8 września - w Kościele katolickim święto Narodzenia NMP

Dziś w Kościele katolickim tradycyjnie obchodzone jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przypada ono dokładnie dziewięć miesięcy po uroczystoście Niepokalanego Poczęcia Maryi.
Giotto di Bondone, Narodziny Dziewicy 8 września - w Kościele katolickim święto Narodzenia NMP
Giotto di Bondone, Narodziny Dziewicy / wikipedia/public domain

W Piśmie Świętym nie ma nic na temat narodzin Matki Jezusa Chrystusa, jednak tradycja od wieków mówi o Jej rodzicach - św. Annie i św. Joachimie, którzy według opowieści apokryficznych długo nie mogli mieć dzieci i dopiero na starość Bóg obdarował ich córką.

Nie wiemy ani gdzie Maryja się urodziła, ani dokładnie kiedy to nastąpiło. Przyjmuje się, że przyszła na świat ok. 20-16 roku przed Chrystusem.

Apokryfy mówią o Matce Bożej w wielu miejscach m.in. w "Protoewangelii Jakuba" i "Ewangelii Narodzenia Maryi". Według podanych tam informacji, rodzice ofiarowali Maryję na służbę świątyni już w bardzo młodym wieku. Tam też miała mieszkać już jako dziecko.

Pierwsze informacje na temat obchodów wspomnienia narodzin Najświętszej Maryi Panny pochodzą z okresu VI wieku. Święto powstać miało po Soborze w Efezie, gdy bardzo aktywnie rozwijał się kult Matki Jezusa.

"Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Na Wschodzie uroczystość ta musiała istnieć wcześniej, bo kazania-homilie wygłaszali o niej św. German (+ 732) i św. Jan Damasceński (+ 749). W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej. Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu - w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim" - czytamy na portalu Brewiarz.pl

W Polsce, według tradycji ludowej, święto to nosiło miano dnia Matki Bożej Siewnej.

"Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew a kapłan święcił je. Dopiero wtedy można było przystąpić do jesiennego siewu" - informuje zapis encyklopedyczny.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe