REKLAMA

Rzecznik MSZ reaguje na publikację "Wyborczej": "26 a nie 162 osób..."

26 osób, a nie 162 odeszło z Ministerstwa Spraw Zagranicznych od czasu wejścia w życie ustawy o służbie zagranicznej - tak rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina odniósł się w czwartek do informacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej odejść z resortu.
 Rzecznik MSZ reaguje na publikację
/ domena publiczna - Wikimedia Commons

"Gazeta Wyborcza" napisała w czwartek, że 162 pracowników, z czego 112 mających stopień dyplomatyczny, odeszło z MSZ od czasu wejścia w życie ustawy o służbie zagranicznej.

Odnosząc się do tej publikacji rzecznik MSZ napisał w czwartek na Twitterze, że "gwoli uściślenia - ze wspomnianych 162 osób w związku z opisaną ustawą odeszło 26". "Tak delikatnie dopowiadam" - dodał Jasina.

Ustawa o służbie zagranicznej weszła w życie w czerwcu. Na mocy ustawy utworzone zostało stanowisko Szefa Służby Zagranicznej - odrębne od Dyrektora Generalnego MSZ - a objął je Arkady Rzegocki. Na mocy ustawy zmieniona została też struktura stopni dyplomatycznych - najwyższym jest minister-pełnomocny, a nie jak wcześniej ambasador. Zmienione zostały też zasady naboru kandydatów do służby zagranicznej oraz udostępnienie archiwów MSZ obejmujących okres do 1990 r. Instytutowi Pamięci Narodowej. Ponadto ustawa stanowi, że dyplomata może być oddelegowany do Kancelarii Prezydenta; sam prezydent może powoływać ambasadorów-specjalnych.

Wprowadzona została też nowa kategoria pracownika zagranicznego, która umożliwia zatrudnienie na placówce osoby znajdującej się dotychczas poza służbą zagraniczną. Pracownicy zagraniczni nie muszą ukończyć prowadzonej przez Akademię Dyplomatyczną aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Jednak, aby zostać zawodowymi dyplomatami i uzyskać pierwszy stopień dyplomatyczny pracownik służby zagranicznej po trzech latach doświadczenia będzie musiał ukończyć seminarium dyplomatyczno-konsularne i zdać egzamin. (PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura