Kosiniak-Kamysz, Budka i Czarzasty ręczą za Nowaka

Politycy KO, Lewicy i PSL m.in. Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty i Władysław Kosiniak-Kamysz w liście otwartym ręczą za Sławomira Nowaka, podejrzanego o korupcję ministra w rządzie Donalda Tuska i gwarantują, że do dnia wyroku pozostanie on dyspozycyjny dla organów państwa.
Sławomir Nowak Kosiniak-Kamysz, Budka i Czarzasty ręczą za Nowaka
Sławomir Nowak / fot. Flickr/ Platforma Obywatelska RP/ CC BY 2.0

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie, że podejrzany o korupcję Sławomir Nowak ma wrócić do aresztu śledczego, ale będzie mógł go opuścić, gdy do piątku wpłaci 1 mln zł. Zażalenia obrony jeszcze nie ma w sądzie, wpłynął natomiast wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia. CZYTAJ WIĘCEJ

Poręczenie majątkowe w kwocie miliona zł

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował 2 czerwca, że Sławomir Nowak, były minister w rządzie Donalda Tuska, ma wrócić do aresztu śledczego, chyba, że wpłaci poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł. Sędzia Dorota Radlińska wstrzymała wykonalność postanowienia do 19 czerwca, dając podejrzanemu czas na wpłatę sumy do 18 czerwca.

Jeżeli pieniądze nie wpłyną, Nowak powinien zostać aresztowany. Z tym postanowieniem nie zgodziła się żadna ze stron i obie zapowiedziały zażalenia.

List otwarty ws. byłego ministra

W liście otwartym ws. Sławomira Nowaka posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL podkreślają, że "prawo do sprawiedliwego procesu oraz domniemanie niewinności stanowią od wielu lat podstawowe zasady postępowania karnego". "Każdy, stając wobec władzy państwowej, powinien mieć ustawową gwarancję uczciwego procesu" – zaznaczają.

"W toku postępowania karnego to państwo ma zasadniczą przewagę nad obywatelem. Tym ważniejsze jest zagwarantowanie podejrzanemu umiaru w stosowaniu środków zapobiegawczych, szczególnie tych, polegających na faktycznym pozbawieniu go wolności" –  napisano w liście.

Sygnatariusze napisali także, że "prokurator, który decyduje się na postawienie zarzutów i złożenie wniosku o tymczasowe aresztowanie, powinien dysponować dowodami pozwalającymi na szybkie skierowanie przeciwko podejrzanemu aktu oskarżenia". "Areszt nie może być wykorzystywany jako narzędzie represji" –  podkreślono.

"Sławomir Nowak, były poseł i były konstytucyjny minister rządu Rzeczypospolitej Polskiej spędził w areszcie 9 miesięcy. Został zwolniony decyzją sądu, pod warunkiem wpłaty gigantycznej kwoty tytułem poręczenia majątkowego. W toku postępowania prokuratura zajęła cały majątek jego i jego rodziny, utrudniając mu tym samym wykonanie obowiązku nałożonego przez sąd" –  przypomniano.

"Niezrozumiałe jest dla nas publiczne przesądzanie o winie Sławomira Nowaka przez Ministra Sprawiedliwości - pana Zbigniewa Ziobro" –  oceniają posłowie i senatorowie. "Nie taka jest rola Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Stwierdzenie winy bądź niewinności oskarżonego jest zadaniem sądu" – podkreślają.

Politycy opozycji ręczą za Nowaka

Politycy zaznaczają, że "niniejszy list jest wyrazem naszego poręczenia za Sławomira Nowaka gwarantujemy, że do dnia wyroku pozostanie on dyspozycyjny dla Sądu, Prokuratury i pozostałych organów ochrony porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej".

"Prawo do poręczenia za podsądnego, nie jest formą opowiedzenia się za jego winą lub niewinnością. To rozstrzygnie niezawisły Sąd. Niniejszy list jest wyrazem naszego głębokiego przekonania, że Sławomir Nowak uczciwie podda się niezawisłemu i niezależnemu osądowi polskiego wymiaru sprawiedliwości" – napisano.

Pod listem otwartym podpisało się 80 posłów i senatorów m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska-PSL), a także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, szef klubu KO Cezary Tomczyk, wiceszefowa klubu KO, liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki czy były lider PO Grzegorz Schetyna.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

"Śledztwo przeciwko Sławomirowi N. znajduje się na zaawansowanym etapie, ma charakter międzynarodowy, w jego toku cały czas są pozyskiwane kolejne dowody, które wyjaśniają wszystkie aspekty zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierował Sławomir N." – mówiła na początku czerwca prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. (PAP)


 

POLECANE
Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń pilne
"Bundeswehra musi być gotowa do wojny”. Plan niemieckich zbrojeń

Niemieckie ministerstwo obrony planuje zakup tysiąca czołgów Leopard 2 oraz 2,5 tys. kołowych transporterów opancerzonych Boxer. Za ich produkcję będą odpowiadać europejskie konsorcjum KDNS oraz niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall.

Sztuczna inteligencja Grok pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską gorące
Sztuczna inteligencja "Grok" pozamiatała Romana Giertycha i Platformę Obywatelską

"Grok" to sztuczna inteligencja zintegrowana z platformą "X" Elona Muska. Tym razem "Grok" wdał się w dyskusję z internautami nt. Romana Giertycha. Efekty były dla "mecenasa Platformy" opłakane.

PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie z ostatniej chwili
PiS z pomysłem dla firm na granicy. Tarcza na zachodzie i wschodzie

Posłowie PiS ocenili we wtorek, że wprowadzone przez rząd tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą są niewystarczające. Ich zdaniem trzeba wydać czasowy zakaz wjazdu do Polski obywateli określonych krajów, a także wprowadzić "tarcze osłonowe" dla przygranicznych firm, które ponoszą straty.

Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy z ostatniej chwili
Dr Duniec: Najbardziej intensywnych opadów spodziewamy się najbliższej nocy

Kluczowa będzie najbliższa noc – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju (CMOK) dr Grzegorz Duniec. W ciągu 12 godzin na połowie Polski opady wyniosą do 100 milimetrów – dodał.

Droższe wakacje w Grecji.  Weszły nowe opłaty klimatyczne gorące
Droższe wakacje w Grecji. Weszły nowe opłaty klimatyczne

Grecja od 1 lipca wprowadziła nowe obciążenie dla turystów - opłatę klimatyczną, która wyniesie nawet 20 euro za dzień.

Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek   z ostatniej chwili
Chorwacja w szoku: Potężna burza spustoszyła znany kurort, zatonął wycieczkowy statek

Chorwackie miasto Split, odwiedzane chętnie przez tłumy między innymi polskich turystów, przeżyło najgroźniejszą burzę od lat. We wtorek w mieście szalał wiatr, który według świadków porywał motocykle i łamał drzewa jak zapałki. W porcie prom, rzucamy podmuchami wiatru, zatopił statek wycieczkowy. 

Element współwiny Polaków za Holocaust ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie z ostatniej chwili
"Element współwiny Polaków za Holocaust" ma być częścią tzw. Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie

W powstającym w Berlinie tzw. Domu Niemiecko-Polskim ma się znaleźć miejsce na narrację o "współwinie Polaków za Holocaust". – Niemiecki plan rozmywania swoich zbrodni w czasie II wojny światowej poprzez obarczanie ''współwiną'' innych narodów dzieje się na naszych oczach – komentuje mec. Bartosz Lewandowski.

Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego gorące
Dominik Tarczyński wywołał wściekłość w PE: Damy wam niedługo nowego króla Sobieskiego

W Strasburgu trwa drugi dzień sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski debatuje nad stosunkami UE-Chiny i na temat propozycji nowego celu klimatycznego UE na 2040 rok. Propozycja Komisji Europejskiej, przewidująca nowy cel redukcji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w porównaniu z 1990 r.. Podczas obrad głos zabrał europoseł PiS Dominik Tarczyński.

Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. To nie jest czas na wypoczynek z ostatniej chwili
Pilny komunikat straży pożarnej dla mieszkańców i turystów Podkarpacia. "To nie jest czas na wypoczynek"

– Niech mieszkańcy regionu podkarpackiego nie opuszczają swoich mieszkań, niech je dobrze pozamykają, pozabezpieczają, niech uprzątną z balkonów to, co jest tam niepotrzebne, to, co może spowodować zagrożenie – ostrzegał dziś zastępca Komendanta Głównego PSP Paweł Frysztak podczas specjalnie zwołanej konferencji. RCB ogłosiło alert dla 10 województw.

Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat pilne
Raport z kontroli granicznych. Straż wydała komunikat

7 lipca zostały tymczasowo przywrócone kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Straż Graniczna w specjalnym raporcie podsumowała pierwszy dzień obowiązywania obostrzeń.

REKLAMA

Kosiniak-Kamysz, Budka i Czarzasty ręczą za Nowaka

Politycy KO, Lewicy i PSL m.in. Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty i Władysław Kosiniak-Kamysz w liście otwartym ręczą za Sławomira Nowaka, podejrzanego o korupcję ministra w rządzie Donalda Tuska i gwarantują, że do dnia wyroku pozostanie on dyspozycyjny dla organów państwa.
Sławomir Nowak Kosiniak-Kamysz, Budka i Czarzasty ręczą za Nowaka
Sławomir Nowak / fot. Flickr/ Platforma Obywatelska RP/ CC BY 2.0

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie, że podejrzany o korupcję Sławomir Nowak ma wrócić do aresztu śledczego, ale będzie mógł go opuścić, gdy do piątku wpłaci 1 mln zł. Zażalenia obrony jeszcze nie ma w sądzie, wpłynął natomiast wniosek o wstrzymanie wykonania postanowienia. CZYTAJ WIĘCEJ

Poręczenie majątkowe w kwocie miliona zł

Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował 2 czerwca, że Sławomir Nowak, były minister w rządzie Donalda Tuska, ma wrócić do aresztu śledczego, chyba, że wpłaci poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł. Sędzia Dorota Radlińska wstrzymała wykonalność postanowienia do 19 czerwca, dając podejrzanemu czas na wpłatę sumy do 18 czerwca.

Jeżeli pieniądze nie wpłyną, Nowak powinien zostać aresztowany. Z tym postanowieniem nie zgodziła się żadna ze stron i obie zapowiedziały zażalenia.

List otwarty ws. byłego ministra

W liście otwartym ws. Sławomira Nowaka posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL podkreślają, że "prawo do sprawiedliwego procesu oraz domniemanie niewinności stanowią od wielu lat podstawowe zasady postępowania karnego". "Każdy, stając wobec władzy państwowej, powinien mieć ustawową gwarancję uczciwego procesu" – zaznaczają.

"W toku postępowania karnego to państwo ma zasadniczą przewagę nad obywatelem. Tym ważniejsze jest zagwarantowanie podejrzanemu umiaru w stosowaniu środków zapobiegawczych, szczególnie tych, polegających na faktycznym pozbawieniu go wolności" –  napisano w liście.

Sygnatariusze napisali także, że "prokurator, który decyduje się na postawienie zarzutów i złożenie wniosku o tymczasowe aresztowanie, powinien dysponować dowodami pozwalającymi na szybkie skierowanie przeciwko podejrzanemu aktu oskarżenia". "Areszt nie może być wykorzystywany jako narzędzie represji" –  podkreślono.

"Sławomir Nowak, były poseł i były konstytucyjny minister rządu Rzeczypospolitej Polskiej spędził w areszcie 9 miesięcy. Został zwolniony decyzją sądu, pod warunkiem wpłaty gigantycznej kwoty tytułem poręczenia majątkowego. W toku postępowania prokuratura zajęła cały majątek jego i jego rodziny, utrudniając mu tym samym wykonanie obowiązku nałożonego przez sąd" –  przypomniano.

"Niezrozumiałe jest dla nas publiczne przesądzanie o winie Sławomira Nowaka przez Ministra Sprawiedliwości - pana Zbigniewa Ziobro" –  oceniają posłowie i senatorowie. "Nie taka jest rola Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Stwierdzenie winy bądź niewinności oskarżonego jest zadaniem sądu" – podkreślają.

Politycy opozycji ręczą za Nowaka

Politycy zaznaczają, że "niniejszy list jest wyrazem naszego poręczenia za Sławomira Nowaka gwarantujemy, że do dnia wyroku pozostanie on dyspozycyjny dla Sądu, Prokuratury i pozostałych organów ochrony porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej".

"Prawo do poręczenia za podsądnego, nie jest formą opowiedzenia się za jego winą lub niewinnością. To rozstrzygnie niezawisły Sąd. Niniejszy list jest wyrazem naszego głębokiego przekonania, że Sławomir Nowak uczciwie podda się niezawisłemu i niezależnemu osądowi polskiego wymiaru sprawiedliwości" – napisano.

Pod listem otwartym podpisało się 80 posłów i senatorów m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska-PSL), a także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, szef klubu KO Cezary Tomczyk, wiceszefowa klubu KO, liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka, szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki czy były lider PO Grzegorz Schetyna.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

"Śledztwo przeciwko Sławomirowi N. znajduje się na zaawansowanym etapie, ma charakter międzynarodowy, w jego toku cały czas są pozyskiwane kolejne dowody, które wyjaśniają wszystkie aspekty zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierował Sławomir N." – mówiła na początku czerwca prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe