Papież przyjął na audiencji przywódcę Palestyny Mahmuda Abbasa

Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji przywódcę Palestyny Mahmuda Abbasa. To było ich szóste spotkanie w Watykanie. Rozmowa trwała prawie godzinę, a dotyczyła m.in. statusu Jerozolimy.
Od lewej: Mahmud Abbas, papież Franciszek Papież przyjął na audiencji przywódcę Palestyny Mahmuda Abbasa
Od lewej: Mahmud Abbas, papież Franciszek / EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

 

Palestyński prezydent podarował papieżowi album o bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem i wykonaną z bursztynu pracę, przedstawiającą Grotę Narodzenia.

Franciszek wręczył Abbasowi płaskorzeźbę, na której widać uścisk dłoni na tle kolumnady bazyliki Świętego Piotra, wizerunku kobiety z dzieckiem i łodzi migrantów.

Mahmud Abbas rozmawiał także z sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i sekretarzem do spraw stosunków z państwami arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

W wydanym komunikacie Watykan poinformował, że podczas rozmów odnotowano "dobre relacje między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyny".

Ponadto, jak podało watykańskie biuro prasowe, uznano potrzebę krzewienia braterstwa międzyludzkiego i pokojowej koegzystencji między różnymi religiami.

W odniesieniu do procesu pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami położono nacisk na "absolutną potrzebę wznowienia bezpośredniego dialogu, by osiągnąć rozwiązanie w postaci dwóch państw, także przy energicznym zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej" - ogłosił Watykan.

Jak czytamy w nocie, "powtórzono, że Jerozolima powinna być uznana przez wszystkich jako miejsce spotkania, a nie konfliktu i że jej status powinien zachowywać tożsamość oraz uniwersalną wartość świętego miasta dla wszystkich religii abrahamowych, także poprzez specjalny status zagwarantowany międzynarodowo".

Wśród tematów rozmów prezydenta Palestyny wymieniono również potrzebę działań na rzecz pokoju, unikania użycia broni oraz zwalczania wszelkich form ekstremizmu i fundamentalizmu.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe