Ordo Iuris: Podsumowujemy pandemię. Wykaz obostrzeń wprowadzanych w związku z koronawirusem

Na przestrzeni dwóch lat obowiązywania na terenie Polski stanu epidemii Covid-19, wprowadzano liczne ograniczenia swobód i wolności, mające przyczynić się do ograniczenia transmisji wirusa Sars CoV–2. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zniosło większość obowiązujących dotychczas obostrzeń. Lista restrykcji wprowadzonych w celu walki z epidemią dotyczy takich sfer, jak działalność handlowa, działalność gastronomiczna, fryzjerstwo i kosmetyka, działalność kasyn, hotelarstwo, działalność sportowa, organizacja imprez, wolność zgromadzeń, działalność parków rozrywki itp., kultura, rozrywka, edukacja, działalność bibliotek, praktyki religijne, przemieszczanie się, transport, administracja, działalność lecznicza i inne. Prezentowane zestawienie ukazuje rozmiar regulacji prawnych, które miały przyczynić się do walki z epidemią oraz pozwala ocenić z perspektywy czasu ich zasadność i skuteczność.

POBIERZ ZESTAWIENIE - LINK

„Lista nie wszystkich, ale tylko najważniejszych, ograniczeń wolności i praw jednostki wprowadzonych podczas epidemii Covid-19 pomieściła się w tabeli na ponad 100 stronach. To ukazuje skalę ingerencji w wolności i prawa człowieka, opartej zresztą na wątpliwej jakości podstawie prawnej” – podkreśla Łukasz Bernaciński, członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Najnowsze regulacje dotyczące obostrzeń związanych z epidemią Covid-19, zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przywracają niemal w całości rzeczywistość sprzed marca 2020 roku. Zniesiony został obowiązek izolacji i kwarantanny, prowadzenie działalności gospodarczej nie podlega żadnym ograniczeniom mającym powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SarsCoV–2. Obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki pozostaje aktualny w odniesieniu do budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Aktualne przepisy wydają się być o wiele mniej dolegliwe, niż te, które obowiązywały na przestrzeni dwóch lat restrykcji wdrażanych w związku z epidemią koronawirusa. Instytut Ordo Iuris, od początku ich wprowadzania, z uwagą przyglądał się tworzonemu prawodawstwu, wielokrotnie zwracając uwagę na fakt, że kryzys wywołany epidemią nie może usprawiedliwiać działań legislacyjnych niezgodnych z Konstytucją. W publikowanych raportach, analitycy omawiali zagadnienia prawne, zdrowotne i ekonomiczne wprowadzanych obostrzeń sanitarnych. Opinie prawne dotyczące projektów ustawodawczych poddawały szczegółowej analizie wpływające do sejmu propozycje rozwiązań, często oceniając je krytycznie w zakresie celowości. Eksperci Instytutu wielokrotnie udzielali pomocy prawnej Polakom niepotrafiącym się odnaleźć w przestrzeni stale zmieniających się przepisów i restrykcji.

W ciągu ostatnich dwóch lat do walki z epidemią Covid-19 w Polsce wykorzystywano rozmaite narzędzia osadzone w licznych rozporządzeniach. Rozprzestrzenianiu się wirusa SarsCoV-2 miały zapobiec m.in. liczne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, takie jak zamknięcie punktów gastronomicznych oraz instytucji związanych z kulturą i rozrywką czy aktywnością fizyczną. Czasowo zawieszono stacjonarne zajęcia w szkołach, ustanowiono zakaz wstępu do lasu czy zakaz wypożyczania rowerów miejskich. Liczne restrykcje dotyczyły samego sposobu i możliwości przemieszczania się, wskazując obowiązkową odległość, którą powinni utrzymywać ludzie spacerujący ulicą. Wprowadzano też zakazy przemieszczania się osób w określonym wieku w konkretnych godzinach. Wprowadzono także godzinę policyjną w nocy sylwestrową w 2020 r. Zakazano sprowadzania zwłok zza granicy, ograniczono możliwość uczestnictwa w uroczystości pochówku. Restrykcje wprowadzono także w zakresie możliwości sprawowania kultu religijnego.

Te i inne ograniczenia swobód i wolności zostały zebrane przez ekspertów Ordo Iuris i zaprezentowane w formie tabeli. Zestawienie to ukazuje przegląd wybranych obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-CoV-2 w czasie epidemii Covid-19 z podziałem na obszary, których dotyczyły, jak: działalność handlowa, działalność gastronomiczna, fryzjerstwo i kosmetyka, działalność kasyn, hotelarstwo, działalność sportowa, organizacja imprez, wolność zgromadzeń, działalność parków rozrywki itp., kultura i rozrywka, animacja i edukacja, działalność bibliotek, praktyki religijne, przemieszczanie się, transport, administracja, działalność lecznicza i inne. Lista ograniczeń wskazuje podstawę prawną wprowadzającą dane restrykcje wraz z czasem ich obowiązywania. Przygotowane zestawienie pozwala z perspektywy czasu ocenić rozmiar wprowadzanych instrumentów prawnych, mających przyczynić się do wygaszenia epidemii koronawirusa, a także ocenić ich zasadność i skuteczność. Pogłębiona refleksja w tym zakresie z pewnością pozwoli na prowadzenie sprawnych działań w przypadku ewentualnego wzrostu liczby zachorowań.  

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków z ostatniej chwili
Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków

Rosja znacznie zwiększyła w marcu import białoruskiej benzyny, by uniknąć braków na rynku z powodu ukraińskich ataków dronami na rosyjskie rafinerie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na cztery różne źródła.

Dramat znanej aktorki. Mam 30 zmian w mózgu i drgawki z ostatniej chwili
Dramat znanej aktorki. "Mam 30 zmian w mózgu i drgawki"

Znana aktorka jest poważnie chora. W najnowszym wywiadzie wyznała jak się czuje.

New York Times: CIA ostrzegało Kreml z ostatniej chwili
"New York Times": CIA ostrzegało Kreml

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) przekazała 6 marca rosyjskim władzom prywatne ostrzeżenie, że organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan planuje zamach w Rosji; Kreml jednak zlekceważył te doniesienia - powiadomił w czwartek dziennik "New York Times".

Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję z ostatniej chwili
Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję

– Nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy; bez licencji eksport tych kategorii nie będzie dokonywany – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak dodał, wydawanie pozwoleń będzie następowało we współpracy ze stroną polską.

Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie z ostatniej chwili
Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska zaskakująco skomentowała aferę z prokurator Ewą Wrzosek, która wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski w czwartek. Wpis swój dosyć szybko usunęła. Zanim to jednak nastąpiło, odniosła się do niego sama prokurator Wrzosek.

Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos z ostatniej chwili
Po konsultacjach władz Polski i Ukrainy. Tusk zabiera głos

– Kończymy w czwartek rozmowy polsko-ukraińskie z jeszcze głębszym przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność i współpracę, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakim jest agresywna polityka Rosji – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Nie żyje uczestnik znanego programu z ostatniej chwili
Nie żyje uczestnik znanego programu

Media obiegła informacja o śmierci jednego z uczestników znanego programu rozrywkowego „Gogglebox. Przed telewizorem”. 40-letni George Gilbey zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje z ostatniej chwili
Sprawa Tomasza Komendy. Zaskakujące informacje

Sprawa niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia Tomasza Komendy wciąż budzi wiele kontrowersji. Śmierć mężczyzny, który odsiedział 18 lat więzienia z zasądzonego mu wyroku, wstrząsnęła opinią publiczną. W sprawie pojawiły się nowe informacje. Okazuje się, że adwokaci chcą zgłębić prawdę dotyczącą jego problemów zdrowotnych.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz prokurator Wrzosek z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz prokurator Wrzosek

Prokurator Ewa Wrzosek opublikowała w mediach społecznościowych krótki komentarz odnoszący się do afery, jaka wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski nt. tego, w jaki sposób „walczyła o wolne media”.

Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X z ostatniej chwili
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X.

REKLAMA

Ordo Iuris: Podsumowujemy pandemię. Wykaz obostrzeń wprowadzanych w związku z koronawirusem

Na przestrzeni dwóch lat obowiązywania na terenie Polski stanu epidemii Covid-19, wprowadzano liczne ograniczenia swobód i wolności, mające przyczynić się do ograniczenia transmisji wirusa Sars CoV–2. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zniosło większość obowiązujących dotychczas obostrzeń. Lista restrykcji wprowadzonych w celu walki z epidemią dotyczy takich sfer, jak działalność handlowa, działalność gastronomiczna, fryzjerstwo i kosmetyka, działalność kasyn, hotelarstwo, działalność sportowa, organizacja imprez, wolność zgromadzeń, działalność parków rozrywki itp., kultura, rozrywka, edukacja, działalność bibliotek, praktyki religijne, przemieszczanie się, transport, administracja, działalność lecznicza i inne. Prezentowane zestawienie ukazuje rozmiar regulacji prawnych, które miały przyczynić się do walki z epidemią oraz pozwala ocenić z perspektywy czasu ich zasadność i skuteczność.

POBIERZ ZESTAWIENIE - LINK

„Lista nie wszystkich, ale tylko najważniejszych, ograniczeń wolności i praw jednostki wprowadzonych podczas epidemii Covid-19 pomieściła się w tabeli na ponad 100 stronach. To ukazuje skalę ingerencji w wolności i prawa człowieka, opartej zresztą na wątpliwej jakości podstawie prawnej” – podkreśla Łukasz Bernaciński, członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

Najnowsze regulacje dotyczące obostrzeń związanych z epidemią Covid-19, zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przywracają niemal w całości rzeczywistość sprzed marca 2020 roku. Zniesiony został obowiązek izolacji i kwarantanny, prowadzenie działalności gospodarczej nie podlega żadnym ograniczeniom mającym powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SarsCoV–2. Obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki pozostaje aktualny w odniesieniu do budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Aktualne przepisy wydają się być o wiele mniej dolegliwe, niż te, które obowiązywały na przestrzeni dwóch lat restrykcji wdrażanych w związku z epidemią koronawirusa. Instytut Ordo Iuris, od początku ich wprowadzania, z uwagą przyglądał się tworzonemu prawodawstwu, wielokrotnie zwracając uwagę na fakt, że kryzys wywołany epidemią nie może usprawiedliwiać działań legislacyjnych niezgodnych z Konstytucją. W publikowanych raportach, analitycy omawiali zagadnienia prawne, zdrowotne i ekonomiczne wprowadzanych obostrzeń sanitarnych. Opinie prawne dotyczące projektów ustawodawczych poddawały szczegółowej analizie wpływające do sejmu propozycje rozwiązań, często oceniając je krytycznie w zakresie celowości. Eksperci Instytutu wielokrotnie udzielali pomocy prawnej Polakom niepotrafiącym się odnaleźć w przestrzeni stale zmieniających się przepisów i restrykcji.

W ciągu ostatnich dwóch lat do walki z epidemią Covid-19 w Polsce wykorzystywano rozmaite narzędzia osadzone w licznych rozporządzeniach. Rozprzestrzenianiu się wirusa SarsCoV-2 miały zapobiec m.in. liczne ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, takie jak zamknięcie punktów gastronomicznych oraz instytucji związanych z kulturą i rozrywką czy aktywnością fizyczną. Czasowo zawieszono stacjonarne zajęcia w szkołach, ustanowiono zakaz wstępu do lasu czy zakaz wypożyczania rowerów miejskich. Liczne restrykcje dotyczyły samego sposobu i możliwości przemieszczania się, wskazując obowiązkową odległość, którą powinni utrzymywać ludzie spacerujący ulicą. Wprowadzano też zakazy przemieszczania się osób w określonym wieku w konkretnych godzinach. Wprowadzono także godzinę policyjną w nocy sylwestrową w 2020 r. Zakazano sprowadzania zwłok zza granicy, ograniczono możliwość uczestnictwa w uroczystości pochówku. Restrykcje wprowadzono także w zakresie możliwości sprawowania kultu religijnego.

Te i inne ograniczenia swobód i wolności zostały zebrane przez ekspertów Ordo Iuris i zaprezentowane w formie tabeli. Zestawienie to ukazuje przegląd wybranych obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-CoV-2 w czasie epidemii Covid-19 z podziałem na obszary, których dotyczyły, jak: działalność handlowa, działalność gastronomiczna, fryzjerstwo i kosmetyka, działalność kasyn, hotelarstwo, działalność sportowa, organizacja imprez, wolność zgromadzeń, działalność parków rozrywki itp., kultura i rozrywka, animacja i edukacja, działalność bibliotek, praktyki religijne, przemieszczanie się, transport, administracja, działalność lecznicza i inne. Lista ograniczeń wskazuje podstawę prawną wprowadzającą dane restrykcje wraz z czasem ich obowiązywania. Przygotowane zestawienie pozwala z perspektywy czasu ocenić rozmiar wprowadzanych instrumentów prawnych, mających przyczynić się do wygaszenia epidemii koronawirusa, a także ocenić ich zasadność i skuteczność. Pogłębiona refleksja w tym zakresie z pewnością pozwoli na prowadzenie sprawnych działań w przypadku ewentualnego wzrostu liczby zachorowań.  

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe