Reuters: Ambasadorzy NATO spotkają się ws. sytuacji w Afganistanie

Ambasadorzy państw NATO spotkają się jeszcze w piątek, by omówić sytuację w Afganistanie i skoordynować plany zredukowania personelu placówek dyplomatycznych w tym kraju – podaje agencja Reutera, powołując się źródła w siłach bezpieczeństwa.
Strażnik na granicy pomiędzy Pakistanem a Afganistanem. Reuters: Ambasadorzy NATO spotkają się ws. sytuacji w Afganistanie
Strażnik na granicy pomiędzy Pakistanem a Afganistanem. / PAP/EPA/AKHTER GULFAM

W związku z sytuacją w Afganistanie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zwołał również na piątek nadzwyczajne posiedzenie rządowej komisji bezpieczeństwa – poinformował rzecznik Downing Street.

„Wielki błąd” Amerykanów

Nie podał żadnych dodatkowych szczegółów, ale wcześniej minister obrony Ben Wallace powiedział, że brytyjskie siły mogą zostać ponownie wysłane do Afganistanu, jeśli kraj ten stanie się bazą dla Al-Kaidy i zagrozi to Zachodowi – relacjonuje Reuters.

Były minister obrony Wielkiej Brytanii Johnny Mercer ocenił, że prezydent USA Joe Biden zrobił "wielki błąd", wycofując amerykański kontyngent z Afganistanu, ale błąd popełnił też Londyn, idąc za jego przykładem – pisze Associated Press.

Nawet Iran wyraża obawy o sytuację w Afganistanie. Rzecznik resortu spraw zagranicznych tego kraju Said Chatibzadeh oznajmił na Twitterze, że Teheran apeluje do afgańskich sił bezpieczeństwa o ochronę pracowników jego przedstawicielstw dyplomatycznych.

Talibowie zdobywają kolejne miasta

Talibowie zajęli już 16 z 34 stolic afgańskich prowincji; ich najnowsze zdobycze to Tirin Kot, stolica prowincji Oruzgan, gdzie lokalne władze oddały miasto talibom, i Kalat, stolica prowincji Zabul.

Wcześniej przejęli również miasto Laszkargah, stolicę prowincji Helmand na południu, i Kala-Naw, stolicę prowincji Badghis na północnym zachodzie – poinformowali przedstawiciele sił bezpieczeństwa. Natomiast miasto Firuz Koh w centralnej prowincji Ghor zostało oddane bez walki.

Prowadzone w Katarze rozmowy pokojowe między afgańskim rządem a talibami utknęły w martwym punkcie, gdy przedstawiciele państw europejskich, azjatyckich i USA oznajmili, że nie uznają żadnego rządu powołanego w Afganistanie przy użyciu siły.

"Domagamy się natychmiastowego zaprzestania ataków na miasta, apelujemy o polityczne porozumienie i ostrzegamy, że gabinet narzucony siłą będzie (rządził) państwem-pariasem" –  powiedział specjalny wysłannik Waszyngtonu biorący udział w tych negocjacjach Zalmay Khalilzad.

Talibowie nie wstrzymują swej ofensywy i atakują obecnie miasto Pol-i Alam, stolicę prowincji Logar, leżące zaledwie 80 km na południe od Kabulu.

Afganistan czeka wojna domowa?

Jak komentuje AP, jakikolwiek sukces rozmów w Katarze jest wątpliwy, ponieważ trudno zakładać, że talibowie powrócą do rozmów z afgańskim rządem, skoro mogą przejąć władzę siłą. Kraj może też ogarnąć wojna domowa, tak jak po wycofaniu się stamtąd sił sowieckich w 1989 roku.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ostrzega, że w Afganistanie ofiarą konfliktu może paść największa liczba cywilów w ciągu roku, odkąd ONZ prowadzi takie statystyki –  powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo.

– Obawiamy się przede wszystkim o to, jak konflikt ten wpłynie na los kobiet i dziewcząt. Około 80 proc. osób w Afganistanie, które zostały zmuszone do ucieczki, to kobiety i dzieci – dodała.

Blisko 400 tys. osób w Afganistanie musiało opuścić swoje domy; powiększą teraz liczbę wewnętrznych uchodźców w kraju, których pod koniec 2020 roku było 2,9 mln – poinformowała Mantoo.

Wcześniej w piątek UNHCR zwróciło się do krajów sąsiadujących z Afganistanem, by nie zamykali granic w sytuacji, gdy błyskawicznie postępuje ofensywa talibów. 

Dyplomaci uciekają z Kabulu

Ambasady państw zachodnich przygotowują się na wysłanie sił, które mają pomóc w ewakuacji ich pracowników ze stołecznego Kabulu.

Pentagon poinformował, że w ciągu 48 godzin wyśle dodatkowe 3 tys. żołnierzy, żeby pomogli w ewakuacji ambasady USA. Władze brytyjskie przekazały, że wyślą ok. 600 żołnierzy, by pomóc swoim obywatelom opuścić Afganistan. Placówki innych państw i organizacji pomocowych powiadomiły, że również ewakuują swój personel – podaje Reuters.

Kanada również rozmieści siły specjalne w Kabulu, żeby ewakuować personel swojej ambasady – informuje AP.

Od 6 sierpnia bojownicy talibscy, walczący z afgańskim rządem oraz dążący do narzucenia surowej wersji rządów islamskich (szarijatu), przejęli kontrolę nad blisko dwoma trzecimi kraju. (PAP)

 

 

 


 

POLECANE
TK obraduje ws. ustawy budżetowej. Wniosek o uznanie ustawy jako niezgodnej z Konstytucją z ostatniej chwili
TK obraduje ws. ustawy budżetowej. Wniosek o uznanie ustawy jako niezgodnej z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny obraduje ws. ustawy budżetowej na rok 2025 r. Rozpatrywanej na wniosek prezydenta, który dotyczy cięć większości parlamentarnej na budżetach wybranych instytucji, w tym samego Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawiciel prezydenta przedstawił i wniósł wniosek o uznanie ustawy budżetowej za niezgodną z Konstytucją.

Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania Wiadomości
Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania

Podczas wizyty w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach Grzegorz Braun ponownie zerwał flagę, tym razem była to flaga Unii Europejskiej. Incydent został nagrany i opublikowany w mediach społecznościowych.

Tragiczny koniec niezwykłej historii. Smutny komunikat poznańskiego zoo z ostatniej chwili
"Tragiczny koniec niezwykłej historii". Smutny komunikat poznańskiego zoo

Poznański ogród zoologiczny wydał bardzo smutny komunikat, w którym poinformował o dramatycznych okolicznościach śmierci Rei del Causse, orłosępa, który dochodził do sił w poznańskim zoo.

Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym pilne
Prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez CBA na przejściu granicznym

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali prorektora Collegium Humanum. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę na terenie przejścia granicznego w Medyce. Jako tzw. rekruter przeprowadzał nielegalny proceder wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów przez obywateli Ukrainy.

Czy wam nie wstyd? Burza w sieci po emisji programu TVN gorące
"Czy wam nie wstyd?" Burza w sieci po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Atak wiodących mediów na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego z ostatniej chwili
Atak "wiodących mediów" na Karola Nawrockiego. Ujawniono testament pana Jerzego

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (…) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy, ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. Teraz ujawniono testament pana Jerzego.

Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji z ostatniej chwili
Onet opublikował wywiad z opiekunką pana Jerzego. Zapomniał o ważnej informacji

Na onet.pl pojawił się wywiad z kobietą przedstawioną jako "opiekunka" pana Jerzego. Anna Kanigowska, która miała opiekować się mężczyzną, oskarża Karola Nawrockiego o brak zainteresowania p. Jerzym. Internauci szybko zidentyfikowali kobietę, z której konta w mediach społecznościowych od lat wylewa się hejt na polityków obecnej opozycji.

PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek z ostatniej chwili
PiS o działaniu służb podczas kampanii prezydenckiej: "ABW stała się Agencją Brudnych Wrzutek"

Oczekujemy od agencji, służb specjalnych, że będą stały na straży naszego bezpieczeństwa. A nie będą angażowały się w kampanię jednego czy drugiego kandydata, jak to miejsce ma teraz - powiedział poseł Andrzej Śliwka podczas konferencji zorganizowanej przez PiS. Odniósł się w ten sposób do, jak twierdzą posłowie PiS, wykorzystania służb w kampanii po stronie sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie z ostatniej chwili
Odkryto szczątki 42 ofiar we wsi Puźniki na Ukrainie

Zakończono podejmowanie szczątków pomordowanych osób w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim, na Ukrainie. Znaleziono tam fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Słynny już tramwaj na Wilanów znów da się warszawiakom we znaki. W związku z kolejnym etapem inwestycji służby miejskie wprowadziły zmianę organizacji ruchu na jednej z kluczowych arterii miasta.

REKLAMA

Reuters: Ambasadorzy NATO spotkają się ws. sytuacji w Afganistanie

Ambasadorzy państw NATO spotkają się jeszcze w piątek, by omówić sytuację w Afganistanie i skoordynować plany zredukowania personelu placówek dyplomatycznych w tym kraju – podaje agencja Reutera, powołując się źródła w siłach bezpieczeństwa.
Strażnik na granicy pomiędzy Pakistanem a Afganistanem. Reuters: Ambasadorzy NATO spotkają się ws. sytuacji w Afganistanie
Strażnik na granicy pomiędzy Pakistanem a Afganistanem. / PAP/EPA/AKHTER GULFAM

W związku z sytuacją w Afganistanie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zwołał również na piątek nadzwyczajne posiedzenie rządowej komisji bezpieczeństwa – poinformował rzecznik Downing Street.

„Wielki błąd” Amerykanów

Nie podał żadnych dodatkowych szczegółów, ale wcześniej minister obrony Ben Wallace powiedział, że brytyjskie siły mogą zostać ponownie wysłane do Afganistanu, jeśli kraj ten stanie się bazą dla Al-Kaidy i zagrozi to Zachodowi – relacjonuje Reuters.

Były minister obrony Wielkiej Brytanii Johnny Mercer ocenił, że prezydent USA Joe Biden zrobił "wielki błąd", wycofując amerykański kontyngent z Afganistanu, ale błąd popełnił też Londyn, idąc za jego przykładem – pisze Associated Press.

Nawet Iran wyraża obawy o sytuację w Afganistanie. Rzecznik resortu spraw zagranicznych tego kraju Said Chatibzadeh oznajmił na Twitterze, że Teheran apeluje do afgańskich sił bezpieczeństwa o ochronę pracowników jego przedstawicielstw dyplomatycznych.

Talibowie zdobywają kolejne miasta

Talibowie zajęli już 16 z 34 stolic afgańskich prowincji; ich najnowsze zdobycze to Tirin Kot, stolica prowincji Oruzgan, gdzie lokalne władze oddały miasto talibom, i Kalat, stolica prowincji Zabul.

Wcześniej przejęli również miasto Laszkargah, stolicę prowincji Helmand na południu, i Kala-Naw, stolicę prowincji Badghis na północnym zachodzie – poinformowali przedstawiciele sił bezpieczeństwa. Natomiast miasto Firuz Koh w centralnej prowincji Ghor zostało oddane bez walki.

Prowadzone w Katarze rozmowy pokojowe między afgańskim rządem a talibami utknęły w martwym punkcie, gdy przedstawiciele państw europejskich, azjatyckich i USA oznajmili, że nie uznają żadnego rządu powołanego w Afganistanie przy użyciu siły.

"Domagamy się natychmiastowego zaprzestania ataków na miasta, apelujemy o polityczne porozumienie i ostrzegamy, że gabinet narzucony siłą będzie (rządził) państwem-pariasem" –  powiedział specjalny wysłannik Waszyngtonu biorący udział w tych negocjacjach Zalmay Khalilzad.

Talibowie nie wstrzymują swej ofensywy i atakują obecnie miasto Pol-i Alam, stolicę prowincji Logar, leżące zaledwie 80 km na południe od Kabulu.

Afganistan czeka wojna domowa?

Jak komentuje AP, jakikolwiek sukces rozmów w Katarze jest wątpliwy, ponieważ trudno zakładać, że talibowie powrócą do rozmów z afgańskim rządem, skoro mogą przejąć władzę siłą. Kraj może też ogarnąć wojna domowa, tak jak po wycofaniu się stamtąd sił sowieckich w 1989 roku.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ostrzega, że w Afganistanie ofiarą konfliktu może paść największa liczba cywilów w ciągu roku, odkąd ONZ prowadzi takie statystyki –  powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo.

– Obawiamy się przede wszystkim o to, jak konflikt ten wpłynie na los kobiet i dziewcząt. Około 80 proc. osób w Afganistanie, które zostały zmuszone do ucieczki, to kobiety i dzieci – dodała.

Blisko 400 tys. osób w Afganistanie musiało opuścić swoje domy; powiększą teraz liczbę wewnętrznych uchodźców w kraju, których pod koniec 2020 roku było 2,9 mln – poinformowała Mantoo.

Wcześniej w piątek UNHCR zwróciło się do krajów sąsiadujących z Afganistanem, by nie zamykali granic w sytuacji, gdy błyskawicznie postępuje ofensywa talibów. 

Dyplomaci uciekają z Kabulu

Ambasady państw zachodnich przygotowują się na wysłanie sił, które mają pomóc w ewakuacji ich pracowników ze stołecznego Kabulu.

Pentagon poinformował, że w ciągu 48 godzin wyśle dodatkowe 3 tys. żołnierzy, żeby pomogli w ewakuacji ambasady USA. Władze brytyjskie przekazały, że wyślą ok. 600 żołnierzy, by pomóc swoim obywatelom opuścić Afganistan. Placówki innych państw i organizacji pomocowych powiadomiły, że również ewakuują swój personel – podaje Reuters.

Kanada również rozmieści siły specjalne w Kabulu, żeby ewakuować personel swojej ambasady – informuje AP.

Od 6 sierpnia bojownicy talibscy, walczący z afgańskim rządem oraz dążący do narzucenia surowej wersji rządów islamskich (szarijatu), przejęli kontrolę nad blisko dwoma trzecimi kraju. (PAP)

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe