REKLAMA

Uczniowie uczcili pamięć ofiar komunizmu

W sobotę 11 września w Parku Ludowym w Lublinie została rozegrana 6. Mila Pamięci Ofiar Komunizmu. Impreza odbyła się w ramach Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci. Na starcie pojawiło się ponad 500 uczestników, którzy rywalizowali w 5 grupach.
 Uczniowie uczcili pamięć ofiar komunizmu
/ Fundacja "Ruchu Solidarności Rodzin"

W imprezie razem z uczniami wystartowali rodzice, opiekunowie i nauczyciele, którzy wspólnie tworzyli reprezentacje swoich placówek szkolnych. Zmagania odbywały się w pięciu grupach: szkoły podstawowe (klasy 4-6), szkoły podstawowe (klasy 7-8), szkoły ponadpodstawowe oraz nauczyciele i rodzice. Uczestnicy otrzymali na mecie medal do kolekcji bohaterów podziemia antykomunistycznego z wizerunkiem i biografią kapitana Zdzisława Brońskiego „ps „Uskok”. Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach miejsca 1-3 czekały nagrody a najliczniejsze reprezentacje szkolne otrzymały puchary i pakiety edukacyjne IPN Oddział Lublin.

Triumfatorami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali: klasy 4-6 szkoły podstawowe – Wiktoria Nocuń i Krystian Augustyniak (oboje SP 18 Lublin), klasy 7-8 szkoły podstawowe – Maja Nowakowska (SP 28 Lublin) i Jakub Gościński (SP 51 Lublin) oraz szkoły ponadpodstawowe – Kamila Furtak (ZSO nr 2 Puławy) i Maciej Cegiełko (I LO Lublin). Z kolei w kategorii rodzic-nauczyciel zwyciężyli Iwona Strażyc (ZSO nr 1 Puławy) i Daniel Osiński (SP 28 Lublin) – szkoły podstawowe oraz Marta Pietrow (Technikum Energetyczno-Informatyczne w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO Lublin) Wyniki

To jedyny taki bieg w Polsce. Symboliczna Mila Pamięci organizowana jest od 2016 r., zawsze około 17 września 1939 r., czyli rocznicy napaści ZSRR na Polskę podczas II wojny światowej. Celem biegu jest upamiętnienie, w sportowy sposób, ponad 170 milionów ofiar bestialskiego systemu komunistycznego na całym świecie, w tym ofiar poniesionych przez naród polski walczący o wolność z nieludzkim systemem. Jednocześnie wydarzenie w wyjątkowy sposób integruje środowisko szkolne. Bieg w 2021 roku odbywał się z obostrzeniami epidemiologicznymi.

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura