„KPO będzie wypłacone. Amerykanie rozpoczęli demerkelizację i deputinizację Europy”

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Polska przyjęła już prawie dwa miliony ukraińskich uchodźców. To ogromny wysiłek dla państwa polskiego i Polaków. W tym czasie instytucje europejskie podejmują rezolucje przeciwko Polsce i straszą sankcjami, opierając się na mechanizmie „pieniądze za praworządność”.
budynek Komisji Europejskiej „KPO będzie wypłacone. Amerykanie rozpoczęli demerkelizację i deputinizację Europy”
budynek Komisji Europejskiej / Pixabay.com

Instytucje europejskie odbierają Polsce prawo do reformowania własnego systemu sądownictwa, choćby na wzór systemów zachodniej Europy. Parlament Europejski naciska na Komisję Europejską na jak najszybsze wykorzystanie przeciwko Polsce mechanizmu „pieniądze za praworządność”, na który zgodził się rząd Mateusza Morawieckiego. Niemiecka wiceprzewodnicząca PE Katarina Barley mówiła wcześniej otwarcie w wywiadzie dla niemieckich mediów o „głodzeniu Polski i Węgier”.

Być może jednak coś się w tym zakresie zmienia.

Brukselskie wiewiórki są pewne, że von der Leyen i jej komisja nie zastosują mechanizmu warunkowości budżetowej w stosunku do Polski. Nie przeszkodzi to KE w wyrażaniu zdecydowanego oburzenia wobec niszczenia demokracji liberalnej i trójpodziału władzy

– pisze były komunistyczny aparatczyk, premier, obecnie europoseł Koalicji Europejskiej Leszek Miller.

KPO będzie wypłacone. Amerykanie już nacisnęli. Amerykanie rozpoczęli demerkelizację i deputinizację Europy

– pisze poseł Solidarnej Polski Mariusz Kałużny w odpowiedzi na postulat socjologa Marcina Palade.

 

Polityka USA

To decyzja Joe Bidena o zniesieniu sankcji na Nord Stream 2 była jednym z kamieni milowych procesów prowadzących do obecnej rosyjskiej inwazji, jednak amerykańska polityka w tym zakresie, szczególnie polityka wobec Niemiec, uległa zmianie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe