Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec

Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – podkreśla w rozmowie z Deutsche Welle redaktor Tysol.fr Patrick Edery.
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem / fot. PAP / Leszek Szymański

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył w środę do Paryża, gdzie wczesnym popołudniem spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
 


Wśród tematów rozmów - jak informował rzecznik rządu Piotr Müller - poza kwestiami dwustronnymi dotyczącymi m.in. współpracy gospodarczej, pojawi się również bieżąca agenda unijna i przygotowania na przyszłotygodniowego szczytu UE.

Morawiecki z Macronem mają rozmawiać także o wdrażaniu Planu Odbudowy, polityce klimatycznej i transformacji energetycznej, kwestiach związanych z bezpieczeństwem i obronnością, wzmocnieniu roli Trójkąta Weimarskiego i sytuacji na Białorusi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Plan Odbudowy, polityka klimatyczna, energetyka. Dziś spotkanie Morawiecki-Macron
 

„Zderzenie idei dwóch światów”


Publicysta Tygodnika Solidarność i redaktor Tysol.fr Patryk Edery w rozmowie z Deutsche Welle podkreślił, że prezydent Francji zdaje sobie sprawę z tego, iż „Polska może być dobrym partnerem dla Francji”.

– Ma to szczególne znaczenie teraz gdy Wielka Brytania wyszła z Unii i gdy zaczyna się okres niepewności i niestabilności w Europie związanych między innymi z tym, że nie wiadomo, kto będzie następcą Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec – podkreśla. Edery dodaje, że niepewność pogłębia koronawirusowy kryzys, a także „duże rozbieżności co do wizji przyszłego kształtu Europy” - po jednej stronie znajdują się państwa zachodnie z progresywnymi ideałami, z drugiej zaś Polska i Węgry, które są zdecydowane walczyć o wartości konserwatywne.

– Doszło do prawdziwego zderzenia czołowego idei dwóch światów. Dick Cheney, były amerykański sekretarz obrony i wiceprezydent USA, mówił o „starej i nowej Europie”. Ta pierwsza to Francja, Niemcy, Włochy, a ta nowa to Polska, Węgry, Czechy – cała część środkowo-wschodniej Europy. W mojej opinii wszystko teraz jest na odwrót – Polska i Węgry to „stara Europa”, a Francja i Niemcy reprezentują wartości postępowe odrzucając konserwatyzm – zaznacza publicysta.

 

„Zrównoważyć hegemonię Niemiec”

 

Patrick Edery zapytany o to, czy Paryż i Warszawa są w stanie zbudować „wspólny blok przeciwko Berlinowi” po zakończeniu kadencji Angeli Merkel, odparł, że w interesie obu krajów leży partnerstwo, które „byłoby w stanie zrównoważyć hegemonię Niemiec”. – Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – twierdzi redaktor Tysol.fr.

Zdaniem publicysty Emmanuel Macron, stojący przed perspektywą kolejnych wyborów prezydenckich, w których najniebezpieczniejszym kandydatem będzie Marine Le Pen, będzie musiał uporać się z takimi sprawami jak imigracja czy islamizacja. – Nie jest wykluczone, że takie zbliżenie z polskimi konserwatystami przydałoby się do wzmocnienia wizerunku Macrona na prawicy – zwraca uwagę.

 

„Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy”


Zapytany o stosunek Polski i Francji względem ekspansywnych planów Rosji Edery odpowiada, że jest to „jedyna sprawa, w której Paryż i Warszawa mają ten sam punkt widzenia”. Zaznacza jednak, że Emmanuel Macron nie chce odcinać się całkowicie od Rosji, bo nie jest to w interesie Francji.

– Tutaj w grę wchodzą sprawy ideologiczne i prezydent oraz jego otoczenie polityczne deklarują swój sprzeciw wobec sytuacji w Rosji i na Białorusi. A to się całkowicie pokrywa z polskim interesem. Musimy zrozumieć, że w tej chwili Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy i tylko stosunki z nimi liczą się dla Kremla – uważa Patrick Edery.

– Wcześniej istniał konsensus, że Berlin w ramach Unii zajmuje dominującą pozycję w sprawach gospodarczych, a Paryż w politycznych. Niemcy przejęły obydwie domeny i teraz Francja musi zrobić wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce i rolę w Europie – dodaje.
 

Atom połączy Paryż i Warszawę?


Zdaniem francuskiego publicysty jedną z bardzo ważnych kwestii, które mogą połączyć Paryż i Warszawę może być współpraca w dziedzinie energetyki nuklearnej gwarantująca „długofalowe kontakty dwustronne”

– To ma kapitalne znaczenie dla partnerstwa obydwu krajów. W moim odczuciu Francja dysponuje ogromnymi atutami w tej dziedzinie. Taka współpraca polsko-francuska byłaby też poważnym argumentem w wyścigu z USA dotyczącym energetyki – zwraca uwagę Edery.

Zapytany o sprawę gazociągu Nord Stream 2 redaktor Tysol.fr przypomina, że Polska od początku jest nastawiona nieprzychylnie wobec tego przedsięwzięcia, jednak sama nie ma możliwości wywierania nacisków na Niemcy.

– Tak samo zresztą jak sama Francja. Połączone siły francusko-polskie miałyby większe znaczenie. Współpraca w dziedzinie energii nuklearnej bardzo by się do tego przyczyniła. Myślę, że tak można powiedzieć, iż rozwijanie wspólnych planów w dziedzinie energii nuklearnej byłoby równowagą dla Nord Stream 2 – podkreśla.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski przed sezonem 2022/2023 przeszedł z Bayernu Monachium do Barcelony. Tymczasem w mediach coraz więcej mówi się o potencjalnym transferze Polaka.

Prezydent Duda skierował do Sejmu projekt. Jest komunikat BBN z ostatniej chwili
Prezydent Duda skierował do Sejmu projekt. Jest komunikat BBN

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom – poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. „Prawo unijne nie może stać ponad konstytucją” z ostatniej chwili
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. „Prawo unijne nie może stać ponad konstytucją”

Marsz rozpoczął się 1 maja o godz. 14 na placu Konstytucji w Warszawie. Było to symboliczne nawiązanie do prymatu naszego prawa w Polsce. Prawo unijne nie może stać ponad konstytucją oraz ustawami uchwalanymi przez polski parlament. 

Katastrofa demograficzna w Niemczech z ostatniej chwili
Katastrofa demograficzna w Niemczech

Mała liczba urodzeń w Niemczech. Tak źle nie było od wielu lat. O sprawie alarmuje Welt.de.

Zapaść inwestycji zagranicznych w Niemczech z ostatniej chwili
Zapaść inwestycji zagranicznych w Niemczech

Jak donosi niemiecki dziennik „Die Welt”, z roku na rok spada poziom inwestycji zagranicznych w Niemczech.

To koniec. Jest komunikat w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
To koniec. Jest komunikat w sprawie króla Karola III

Dobra wiadomość z Pałacu Buckingham. To koniec nieobecności króla Karola III. Monarcha wraca do uczestniczenia w oficjalnych wydarzeniach publicznych, czego zaprzestał w lutym po zdiagnozowaniu u niego nowotworu.

Jarosław Kaczyński: Wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: Wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym

– Wybory do Parlamentu Europejskiego są o tym, byśmy pozostali państwem istniejącym, państwem suwerennym i państwem niepodległym – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek podczas konwencji w Kielcach.

Znana polska piosenkarka przeszła poważną operację z ostatniej chwili
Znana polska piosenkarka przeszła poważną operację

Znana polska piosenkarka przeszła poważną operację. Ujawniła, co się stało.

Oficjalnie: PiS przedstawił liderów list do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Oficjalnie: PiS przedstawił liderów list do Parlamentu Europejskiego

Była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, b. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz b. prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród liderów list PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kijów: Trwa demontaż pomnika upamiętniającego ugodę perejasławską, w ramach której Chmielnicki oddał Ukrainę Rosji z ostatniej chwili
Kijów: Trwa demontaż pomnika upamiętniającego ugodę perejasławską, w ramach której Chmielnicki oddał Ukrainę Rosji

Kijowska Miejska Administracja Państwowa na oficjalnym kanale na Telegramie informuje, że rozpoczęto demontaż granitowej monumentalnej kompozycji ku czci kozackiej Rady Perejasławskiej pod Łukiem Wolności Narodu Ukraińskiego. 

REKLAMA

Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec

Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – podkreśla w rozmowie z Deutsche Welle redaktor Tysol.fr Patrick Edery.
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Patrick Edery [Tysol.fr] dla Deutsche Welle: Zrównoważyć hegemonię Niemiec
Mateusz Morawiecki przybył do Paryża na spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem / fot. PAP / Leszek Szymański

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przybył w środę do Paryża, gdzie wczesnym popołudniem spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
 


Wśród tematów rozmów - jak informował rzecznik rządu Piotr Müller - poza kwestiami dwustronnymi dotyczącymi m.in. współpracy gospodarczej, pojawi się również bieżąca agenda unijna i przygotowania na przyszłotygodniowego szczytu UE.

Morawiecki z Macronem mają rozmawiać także o wdrażaniu Planu Odbudowy, polityce klimatycznej i transformacji energetycznej, kwestiach związanych z bezpieczeństwem i obronnością, wzmocnieniu roli Trójkąta Weimarskiego i sytuacji na Białorusi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Plan Odbudowy, polityka klimatyczna, energetyka. Dziś spotkanie Morawiecki-Macron
 

„Zderzenie idei dwóch światów”


Publicysta Tygodnika Solidarność i redaktor Tysol.fr Patryk Edery w rozmowie z Deutsche Welle podkreślił, że prezydent Francji zdaje sobie sprawę z tego, iż „Polska może być dobrym partnerem dla Francji”.

– Ma to szczególne znaczenie teraz gdy Wielka Brytania wyszła z Unii i gdy zaczyna się okres niepewności i niestabilności w Europie związanych między innymi z tym, że nie wiadomo, kto będzie następcą Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec – podkreśla. Edery dodaje, że niepewność pogłębia koronawirusowy kryzys, a także „duże rozbieżności co do wizji przyszłego kształtu Europy” - po jednej stronie znajdują się państwa zachodnie z progresywnymi ideałami, z drugiej zaś Polska i Węgry, które są zdecydowane walczyć o wartości konserwatywne.

– Doszło do prawdziwego zderzenia czołowego idei dwóch światów. Dick Cheney, były amerykański sekretarz obrony i wiceprezydent USA, mówił o „starej i nowej Europie”. Ta pierwsza to Francja, Niemcy, Włochy, a ta nowa to Polska, Węgry, Czechy – cała część środkowo-wschodniej Europy. W mojej opinii wszystko teraz jest na odwrót – Polska i Węgry to „stara Europa”, a Francja i Niemcy reprezentują wartości postępowe odrzucając konserwatyzm – zaznacza publicysta.

 

„Zrównoważyć hegemonię Niemiec”

 

Patrick Edery zapytany o to, czy Paryż i Warszawa są w stanie zbudować „wspólny blok przeciwko Berlinowi” po zakończeniu kadencji Angeli Merkel, odparł, że w interesie obu krajów leży partnerstwo, które „byłoby w stanie zrównoważyć hegemonię Niemiec”. – Gospodarka niemiecka ma niesamowity wpływ na to, co się dzieje w Europie. Prowadzenie dialogu dwustronnego polsko-niemieckiego i francusko-niemieckiego byłoby zabójcze dla Francji i dla Polski, bo to byłby akt całkowitego podporządkowania się Niemcom – twierdzi redaktor Tysol.fr.

Zdaniem publicysty Emmanuel Macron, stojący przed perspektywą kolejnych wyborów prezydenckich, w których najniebezpieczniejszym kandydatem będzie Marine Le Pen, będzie musiał uporać się z takimi sprawami jak imigracja czy islamizacja. – Nie jest wykluczone, że takie zbliżenie z polskimi konserwatystami przydałoby się do wzmocnienia wizerunku Macrona na prawicy – zwraca uwagę.

 

„Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy”


Zapytany o stosunek Polski i Francji względem ekspansywnych planów Rosji Edery odpowiada, że jest to „jedyna sprawa, w której Paryż i Warszawa mają ten sam punkt widzenia”. Zaznacza jednak, że Emmanuel Macron nie chce odcinać się całkowicie od Rosji, bo nie jest to w interesie Francji.

– Tutaj w grę wchodzą sprawy ideologiczne i prezydent oraz jego otoczenie polityczne deklarują swój sprzeciw wobec sytuacji w Rosji i na Białorusi. A to się całkowicie pokrywa z polskim interesem. Musimy zrozumieć, że w tej chwili Moskwa w Europie widzi tylko Niemcy i tylko stosunki z nimi liczą się dla Kremla – uważa Patrick Edery.

– Wcześniej istniał konsensus, że Berlin w ramach Unii zajmuje dominującą pozycję w sprawach gospodarczych, a Paryż w politycznych. Niemcy przejęły obydwie domeny i teraz Francja musi zrobić wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce i rolę w Europie – dodaje.
 

Atom połączy Paryż i Warszawę?


Zdaniem francuskiego publicysty jedną z bardzo ważnych kwestii, które mogą połączyć Paryż i Warszawę może być współpraca w dziedzinie energetyki nuklearnej gwarantująca „długofalowe kontakty dwustronne”

– To ma kapitalne znaczenie dla partnerstwa obydwu krajów. W moim odczuciu Francja dysponuje ogromnymi atutami w tej dziedzinie. Taka współpraca polsko-francuska byłaby też poważnym argumentem w wyścigu z USA dotyczącym energetyki – zwraca uwagę Edery.

Zapytany o sprawę gazociągu Nord Stream 2 redaktor Tysol.fr przypomina, że Polska od początku jest nastawiona nieprzychylnie wobec tego przedsięwzięcia, jednak sama nie ma możliwości wywierania nacisków na Niemcy.

– Tak samo zresztą jak sama Francja. Połączone siły francusko-polskie miałyby większe znaczenie. Współpraca w dziedzinie energii nuklearnej bardzo by się do tego przyczyniła. Myślę, że tak można powiedzieć, iż rozwijanie wspólnych planów w dziedzinie energii nuklearnej byłoby równowagą dla Nord Stream 2 – podkreśla.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe