Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec

Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – podkreśla w rozmowie z Deutsche Welle redaktor Tysol.fr Patrick Edery.
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem / fot. PAP / Leszek Szymański

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył w środę do Paryża, gdzie wczesnym popołudniem spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
 


Wśród tematów rozmów - jak informował rzecznik rządu Piotr Müller - poza kwestiami dwustronnymi dotyczącymi m.in. współpracy gospodarczej, pojawi się również bieżąca agenda unijna i przygotowania na przyszłotygodniowego szczytu UE.

Morawiecki z Macronem mają rozmawiać także o wdrażaniu Planu Odbudowy, polityce klimatycznej i transformacji energetycznej, kwestiach związanych z bezpieczeństwem i obronnością, wzmocnieniu roli Trójkąta Weimarskiego i sytuacji na Białorusi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Plan Odbudowy, polityka klimatyczna, energetyka. Dziś spotkanie Morawiecki-Macron
 

„Zderzenie idei dwóch światów”


Publicysta Tygodnika Solidarność i redaktor Tysol.fr Patryk Edery w rozmowie z Deutsche Welle podkreślił, że prezydent Francji zdaje sobie sprawę z tego, iż „Polska może być dobrym partnerem dla Francji”.

– Ma to szczególne znaczenie teraz gdy Wielka Brytania wyszła z Unii i gdy zaczyna się okres niepewności i niestabilności w Europie związanych między innymi z tym, że nie wiadomo, kto będzie następcą Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec – podkreśla. Edery dodaje, że niepewność pogłębia koronawirusowy kryzys, a także „duże rozbieżności co do wizji przyszłego kształtu Europy” - po jednej stronie znajdują się państwa zachodnie z progresywnymi ideałami, z drugiej zaś Polska i Węgry, które są zdecydowane walczyć o wartości konserwatywne.

– Doszło do prawdziwego zderzenia czołowego idei dwóch światów. Dick Cheney, były amerykański sekretarz obrony i wiceprezydent USA, mówił o „starej i nowej Europie”. Ta pierwsza to Francja, Niemcy, Włochy, a ta nowa to Polska, Węgry, Czechy – cała część środkowo-wschodniej Europy. W mojej opinii wszystko teraz jest na odwrót – Polska i Węgry to „stara Europa”, a Francja i Niemcy reprezentują wartości postępowe odrzucając konserwatyzm – zaznacza publicysta.

 

„Zrównoważyć hegemonię Niemiec”

 

Patrick Edery zapytany o to, czy Paryż i Warszawa są w stanie zbudować „wspólny blok przeciwko Berlinowi” po zakończeniu kadencji Angeli Merkel, odparł, że w interesie obu krajów leży partnerstwo, które „byłoby w stanie zrównoważyć hegemonię Niemiec”. – Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – twierdzi redaktor Tysol.fr.

Zdaniem publicysty Emmanuel Macron, stojący przed perspektywą kolejnych wyborów prezydenckich, w których najniebezpieczniejszym kandydatem będzie Marine Le Pen, będzie musiał uporać się z takimi sprawami jak imigracja czy islamizacja. – Nie jest wykluczone, że takie zbliżenie z polskimi konserwatystami przydałoby się do wzmocnienia wizerunku Macrona na prawicy – zwraca uwagę.

 

„Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy”


Zapytany o stosunek Polski i Francji względem ekspansywnych planów Rosji Edery odpowiada, że jest to „jedyna sprawa, w której Paryż i Warszawa mają ten sam punkt widzenia”. Zaznacza jednak, że Emmanuel Macron nie chce odcinać się całkowicie od Rosji, bo nie jest to w interesie Francji.

– Tutaj w grę wchodzą sprawy ideologiczne i prezydent oraz jego otoczenie polityczne deklarują swój sprzeciw wobec sytuacji w Rosji i na Białorusi. A to się całkowicie pokrywa z polskim interesem. Musimy zrozumieć, że w tej chwili Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy i tylko stosunki z nimi liczą się dla Kremla – uważa Patrick Edery.

– Wcześniej istniał konsensus, że Berlin w ramach Unii zajmuje dominującą pozycję w sprawach gospodarczych, a Paryż w politycznych. Niemcy przejęły obydwie domeny i teraz Francja musi zrobić wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce i rolę w Europie – dodaje.
 

Atom połączy Paryż i Warszawę?


Zdaniem francuskiego publicysty jedną z bardzo ważnych kwestii, które mogą połączyć Paryż i Warszawę może być współpraca w dziedzinie energetyki nuklearnej gwarantująca „długofalowe kontakty dwustronne”

– To ma kapitalne znaczenie dla partnerstwa obydwu krajów. W moim odczuciu Francja dysponuje ogromnymi atutami w tej dziedzinie. Taka współpraca polsko-francuska byłaby też poważnym argumentem w wyścigu z USA dotyczącym energetyki – zwraca uwagę Edery.

Zapytany o sprawę gazociągu Nord Stream 2 redaktor Tysol.fr przypomina, że Polska od początku jest nastawiona nieprzychylnie wobec tego przedsięwzięcia, jednak sama nie ma możliwości wywierania nacisków na Niemcy.

– Tak samo zresztą jak sama Francja. Połączone siły francusko-polskie miałyby większe znaczenie. Współpraca w dziedzinie energii nuklearnej bardzo by się do tego przyczyniła. Myślę, że tak można powiedzieć, iż rozwijanie wspólnych planów w dziedzinie energii nuklearnej byłoby równowagą dla Nord Stream 2 – podkreśla.

 


 

POLECANE
W koalicji wrze. Nam się wszystko wali, a on się zastanawia z ostatniej chwili
W koalicji wrze. "Nam się wszystko wali, a on się zastanawia"

W koalicji rządzącej wrze po "tajnym spotkaniu" marszałka Sejmu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Politycy Koalicji Obywatelskiej nie przebierają w słowach.

Polacy pilnują granicy z Niemcami. Jest nagranie z ostatniej chwili
Polacy pilnują granicy z Niemcami. Jest nagranie

Ruch Obrony Granic patroluje granicę z Niemcami. Członkowie ruchu postanowili pokazali, jak wygląda ich nocny patrol.

Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Górnego Śląska

Wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego – podały w sobotę służby kryzysowe wojewody.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Weekend w Polsce: spadek ciśnienia, do 31 °C i lokalne burze. Sprawdź szczegółową prognozę IMGW na 5–6 lipca 2025.

Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka tylko u nas
Tadeusz Płużański: Prowokacja kielecka

Tragedia kielecka – tak zatytułowaną informację autorstwa Tadeusza Szturm de Sztrema, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość, można znaleźć w aktach powojennego mordu sądowego na rtm. Witoldzie Pileckim. Antysowiecka grupa Pileckiego dzięki kurierom przekazała ją do sztabu II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.

Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

REKLAMA

Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec

Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – podkreśla w rozmowie z Deutsche Welle redaktor Tysol.fr Patrick Edery.
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem / fot. PAP / Leszek Szymański

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył w środę do Paryża, gdzie wczesnym popołudniem spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
 


Wśród tematów rozmów - jak informował rzecznik rządu Piotr Müller - poza kwestiami dwustronnymi dotyczącymi m.in. współpracy gospodarczej, pojawi się również bieżąca agenda unijna i przygotowania na przyszłotygodniowego szczytu UE.

Morawiecki z Macronem mają rozmawiać także o wdrażaniu Planu Odbudowy, polityce klimatycznej i transformacji energetycznej, kwestiach związanych z bezpieczeństwem i obronnością, wzmocnieniu roli Trójkąta Weimarskiego i sytuacji na Białorusi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Plan Odbudowy, polityka klimatyczna, energetyka. Dziś spotkanie Morawiecki-Macron
 

„Zderzenie idei dwóch światów”


Publicysta Tygodnika Solidarność i redaktor Tysol.fr Patryk Edery w rozmowie z Deutsche Welle podkreślił, że prezydent Francji zdaje sobie sprawę z tego, iż „Polska może być dobrym partnerem dla Francji”.

– Ma to szczególne znaczenie teraz gdy Wielka Brytania wyszła z Unii i gdy zaczyna się okres niepewności i niestabilności w Europie związanych między innymi z tym, że nie wiadomo, kto będzie następcą Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec – podkreśla. Edery dodaje, że niepewność pogłębia koronawirusowy kryzys, a także „duże rozbieżności co do wizji przyszłego kształtu Europy” - po jednej stronie znajdują się państwa zachodnie z progresywnymi ideałami, z drugiej zaś Polska i Węgry, które są zdecydowane walczyć o wartości konserwatywne.

– Doszło do prawdziwego zderzenia czołowego idei dwóch światów. Dick Cheney, były amerykański sekretarz obrony i wiceprezydent USA, mówił o „starej i nowej Europie”. Ta pierwsza to Francja, Niemcy, Włochy, a ta nowa to Polska, Węgry, Czechy – cała część środkowo-wschodniej Europy. W mojej opinii wszystko teraz jest na odwrót – Polska i Węgry to „stara Europa”, a Francja i Niemcy reprezentują wartości postępowe odrzucając konserwatyzm – zaznacza publicysta.

 

„Zrównoważyć hegemonię Niemiec”

 

Patrick Edery zapytany o to, czy Paryż i Warszawa są w stanie zbudować „wspólny blok przeciwko Berlinowi” po zakończeniu kadencji Angeli Merkel, odparł, że w interesie obu krajów leży partnerstwo, które „byłoby w stanie zrównoważyć hegemonię Niemiec”. – Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – twierdzi redaktor Tysol.fr.

Zdaniem publicysty Emmanuel Macron, stojący przed perspektywą kolejnych wyborów prezydenckich, w których najniebezpieczniejszym kandydatem będzie Marine Le Pen, będzie musiał uporać się z takimi sprawami jak imigracja czy islamizacja. – Nie jest wykluczone, że takie zbliżenie z polskimi konserwatystami przydałoby się do wzmocnienia wizerunku Macrona na prawicy – zwraca uwagę.

 

„Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy”


Zapytany o stosunek Polski i Francji względem ekspansywnych planów Rosji Edery odpowiada, że jest to „jedyna sprawa, w której Paryż i Warszawa mają ten sam punkt widzenia”. Zaznacza jednak, że Emmanuel Macron nie chce odcinać się całkowicie od Rosji, bo nie jest to w interesie Francji.

– Tutaj w grę wchodzą sprawy ideologiczne i prezydent oraz jego otoczenie polityczne deklarują swój sprzeciw wobec sytuacji w Rosji i na Białorusi. A to się całkowicie pokrywa z polskim interesem. Musimy zrozumieć, że w tej chwili Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy i tylko stosunki z nimi liczą się dla Kremla – uważa Patrick Edery.

– Wcześniej istniał konsensus, że Berlin w ramach Unii zajmuje dominującą pozycję w sprawach gospodarczych, a Paryż w politycznych. Niemcy przejęły obydwie domeny i teraz Francja musi zrobić wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce i rolę w Europie – dodaje.
 

Atom połączy Paryż i Warszawę?


Zdaniem francuskiego publicysty jedną z bardzo ważnych kwestii, które mogą połączyć Paryż i Warszawę może być współpraca w dziedzinie energetyki nuklearnej gwarantująca „długofalowe kontakty dwustronne”

– To ma kapitalne znaczenie dla partnerstwa obydwu krajów. W moim odczuciu Francja dysponuje ogromnymi atutami w tej dziedzinie. Taka współpraca polsko-francuska byłaby też poważnym argumentem w wyścigu z USA dotyczącym energetyki – zwraca uwagę Edery.

Zapytany o sprawę gazociągu Nord Stream 2 redaktor Tysol.fr przypomina, że Polska od początku jest nastawiona nieprzychylnie wobec tego przedsięwzięcia, jednak sama nie ma możliwości wywierania nacisków na Niemcy.

– Tak samo zresztą jak sama Francja. Połączone siły francusko-polskie miałyby większe znaczenie. Współpraca w dziedzinie energii nuklearnej bardzo by się do tego przyczyniła. Myślę, że tak można powiedzieć, iż rozwijanie wspólnych planów w dziedzinie energii nuklearnej byłoby równowagą dla Nord Stream 2 – podkreśla.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe