Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.
z ostatniej chwili Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację
z ostatniej chwili / grafika własna / Tysol

Co musisz wiedzieć:

  • Onet obwinił prezydenta Andrzeja Dudę, że blokuje mianowania asesorskie i że prawnicy zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka o interwencję.
  • W przygotowaniu publikacji Onet nie zwrócił się do Kancelarii Prezydenta o stanowisko w sprawie.
  • W reakcji na artykuł Onetu Kancelaria Prezydenta opublikowała na platformie X dokument, z którego wynika, że projekty nominacji utknęły w Kancelarii Premiera w oczekiwaniu na jego kontrasygnatę.
     

Onet uderza w prezydenta Dudę

W poniedziałek w nocy na portalu Onet ukazał się artykuł "Absolwenci aplikacji sędziowskiej w zawieszeniu. RPO interweniuje", w którym autor obwinia Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy w opóźnieniu mianowań na stanowisko asesorskie. 

Choć od maja 2025 r. Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła prezydentowi RP stosowne wnioski, decyzja o ich nominacji wciąż nie zapadła

- pisze autor artykułu, oznaczony jako GRS, podkreślając jednocześnie, w jak trudnym położeniu stawia ta sytuacja osoby oczekujące na mianowanie. 

"Absolwenci, którzy ukończyli aplikację sędziowską na początku roku, zdali egzamin sędziowski i wybrali miejsca asesorskie w sądach, od ponad dwóch miesięcy pozostają w zawodowym zawieszeniu. Z relacji młodych prawników wynika, że brak decyzji ze strony prezydenta RP skutkuje nie tylko niemożnością podjęcia pracy, ale także poważnymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi" - czytamy.

Dlatego, według autora tekstu, młodzi prawnicy zwrócili się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który stwierdził dla Onet pl., że "tak długie opóźnienie w mianowaniu asesorów budzi wątpliwości co do przestrzegania ich prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz prawa dostępu do służby publicznej (art. 60 Konstytucji RP)".

Jak podkreślono w artykule, prof. Wiącek zwrócił się "do Małgorzaty Paprockiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP, o wyjaśnienie powodów zwłoki oraz ustosunkowanie się do przedstawionych zarzutów".

Artykuł, przypomnijmy opublikowany 21 lipca o godz. 1.10,  kończy się zdaniem  "Jak dotąd Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do sprawy".

 

 

Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Onetu

Inne światło na sprawę rzuca jednak Kancelaria Prezydenta, która za pośrednictwem platformy X opublikowała skan dokumentu z 17 lipca, sporządzony w imieniu szefowej KPRP Małgorzaty Paprockiej do rzecznika Marcina Wiącka. Pismo zawiera odpowiedź na pytania szefa RPO.

W związku z artykułem redakcji Onet na temat mianowania na stanowiska asesorskie, jaki ukazał się dziś, tj. 21.07.2025 r. o godz. 01.10, publikujemy nieuwzględnioną w artykule odpowiedź Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Małgorzaty Paprockiej przesłaną Rzecznikowi Praw Obywatelskiej Marcinowi Wiąckowi w dn. 17.07.2025 r.

- czytamy we wpisie KPRP w serwisie X.

Jak dodaje Kancelaria Prezydenta, przygotowując publikacje, Onet nie dochował rzetelności dziennikarskiej i nie zwrócił się w opisywanej sprawie do KPRP.

Informujemy jednocześnie, że redakcja Onet przed publikacją tekstu nie zwracała się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o informacje w tej sprawie

- podkreśliła kancelaria prezydenta Dudy.

 

Zawinił Tusk, ale błotem obrzucili prezydenta Dudę

Na tym jednak nie koniec kontrowersji, jakie niesie publikacja artykułu Onetu.

Z pisma szefowej kancelarii wynika bowiem, że za opóźnieniami, na które skarżą się młodzi prawnicy oczekujący na mianowania asesorskie, stoi nie kto inny sam premier Donald Tusk, a dokładnie jego kancelaria.

Po niezwłocznym wykonaniu czynności wynikających z regulacji wewnętrznych obowiązujących w Kancelarii Prezydenta RP, cztery projekty postanowień Prezydenta RP, obejmujące 171 przyszłych asesorów, przekazano do Kancelarii Prezesa rady Ministrów celem uzyskania wymaganej kontrasygnaty

- czytamy w piśmie z KPRP.

Do chwili obecnej Kancelaria Prezesa rady Ministrów nie dokonała zwrotu przekazanych projektów aktów powołań

- podkreślono w dokumencie, dodając, że brak również informacji uzasadniającej tę zwłokę. 

Część z projektowanych nominacji, co wprost wynika z pisma, pozostaje bez odpowiedzi od 24 kwietnia, 8 maja i 3 czerwca, pozostałe - z lipca.

Jak podkreśla szefowa KPRP, "Kancelaria Prezydenta RP podejmowała wielokrotnie interwencję w tej sprawie", ale otrzymała jedynie ustną odpowiedź, że "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oczekuje na opinię Rządowego Centrum Legislacyjnego", a ta... na opinię ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

To z kolei - jak podkreśla Małgorzata Paprocka w piśmie do rzecznika Wiącka - "pozostaje w ewidentnej sprzeczności z konstytucyjnie nadaną zasadą odrębności sądów administracyjnych i sądów powszechnych, a w szczególności z ustawowymi kompetencjami Ministra Sprawiedliwości".

Instytucja kontrasygnaty (...) w żadnej mierze nie jest równoznaczne z możliwością udzielenia któremukolwiek z członków Rady Ministrów, w tym Ministrowi Sprawiedliwości, prawa do merytorycznego nadzoru nad aktami Prezydenta RP (...)

- napisała Paprocka.

Jak dodała, "po złożeniu kontrasygnaty przez Prezesa Rady Ministrów, postanowienia zostaną przedstawione do podpisu Prezydenta RP".

 

 

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii Wiadomości
Karol Nawrocki ujawnił nazwisko szefa swojej kancelarii

Prezydent elekt Karol Nawrocki poinformował w poniedziałek, że szefem Kancelarii Prezydenta RP będzie Zbigniew Bogucki, a jego zastępcą zostanie Adam Andruszkiewicz; obaj są posłami PiS i byli zaangażowani w kampanię prezydencką Nawrockiego.

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak z ostatniej chwili
Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak. O jego śmierci poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej - podkreślił minister obrony.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pasażerowie korzystający z Warszawy Gdańskiej będą musieli poczekać na nowe przejście podziemne dłużej, niż planowano. Zamiast końcówki 2025 roku, jak zakładano, przejście zostanie udostępnione w II kwartale 2026 r.

Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data z ostatniej chwili
Co z rekonstrukcją rządu Tuska? Padła dokładna data

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier Donald Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10. O tym, że do rekonstrukcji dojdzie właśnie w środę, wcześniej nieoficjalnie informowały media.

Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska poetka i pisarka

W niedzielę, 20 lipca, w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł - wybitna polska poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Wrocławia.

I Prezes SN napisała list do Bodnara: Nieprawda i insynuacje z ostatniej chwili
I Prezes SN napisała list do Bodnara: "Nieprawda i insynuacje"

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego opublikowała list, w którym punkt po punkcie udowadnia nieprawdziwość stwierdzeń Prokuratora Generalnego, dotyczących rzekomych nieprawidłowości i wątpliwości związanych z wyborami prezydenckimi. W zeszłym tygodniu Adam Bodnar wysłał listę swoich zastrzeżeń do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni.

Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach Wiadomości
Noworodek znaleziony w Oknie Życia w Kielcach

W oknie życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham: Słowa, których Windsorowie woleliby nie słyszeć

Choć książka księcia Harry’ego Spare miała swoją premierę już w styczniu 2023 roku, emocje, które wywołała, wciąż nie opadły. Publikacja natychmiast stała się bestsellerem - w ciągu pierwszej doby sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji z ostatniej chwili
Godzina policyjna po serii strzelanin we Francji

W mieście Nimes w południowo-zachodniej Francji wchodzi w poniedziałek w życie zakaz przebywania nocą na ulicy dla nastolatków w wieku poniżej 16 lat. Postanowienie jest tymczasowe i obowiązuje w kilku dzielnicach. Zostało wprowadzone po serii przestępstw związanych z handlem narkotykami.

Możliwa rezygnacja Tuska?  Politolog: Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi z ostatniej chwili
Możliwa rezygnacja Tuska? Politolog: "Mówią o tym ludzie z koalicji. Oczywiście ci odważniejsi"

To sprawa do poważnego rozważenia - tak politolog, socjolog dr Mateusz Zaremba ocenił pomysł zmiany na stanowisku premiera. Jak wskazał w Studiu PAP, uzasadnieniem dla rezygnacji Donalda Tuska z pełnionej funkcji byłyby m.in. sondaże zaufania, które nie sprzyjają obecnemu rządowi.

REKLAMA

Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację

Kancelaria Prezydenta opublikowała dokument, z którego wynika, że Onet dopuścił się manipulacji. Sprawa dotyczy mianowań na stanowisko asesorskie, które - jak wynika z artykułu Onetu - opóźnia kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem - jak się okazuje - prawda wygląda zupełnie inaczej.
z ostatniej chwili Zawinił Tusk, ale Onet uderzył w prezydenta Dudę. Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację
z ostatniej chwili / grafika własna / Tysol

Co musisz wiedzieć:

  • Onet obwinił prezydenta Andrzeja Dudę, że blokuje mianowania asesorskie i że prawnicy zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka o interwencję.
  • W przygotowaniu publikacji Onet nie zwrócił się do Kancelarii Prezydenta o stanowisko w sprawie.
  • W reakcji na artykuł Onetu Kancelaria Prezydenta opublikowała na platformie X dokument, z którego wynika, że projekty nominacji utknęły w Kancelarii Premiera w oczekiwaniu na jego kontrasygnatę.
     

Onet uderza w prezydenta Dudę

W poniedziałek w nocy na portalu Onet ukazał się artykuł "Absolwenci aplikacji sędziowskiej w zawieszeniu. RPO interweniuje", w którym autor obwinia Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy w opóźnieniu mianowań na stanowisko asesorskie. 

Choć od maja 2025 r. Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła prezydentowi RP stosowne wnioski, decyzja o ich nominacji wciąż nie zapadła

- pisze autor artykułu, oznaczony jako GRS, podkreślając jednocześnie, w jak trudnym położeniu stawia ta sytuacja osoby oczekujące na mianowanie. 

"Absolwenci, którzy ukończyli aplikację sędziowską na początku roku, zdali egzamin sędziowski i wybrali miejsca asesorskie w sądach, od ponad dwóch miesięcy pozostają w zawodowym zawieszeniu. Z relacji młodych prawników wynika, że brak decyzji ze strony prezydenta RP skutkuje nie tylko niemożnością podjęcia pracy, ale także poważnymi konsekwencjami finansowymi i społecznymi" - czytamy.

Dlatego, według autora tekstu, młodzi prawnicy zwrócili się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który stwierdził dla Onet pl., że "tak długie opóźnienie w mianowaniu asesorów budzi wątpliwości co do przestrzegania ich prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego (art. 47 Konstytucji RP, art. 8 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz prawa dostępu do służby publicznej (art. 60 Konstytucji RP)".

Jak podkreślono w artykule, prof. Wiącek zwrócił się "do Małgorzaty Paprockiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP, o wyjaśnienie powodów zwłoki oraz ustosunkowanie się do przedstawionych zarzutów".

Artykuł, przypomnijmy opublikowany 21 lipca o godz. 1.10,  kończy się zdaniem  "Jak dotąd Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do sprawy".

 

 

Kancelaria Prezydenta demaskuje manipulację Onetu

Inne światło na sprawę rzuca jednak Kancelaria Prezydenta, która za pośrednictwem platformy X opublikowała skan dokumentu z 17 lipca, sporządzony w imieniu szefowej KPRP Małgorzaty Paprockiej do rzecznika Marcina Wiącka. Pismo zawiera odpowiedź na pytania szefa RPO.

W związku z artykułem redakcji Onet na temat mianowania na stanowiska asesorskie, jaki ukazał się dziś, tj. 21.07.2025 r. o godz. 01.10, publikujemy nieuwzględnioną w artykule odpowiedź Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Małgorzaty Paprockiej przesłaną Rzecznikowi Praw Obywatelskiej Marcinowi Wiąckowi w dn. 17.07.2025 r.

- czytamy we wpisie KPRP w serwisie X.

Jak dodaje Kancelaria Prezydenta, przygotowując publikacje, Onet nie dochował rzetelności dziennikarskiej i nie zwrócił się w opisywanej sprawie do KPRP.

Informujemy jednocześnie, że redakcja Onet przed publikacją tekstu nie zwracała się do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o informacje w tej sprawie

- podkreśliła kancelaria prezydenta Dudy.

 

Zawinił Tusk, ale błotem obrzucili prezydenta Dudę

Na tym jednak nie koniec kontrowersji, jakie niesie publikacja artykułu Onetu.

Z pisma szefowej kancelarii wynika bowiem, że za opóźnieniami, na które skarżą się młodzi prawnicy oczekujący na mianowania asesorskie, stoi nie kto inny sam premier Donald Tusk, a dokładnie jego kancelaria.

Po niezwłocznym wykonaniu czynności wynikających z regulacji wewnętrznych obowiązujących w Kancelarii Prezydenta RP, cztery projekty postanowień Prezydenta RP, obejmujące 171 przyszłych asesorów, przekazano do Kancelarii Prezesa rady Ministrów celem uzyskania wymaganej kontrasygnaty

- czytamy w piśmie z KPRP.

Do chwili obecnej Kancelaria Prezesa rady Ministrów nie dokonała zwrotu przekazanych projektów aktów powołań

- podkreślono w dokumencie, dodając, że brak również informacji uzasadniającej tę zwłokę. 

Część z projektowanych nominacji, co wprost wynika z pisma, pozostaje bez odpowiedzi od 24 kwietnia, 8 maja i 3 czerwca, pozostałe - z lipca.

Jak podkreśla szefowa KPRP, "Kancelaria Prezydenta RP podejmowała wielokrotnie interwencję w tej sprawie", ale otrzymała jedynie ustną odpowiedź, że "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oczekuje na opinię Rządowego Centrum Legislacyjnego", a ta... na opinię ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

To z kolei - jak podkreśla Małgorzata Paprocka w piśmie do rzecznika Wiącka - "pozostaje w ewidentnej sprzeczności z konstytucyjnie nadaną zasadą odrębności sądów administracyjnych i sądów powszechnych, a w szczególności z ustawowymi kompetencjami Ministra Sprawiedliwości".

Instytucja kontrasygnaty (...) w żadnej mierze nie jest równoznaczne z możliwością udzielenia któremukolwiek z członków Rady Ministrów, w tym Ministrowi Sprawiedliwości, prawa do merytorycznego nadzoru nad aktami Prezydenta RP (...)

- napisała Paprocka.

Jak dodała, "po złożeniu kontrasygnaty przez Prezesa Rady Ministrów, postanowienia zostaną przedstawione do podpisu Prezydenta RP".

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe