Zwolniła pracownika za cytowanie Biblii. Sąd Rejonowy uniewinnił kierowniczkę IKEI

– Dzisiejsza sprawa karna, która zakończyła się na etapie sądu pierwszej instancji, została zainicjowana przez prokuraturę po wniesieniu przez prawników Ordo Iuris pozwu w sprawie dyskryminacji pracownika przez IKEA. Niniejsze sprawy nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, ponieważ w tej sprawie sąd badał, czy konkretna osoba popełniła przestępstwo dyskryminacji wyznaniowej – poinformował adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
– Sprawa zainicjowana przez Ordo Iuris w imieniu pracownika dotyczy norm prawa pracy i odnosi się znacznie szerzej, bo do całości działań pracodawcy. Póki co, sprawa o dyskryminacje pracownika przez IKEA została odroczona i spodziewamy się kolejnego terminu rozprawy – dodał.
IKEA uważa cytowanie Biblii za "naruszenie zasad współżycia społecznego?
Korzenie sprawy sięgają roku 2019. Wtedy Janusz Komenda – pracownik sieci IKEA – zamieścił na wewnętrznym forum cytaty z Pisma Świętego dotyczące homoseksualizmu. Wpis zamieścił jako reakcję na politykę sieci wobec ruchu LGBT. Ten ruch nie spodobał się przełożonym, dlatego ci wysłali Komendę na przymusowe bezrobocie, zwalniając go z posady. Przełożeni pracownika tłumaczyli decyzję „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania do pracownika”. Według Ordo Iuris powyższe zarzuty pozbawione są uzasadnienia. Fundacja wskazuje, że "naruszać zasad życia społecznego" nie może przytaczanie oficjalnego nauczania Kościoła katolickiego. Co więcej, do tej sprawy Janusz Komenda cieszył się uznaniem kierownictwa, o czym świadczą wielokrotne premie, jakie mu przyznano.
Ordo Iuris podaje, że decyzja firmy IKEA naruszyła szereg przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP gwarantujący wolność wyznania i art. 54 dotyczący wolności posiadania i głoszenia poglądów. Przełożeni Janusza Komendy podważyli również art. 11 ust. 3 i art. 18 ust. 3a Kodeksu pracy, które zakazują dyskryminacji ze względu na wyznanie i poglądy. IKEA naruszyła, ponadto, art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zapewniający każdemu wolność posiadania i głoszenia własnych przekonań.
Postępowanie, w którym zapadł dzisiejszy wyrok, wytoczyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Oskarżoną była kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA. Postępowanie dotyczyło naruszenia art. 194 Kodeksu karnego, czyli zakazu dyskryminacji ze względu na wyznanie. Instytut zapowiada złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku w celu przygotowania apelacji. Proces w sprawie naruszenia prawa pracy przez IKEA wciąż trwa. Prawnicy fundacji reprezentują pokrzywdzonego, domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przekazania środków na cele charytatywne.