#SUWroom Dezubekizacja. Kurator Barbara Nowak. Q&A z ministrem Czarnkiem na TT. Lekko nie było

Kiedy wszystkich było już doskonale słychać a techniczne problemy zniknęły w słowach wstępu minister Czarnek odniósł się do art. 123 dotyczącego „Prawa oświatowego” w kwestii zasad działania placówek oświatowych. Wyjaśnił, iż kuratorium oświaty jest organem nadzoru pedagogicznego i to do niego składają wnioski lub projekty organizacje chcące prowadzić swoje zajęcia na terenach szkół. Jeśli zaś, nie chcą złożyć programu do wglądu nie mają tym samym prawa prowadzić zajęć na terenie placówek oświatowych ale mogą to robić poza tymi placówkami.
W bloku „Rozmowa z ministrem” padały pytania o szerokim spektrum zagadnień. Użytkownik @Piotr Chmielewski jako rodzic oraz czynny nauczyciel zapytał o utworzenie społecznej „Rady Roboczej Nauczycieli”, która miała by w rzetelny sposób rozwiązywać problemy w polskich szkołach.
Minister Czarnek odpowiedział, iż powołał kilka takich organów jak „ Radę ds. bezpieczeństwa” w okresie pandemii oraz „Radę programową” w której skład weszli czynni nauczyciele, kuratorzy oraz dyrektorzy placówek oświatowych z różnych regionów Polski. Profesor złożył pytającemu propozycje dołączenia do organów doradczych co w znacznym stopniu poprawi komunikację oraz usprawni efektywność prac.
@ Anka_Polska zadała pytanie dotyczące posiadania telefonów komórkowych w szkołach przez uczniów. Problem, który nakreśliła dotyczył decyzyjności w tej sprawie pozostawionej w gestii dyrektorów szkół, którzy często nie podejmują tego tematu. Odpowiadając na pytanie profesor Czarnek zgodził się z rozmówcą, że użytkowanie telefonów przez uczniów w szkołach jest poważnym problemem. Nad rozwiązaniem tej sytuacji pracuje „Rada ds młodzieży i dzieci” w której skład weszło 32 młodych uczniów. Zdaniem ministra tę sprawę powinni rozwiązać uczniowie w porozumieniu z nauczycielami.
Twitterowicz @Slawomir-Pitera zapytał o możliwość dezubekizacji na szczeblach wyższych wśród kadry zarządzającej placówkami oświatowymi. Minister nie krył rozczarowania, gdyż Polska w tej kwestii jest spóźniona o 33 lata. Jest ostatnim krajem z byłego bloku postkomunistycznego gdzie nie udało się do tej pory zrobić w tym zakresie porządku tak w sądownictwie jak i w oświacie.
@ForfiterPolityczny pytał o możliwość wprowadzenia do szkół zajęć z podstaw zarządzania i businessu. Minister odnosząc się do tej kwestii wyraził aprobatę i powstałą lukę w tym zakresie. „Pomysł wart wdrożenia”
Prowadzący pokój @Bitwa o Polskę przeczytał pytanie kierowane na DM od słuchaczy, miedzy innymi o wprowadzenie mundurków bądź uniformów dla uczniów szkół podstawowych. Minister Czarnek ze swoim urokiem odpowiedział, że na tem temat porozmawia w następnym „#Suwroom-ie” w miesiącu lutym.
Gospodarze „speak-room” oddali również mikrofon dziennikarzowi TVN24 @Artur_Moleda, który dopytywał o niedoszłą dymisję kurator Barbary Nowak, chciał uzyskać odpowiedź „w czym tkwi siła Pani kurator". SZEF MEiN odpowiedział: „Pani kurator nie jest medykiem ale specjalistą od oświaty i edukacji. Barbara Nowak wycofała się ze swojej niefortunnej wypowiedź z tego względu nie było powodu wyciągać tak daleko idących konsekwencji czyli jej dymisji”.
Padały również pytania żartobliwe. @BIG-Lebowski: „Czy rozważa swoją kandydaturę na Prezydenta RP w przyszłych wyborach?” Szef MEiN odpowiedział, „że pierwszy swoją kandydaturę obwieścił Marek Suski, więc z tego względu to Jemu należy się pierwszeństwo startu w przyszłych wyborach prezydenckich”.
Spotkanie profesora Przemysława Czarnka ze słuchaczami „speak-roomu” tym razem trwało niemal dwie godziny. Gospodarze „#SUWroom-u” zaprosili wszystkich na ponowne spotkanie z Ministrem Edukacji i Nauki w miesiącu lutym.