[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Frau Ribbentrop, czyli wschodni testament Merkel

Po wrześniowych wyborach odda urząd kanclerza Niemiec, która sprawuje już od 16 lat. Kilka dni temu – odwiedzając Moskwę i Kijów – pożegnała się ze Wschodem. Trudno o lepsze podsumowanie całej Ostpolitik Angeli Merkel, jak właśnie przebieg wizyt w Rosji i na Ukrainie.
 [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Frau Ribbentrop, czyli wschodni testament Merkel
/ EPA/FILIP SINGER / POOL Dostawca: PAP/EPA

Merkel przez długie lata swych rządów dążyła uparcie do poprawy stosunków z Rosją. Jakie są efekty? Anektowany Krym, wojna w Donbasie, Nord Stream 2 i Nawalny w kolonii karnej – tak w wielkim skrócie. Oceniając wschodnią politykę Merkel wystarczy odpowiedź na jedno pytanie: co Berlin uzyskał od Moskwy, nie tyle dla siebie, co dla całego Zachodu? Otóż nic. Wręcz przeciwnie, era Merkel to najbardziej agresywny rozdział rządów Putina.

Zawsze podkreślała, że przy każdej rozmowie z rosyjskim prezydentem porusza kwestie wolności słowa i swobód politycznych w Rosji. Tylko że nic z tego nigdy nie wynikało. Choćby sprawa Aleksieja Nawalnego. Rok temu na polecenie Merkel wydobyto go z rosyjskiego szpitala i otoczono najlepszą opieką medyczną (i ochroną) w Berlinie. Minął rok. Dokładnie w rocznicę zamachu na Nawalnego Merkel mogła tylko bezsilnie wspominać o nim na spotkaniu z Putinem. Bo opozycjonista siedzi w kolonii karnej. Rok temu Merkel głośno zastanawiała się, czy po zamachu na Nawalnego nie wycofać się z Nord Stream 2. Teraz w Moskwie symbolicznie przypieczętowała wspólnie z Putinem ten projekt, i to w sposób, który może szokować. Oświadczyła, że Nord Stream 2 „nie jest dwustronnym projektem rosyjsko-niemieckim, a projektem o charakterze europejskim, dlatego że uczestniczą w nim również inne przedsiębiorstwa z innych krajów”. Słowa to nadzwyczaj bezczelne, bo jednak projekt wymyśliły i realizowały de facto tylko dwa kraje: Niemcy i Rosja. Projekt uderza w bezpieczeństwo Europy i grzebie ostatecznie ideę unijnej solidarności energetycznej. Nie dość, że Berlin niszczy podstawy bezpieczeństwa Ukrainy, a także – choć w mniejszym stopniu – swych sojuszników z UE i NATO, to utrwala też podział wspólnoty europejskiej na lepszych i gorszych.

Merkel zawiodła Nawalnego i całą rosyjską społeczność obywatelską. W kontynuowaniu Nord Stream 2 Niemcom – wszak tak „troszczącym” się o „wolne media” w Polsce – nie przeszkadzały represje i niszczenie przez reżim Putina ostatnich wolnych mediów w Rosji. Ale Merkel zawiodła też Europę i sojuszników Niemiec. Polityka po 2014 roku to fiasko, a wizyta w Moskwie była jej podsumowaniem. Merkel przyznała tam, że postęp w rozmowach o konflikcie w Donbasie „nie jest taki, jakim chciałaby go widzieć”. Przekonywała jednak, że nie można pozwolić, by format miński „znalazł się w ślepej uliczce”. Sęk w tym, że ten format już dawno temu znalazł się w ślepej uliczce. Ostatnio przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy spotkali się w grudniu 2019 roku. Wcześniej – w październiku 2016. Rozmowy grup roboczych de facto zamrożone po wydarzeniach na Białorusi, agresywnej polityce Łukaszenki wobec Kijowa i deklaracji Ukrainy, że w Mińsku rozmów prowadzić nie będzie.

Ale największe pretensje do Merkel mają Ukraińcy (zresztą nie tylko oni) o Nord Stream 2. Skutek polityki obecnej kanclerz jest taki, że tak złej prasy Niemcy nie miały nad Dnieprem od 30 lat, a samą Merkel nazywa się tam „Frau Ribbentrop”. Rurociągi przez Bałtyk to nóż w plecy Ukrainy. Pozwalają odciąć przepływ gazu przez Ukrainę i pozwalają Rosji zaatakować Ukrainę bez ryzyka przerw dostaw dla UE. Jednak Berlin od lat je promuje. Merkel nie zmieniła tego kursu nawet po aneksji Krymu. Nie zmieniła też po zamachu na Nawalnego. - Będziemy opowiadać się za nowymi sankcjami na Rosję, jeśli Moskwa spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń - oświadczyła w Kijowie po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ten zaś zaznaczył, że Ukraina nie będzie mówić o Nord Stream 2 jako o projekcie gospodarczym. To kwestia polityki i bezpieczeństwa - ocenił prezydent. Nawiązał do słów Merkel sprzed kilku dni w Moskwie, że to projekt ekonomiczny i europejski. Merkel „rozczarowała Ukrainę” - pisze nawet niemiecki „Die Welt”. Nie odpowiedziała na pytania Zełenskiego, skoro ten na konferencji po rozmowie stwierdził: „Chcę zrozumieć, jakie mamy gwarancje i kto nam je daje”. Nerwowość nad Dnieprem jest tym większa, że nie wiadomo, co o czy cokolwiek, Merkel z Putinem ustaliła. Kilka dni później jeden z zastępców Siergieja Ławrowa mówił, że Rosja może sobie poradzić z eksportem gazu bez tranzytu przez Ukrainę już teraz. To raczej gra nerwów, niż realna groźba.

Rosja jest nieporównanie ważniejsza dla Merkel niż Ukraina. Dlatego najpierw poleciała do Moskwy, a dopiero dwa dni później do Kijowa. Pytanie, dlaczego nie trzy dni później? Wszak 23 sierpnia miała miejsce inauguracja Platformy Krymskiej. Ale skoro Rosja nazywa ten format „sabatem”, to odchodząca kanclerz Niemiec nie chciała irytować Putina. A nuż czeka na nią dobrze płatna posada w Rosji, jak jej poprzednika?Na inauguracji Platformy Krymskiej Niemcy reprezentował minister gospodarki Peter Altmaier, choć wcześniej zapowiadano przyjazd szefa MSZ Heiko Maasa. A przecież Altmaier to największy adwokat Nord Stream 2 i zacieśniania współpracy gospodarczej z Rosją w rządzie niemieckim. Niemcy mają pomóc Ukrainie pieniędzmi, by stała się mniej zależna od rosyjskiego gazu - na przykład poprzez rozwój energii odnawialnych. Altmaier w Kijowie rozmawiał dużo z sekretarz energii USA i ministrem energii Ukrainy, ale nic nie uzgodniono. Były ładne słowa o energii odnawialnej i ukraińskim „zielonym wodorze” dla Europy. Tyle że takie procesy kosztują i są długotrwałe. Tymczasem straty dla Ukrainy wynikające z Nord Stream 2 są już teraz i są realne. Zresztą, w jaki niby sposób produkcja wodoru na Ukrainie miałaby zwiększyć jej bezpieczeństwo w razie agresji rosyjskiej? Raz jeszcze, bezpieczeństwo to zwiększa bardzo fakt, że Gazprom musi wysyłać gaz do UE przez Ukrainę – co wiąże ręce rosyjskim generałom.


 

POLECANE
Publicysta Forum Żydów Polskich: Mamy prawo oburzać się na Grzegorza Brauna, ale nie mamy prawa zamykać mu ust tylko u nas
Publicysta Forum Żydów Polskich: Mamy prawo oburzać się na Grzegorza Brauna, ale nie mamy prawa zamykać mu ust

Kluczowe pytanie: czy, gdyby Grzegorz Braun za swoje słowa został oskarżony z urzędu i skazany, byłoby to dowodem siły państwa, czy wręcz odwrotnie - dowodem jego słabości?

Ostrzeżenie dla większości województw. Jest komunikat IMGW z ostatniej chwili
Ostrzeżenie dla większości województw. Jest komunikat IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed przymrozkami na większym obszarze kraju. Na Pomorzu, Kujawach oraz Warmii i Mazurach temperatura może spaść do minus 7 st. C przy gruncie, a na Mazowszu, w Wielkopolsce oraz w Łódzkiem do minus 3 st. C.

Była wychowawczyni o Rafale Trzaskowskim: więcej niż rozczarowanie. Jest nagranie gorące
Była wychowawczyni o Rafale Trzaskowskim: "więcej niż rozczarowanie". Jest nagranie

Telewizja wPolsce24 wyemitowała wypowiedź byłej wychowawczyni i nauczycielki języka Polskiego Rafała Trzaskowskiego Joanny Ewy Gendek na temat kandydata Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jej opinia jest druzgocąca.

Niemcy mają problem. Tapinoma Magnum jest w kolejnym landzie z ostatniej chwili
Niemcy mają problem. Tapinoma Magnum jest w kolejnym landzie

Agresywne superkolonie Tapinoma magnum rozprzestrzeniają się w Nadrenii Północnej‑Westfalii zagrażając infrastrukturze i mieszkańcom – informuje ruhr24.de.

Kto wysadził Nord Stream? Tajemnicze słowa Trumpa z ostatniej chwili
Kto wysadził Nord Stream? Tajemnicze słowa Trumpa

– Wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream – powiedział w poniedziałek prezydent Donald Trump, twierdząc, że on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, nakładając na nie sankcje.

Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie z ostatniej chwili
Kłopoty sztabu Trzaskowskiego? Jest zawiadomienie

Czy sztab Trzaskowskiego złamał prawo? Lubelski radny wskazuje na agitację przy ratuszu i składa zawiadomienie.

Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb

W sobotę oraz w niedzielę doszło w Niemczech do serii zatrzymań afgańskich migrantów. Służby przekazały, ze zostali odesłani do Polski.

Wyciekł arkusz maturalny. CKE zabrała głos z ostatniej chwili
Wyciekł arkusz maturalny. CKE zabrała głos

Zdjęcia arkusza maturalnego z polskiego wyciekły do mediów społecznościowych. CKE podejrzewa, że zdjęcia wykonał zdający.

Premier Rumunii rezygnuje po ogłoszeniu wyników wyborów z ostatniej chwili
Premier Rumunii rezygnuje po ogłoszeniu wyników wyborów

Premier Rumunii Marcel Ciolacu zapowiedział rezygnację po wynikach wyborów prezydenckich – informują rumuńskie media.

Gazeta Wyborcza zaatakowała Karola Nawrockiego. Mec. Lewandowski: To manipulacja z ostatniej chwili
Gazeta Wyborcza zaatakowała Karola Nawrockiego. Mec. Lewandowski: To manipulacja

Znany prawnik Bartosz Lewandowski odniósł się do publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego. "Panie Redaktorze, przeczytałem ten tekst w całości i to co Pan napisał to manipulacja" - stwierdził mec. dr Lewandowski.

REKLAMA

[Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Frau Ribbentrop, czyli wschodni testament Merkel

Po wrześniowych wyborach odda urząd kanclerza Niemiec, która sprawuje już od 16 lat. Kilka dni temu – odwiedzając Moskwę i Kijów – pożegnała się ze Wschodem. Trudno o lepsze podsumowanie całej Ostpolitik Angeli Merkel, jak właśnie przebieg wizyt w Rosji i na Ukrainie.
 [Tylko u nas] Grzegorz Kuczyński: Frau Ribbentrop, czyli wschodni testament Merkel
/ EPA/FILIP SINGER / POOL Dostawca: PAP/EPA

Merkel przez długie lata swych rządów dążyła uparcie do poprawy stosunków z Rosją. Jakie są efekty? Anektowany Krym, wojna w Donbasie, Nord Stream 2 i Nawalny w kolonii karnej – tak w wielkim skrócie. Oceniając wschodnią politykę Merkel wystarczy odpowiedź na jedno pytanie: co Berlin uzyskał od Moskwy, nie tyle dla siebie, co dla całego Zachodu? Otóż nic. Wręcz przeciwnie, era Merkel to najbardziej agresywny rozdział rządów Putina.

Zawsze podkreślała, że przy każdej rozmowie z rosyjskim prezydentem porusza kwestie wolności słowa i swobód politycznych w Rosji. Tylko że nic z tego nigdy nie wynikało. Choćby sprawa Aleksieja Nawalnego. Rok temu na polecenie Merkel wydobyto go z rosyjskiego szpitala i otoczono najlepszą opieką medyczną (i ochroną) w Berlinie. Minął rok. Dokładnie w rocznicę zamachu na Nawalnego Merkel mogła tylko bezsilnie wspominać o nim na spotkaniu z Putinem. Bo opozycjonista siedzi w kolonii karnej. Rok temu Merkel głośno zastanawiała się, czy po zamachu na Nawalnego nie wycofać się z Nord Stream 2. Teraz w Moskwie symbolicznie przypieczętowała wspólnie z Putinem ten projekt, i to w sposób, który może szokować. Oświadczyła, że Nord Stream 2 „nie jest dwustronnym projektem rosyjsko-niemieckim, a projektem o charakterze europejskim, dlatego że uczestniczą w nim również inne przedsiębiorstwa z innych krajów”. Słowa to nadzwyczaj bezczelne, bo jednak projekt wymyśliły i realizowały de facto tylko dwa kraje: Niemcy i Rosja. Projekt uderza w bezpieczeństwo Europy i grzebie ostatecznie ideę unijnej solidarności energetycznej. Nie dość, że Berlin niszczy podstawy bezpieczeństwa Ukrainy, a także – choć w mniejszym stopniu – swych sojuszników z UE i NATO, to utrwala też podział wspólnoty europejskiej na lepszych i gorszych.

Merkel zawiodła Nawalnego i całą rosyjską społeczność obywatelską. W kontynuowaniu Nord Stream 2 Niemcom – wszak tak „troszczącym” się o „wolne media” w Polsce – nie przeszkadzały represje i niszczenie przez reżim Putina ostatnich wolnych mediów w Rosji. Ale Merkel zawiodła też Europę i sojuszników Niemiec. Polityka po 2014 roku to fiasko, a wizyta w Moskwie była jej podsumowaniem. Merkel przyznała tam, że postęp w rozmowach o konflikcie w Donbasie „nie jest taki, jakim chciałaby go widzieć”. Przekonywała jednak, że nie można pozwolić, by format miński „znalazł się w ślepej uliczce”. Sęk w tym, że ten format już dawno temu znalazł się w ślepej uliczce. Ostatnio przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy spotkali się w grudniu 2019 roku. Wcześniej – w październiku 2016. Rozmowy grup roboczych de facto zamrożone po wydarzeniach na Białorusi, agresywnej polityce Łukaszenki wobec Kijowa i deklaracji Ukrainy, że w Mińsku rozmów prowadzić nie będzie.

Ale największe pretensje do Merkel mają Ukraińcy (zresztą nie tylko oni) o Nord Stream 2. Skutek polityki obecnej kanclerz jest taki, że tak złej prasy Niemcy nie miały nad Dnieprem od 30 lat, a samą Merkel nazywa się tam „Frau Ribbentrop”. Rurociągi przez Bałtyk to nóż w plecy Ukrainy. Pozwalają odciąć przepływ gazu przez Ukrainę i pozwalają Rosji zaatakować Ukrainę bez ryzyka przerw dostaw dla UE. Jednak Berlin od lat je promuje. Merkel nie zmieniła tego kursu nawet po aneksji Krymu. Nie zmieniła też po zamachu na Nawalnego. - Będziemy opowiadać się za nowymi sankcjami na Rosję, jeśli Moskwa spróbuje wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 jako broń - oświadczyła w Kijowie po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ten zaś zaznaczył, że Ukraina nie będzie mówić o Nord Stream 2 jako o projekcie gospodarczym. To kwestia polityki i bezpieczeństwa - ocenił prezydent. Nawiązał do słów Merkel sprzed kilku dni w Moskwie, że to projekt ekonomiczny i europejski. Merkel „rozczarowała Ukrainę” - pisze nawet niemiecki „Die Welt”. Nie odpowiedziała na pytania Zełenskiego, skoro ten na konferencji po rozmowie stwierdził: „Chcę zrozumieć, jakie mamy gwarancje i kto nam je daje”. Nerwowość nad Dnieprem jest tym większa, że nie wiadomo, co o czy cokolwiek, Merkel z Putinem ustaliła. Kilka dni później jeden z zastępców Siergieja Ławrowa mówił, że Rosja może sobie poradzić z eksportem gazu bez tranzytu przez Ukrainę już teraz. To raczej gra nerwów, niż realna groźba.

Rosja jest nieporównanie ważniejsza dla Merkel niż Ukraina. Dlatego najpierw poleciała do Moskwy, a dopiero dwa dni później do Kijowa. Pytanie, dlaczego nie trzy dni później? Wszak 23 sierpnia miała miejsce inauguracja Platformy Krymskiej. Ale skoro Rosja nazywa ten format „sabatem”, to odchodząca kanclerz Niemiec nie chciała irytować Putina. A nuż czeka na nią dobrze płatna posada w Rosji, jak jej poprzednika?Na inauguracji Platformy Krymskiej Niemcy reprezentował minister gospodarki Peter Altmaier, choć wcześniej zapowiadano przyjazd szefa MSZ Heiko Maasa. A przecież Altmaier to największy adwokat Nord Stream 2 i zacieśniania współpracy gospodarczej z Rosją w rządzie niemieckim. Niemcy mają pomóc Ukrainie pieniędzmi, by stała się mniej zależna od rosyjskiego gazu - na przykład poprzez rozwój energii odnawialnych. Altmaier w Kijowie rozmawiał dużo z sekretarz energii USA i ministrem energii Ukrainy, ale nic nie uzgodniono. Były ładne słowa o energii odnawialnej i ukraińskim „zielonym wodorze” dla Europy. Tyle że takie procesy kosztują i są długotrwałe. Tymczasem straty dla Ukrainy wynikające z Nord Stream 2 są już teraz i są realne. Zresztą, w jaki niby sposób produkcja wodoru na Ukrainie miałaby zwiększyć jej bezpieczeństwo w razie agresji rosyjskiej? Raz jeszcze, bezpieczeństwo to zwiększa bardzo fakt, że Gazprom musi wysyłać gaz do UE przez Ukrainę – co wiąże ręce rosyjskim generałom.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe