Europarlament w akcji: wojna na Wschodzie, zdrowie psychiczne i Cyganie
Kwietniowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu zdominowane zostało, co oczywiste, przez wojnę w Europie Wschodniej. W sprawie tej poświęcono aż trzy debaty, nie były to jednak jedyne tematy czterodniowej sesji plenarnej. Omawiano między innymi oświadczenie Komisji Europejskiej w sprawie funkcjonowania „Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu”. Dyskutowaliśmy również „Pilną potrzebę przyjęcia dyrektywy w sprawie minimalnych stawek podatkowych”.
Debatowaliśmy także nad raportem powstałym w ramach Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, której sprawozdawcą był europoseł Cyrus Engerer z Malty. Tytuł tego raportu brzmiał „Przegląd rezerwy stabilności rynkowej na potrzeby unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych”
Z kolei w Komisji Transportu i Turystyki powstał raport, którego sprawozdawczynią była Claudia Monteiro de Aguiar z Portugalii. Sprawozdanie to dotyczyło „Użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców do celów przewozu drogowego”, Również portugalski poseł Manuel Pizarro z Partii Europejskich Socjalistów był sprawozdawcą raportu przygotowanego w Komisji Rybołówstwa PE na temat „Przyszłości połowów w Kanale La Manche, na Morzu Północnym, Morzu Irlandzkimi i w Oceanie Atlantyckim”.
Ponadto przedstawiono również sprawozdanie powstałe w Komisji Prawnej PE, a przygotowane przez Hiszpana Adriana Vazqueza Lazara. Jego tytuł brzmiał „Ochrona praw dziecka w postępowaniu w sprawach cywilnych, administracyjnych i rodzinnych”.
Mój głos w sprawie uchodźców z Ukrainy
Osobiście wystąpiłem w dwóch debatach. Obie związane były z wojną na Wschodzie. Pierwsza z nich odbyła się we wtorek przed południem, trwała dwie i pół godziny, a dotyczyła: „Ochrony w UE dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie”. W sprawie tej zabrali głos przedstawiciele i Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, co zdarza się tylko przy kluczowych sprawach i tematach. Podkreśliłem, że trzeba solidaryzować się z rodzinami ofiar wojny Rosji z Ukrainą. Powiedziałem też, że Polska przyjęła około 70% uchodźców, którzy opuścili Ukrainę, ale z tego tytułu nie otrzymała żadnych środków z Unii Europejskiej…
Omówiliśmy również podczas również blisko dwuipółgodzinnej debaty sprawozdanie polskiego europosła Zdzisława Krasnodębskiego na szczególnie istotny dzisiaj temat: „Transeuropejskiej infrastruktury energetycznej”. Raport ten powstał w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Omawialiśmy też: „Wytyczne dotyczące budżetu na rok 2023”. Cztery ważne debaty miały miejsce we wtorkowe popołudnie. W pierwszej mówiono o „Realizacji priorytetów politycznych po dwóch latach kadencji” -chodziło oczywiście o kadencję Komisji Europejskiej kierowanej przez Niemkę Ursulę von der Leyen. Do szefowej KE skierowano szereg pytań, podobnie jak podczas drugiej debaty do wiceprzewodniczącego Komisji ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Hiszpana Josepa Borella. Tym razem chodziło o „Bezpieczeństwo UE i strategiczny kompas”(sic!)
Kompas i bezpieczeństwo...
Ponadto mówiliśmy o „Sytuacji w Afganistanie, w szczególności w zakresie praw kobiet”. Omawialiśmy też wyniki piątkowego szczytu UE-Chiny.
Z kronikarskiego obowiązku odnotuję także debatę na temat: „Realizacji działań w zakresie edukacji obywatelskiej”. Raport na ten temat powstał w Komisji Kultury i Edukacji, a jego sprawozdawcą był kolejny Hiszpan Domenec Ruiz Devesa.
W środę tzw. debata priorytetowa dotyczyła „Konkluzji z posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 24-25 marca 2022roku, dotyczącego m.in. ostatnich wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie oraz sankcji UE wobec Rosji i ich stosowania”. Co się rzadko zdarza oświadczenia w tej sprawie przedstawiły aż trzy instytucje: Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska.
Omówiliśmy także „Akt w sprawie zarządzania danymi” – raport na ten temat powstał w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii,a sprawozdawczynią była posłanka Angelika Niebler z Niemiec (CSU).
Dyskutowaliśmy również o „Globalnym podejściu do badań i innowacji – Strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie”. Było to tzw. „Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej”. Przygotowała je również Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, a przestawiał je rumuński europoseł (Partia Narodowo -Liberalna) Cristian-Silviu Busoi.
Kolejny „ustawka” w PE o Polsce…
W środowe popołudnie w ramach punktu „Debata na aktualny temat (art. 162 Regulaminu PE)”, dyskutowaliśmy o „Współpracy reżimu Putina ze skrajną prawicą i separatystami w Europie oraz podobieństwami między nimi”. To była druga debata podczas której zabrałem głos. Europarlamentarny mainstream przeforsował dyskusję na ten właśnie temat ewidentnie po to, żeby odwrócić uwagę od nie tyle win rzekomych czy urojonych, ale prawdziwych. Czyli realnej kolaboracji z Kremlem byłych kanclerzy Niemiec i Austrii, czy byłych premierów czy prezydentów Francji oraz Finlandii. W polityce międzynarodowej też, jak widać, jest tak, że złodziej krzyczy „łapać złodzieja”... W imieniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wziąłem udział w tej debacie, podkreślając właśnie ową rosyjską „listę płac”, na której znaleźli się najbardziej prominentni politycy Europy Zachodniej, Północnej i Południowej.
Niestety, po raz kolejny mieliśmy do czynienia z n-tym odcinkiem politycznej egzekucji Polski i Węgier. To kolejna – już nawet ja straciłem rachubę która – debata o tych dwóch niepokornych wobec UE państwach, bo nieprzyjmujących bezrefleksyjnie i bez sprzeciwu wszystkich decyzji płynących z Brukseli. Prawdę mówiąc uważam, że należy machnąć ręką i nie zajmować się takimi spektaklami, toczącymi się zresztą przy minimalnej frekwencji na sali obrad.
Ponadto omówiliśmy również oświadczenia Rady i Komisji Europejskich na temat „Naruszenia prawa do ubiegania się o azyl i zasady non-refoulment w państwach członkowskich UE”.
Poddano również dyskusji „Mechanizm oceny dorobku Schengen” – tak zatytułowane było sprawozdanie posłanki Sary Skyttedal ze Szwecji przygotowanie przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
W ramach cyklicznych „Debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa” omówiliśmy sytuację w Korei Północnej, w tym prześladowań mniejszości religijnych w tym skansenie komunizmu, a także w Republice Gwatemali oraz „Nasilające się represje w Rosji, w tym sprawa Aleksieja Nawalnego”. W gwoli informacji: po skazaniu Nawalnego na dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, wystosowałem tej sprawie specjalny protest wraz z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych PE Davidem McAllisterem z Niemiec, byłym premierem Litwy i stałym sprawozdawca na temat Rosji Andriusem Kubiliusem oraz przewodniczacą podkomisji Praw Człowieka Marią Areną z Belgii.
W ostatnim dniu kwietniowej sesji europarlamentu w Strasburgu omawiano „Sytuację zmarginalizowanych społeczności romskich w UE” oraz oświadczenie Komisji Europejskiej na temat „Zdrowia psychicznego” (sic!).
W tym samym czasie, 1400 kilometrów od Strasburga toczyła się wojna Zachodu ze Wschodem.
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (07.04.2022)