„My z pokolenia Solidarności”. List do władz Rosji w obronie Memoriału z inicjatywy Jana Rulewskiego

My, z pokolenia Solidarności, którzy przywróciliśmy w Polsce demokrację, a Europie daliśmy tchnienie wolności, z oburzeniem przyjmujemy decyzję Sądu Najwyższego Rosji, nakazującą likwidację Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego, Dobroczynnego i Obrony Praw Człowieka Memoriał.
Dlatego zwracamy się z apelem do władz i sądu w Rosji o rewizję tej decyzji !
Jako sąsiedzi, ale przede wszystkim ofiary prześladowań sowieckich, które w XX w. (i wcześniej także) w tak okrutny sposób dotknęły Polaków, z głęboką uwagą śledziliśmy przemiany w Rosji, począwszy od 1991 r. W oczywisty sposób nasze zainteresowanie budziło Stowarzyszenie Memoriał, które było zapowiedzią i dowodem demokratyzacji życia w Rosji postsowieckiej. I które składało się na jego tkankę obywatelską.
Memoriał przywracał pamięć o ofiarach zbrodni stalinowskich i oddawał cześć zamordowanym, zaginionym i prześladowanym w okresie komunizmu. Działania Stowarzyszenia pomogły w odkryciu prawdy o takich symbolach polskich kaźni, jak Katyń, Charków, Twer, Sybir, Kołyma, Workuta, Kazachstan. To dzięki odwadze i ogromnej pracy wielu Rosjan, zaangażowanych przez minione trzy dekady w prace Stowarzyszenia, my mogliśmy godnie pożegnać ofiary, choć nasi przodkowie przez 60 lat nie mieli na to szansy.
Proces odkrywania ponurej przeszłości nie jest zakończony, wszak lista tych, którym zadano śmierć, a dodatkowo skazano na śmierć cywilną, jest długa i nadal otwarta. Tymczasem nieoczekiwanie rząd rosyjski godzi w tak bardzo potrzebną, zasłużoną i ważną organizację, a tym samym zamyka ścieżki do prawdy. Praktycznie zamrożono pracę Komisji do Spraw Trudnych w stosunkach między oboma naszymi krajami.
Stowarzyszenie Memoriał burzyło mury podziałów między naszymi Narodami i pomagało wypełniać lukę w międzypaństwowej próżni. Niezrozumiała decyzja władz Rosji jest jak zimna wojna wydana ofiarom terroru i ich bliskim, a tym samym wznieca zarzewia wrogości i nienawiści. Nie chcemy tego! Przestrzegał przed tym, jako przed słabością, kapelan Solidarności bł. ks. Jerzy Popiełuszko – ofiara terroru komunistycznego. Z pewnością uniknąłby tego prof. Andriej Sacharow.
Wierzymy, że obywatele Rosji również nie chcą powrotu do koszmarnych podziałów, jakie przez długie lata dzieliły Europę. Złączeni wspólnotą wartości i wiarą w prawa człowieka mamy obowiązek protestować przeciwko zagrożeniu dla demokracji, jakim jest likwidacja Stowarzyszenia Memoriał
– czytamy w liście.
List został zaadresowany do Rady Najwyższej FR, prezydenta Rosji, Sądu Najwyższego Rosji, stowarzyszenia Memoriał, obrońców stowarzyszenia, mediów rosyjskich i polskich oraz ambasadora Rosji w Polsce.
List podpisali: Jan Rulewski – Bydgoszcz, przedstawiciel sygnatariuszy, b. poseł, b. senator, opozycja antykomunistyczna, Barbara i Alfons Spudych – opozycja antykomunistyczna, Hanka Sowińska – redaktor, Halina i Gerard Lewandowscy – opozycja antykomunistyczna, Jan Perejczuk – b. radny, opozycja antykomunistyczna, Marek Jarociński – b. wojewoda, opozycja antykomunistyczna, Katarzyna Marcysiak – redaktor TV, Stefan Pastuszewski – pisarz, opozycja antykomunistyczna, Andrzej Mazurowicz – opozycja antykomunistyczna, Ryszard Antkowiak – opozycja antykomunistyczna, Jan Wyrowiński – b. senator i wicemarszałek, opozycja antykomunistyczna, Stanisław Śmigiel – opozycja antykomunistyczna, Antoni Mężydło – poseł, senator, opozycja antykomunistyczna, Zbigniew Bujak – b. poseł, opozycja antykomunistyczna, Zbigniew Janas – b. poseł, opozycja antykomunistyczna, Ludwika Wujec – b. radna, opozycja antykomunistyczna, Jarosław Maciej Goliszewski – opozycja antykomunistyczna, Anna Urbanowicz – b. posłanka, b. minister, opozycja antykomunistyczna.