Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie

Idea Międzymorza i prawa człowieka znalazły się wśród głównych tematów poruszanych na międzynarodowej konferencji Konzervatívny summit w Bratysławie organizowanej m. in. przez Collegium Intermarium. W wydarzeniu wzięli udział m. in. ministrowie ze Słowacji i Węgier oraz były premier Słowacji. Rektor Collegium Intermarium dr r. pr. Tymoteusz Zych wygłosił przemówienie powitalne i wziął udział w dyskusji dotyczącej tożsamości Europy Środkowej. Karolina Pawłowska z Collegium Intermarium poprowadziła panel na temat praw człowieka. Przedstawiciele Collegium Intermarium: Ewa Rowińska i Jacek W. Bartyzel zaprezentowali misję uczelni na konferencji organizowanej przez The European Conservative w Budapeszcie.
Collegium Intermarium Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie
Collegium Intermarium / logo

Przemówieniem rektora Collegium Intermarium dra r. pr. Tymoteusza Zycha rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Konzervatívny summit, gromadząca w Bratysławie przedstawicieli nauki, polityki, kultury, mediów i Kościoła ze Słowacji, Polski, Węgier, Słowenii i innych krajów europejskich. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Collegium Intermarium i słowackie organizacje: Stowarzyszenie Władysława Hanusa oraz Instytut Rodzina. Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń i zawiązanie współpracy w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy i wartości fundamentalnych dla cywilizacji zachodniej. W “konserwatywnym szczycie” wziął udział m. in. węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Péter Szijjártó. “Kraje Europy środkowej łączą wspólne wartości i interesy. Nie będziemy w stanie ich skutecznie bronić, jeżeli nie stworzymy realnych sieci współpracy. To misja Collegium Intermarium - dlatego organizujemy dzisiaj międzynarodową konferencję w Bratysławie” - mówił dr Tymoteusz Zych, który poza otwarciem wydarzenia, wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat tożsamości Europy Środkowej wraz z byłym premierem Słowacji Jánem Čarnogurskym, przedstawicielem mołdawskiego parlamentu Valeriu Ghilețchim, oraz szefem Szkoły Nauk Społecznych i Historii prowadzonej przez Mathias Corvinus Collegium Sándorem Gallaiem. Dr Zych w swoim wystąpieniu powiedział, iż jesteśmy dziś poddawani zachodniemu eksperymentowi społecznemu, którego celem jest przemodelowanie społeczeństwa i rodziny oraz wymazanie dziedzictwa i kultury chrześcijańskiej. Mieszkańcy Europy Środkowej mają powody do sceptycznej postawy wobec tego zjawiska, ponieważ doświadczyli już podobnego eksperymentu o tych samych korzeniach pod postacią koszmaru komunizmu, który także miał na celu stworzenie nowego człowieka. Biorąc pod uwagę te wspólne doświadczenia i płynącą z nich mądrość, z której mogłaby skorzystać dziś cała Europa, dr Zych zwrócił uwagę na potrzebę nawiązywania relacji pomiędzy liderami społecznymi poszczególnych krajów Międzymorza, a także stworzenia zaplecza medialnego, dzięki któremu bylibyśmy lepiej poinformowani o tym, co dzieje się w naszych państwach. Do niedawna brakowało także przestrzeni współpracy akademickiej. Dziś jest nią nowo otwarta uczelnia Collegium Intermarium, której celem jest nie tylko wzmacnianie tożsamości Międzymorza, ale również budowanie mostów pomiędzy zamieszkującymi je narodami i tworzenie sieci współpracy między organizacjami wspierającymi tradycyjne wartości.

Rektor Collegium Intermarium nie był jedynym przedstawicielem uczelni na konserwatywnym szczycie w Bratysławie. Panel dyskusyjny na temat praw człowieka poprowadziła Karolina Pawłowska, prorektor ds. międzynarodowych, która prowadzi badania naukowe nad instrumentalizacją pojęcia praw człowieka. Karolina Pawłowska jest także koordynatorką anglojęzycznego programu studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, kształcącego osoby zaangażowane w obronę praw człowieka na forum międzynarodowym. Kierunek już teraz cieszy się zainteresowaniem kandydatów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

W tym samym czasie w Budapeszcie odbyła się konferencja zorganizowana przez The European Conservative, podczas której przedstawiciele Collegium Intermarium Jacek W. Bartyzel i Ewa Rowińska zaprezentowali odpowiedzi uczelni na wyzwania, które stawia współczesny kryzys życia akademickiego. Przejawy tego kryzysu widać z jednej strony w drastycznym spadku poziomu i prestiżu studiów, z drugiej, w panującej na uczelniach cenzurze ideologicznej, a także nihilizmie i wyzuciu z podstawowych celów, które zawsze przyświecały akademii: poszukiwania prawdy, dążenia do dobra i tworzenia tego, co piękne. Collegium Intermarium to propozycja powrotu do tych fundamentalnych wartości, które tworzą ramy niezależnej debaty akademickiej. Nasi reprezentanci podkreślali, że Collegium Intermarium powstało jako przestrzeń współpracy dla naukowców i ekspertów ze wszystkich krajów Międzymorza. Kształcenie na uczelni także ma z założenia międzynarodowy charakter, zwłaszcza w przypadku studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, który przygotowują słuchaczy do obrony praw człowieka na arenie międzynarodowej. Zapisy na ten kierunek trwają do 30 września.


 

POLECANE
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji z ostatniej chwili
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji

17-letni Bartłomiej G. odmówił ekstradycji do Polski po brutalnym zabójstwie 16-letniej Mai z Mławy – informują greckie media.

Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni z ostatniej chwili
Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni

Miało być sprawne centrum deportacyjne, a deportowano z niego zaledwie dwie osoby – pisze niemieckie zeit.de. Chodzi o ośrodek w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską.

Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne z ostatniej chwili
Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne

– Spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest konieczne, ale musi być dokładnie przygotowane – powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Matecki: Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Matecki: "Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego"

Dariusz Matecki zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym pokazuje, jak twierdzi, fikcyjne organizacje, które wydają dziesiątki tysięcy złotych na wsparcie Rafała Trzaskowskiego.  Według posła PiS dochodzi w ten sposób do łamana ordynacji wyborczej. Gromadzone materiały ma zamiar przekazać Państwowej Komisji Wyborczej oraz Prokuraturze Krajowej, a także wysłać do Facebooka w Stanach Zjednoczonych 

Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos z ostatniej chwili
Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (...) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. 

Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny z ostatniej chwili
Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny

Podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Holandii doszło do incydentu – w stronę Donalda Tuska rzucono flarę, a premier został ewakuowany ze sceny.

Prezes SDP o reporcie Reporterów bez granic nt. wolności prasy: Kuriozalny i groteskowy gorące
Prezes SDP o reporcie "Reporterów bez granic" nt. "wolności prasy": Kuriozalny i groteskowy

Po raz kolejny ocena stanu wolności prasy w Polsce zawarte w rankingu „Reporterów bez Granic” jest całkowicie rozbieżna z rzeczywistością. Jeśli w ten sam sposób opisuje ta organizacje pozostałe kraje, to lepiej ranking ten wyrzucić do kosza i przestać się nim w ogóle zajmować.

Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie 6 maja 2025 roku nastąpią wyłączenia.

AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom z ostatniej chwili
AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyła pozew przeciwko kontrwywiadowi, który zaklasyfikował ją jako prawicową organizację ekstremistyczną zagrażającą demokratycznemu porządkowi państwa.

Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

REKLAMA

Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie

Idea Międzymorza i prawa człowieka znalazły się wśród głównych tematów poruszanych na międzynarodowej konferencji Konzervatívny summit w Bratysławie organizowanej m. in. przez Collegium Intermarium. W wydarzeniu wzięli udział m. in. ministrowie ze Słowacji i Węgier oraz były premier Słowacji. Rektor Collegium Intermarium dr r. pr. Tymoteusz Zych wygłosił przemówienie powitalne i wziął udział w dyskusji dotyczącej tożsamości Europy Środkowej. Karolina Pawłowska z Collegium Intermarium poprowadziła panel na temat praw człowieka. Przedstawiciele Collegium Intermarium: Ewa Rowińska i Jacek W. Bartyzel zaprezentowali misję uczelni na konferencji organizowanej przez The European Conservative w Budapeszcie.
Collegium Intermarium Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie
Collegium Intermarium / logo

Przemówieniem rektora Collegium Intermarium dra r. pr. Tymoteusza Zycha rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Konzervatívny summit, gromadząca w Bratysławie przedstawicieli nauki, polityki, kultury, mediów i Kościoła ze Słowacji, Polski, Węgier, Słowenii i innych krajów europejskich. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Collegium Intermarium i słowackie organizacje: Stowarzyszenie Władysława Hanusa oraz Instytut Rodzina. Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń i zawiązanie współpracy w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy i wartości fundamentalnych dla cywilizacji zachodniej. W “konserwatywnym szczycie” wziął udział m. in. węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Péter Szijjártó. “Kraje Europy środkowej łączą wspólne wartości i interesy. Nie będziemy w stanie ich skutecznie bronić, jeżeli nie stworzymy realnych sieci współpracy. To misja Collegium Intermarium - dlatego organizujemy dzisiaj międzynarodową konferencję w Bratysławie” - mówił dr Tymoteusz Zych, który poza otwarciem wydarzenia, wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat tożsamości Europy Środkowej wraz z byłym premierem Słowacji Jánem Čarnogurskym, przedstawicielem mołdawskiego parlamentu Valeriu Ghilețchim, oraz szefem Szkoły Nauk Społecznych i Historii prowadzonej przez Mathias Corvinus Collegium Sándorem Gallaiem. Dr Zych w swoim wystąpieniu powiedział, iż jesteśmy dziś poddawani zachodniemu eksperymentowi społecznemu, którego celem jest przemodelowanie społeczeństwa i rodziny oraz wymazanie dziedzictwa i kultury chrześcijańskiej. Mieszkańcy Europy Środkowej mają powody do sceptycznej postawy wobec tego zjawiska, ponieważ doświadczyli już podobnego eksperymentu o tych samych korzeniach pod postacią koszmaru komunizmu, który także miał na celu stworzenie nowego człowieka. Biorąc pod uwagę te wspólne doświadczenia i płynącą z nich mądrość, z której mogłaby skorzystać dziś cała Europa, dr Zych zwrócił uwagę na potrzebę nawiązywania relacji pomiędzy liderami społecznymi poszczególnych krajów Międzymorza, a także stworzenia zaplecza medialnego, dzięki któremu bylibyśmy lepiej poinformowani o tym, co dzieje się w naszych państwach. Do niedawna brakowało także przestrzeni współpracy akademickiej. Dziś jest nią nowo otwarta uczelnia Collegium Intermarium, której celem jest nie tylko wzmacnianie tożsamości Międzymorza, ale również budowanie mostów pomiędzy zamieszkującymi je narodami i tworzenie sieci współpracy między organizacjami wspierającymi tradycyjne wartości.

Rektor Collegium Intermarium nie był jedynym przedstawicielem uczelni na konserwatywnym szczycie w Bratysławie. Panel dyskusyjny na temat praw człowieka poprowadziła Karolina Pawłowska, prorektor ds. międzynarodowych, która prowadzi badania naukowe nad instrumentalizacją pojęcia praw człowieka. Karolina Pawłowska jest także koordynatorką anglojęzycznego programu studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, kształcącego osoby zaangażowane w obronę praw człowieka na forum międzynarodowym. Kierunek już teraz cieszy się zainteresowaniem kandydatów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

W tym samym czasie w Budapeszcie odbyła się konferencja zorganizowana przez The European Conservative, podczas której przedstawiciele Collegium Intermarium Jacek W. Bartyzel i Ewa Rowińska zaprezentowali odpowiedzi uczelni na wyzwania, które stawia współczesny kryzys życia akademickiego. Przejawy tego kryzysu widać z jednej strony w drastycznym spadku poziomu i prestiżu studiów, z drugiej, w panującej na uczelniach cenzurze ideologicznej, a także nihilizmie i wyzuciu z podstawowych celów, które zawsze przyświecały akademii: poszukiwania prawdy, dążenia do dobra i tworzenia tego, co piękne. Collegium Intermarium to propozycja powrotu do tych fundamentalnych wartości, które tworzą ramy niezależnej debaty akademickiej. Nasi reprezentanci podkreślali, że Collegium Intermarium powstało jako przestrzeń współpracy dla naukowców i ekspertów ze wszystkich krajów Międzymorza. Kształcenie na uczelni także ma z założenia międzynarodowy charakter, zwłaszcza w przypadku studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, który przygotowują słuchaczy do obrony praw człowieka na arenie międzynarodowej. Zapisy na ten kierunek trwają do 30 września.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe