francuski minister podkreślił, że jest to jego "zobowiązaniem".

"Cokolwiek się stanie, będę rozmawiać z organizacjami, które działają w tych właśnie strefach, by bronić praw społeczności LGBT. Mam nadzieję, że będę mógł tam pojechać. Gdyby z powodów niezależnych od mojej woli nie doszło do tego tym razem, prędzej czy później i tak tam pojadę, bo zobowiązałem się do tego" - powiedział Beaune. (PAP)

PAP/ cyk


Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Donald Tusk dzieli Polaków?
Tygodnik

Opinie

Popkultura