REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera. Niemiecki dziennik ostrzega przed skutkami wyroku

Jeżeli polski TK podąży za wnioskiem rządu i ogłosi wyższość polskiego prawa nad prawem unijnym, Bruksela na pewno zainicjuje postępowanie ws. naruszenia przez Polskę traktatów o UE – piszą na łamach „FAZ” Gerhard Gnauck i Thomas Gutschker.
 Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera. Niemiecki dziennik ostrzega przed skutkami wyroku
/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek Trybunał Konstytucyjny przez przeszło cztery godziny zajmował się rozpatrywaniem wniosku szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

Przedstawiciele zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, Sejmu, jak i Prokuratora Generalnego zgadzają się ze stanowiskiem premiera o wyższości polskiej konstytucji nad prawem UE. Przeciwnego zdania jest jednak Rzecznik Praw Obywatelskich, który twierdzi, że sprawa podejmowana przez Trybunał to „igranie z ogniem” potencjalnego wyprowadzenia Polski z unijnych struktur.

W środę od godz. 10 Trybunał Konstytucyjny kontynuuje rozpatrywanie pytania zadanego przez polskiego premiera. Sprawą zajmuje się pięciu sędziów: Stanisław Piotrowicz jako przewodniczący, Bartłomiej Sochański, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski i Jakub Stelina.
 

Krok w kierunku "polexitu"?


Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest obiektem rozważań środowego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Krytycy [Trybunału Konstytucyjnego - przyp. red.] dostrzegają w możliwym zatwierdzeniu wyższości polskiego prawa nad prawem unijnym krok w kierunku polexitu; to jest taki rozwój sytuacji, który ostatecznie może oznaczać wystąpienie Polski z UE albo z jej systemu prawnego” – piszą na łamach „FAZ” Gerhard Gnauck i Thomas Gutschker.

„W TK obecnie dominują zdecydowanie sędziowie prorządowi, do których zalicza się także sama Przyłębska. W tej chwili w składzie orzekającym TK tylko jeden z pięciu sędziów uchodzi za niezależnego od obozu rządowego” – dodano.

Według dziennika negatywny względem Brukseli wyrok może spowodować nałożenie kar finansowych na Warszawę. „Jeżeli polski TK podąży za wnioskiem rządu i ogłosi wyższość polskiego prawa nad prawem unijnym, Bruksela na pewno zainicjuje postępowanie ws. naruszenia przez Polskę traktatów o UE. Poza tym wzrośnie nacisk na Polskę ze strony Parlamentu Europejskiego i wielu państw członkowskich UE, jak również możliwe jest, po raz pierwszy, należenie na Warszawę sankcji finansowych” – piszą Gnauck i Gutschker.

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura