[Fotorelacja] Międzynarodowa konferencja na temat aktywnego starzenia

Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” odbyła się 24 maja w hybrydowej formule.
 [Fotorelacja] Międzynarodowa konferencja na temat aktywnego starzenia
/ M. Żegliński

Część uczestników zgromadziła się w biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy ul. Prostej w Warszawie. Pozostali, w tym goście z zagranicy: Włoch, Łotwy i Macedonii Północnej, połączyli się z Warszawą poprzez platformy internetowe. Konferencję rozpoczął i uczestników przywitał Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S”. – Serdecznie witam wszystkich gości, zarówno zgromadzonych w Warszawie, jak i naszych przyjaciół w różnych częściach Europy. Nie podejrzewaliśmy, że nasz projekt będziemy realizowali w tak trudnych i ekstremalnych czasach pandemii Covid-19. Mam jednak nadzieje, że efekty, które uda nam się wypracować, będą jeszcze ciekawsze. W czasie pandemii widzimy jak różne grupy wiekowe musiał przystosować się do zmieniających się warunków pracy, które w czasie pandemii w dużej części odbywają się na łączach internetowych. Bardzo się cieszymy, że udało nam się doprowadzić go do szczęśliwego finału projektu i mamy nadzieje, że będzie on dalej propagowany w naszych organizacjach – podkreślił Jerzy Jaworski.

Następnie głos zabrał Andrea Cuccello, Sekretarz Konfederalny CISL, który na wstępie podziękował za współpracę całej Solidarności. – Staraliśmy się stworzyć wspólne ramy działań, które byłyby praktyczne. Chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy mieli pewne instrumenty na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym i zakładowym. Dlatego trwają właśnie prace nad dokumentem dotyczącym aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego. Musimy zapewnić odpowiednią opiekę starszym pracownikom, dlatego cały czas prowadzimy działania na rzecz starszych pracowników. Trzeba pobudzać zasoby ludzkie, żeby polepszyć integrację miedzy młodymi pracownikami, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, a starszymi i doświadczonymi, którzy na tym rynku są już od dłuższego czasu. Zmiana pokoleniowa to możliwości i tak trzeba to traktować. Trzeba się też zastanowić nad tym, jak wykorzystać osoby starsze wiekiem i jak doprowadzić do współpracy międzypokoleniowej. Na całym świecie pracuje się nad tym, żeby dokonywać oceny poszczególnych branż w tym zakresie. Chcemy doprowadzić do znaczących zmian w zakresie prawa pracy – wyjaśnił Andrea Cuccello.

Z kolei Maria Żytko, koordynator projektu, przypomniała m.in. o tym, że projekt „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” ma również rolę propagatorską. – Przeprowadziliśmy międzynarodowe szkolenia. Powstał też filmik o roli mentora. Dzisiejsza konferencja ma na celu podsumowanie projektu i przedstawienie jego wyników. Powstał bowiem specjalny raport – dodała Maria Żytko. Wnioski wypracowane w ramach raportu odczytała następnie Małgorzata Pęciłło z CIOP, a przemawiająca po niej Barbara Surdykowska z biura eksperckiego NSZZ „Solidarność” podkreśliła, że pandemia koronawirusa miała niezwykle duży wpływ na warunki zatrudnienia wszystkich pracowników w ostatnim czasie, w tym też zatrudnienia osób starszych. – Wiele młodych osób straciło ostatnio prace, a okres pandemii wskazał ponadto na pewne braki umiejętności i kompetencji cyfrowych w czasie pracy zdalnej wśród starszych pracowników. Rok epidemii stał się pewnym wyzwalaczem problemów, które stały się jeszcze bardziej wyraziste – zauważyła Barbara Surdykowska.

Kolejnym etapem międzynarodowej konferencji był cykl paneli dyskusyjnych. W czasie  pierwszego z nich odbyło się przedstawienie krajowych planów działania, sposobów ich wdrażania oraz szans i zagrożeń dla ich realizacji. – Zawarliśmy porozumienie miedzy partnerami społecznymi w sprawie aktywnego starzenia się pracowników. Organizujemy szkolenia online dla pracodawców i pracowników. Odbywają się one bardzo często, nawet 4-5 razy w miesiącu – mówiła Irina Semjonova z łotewskiego LBAS. – Trzeba doprowadzić do  odpowiedniego traktowania osób starszych. Jako związki zawodowe powinniśmy też rozmawiać o organizacji pracy, bezpieczeństwie i zarzadzaniem kwalifikacji, bo Covid-19 przyspieszył niektóre procesy, takie jak cyfryzacja czy praca zdalna – dodała Ilaria Carlino, z włoskiego CISL. – Zależy nam na tym, żeby lepiej chronić pracowników przed niepożądanym promieniowaniem. Jest to kluczowa kwestia szczególnie tam, gdzie pracownicy mają do czynienia z wieloma ekranami elektronicznymi. Jednak najważniejsze jest to, że muszą powstać odpowiednie przepisy, które nie pozwolą na zwalnianie pracowników 55+ – podkreśliła Maja Stefkovska-Paneva, z KSS w Macedonii Północnej. Z kolei Barbara Surdykowska przypomniała, że Solidarność była krytycznie nastawiona do tekstu europejskiego porozumienia, nie obejmującego kluczowych zagadnień z polskiej perspektywy. – Chodziło m.in. o starszych pracowników - kobiety, które dodatkowo mają obowiązki opiekuńcze wobec osób przewlekle chorych, rodziców, teściów, czy rodzeństwa – mówiła Surdykowska.

Kolejne panele dyskusyjne poświęcone były zarządzaniu wiekiem wobec zagrożenia Covid-19 oraz wyzwaniom związanym z zarządzaniem wiekiem wobec zmian demograficznych, gospodarczych i technologicznych.

 


 

POLECANE
On chce być prezydentem tylko niektórych Polaków tylko u nas
On chce być prezydentem tylko niektórych Polaków

Dziś Rafał Trzaskowski był obecny na debacie TVP, ale nie zapominajmy, że w ostatni piątek zbojkotował debatę w TV Republika. O czym to świadczy?

Papież Leon XIV odwrócił się od tęczowej flagi. To nagranie obiega świat z ostatniej chwili
Papież Leon XIV odwrócił się od tęczowej flagi. To nagranie obiega świat

- Papież Leon XIV patrzy na tęczową flagę zła — i całkowicie ją ignoruje, patrząc w inną stronę. To może być jeden z najbardziej uznanych papieży w historii - pisze najpopularniejszych profili katolickich na platformie "X" publikując nagranie z nowym papieżem Leonem XIV.

Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Nawrocki kontra Trzaskowski w debacie TVP. Padły mocne słowa

Karol Nawrocki nie przebierał w słowach odnosząc się do kwestii reprywatyzacji w Warszawie. – Jest pan skuteczniejszy niż mafia reprywatyzacyjna – mówił do Rafała Trzaskowskiego.

Stanowski uderzył w Wysocką-Schnepf podczas debaty TVP z ostatniej chwili
Stanowski uderzył w Wysocką-Schnepf podczas debaty TVP

Od godz. 20 w TVP trwa debata prezydencka z Dorotą Wysocką-Schnepf jako prowadzącą, którą ostro skrytykował Krzysztof Stanowski.

Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel z ostatniej chwili
Karol Nawrocki wygrywa w obu turach. Nowy sondaż AtlasIntel

Karol Nawrocki z wynikiem 28,6% wygrałby pierwszą turę wyborów prezydenckich. Co więcej, wygrałby także drugą turę – wynika z sondażu AtlasIntel.

Debata prezydencka TVP. Ostatnie starcie przed wyborami z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostatnie starcie przed wyborami

W poniedziałek o godz. 20 rozpoczęła się debata prezydencka na antenie TVP w likwidacji. Biorą w niej udział wszyscy kandydaci.

Anonimowy Sędzia: Sędzia Iustitii łamie konstytucję wypowiadając się z pogardą nt. jednego z kandydatów w wyborach tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Sędzia Iustitii łamie konstytucję wypowiadając się z pogardą nt. jednego z kandydatów w wyborach

Trochę się już przyzwyczailiśmy do polityków w togach, którzy angażują się w spór polityczny. Spotykają się z politykami towarzysko. Do tej pory jednak nikt w tak jawny sposób nie wypowiedział się w trakcie kampanii wyborczej wskazując dezaprobatę wobec jednego z kandydatów.

Świnoujście zagrożeniem dla Hamburga? Niemcy krytykują polską inwestycję z ostatniej chwili
Świnoujście zagrożeniem dla Hamburga? Niemcy krytykują polską inwestycję

''Ostsee Zeitung'' pisze, że terminal kontenerowy w Świnoujściu jest nieopłacalny i szkodzi ekosystemowi. Wcześniej organizacja "Lebensraum Vorpommern" pozwała Polskę.

Morderstwo na kampusie UW. Są nowe informacje Wiadomości
Morderstwo na kampusie UW. Są nowe informacje

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie, sekcja zwłok zamordowanej kobiety na Uniwersytecie Warszawskim trwała siedem godzin.

Zamieszanie z losowaniem przed debatą w TVP. Stanowski zdradził kulisy z ostatniej chwili
Zamieszanie z losowaniem przed debatą w TVP. Stanowski zdradził kulisy

W poniedziałek odbędzie się ostatnia przed I turą debata prezydencka. Burzę w sieci wywołało losowanie kolejności wypowiedzi. Krzysztof Stanowski zabrał głos w tej sprawie.

REKLAMA

[Fotorelacja] Międzynarodowa konferencja na temat aktywnego starzenia

Międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” odbyła się 24 maja w hybrydowej formule.
 [Fotorelacja] Międzynarodowa konferencja na temat aktywnego starzenia
/ M. Żegliński

Część uczestników zgromadziła się w biurze Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przy ul. Prostej w Warszawie. Pozostali, w tym goście z zagranicy: Włoch, Łotwy i Macedonii Północnej, połączyli się z Warszawą poprzez platformy internetowe. Konferencję rozpoczął i uczestników przywitał Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S”. – Serdecznie witam wszystkich gości, zarówno zgromadzonych w Warszawie, jak i naszych przyjaciół w różnych częściach Europy. Nie podejrzewaliśmy, że nasz projekt będziemy realizowali w tak trudnych i ekstremalnych czasach pandemii Covid-19. Mam jednak nadzieje, że efekty, które uda nam się wypracować, będą jeszcze ciekawsze. W czasie pandemii widzimy jak różne grupy wiekowe musiał przystosować się do zmieniających się warunków pracy, które w czasie pandemii w dużej części odbywają się na łączach internetowych. Bardzo się cieszymy, że udało nam się doprowadzić go do szczęśliwego finału projektu i mamy nadzieje, że będzie on dalej propagowany w naszych organizacjach – podkreślił Jerzy Jaworski.

Następnie głos zabrał Andrea Cuccello, Sekretarz Konfederalny CISL, który na wstępie podziękował za współpracę całej Solidarności. – Staraliśmy się stworzyć wspólne ramy działań, które byłyby praktyczne. Chodzi przede wszystkim o to, żebyśmy mieli pewne instrumenty na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym i zakładowym. Dlatego trwają właśnie prace nad dokumentem dotyczącym aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego. Musimy zapewnić odpowiednią opiekę starszym pracownikom, dlatego cały czas prowadzimy działania na rzecz starszych pracowników. Trzeba pobudzać zasoby ludzkie, żeby polepszyć integrację miedzy młodymi pracownikami, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, a starszymi i doświadczonymi, którzy na tym rynku są już od dłuższego czasu. Zmiana pokoleniowa to możliwości i tak trzeba to traktować. Trzeba się też zastanowić nad tym, jak wykorzystać osoby starsze wiekiem i jak doprowadzić do współpracy międzypokoleniowej. Na całym świecie pracuje się nad tym, żeby dokonywać oceny poszczególnych branż w tym zakresie. Chcemy doprowadzić do znaczących zmian w zakresie prawa pracy – wyjaśnił Andrea Cuccello.

Z kolei Maria Żytko, koordynator projektu, przypomniała m.in. o tym, że projekt „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” ma również rolę propagatorską. – Przeprowadziliśmy międzynarodowe szkolenia. Powstał też filmik o roli mentora. Dzisiejsza konferencja ma na celu podsumowanie projektu i przedstawienie jego wyników. Powstał bowiem specjalny raport – dodała Maria Żytko. Wnioski wypracowane w ramach raportu odczytała następnie Małgorzata Pęciłło z CIOP, a przemawiająca po niej Barbara Surdykowska z biura eksperckiego NSZZ „Solidarność” podkreśliła, że pandemia koronawirusa miała niezwykle duży wpływ na warunki zatrudnienia wszystkich pracowników w ostatnim czasie, w tym też zatrudnienia osób starszych. – Wiele młodych osób straciło ostatnio prace, a okres pandemii wskazał ponadto na pewne braki umiejętności i kompetencji cyfrowych w czasie pracy zdalnej wśród starszych pracowników. Rok epidemii stał się pewnym wyzwalaczem problemów, które stały się jeszcze bardziej wyraziste – zauważyła Barbara Surdykowska.

Kolejnym etapem międzynarodowej konferencji był cykl paneli dyskusyjnych. W czasie  pierwszego z nich odbyło się przedstawienie krajowych planów działania, sposobów ich wdrażania oraz szans i zagrożeń dla ich realizacji. – Zawarliśmy porozumienie miedzy partnerami społecznymi w sprawie aktywnego starzenia się pracowników. Organizujemy szkolenia online dla pracodawców i pracowników. Odbywają się one bardzo często, nawet 4-5 razy w miesiącu – mówiła Irina Semjonova z łotewskiego LBAS. – Trzeba doprowadzić do  odpowiedniego traktowania osób starszych. Jako związki zawodowe powinniśmy też rozmawiać o organizacji pracy, bezpieczeństwie i zarzadzaniem kwalifikacji, bo Covid-19 przyspieszył niektóre procesy, takie jak cyfryzacja czy praca zdalna – dodała Ilaria Carlino, z włoskiego CISL. – Zależy nam na tym, żeby lepiej chronić pracowników przed niepożądanym promieniowaniem. Jest to kluczowa kwestia szczególnie tam, gdzie pracownicy mają do czynienia z wieloma ekranami elektronicznymi. Jednak najważniejsze jest to, że muszą powstać odpowiednie przepisy, które nie pozwolą na zwalnianie pracowników 55+ – podkreśliła Maja Stefkovska-Paneva, z KSS w Macedonii Północnej. Z kolei Barbara Surdykowska przypomniała, że Solidarność była krytycznie nastawiona do tekstu europejskiego porozumienia, nie obejmującego kluczowych zagadnień z polskiej perspektywy. – Chodziło m.in. o starszych pracowników - kobiety, które dodatkowo mają obowiązki opiekuńcze wobec osób przewlekle chorych, rodziców, teściów, czy rodzeństwa – mówiła Surdykowska.

Kolejne panele dyskusyjne poświęcone były zarządzaniu wiekiem wobec zagrożenia Covid-19 oraz wyzwaniom związanym z zarządzaniem wiekiem wobec zmian demograficznych, gospodarczych i technologicznych.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe