Putin: Najważniejszym punktem jest rozbrojenie Ukrainy

– Najlepszym rozwiązaniem dla naszych kolegów z Ukrainy jest to, by sami zrezygnowali z chęci wejścia do NATO. Kategorycznie sprzeciwiamy się przyjęciu Ukrainy do Sojuszu. Najważniejszym punktem jest dziś demilitaryzacja Ukrainy. Cała reszta to przerzucanie się z dziś na jutro – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na konferencji zwołanej zaraz po wydaniu zgody Rady Federacji na przerzucenie rosyjskich wojsk do dwóch separatystycznych republik w Donbasie.
Demonstracja na Ukrainie Putin: Najważniejszym punktem jest rozbrojenie Ukrainy
Demonstracja na Ukrainie / PAP/EPA/CLEMENS BILAN

– Porozumienia mińskie zostały sprowadzone do zera i przestały istnieć. (…) Porozumień mińskich już nie ma, bowiem Rosja uznała „republiki ludowe” powołane przez separatystów w Donbasie

– powiedział Putin, oskarżając przy tym Ukrainę o „zabicie” porozumień mińskich.

Putin postawił warunki normalizacji stosunków między Rosją a Ukrainą. Jednym z nich było uznanie przez Ukrainę i Zachód rosyjskiej aneksji Krymu.

– Ukraina jeszcze od czasów radzieckich posiadała dość szerokie kompetencje jądrowe. Są tam szkoły, jest tam wszystko. Brakuje tam tylko instalacji do wzbogacania uranu

powiedział Putin, sugerując, że Ukraina posiada wystarczający potencjał do zbudowania broni nuklearnej, co – zdaniem Putina – wzbudza obawy Kremla.

Putin stwierdził, że Ukraina wciąż posiada systemy rakietowe z czasów Związku Radzieckiego, które jednak mają – jak uważa Kreml – zagrażać Rosji. „Uważam, że dobro zakłada możliwość obrony i z tego będziemy korzystać” – dodał prezydent Rosji.

Rosyjskie wojska użyte na Ukrainie

Putin zwrócił się wcześniej do Rady Federacji po zgodę na użycie rosyjskich sił zbrojnych poza granicami kraju – przekazała przewodnicząca izby wyższej parlamentu Rosji Walentina Matwijenko. Rada wydała taką zgodę. Stosowne komisje rady zarekomendowały użycie wojsk na wschodnich terytoriach Ukrainy, w granicach Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Kreml ogłosił też podpisanie umów o przyjaźni i współpracy z separatystycznymi republikami. Rosyjski odpowiednik Sejmu ratyfikował już umowy.

W poniedziałek Putin dekretem ogłosił uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe