Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie

Idea Międzymorza i prawa człowieka znalazły się wśród głównych tematów poruszanych na międzynarodowej konferencji Konzervatívny summit w Bratysławie organizowanej m. in. przez Collegium Intermarium. W wydarzeniu wzięli udział m. in. ministrowie ze Słowacji i Węgier oraz były premier Słowacji. Rektor Collegium Intermarium dr r. pr. Tymoteusz Zych wygłosił przemówienie powitalne i wziął udział w dyskusji dotyczącej tożsamości Europy Środkowej. Karolina Pawłowska z Collegium Intermarium poprowadziła panel na temat praw człowieka. Przedstawiciele Collegium Intermarium: Ewa Rowińska i Jacek W. Bartyzel zaprezentowali misję uczelni na konferencji organizowanej przez The European Conservative w Budapeszcie.
Collegium Intermarium Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie
Collegium Intermarium / logo

Przemówieniem rektora Collegium Intermarium dra r. pr. Tymoteusza Zycha rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Konzervatívny summit, gromadząca w Bratysławie przedstawicieli nauki, polityki, kultury, mediów i Kościoła ze Słowacji, Polski, Węgier, Słowenii i innych krajów europejskich. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Collegium Intermarium i słowackie organizacje: Stowarzyszenie Władysława Hanusa oraz Instytut Rodzina. Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń i zawiązanie współpracy w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy i wartości fundamentalnych dla cywilizacji zachodniej. W “konserwatywnym szczycie” wziął udział m. in. węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Péter Szijjártó. “Kraje Europy środkowej łączą wspólne wartości i interesy. Nie będziemy w stanie ich skutecznie bronić, jeżeli nie stworzymy realnych sieci współpracy. To misja Collegium Intermarium - dlatego organizujemy dzisiaj międzynarodową konferencję w Bratysławie” - mówił dr Tymoteusz Zych, który poza otwarciem wydarzenia, wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat tożsamości Europy Środkowej wraz z byłym premierem Słowacji Jánem Čarnogurskym, przedstawicielem mołdawskiego parlamentu Valeriu Ghilețchim, oraz szefem Szkoły Nauk Społecznych i Historii prowadzonej przez Mathias Corvinus Collegium Sándorem Gallaiem. Dr Zych w swoim wystąpieniu powiedział, iż jesteśmy dziś poddawani zachodniemu eksperymentowi społecznemu, którego celem jest przemodelowanie społeczeństwa i rodziny oraz wymazanie dziedzictwa i kultury chrześcijańskiej. Mieszkańcy Europy Środkowej mają powody do sceptycznej postawy wobec tego zjawiska, ponieważ doświadczyli już podobnego eksperymentu o tych samych korzeniach pod postacią koszmaru komunizmu, który także miał na celu stworzenie nowego człowieka. Biorąc pod uwagę te wspólne doświadczenia i płynącą z nich mądrość, z której mogłaby skorzystać dziś cała Europa, dr Zych zwrócił uwagę na potrzebę nawiązywania relacji pomiędzy liderami społecznymi poszczególnych krajów Międzymorza, a także stworzenia zaplecza medialnego, dzięki któremu bylibyśmy lepiej poinformowani o tym, co dzieje się w naszych państwach. Do niedawna brakowało także przestrzeni współpracy akademickiej. Dziś jest nią nowo otwarta uczelnia Collegium Intermarium, której celem jest nie tylko wzmacnianie tożsamości Międzymorza, ale również budowanie mostów pomiędzy zamieszkującymi je narodami i tworzenie sieci współpracy między organizacjami wspierającymi tradycyjne wartości.

Rektor Collegium Intermarium nie był jedynym przedstawicielem uczelni na konserwatywnym szczycie w Bratysławie. Panel dyskusyjny na temat praw człowieka poprowadziła Karolina Pawłowska, prorektor ds. międzynarodowych, która prowadzi badania naukowe nad instrumentalizacją pojęcia praw człowieka. Karolina Pawłowska jest także koordynatorką anglojęzycznego programu studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, kształcącego osoby zaangażowane w obronę praw człowieka na forum międzynarodowym. Kierunek już teraz cieszy się zainteresowaniem kandydatów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

W tym samym czasie w Budapeszcie odbyła się konferencja zorganizowana przez The European Conservative, podczas której przedstawiciele Collegium Intermarium Jacek W. Bartyzel i Ewa Rowińska zaprezentowali odpowiedzi uczelni na wyzwania, które stawia współczesny kryzys życia akademickiego. Przejawy tego kryzysu widać z jednej strony w drastycznym spadku poziomu i prestiżu studiów, z drugiej, w panującej na uczelniach cenzurze ideologicznej, a także nihilizmie i wyzuciu z podstawowych celów, które zawsze przyświecały akademii: poszukiwania prawdy, dążenia do dobra i tworzenia tego, co piękne. Collegium Intermarium to propozycja powrotu do tych fundamentalnych wartości, które tworzą ramy niezależnej debaty akademickiej. Nasi reprezentanci podkreślali, że Collegium Intermarium powstało jako przestrzeń współpracy dla naukowców i ekspertów ze wszystkich krajów Międzymorza. Kształcenie na uczelni także ma z założenia międzynarodowy charakter, zwłaszcza w przypadku studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, który przygotowują słuchaczy do obrony praw człowieka na arenie międzynarodowej. Zapisy na ten kierunek trwają do 30 września.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znany polski muzyk z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski muzyk

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego. Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop. Występował również jako solista m.in. w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonywał utwór "Dzień niepodobny do dnia". Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne. "Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów, serdeczny Przyjaciel Piwnicy pod Baranami" - poinformowała na swoim Facebooku Piwnica pod Baranami.

Kaczyński i Szydło: wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi z ostatniej chwili
Kaczyński i Szydło: wybieramy się na demonstrację Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi

- Decyzje, które zapadają na forum europejskim przekładają się na życie mieszkańców, jako ograniczenia, podatki, drożyzna. Dlatego wybieram się na marsz 10 maja - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Tysol.pl.

Ukraina: Dwukrotny mistrz Europy zginął na wojnie z ostatniej chwili
Ukraina: Dwukrotny mistrz Europy zginął na wojnie

Pełeszenko zajął czwarte miejsce w kategorii 85 kg podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W tym samym roku został mistrzem Europy, ponownie zdobywając złoto rok później. W 2018 roku został zawieszony po tym, jak nie przeszedł testu antydopingowego. "Z wielkim smutkiem informujemy, że serce zasłużonego mistrza sportu Ukrainy Ołeksandra Pełeszenki przestało dziś bić. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim, którzy go znali" – można przeczytać w komunikacie UWF na Facebooku. Hołd sztangiście złożył także Ukraiński Komitet Olimpijski, dodając, że wstąpił do sił zbrojnych już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę. "Wojna zabiera tych najlepszych... Bohaterowie nie umierają" – powiedział trener sztangistów i członek zarządu UWF Wiktor Słobodianiuk.

Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS-u z ostatniej chwili
Komisja Europejska kończy procedurę z art. 7 wobec Polski. Jest reakcja PiS-u

– Uruchomienie procedury art. 7. za rządów PiS miało wyłączenie charakter politycznej presji; stan prawny jest dokładnie taki sam, co znaczy, że byliśmy oskarżani niesłusznie o łamanie praworządności – powiedzieli PAP politycy PiS pytani o zapowiedź zakończenia tej procedury.

Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę z ostatniej chwili
Francja zabiera głos ws. doniesień o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę

Francja nie wysłała wojsk na Ukrainę; takie doniesienia to efekt niesłabnącej kampanii dezinformacyjnej, która ma osłabić wsparcie Paryża dla Kijowa – ogłosiło w poniedziałek MSZ Francji. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje o wysłaniu na Ukrainę około setki żołnierzy francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników? z ostatniej chwili
Niemcy: Koniec z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Frakcja niemieckich Zielonych uważa, że wielomiliardowe dotacje rolne z Unii Europejskiej powinny być w przyszłości inaczej dystrybuowane.

„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta z ostatniej chwili
„Człowiek z bliskiego kręgu poseł Gasiuk-Pihowicz”. Nowe informacje nt. sędziego Tomasza Szmydta

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka przekazała w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że sędzia Tomasz Szmydt, który w poniedziałek poprosił o azyl na Białorusi, współpracował z poseł KO Kamilą Gasiuk-Pihowicz.

Państwowa Straż Pożarna szuka winnych „złego nagłośnienia” podczas przemówienia ministra Kierwińskiego z ostatniej chwili
Państwowa Straż Pożarna szuka winnych „złego nagłośnienia” podczas przemówienia ministra Kierwińskiego

W związku z organizacją Centralnych Obchodów Dnia Strażaka 4 maja 2024 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Komenda Główna PSP poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość – przekazała Państwowa Straż Pożarna.

Beata Szydło: Polska jest zagrożona z ostatniej chwili
Beata Szydło: Polska jest zagrożona

– Tusk zgodził się na Zielony Ład, Tusk zgodził się na przyjmowanie nielegalnych imigrantów, na rezygnację ze strategicznych inwestycji dla Polski i von der Leyen ogłasza: Teraz Polska jest już praworządna – mówi była premier Beata Szydło, komentując decyzję Komisji Europejskiej o zamknięciu procedury z art. 7 wobec Polski.

Rybnik: Były poseł skazany na dwa i pół roku więzienia z ostatniej chwili
Rybnik: Były poseł skazany na dwa i pół roku więzienia

Sąd Rejonowy w Rybniku uznał b. posła PiS Grzegorza J. za winnego przyjmowania łapówek od znajomych w zamian za rekomendowanie na stanowiska w spółkach-córkach Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz za nadużycia władzy. W poniedziałek skazał go za to na 2,5 roku więzienia.

REKLAMA

Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie

Idea Międzymorza i prawa człowieka znalazły się wśród głównych tematów poruszanych na międzynarodowej konferencji Konzervatívny summit w Bratysławie organizowanej m. in. przez Collegium Intermarium. W wydarzeniu wzięli udział m. in. ministrowie ze Słowacji i Węgier oraz były premier Słowacji. Rektor Collegium Intermarium dr r. pr. Tymoteusz Zych wygłosił przemówienie powitalne i wziął udział w dyskusji dotyczącej tożsamości Europy Środkowej. Karolina Pawłowska z Collegium Intermarium poprowadziła panel na temat praw człowieka. Przedstawiciele Collegium Intermarium: Ewa Rowińska i Jacek W. Bartyzel zaprezentowali misję uczelni na konferencji organizowanej przez The European Conservative w Budapeszcie.
Collegium Intermarium Collegium Intermarium tworzy pole współpracy w całym regionie
Collegium Intermarium / logo

Przemówieniem rektora Collegium Intermarium dra r. pr. Tymoteusza Zycha rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Konzervatívny summit, gromadząca w Bratysławie przedstawicieli nauki, polityki, kultury, mediów i Kościoła ze Słowacji, Polski, Węgier, Słowenii i innych krajów europejskich. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Collegium Intermarium i słowackie organizacje: Stowarzyszenie Władysława Hanusa oraz Instytut Rodzina. Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń i zawiązanie współpracy w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy i wartości fundamentalnych dla cywilizacji zachodniej. W “konserwatywnym szczycie” wziął udział m. in. węgierski Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Péter Szijjártó. “Kraje Europy środkowej łączą wspólne wartości i interesy. Nie będziemy w stanie ich skutecznie bronić, jeżeli nie stworzymy realnych sieci współpracy. To misja Collegium Intermarium - dlatego organizujemy dzisiaj międzynarodową konferencję w Bratysławie” - mówił dr Tymoteusz Zych, który poza otwarciem wydarzenia, wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat tożsamości Europy Środkowej wraz z byłym premierem Słowacji Jánem Čarnogurskym, przedstawicielem mołdawskiego parlamentu Valeriu Ghilețchim, oraz szefem Szkoły Nauk Społecznych i Historii prowadzonej przez Mathias Corvinus Collegium Sándorem Gallaiem. Dr Zych w swoim wystąpieniu powiedział, iż jesteśmy dziś poddawani zachodniemu eksperymentowi społecznemu, którego celem jest przemodelowanie społeczeństwa i rodziny oraz wymazanie dziedzictwa i kultury chrześcijańskiej. Mieszkańcy Europy Środkowej mają powody do sceptycznej postawy wobec tego zjawiska, ponieważ doświadczyli już podobnego eksperymentu o tych samych korzeniach pod postacią koszmaru komunizmu, który także miał na celu stworzenie nowego człowieka. Biorąc pod uwagę te wspólne doświadczenia i płynącą z nich mądrość, z której mogłaby skorzystać dziś cała Europa, dr Zych zwrócił uwagę na potrzebę nawiązywania relacji pomiędzy liderami społecznymi poszczególnych krajów Międzymorza, a także stworzenia zaplecza medialnego, dzięki któremu bylibyśmy lepiej poinformowani o tym, co dzieje się w naszych państwach. Do niedawna brakowało także przestrzeni współpracy akademickiej. Dziś jest nią nowo otwarta uczelnia Collegium Intermarium, której celem jest nie tylko wzmacnianie tożsamości Międzymorza, ale również budowanie mostów pomiędzy zamieszkującymi je narodami i tworzenie sieci współpracy między organizacjami wspierającymi tradycyjne wartości.

Rektor Collegium Intermarium nie był jedynym przedstawicielem uczelni na konserwatywnym szczycie w Bratysławie. Panel dyskusyjny na temat praw człowieka poprowadziła Karolina Pawłowska, prorektor ds. międzynarodowych, która prowadzi badania naukowe nad instrumentalizacją pojęcia praw człowieka. Karolina Pawłowska jest także koordynatorką anglojęzycznego programu studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, kształcącego osoby zaangażowane w obronę praw człowieka na forum międzynarodowym. Kierunek już teraz cieszy się zainteresowaniem kandydatów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

W tym samym czasie w Budapeszcie odbyła się konferencja zorganizowana przez The European Conservative, podczas której przedstawiciele Collegium Intermarium Jacek W. Bartyzel i Ewa Rowińska zaprezentowali odpowiedzi uczelni na wyzwania, które stawia współczesny kryzys życia akademickiego. Przejawy tego kryzysu widać z jednej strony w drastycznym spadku poziomu i prestiżu studiów, z drugiej, w panującej na uczelniach cenzurze ideologicznej, a także nihilizmie i wyzuciu z podstawowych celów, które zawsze przyświecały akademii: poszukiwania prawdy, dążenia do dobra i tworzenia tego, co piękne. Collegium Intermarium to propozycja powrotu do tych fundamentalnych wartości, które tworzą ramy niezależnej debaty akademickiej. Nasi reprezentanci podkreślali, że Collegium Intermarium powstało jako przestrzeń współpracy dla naukowców i ekspertów ze wszystkich krajów Międzymorza. Kształcenie na uczelni także ma z założenia międzynarodowy charakter, zwłaszcza w przypadku studiów LL.M. in Human Rights and International Dispute Resolution, który przygotowują słuchaczy do obrony praw człowieka na arenie międzynarodowej. Zapisy na ten kierunek trwają do 30 września.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe