„W chwilach próby to oni chronią Polaków”. Premier podziękował funkcjonariuszom służb mundurowych

Premier Mateusz Morawiecki podziękował w poniedziałek za służbę funkcjonariuszom służb mundurowych, w tym m.in. policji, wojska i Straży Granicznej.
Polskie służby na granicy z Białorusią „W chwilach próby to oni chronią Polaków”. Premier podziękował funkcjonariuszom służb mundurowych
Polskie służby na granicy z Białorusią / Twitter/ Straż Graniczna

„W chwilach próby to oni chronią Polaków i bronią polskiej granicy przed zagrożeniami zewnętrznymi. Jesteśmy im winni szacunek i wdzięczność. Kiedyś walczyli o polską niepodległość, którą wkrótce będziemy świętować i za którą setki tysięcy z nich oddało życie. Dziś zapewniają jej trwanie” – napisał premier na Facebooku.

„Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom – Polska Policja, Straż Graniczna, Wojska Obrony Terytorialnej, żołnierzom Wojska Polskiego i innych służb mundurowych za niezłomną postawę w obliczu zagrożenia i pełną poświęcenia służbę dla Ojczyzny. Jesteśmy z Wami!” – dodał szef rządu.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, którzy planują przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefowie: MSWiA, MSZ i MON.

Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w poniedziałek oświadczeniu wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak. Przekazała też, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, „aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruski władze”.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe