REKLAMA

[NASZA DEBATA] M. Szymański: „Istnieje paradygmat, że polski pracownik ma być tani”

- Być może jest taki paradygmat, że polski pracownik ma być tani, mało świadomy, posłuszny, żeby jak najlepiej było biznesowi – taką tezę postawił Mateusz Szymański odnośnie tego, dlaczego państwo nie robi nic w kierunku edukacji młodych osób w zakresie prawa pracy i praw pracowniczych. To zagadnienie zostało poruszone podczas debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność” w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych” skierowanych do młodych pracowników na rynku pracy.
Mateusz Szymański [NASZA DEBATA] M. Szymański: „Istnieje paradygmat, że polski pracownik ma być tani”
Mateusz Szymański / foto. M. Kosiński

Ekspert NSZZ Solidarność został spytany, czy sytuacja na rynku pracy na którym pracownicy są nieświadomi swoich praw i przez to wyzyskiwani opłaca się państwu.

 

Absolutnie nie, natomiast zawsze jestem zaskoczony, dlaczego tak trudno jest zrozumieć rządzącym, dlaczego to się nie opłaca. Tym bardziej, że jeśli rozmawiamy z pracodawcami na poziomie Rady Dialogu Społecznego, czyli z tymi wiodącymi organizacjami pracodawców, to oni sami mówią, że są problemy na rynku pracy, związane z tym, że młodzi ludzie mają bardzo małą świadomość tego na czym w ogóle polega bycie zatrudnionym, na czym polega wykonywanie obowiązków służbowych. To też te wszystkie rzeczy związane z nawiązywaniem relacji w miejscu pracy.

 

Ci duzi pracodawcy to rozumieją i kiedy razem próbujemy przekonywać rządzących do tego, że należy zmienić podstawy nauczania w szkołach podstawowych, liceach, żeby tych młodych ludzi już na starcie przygotować do wejścia na rynek pracy i mieli odpowiedni poziom wiedzy na temat tego rynku pracy, to po drugiej stronie spotykamy się z próżnią, zderzamy się ze ścianą. Być może jest taki paradygmat, o którym pisał m.in. Rafał Woś w „Dziecięcej Chorobie Liberalizmu”, że polski pracownik ma być tani, mało świadomy, posłuszny, żeby jak najlepiej było biznesowi. Tutaj upatrywałbym tej przyczyny, dlaczego tak trudno jest zmienić te podstawy nauczania w szkołach, bo przecież wtedy ten młody człowiek byłby bardziej świadomy, znał swoje prawa, a widocznie nie jest to w interesie naszej polityki gospodarczej, moim zdaniem bardzo krótkowzrocznej.

 

- podsumował pełnomocnik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ds. młodych

 

Cała debata do obejrzenia tutaj:

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura