Ukraińscy żołnierze odbili lotnisko pod Kijowem. Najnowsze informacje i nagrania [NA ŻYWO]

Rosja zdecydowała się zaatakować Ukrainę. Ukraińskie media oraz władze podają kolejne informacje o ofiarach oraz rannych. Rosyjskie wojska zaatakowały zarówno od północy, południa i od wschodu. W Kijowie rozbrzmiały syreny alarmowe. Według najnowszych informacji Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu.
 Ukraińscy żołnierze odbili lotnisko pod Kijowem. Najnowsze informacje i nagrania [NA ŻYWO]
/ fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

23:27 ● Relacja live zakończyła się.

23:18Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji

23:13 ● „Turcja wspiera Ukrainę. Omówiono praktyczne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego w obliczu brutalnego ataku Rosji na Ukrainę. Ukraina oczekuje zdecydowanych działań. Stawką jest teraz nasze wspólne bezpieczeństwo” – poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba, który rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu.

23:01 ● „Rosja zgromadziła wojska, broń pancerną, artylerię i ponad 50 transporterów na poligonie w Brześciu, niedaleko polskiej granicy” – pisze Jack Detsch, reporter Foreign Security i publikuje zdjęcia satelitarne firmy Maxar.

          ● „Bilans po bitwie w mieście Ochtyrka, niedaleko miasta Sumy. Wojska rosyjskie uciekły po poniesieniu strat”. 

22:38 ● Szef koncernu PKN Orlen Daniel Obajtek w ostrych słowach odniósł się do zachowania lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka. – Haniebny przykład dezinformacji. Pan Kołodziejczak próbując wywołać panikę związaną z wojną na Ukrainie – powiedział Obajtek.

22:36 ● „We Lwowie władze miasta zalecają prewencyjne wyłączenie oświetlenia budynków na noc, aby utrudnić ewentualny atak z powietrza i namierzenie celów” – pisze dziennikarz Radia ZET Rafał Miżejewski.

22:29 ● „Mieszkańcy miasta śpią w metrze, na powierzchni trwa bitwa”. Opublikowano nagrania ze stacji metra w Charkowie.

22:16 ● W okolicach miasta Sumy nieprzerwanie trwają walki. 

22:10 ● Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Prezydent Francji wezwał go, by „natychmiast zaprzestał ofensywę na Ukrainie”.

22:04 ● Rosyjski rynek w czwartek stracił 200 miliardów rubli - to reakcja inwestorów przygotowujących się na najostrzejsze sankcje Zachodu.

21:50 ● – Szok, nie spodziewaliśmy się, że to się będzie rozgrywać tak blisko nas relacjonuje dzisiejsze wydarzenia sołtys jednej z podkarpackich miejscowości.

          ● „W związku ze stanem wojennym obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli opuszczać kraju.

21:30 USA wydaliło z Waszyngtonu drugiego co do rangi rosyjskiego dyplomatę Siergieja Trepelkowa.

21:22Ukraińska Straż Graniczna: Wyspa Węży została prawdopodobnie zdobyta przez Rosjan. Utracono łączność z naszymi funkcjonariuszami. Wcześniej wyspa została ostrzelana przez artylerię okrętową.

21:10 ● Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich, ale walki wciąż trwają – przekazała kancelaria prezydenta Ukrainy.

21:07 ● Minister zdrowia Ukrainy Ołeh Łaszko przekazał, że w czwartek zginęło 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych.

21:00 ● Pentagon przekazał, że Stany Zjednoczone wyślą 7000 dodatkowych żołnierzy do Europy.

           Jedna ze stacji metra w Charkowie. Mieszkańcy miasta obawiają się nocnych bombardowań

20:40 ● Według informacji ukraińskich władz w wyniku ostrzału Mariupola zginęły trzy osoby.

20:30 ● Nad Woroneżem rozbił się rosyjski samolot An-26 ze sprzętem wojskowym. Cała załoga zginęła – informuje RIA Novosti.

20:10 ● – Nasi sąsiedzi, Ukraińcy zdają dziś najtrudniejszy możliwy egzamin, ryzykując własnym życiem. Egzamin, którego stawką jest niepodległość ich państwa – powiedział w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda.

          ● Protest w Tbilisi. 

20:00 ●  Putin chce budować imperium wybierając wojnę, stanie się wyrzutkiem na arenie międzynarodowej  stwierdził Biden. Zapytany o to, czy prezydent Rosji zatrzyma się na Ukrainie odparł krótko: – Nie.

19:57 ● Według Bidena sankcje, które dotkną Rosję, zahamują ich zdolność do „konkurowania w zaawansowanej technologicznie gospodarce XXI wieku”.

19:55 ● – Widzimy rażące naruszenie prawa międzynarodowego przez Rosję. Putin jest agresorem, on i jego kraj poniosą konsekwencje. Wprowadzamy silne sankcje – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, sankcje opracowane są tak, aby „zmaksymalizować długoterminowy wpływ na Rosję i zminimalizować wpływ na USA i ich sojuszników”.

19:47  ● W Rosji trwają masowe protesty przeciwko wojnie z Ukrainą. Zatrzymano już ponad tysiąc osób. Zobacz więcej nagrań

19:39 ● „Pakiet sankcji, który KE kładzie na stół liderów UE nie zawiera wykluczenia Rosji z systemu Swift. uderza jednak mocna o oligarchów : UE ma zakazać przyjmowania depozytów w bankach UE od obywateli i rezydentów w UE powyżej 100 000 euro” – pisze na Twitterze korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańśka-Borginon.

19:35 ● Według dziennikarza „Rzeczpospolitej” Jerzego Haszczyńskiego, który jest na miejscu, pod kijowskim ratuszem zbierają się mężczyźni chętni do obrony ukraińskiej stolicy. „Mówią, że czekają na przydział broni. Spodziewają się ataku Rosjan Już tej nocy” – napisał, a chwilę później dodał: „W centrum Kijowa pojawiły się ciężarówki wojskowe”.

19:30 ● Według informacji Reutersa, miasto Mariupol nad Morzem Azowskim znalazło się pod ciężkim ostrzałem sił rosyjskich

19:21 ● – Dziś rano spotkałem się z moimi partnerami z grupy G7, aby omówić nieuzasadniony atak prezydenta Władimira Putina na Ukrainę. Uzgodniliśmy, by ruszyć naprzód z niszczycielskimi pakietami sankcji i innych instrumentów ekonomicznych, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Jesteśmy z odważnym narodem ukraińskim – poinformował prezydent USA Joe Biden.

19:15Około godz. 19.40 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Prezydent RP Andrzej Duda przyjmie Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebę – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

19:10 ● Według NBC News, Bidenowi przedstawiono plan cyberataku „na skalę, która nigdy wcześniej nie była rozważana”.

18:55 ● „Pierwsze wideo z zajętej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Premier Ukrainy potwierdził, że strefa wykluczenia i wszystkie obiekty elektrowni jądrowej znalazły się pod kontrolą sił rosyjskich” – pisze Tadeusz Giczan, niezależny białoruski dziennikarz.

18:44 ● Dziennikarz Onetu Dawid Serafin publikuje zdjęcia z Przemyśla. „Jeden z punktów recepcyjnych został zlokalizowany na dworcu w Przemyślu. Gromadzi się na nim coraz więcej Ukraińców. Na miejscu jest straż pożarna, żołnierze WOT, którzy pomagają ludziom. Niebawem ma przyjechać pociąg z Kijowa z ok. 600 pasażerami” – pisze na Twitterze.

18:38Rosyjskie siły zajęły elektrownię atomową w Czarnobylu. – Po zaciętej walce nasza kontrola nad czarnobylskim terenem została utracona. Nie jest znany stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika jądrowych odpadów – przekazał przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak.

18:33 ● Christo Grozev twierdzi także, że Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr są przeciw odłączeniu Rosji od systemu SWIFT.

18:30 ● O zajęciu elektrowni atomowej w Czarnobylu przez siły rosyjskie pisze także dyrektor grupy śledczej Bellingcat Christo Grozev.

18:23 ● Według doniesień dziennikarza The Kyiv Independent Ilii Ponomarenko, Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu. 

18:20 ● Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson poinformował, że Wielka Brytania nałoży sankcje na ponad 100 Rosjan oraz podmiotów. Zostanie także zamknięty dostęp do rynków finansowych dla rosyjskich banków.

18:07 ● Rosyjscy żołnierze poddali się pod Czernichowem – twierdzą Siły Zbrojne Ukrainy. Według informacji podanych przez ukraińską armię, do niewoli wzięto cały pluton rosyjskiej 74. brygady strzelców zmotoryzowanych. CZYTAJ WIĘCEJ: Siły zbrojne Ukrainy: Rosyjscy żołnierze poddali się pod Czernichowem

17:58 ● Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię - + 48 22 523 88 80 dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie.

17:30 ● Turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie – podały w czwartek władze tureckie. CZYTAJ WIĘCEJ: Turecki statek trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie. Jest komunikat władz

17:23 ● Pod Ambasadą Rosji w Warszawie trwa protest przeciw agresji Rosji wobec Ukrainy. „Jest kilka tysięcy osób. W mieście utworzyły się ogromne korki” – pisze stołeczna „Gazeta Wyborcza”.

17:12 ● „Nie będę w tym dyplomatyczny. Każdy, kto teraz wątpi, czy Rosji powinna być usunięta z udziału w SWIFT musi zrozumieć, że krew niewinnych ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci też będzie na ich rękach” – napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

16:58 ● – Ukraińska armia, straż graniczna, siły policji i służb specjalnych powstrzymały ataki wroga. Językiem konfliktu można to nazwać operacyjną pauzą – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16:50 ● Reprezentacja Polski nie pojedzie na mecz barażowy do Rosji – poinformował Polski Związek Piłki Nożnej. CZYTAJ WIĘCEJ: „Mecz w Moskwie nie jest możliwy". Jest decyzja PZPN

16:38 ● Tymczasem w Moskwie dochodzi do masowych aresztowań osób, który wyszły zaprotestować przeciw działaniom Rosji wobec Ukrainy. „Centralny plac Puszkina został zablokowany przez policję” – informuje Matthew Luxmoore, korespondent Wall Street Journal w Moskwie.

16:34 ● – Czas ogólników się skończył. Napaść na Ukrainę jest bezprecedensowych złamaniem prawa międzynarodowego. Giną niewinni ludzie – dodał premier.

16:33Trwa przemówienie Mateusza Morawieckiego na lotnisku. Za chwilę polski premier rusza do Brukseli. – Potrzebujemy konkretnych działań - UE musi wypracować pakiet dotkliwych sankcji – powiedział

16:32 ● Władze Kijowa wprowadziły godzinę policyjna od godz. 22 do 7.

16:15 ● Spójrzcie na tę odważną kobietę, która otwarcie pyta rosyjskiego żołnierza: »Dlaczego przyjechałeś do naszego kraju?« To Heniczesk, miasto portowe nad Morzem Azowskim w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy” - publikuje nagranie na Twitterze białoruska dziennikarka Hanna Liubakova.

15:55 ● Prezydent Ukrainy informuje, że rosyjskie siły okupacyjne próbują elektrownię jądrową w Czarnobylu.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Nasi obrońcy ryzykują życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła”

CZYTAJ TAKŻE: Witold Gadowski przyznaje: Pomyliłem się. Nie wierzyłem w wojnę

15:43 ● Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy przekazał, że trwają walki o lotnisko w Hostomelu pod Kijowem.

15:37 ● W rejonie Głuchowa w obwodzie sumskim ukraińskie wojska zniszczyły kolumnę piętnastu rosyjskich czołgów T-72 – poinformowały ukraińskie siły zbrojne.

15:30 Rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad lotniskiem w Antonowie, które znajduje się około 40 kilometrów od centrum Kijowa – przekazał korespondent CNN w Kijowie Matthew Chance. – Te wojska, które tu widzicie, to rosyjskie siły powietrznodesantowe – mówił na wizji dziennikarz.

15:21Kolumna armii rosyjskiej została zniszczona pod Charkowem – podaj grupa blogerów Ukraine Information Army. Opublikowano nagrania: [UWAGA, WIDEO 18+]

15:17W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy Kijowa zostali wezwani o pilne udanie się do schronów obrony cywilnej.

15:05 ● Ukraińcy poinformowali w mediach społecznościowych o pojmaniu kolejnych rosyjskich żołnierzy. Dowódca sił zbrojnych ujawnił ich twarze. 

CZYTAJ WIĘCEJ: „Okupanci”. Ukraińskie siły pojmały kolejnych rosyjskich żołnierzy. Pokazano zdjęcia [FOTO]

14:53 ● Z terytorium Republiki Białorusi wystrzelono 4 rakiety balistyczne w kierunku południowo-zachodnim – podają ukraińskie siły zbrojne.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińskie siły zbrojne: W kierunku Ukrainy z terytorium Białorusi wystrzelono cztery pociski balistyczne

14:51 ● Jak informuje agencja AP powołując się na słowa Aleksieja Arestowicza, doradcy prezydenta Ukrainy, rosyjskie oddziały przekroczyły ukraińską granicę z anektowanego Krymu i próbują przemieścić się w kierunku Melitopola i Chersonia.

14:47 ● Serwis NEXTA zamieścił nagranie, które ma przedstawiać uderzenie na lotnisko Melitopolu, w południowo-wschodniej części Ukrainy, około 250 kilometrów od krymskiego Sewastopolu.

14:40 ● Jak informuje Ukraińska Straż Graniczna, siły ukraińskie walczą z rosyjskimi wojskami m.in. na obrzeżach Sum w obwodzie sumskim, na północny zachód od Charkowa.

14:30 ● –  Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego – powiedział w czwartek po południu doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. „Rosji nigdy nie zostanie to wybaczone. Ostatnie podobne sceny miały miejsce w ukraińskiej stolicy podczas ataku nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej” – pisze Olga Tokariuk, korespondentka z Kijowa.

14:27 ● – Nie zostawimy was w potrzebie. Nie zostawimy was samych – skierował słowa do Ukraińców Morawiecki. Jak podkreślił, „będziemy przyjmować uchodźców, będziemy im pomagać i opatrywać rannych”.

14:25 ● Przemawia szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. – Dziś bardzo ważny moment. To czas, w którym na pewno wśród wielu Polaków panuje wzburzenie, niepokój. To zrozumiałe, ale musimy wykazać się spokojem i jednością – powiedział w Sejmie.

14:15 Sejm przyjął przez aklamację oświadczenie ws. agresji Rosji na Ukrainę

13:50 ● Dziennik „Ukraińska Prawda” opublikował w mediach społecznościowych nagranie, które pokazuje zestrzelony helikopter. Ukraińskie władze przekazały, że maszyna należała do rosyjskiego wojska i została zestrzelona.

13:30 ● Państwowa służba graniczna Ukrainy podała, że wojska rosyjskie przedostały się do obwodu kijowskiego. W mediach społecznościowych krążą filmy pokazujące loty rosyjskich myśliwców w okolicach Kijowa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wojska rosyjskie przedostały się do obwodu kijowskiego. Myśliwce rosyjskie w okolicach Kijowa 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe