Siedem rosyjskich separatyzmów. Czy nierosyjskie narody Federacji wykorzystają okazję?

Federacja Rosyjska nie bez powodu ma w nazwie wyraz "federacja". I choć niezależność narodów federacji jest mocno tłamszona, nie oznacza to, że ich poczucie odrębności zanikło. Sprawę opisuje na łamach wPolityce Jakub Maciejewski
Władimir Putin Siedem rosyjskich separatyzmów. Czy nierosyjskie narody Federacji wykorzystają okazję?
Władimir Putin / Wikipedia CC BY 4,0 Kremiln.ru

Choć wydawało się to niemożliwe, rozpadowi uległ już Związek Radziecki, bolszewicki kontynuator carskiego imperializmu. Jednak w samej Federacji Rosyjskiej istnieją narody i terytoria, które wcale z "centralą" nie czują daleko idącego związku.

Najjaskrawszym przykładem jest chyba Czeczenia, która pozostając niewielkim w porównaniu z Rosją państwem, które ogłosiło niepodległość, stoczyła w obronie tej niepodległości z Rosją dwie wojny. Wprawdzie teraz przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow uchodzi za najbliższego zausznika Putina, jednak ani Kadyrow nie jest wieczny, ani Czeczeńcy, którzy w historii powstawali wielokrotnie, nie poczucli się w związku z tym "Rosjanami".

Maciejewski wymienia również przykłady Tatarstanu, Baszkirii, Karelii, Tuwy, Dagestanu i Buriacji.

- Póki co Moskwa posiada narzędzia do pacyfikacji tendencji odśrodkowych, co najwyraźniej widać po Czeczenii Kadyrowa. Z drugiej strony narastające problemy wewnętrzne Rosji oraz naturalność idei narodowej, która do imperium przychodzi z wieloletnim opóźnieniem, pozwalają dostrzec w tym nadzieje na rozpad największego państwa świata

- pisze Maciejewski

Frustrację może pogłębiać również fakt, że do inwazji rosyjskiej na Ukrainie mobilizowani są głównie przedstawiciele narodów "nierosyjskich".

W opinii Maciejewskiego, wbrew narracji rosyjskiej propagandy Zachód nie jest jednak "sojusznikiem" rozpadu Rosji, pozostając, podobnie jak w przypadku rozpadu ZSRR zwolennikiem tezy, że "mogłoby to wywołać chaos".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe