REKLAMA

Czesi żądają dla Polski kary 5 mln euro dziennie za brak wykonania postanowienia TSUE ws. Turowa

Jak donosi portal ceskenoviny.cz, Czeski rząd na ten moment nie planuje wycofania skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni w Turowie, za to w najbliższym czasie ma zwrócić się do Trybunału z wnioskiem o wymierzenie Polsce kary dziennej w wysokości 5 mln euro w związku z niewykonaniem decyzji o wstrzymaniu wydobycia. 
 Czesi żądają dla Polski kary 5 mln euro dziennie za brak wykonania postanowienia TSUE ws. Turowa
Fot. Anna Uciechowska domena publiczna

Minister środowiska Richard Brabec (ANO) i minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek (ČSSD) mają negocjować z Polską umowę międzyrządową w sprawie spornej kopalni węgla brunatnego Turów. Zostało to dziś zatwierdzone przez rząd, co ogłosił Brabec na konferencji prasowej. Powiedział, że umowa będzie zawierać nie tylko rekompensatę finansową

- informuje czeki portal ceskenoviny.cz.

 

Jednocześnie gabinet polecił rządowemu komisarzowi ds. reprezentacji Republiki Czeskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE Martinowi Smolce, by zaproponował nałożenie na Polskę kary w wysokości pięciu milionów euro (ok. 127 mln koron czeskich) dziennie za to, że nie zaprzestała natychmiast wydobycia węgla brunatnego w kopalni, łamiąc tym samym nałożony środek tymczasowy. "Pozew powinien być złożony w najbliższych dniach" - powiedział Brabec.

- czytamy w publikacji.

 

 


Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Konstytucja RP jest nadrzędna wobec prawa UE?
Tygodnik

Opinie

Popkultura