Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wokół IWP

Tyle się dzieje u nas w uczelni i wokoło niej, że nie nadążam opowiadać. Oto próbka.Właśnie przemawiał na temat Turcji nasz absolwent Brandon Weichert. Uprzednio opowiadał o konieczności uzbrojenia Polski w broń nuklearną. Jest to ważne, bo Brandon ma pełne wpływy, prowadząc specjalizującą się w geopolityce witrynę internetową „The Weichert Report” (https://theweichertreport.com/). Inny nasz absolwent, którego internetowy „World Politics Review” (http://www.worldpoliticsreview.com/) stał się miarodajnym źródłem dla elit zainteresowanych stosunkami międzynarodowymi, to Hampton Stephens. Gdy stawiał pierwsze kroki, też mu pomagaliśmy, tak jak teraz Brandonowi.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wokół IWP
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Kilka dni temu zawitał do nas nasz kolega z Grove City College, konserwatywny kronikarz, Paul Kengor, który właśnie opublikował książkę „A Pope and A President: John Paul II, Ronald Reagan, and the Extraordinary Untold Story of the 20th Century (Papież i Prezydent: Jan Paweł II, Ronald Reagan i niezwykła, nieopisana historia; Wilmington, DE: ISI, 2017). Profesor Kengor nie ma wątpliwości: bez polskiego papieża i amerykańskiego prezydenta komuna trzymałaby się nadal w supersowieckiej formie. Tego samego dnia miała odczyt Michele van Cleave, była szefowa kontrwywiadu cywilnego USA (National Counterintelligence Executive), jedynej organizacji, która podlega bezpośrednio prezydentowi USA, a nie Dyrektorowi Wywiadu Narodowego. Michele opowiadała o tym, jak działać kontrwywiadowczo. Spotkanie zamknięte naturalnie; od lat odmawia mi spisania wiedzy tajemnej, aby zrobić z tego wewnętrzny podręcznik do kontrwywiadu. Cicho, sza.

Mieliśmy też gości z West Point, uczelni, z którą utrzymujemy serdeczne kontakty. Do niedawna komendantem jej był mój przyjaciel, gen. John C. Thomson, który studiował w IWP jako Senior Army Fellow, a teraz dowodzi 1 dywizją kawalerii w Afganistanie. A na początku maja profesor Samuel Watson wykładał u nas na temat prezydentury Andrew Jacksona i stosunków amerykańskich cywilno-wojskowych wczoraj i dziś.

Następnego dnia – jak co roku, pod skrzydłami profesora Larry'ego Mansoura i płk. Steve Olejasza, zjawili się kadeci (podchorążacy) z The Kościuszko Squadron. To klub studentów-kadetów polskiego pochodzenia i polonofili. Założył go w 1939 r. generał Edward Równy. I zawsze, gdy kadeci stawiają się w IWP, przychodzi i on. W końcu jest doktorem honoris causa IWP, jak również od czasu do czasu daje u nas wykłady. Jest ociemniały, jeździ na wózku, ale umysł wciąż sprawny.

Generał niedawno obchodził swoje setne urodziny, na których przemawiałem w rezydencji ambasadora RP. Właściwie mógłbym nazwać swoje seminarium o geografii i strategii „Ed Równy w akcji”. Przygotowanie psychologiczne do wojny – Ed Równy słucha opowieści babci o historii Polski i uczy się o dziejach USA w szkole. Rozpoznanie ideologiczne wroga – proszę bardzo: Ed Równy, który był na stypendium kościuszkowskim w UJ, w 1936 r. pojechał na olimpiadę w Berlinie. Posłuchał przemówień Hitlera, zobaczył maszerujących Niemców i wrócił do USA, gdzie natychmiast wstąpił do West Point, bo wiedział, że nadchodzi wojna. Operacje desantowe – Ed Równy ląduje we Włoszech w 1944 r., a potem w 1950 r. jako główny oficer sztabowy generała Mac Arthura przygotowuje desant na Inczon w Korei. Inowacje wojskowe – Ed Równy tworzy dywizję kawalerii powietrznej (nieformalnie zwaną im. Kazimierza Pułaskiego) do walki z komuną w Wietnamie. Wywiad – Ed Równy kontroluje sowiecką praktykę w świetle układu o rozbrojeniu nuklearnym SALT i ustala, że Moskwa oszukuje. Dyplomacja – Prezydent Reagan mianuje go ambasadorem do spraw negocjacji atomowych z Sowietami. Aby opowiedzieć o tym wszystkim, trzeba dysertacji.

Co jeszcze? Jak zawsze mieliśmy sympozjum wiosenne Katedry im. Kościuszki. Uroczyście otworzyliśmy na nim Center for Intermarium Studies (Centrum Studiów nad Międzymorzem). Formalizuje to nasz wysiłek w tym kierunku, dokąd kroczymy od ponad dekady. I posłuchaliśmy z przyjemnością kilku świetnych wykładów.

Absolutnym hitem był Alvin Marcus Fountain III, który z wybitnym znawstwem opowiadał o Romanie Dmowskim w Wersalu. To wstyd, że jego monografia – wydana prawie 40 lat temu – nie jest jeszcze przetłumaczona na polski. Dr Łucja Świątkowska-Cannon, prezeska organizacji Polish Americans for Trump, podzieliła się z nami tajemnicami udziału Amerykanów polskiego pochodzenia w ostatniej prezydenckiej kampanii wyborczej. Wygląda na to, że polska grupa etniczna była kluczem do zwycięstwa Trumpa w kilku ważnych stanach, a w tym i w Pennsylwanii i Ohio.

Maria Juczewska opisała granice i uwarunkowania wolności prasowej w mediach na przykładzie Polski. Dr Caitlin Schindler rozłożyła na części wtórne propagandę Kremla za pomocą analizy moskiewskiej dyplomacji publicznej, czyli takiej, której celem są ludzie zwykli, a nie ich rządy. Szekielka siedmiogrodzka Orsolya Buzas tłumaczyła różnice między konserwatyzmem a prawicowym populizmem na przykładzie Węgier. A w końcu nasz słoweński student Tibor Babic przedstawił wywód: „Demokracja z góry: Powstanie, Rozwój i Polityczna Konstrukcja Unii Europejskiej”.

Co planujemy na następne dwa tygodnie? Mój znajomy z Australii Ky Cao (o którym już pisałem w TySolu) będzie mówić o Wietnamie. Potem moja studentka z Patrick Henry College będzie opowiadać o homeschoolingu, czyli nauczaniu domowym w Rosji. Jest to oparte na pracy napisanej dla mnie i Stephena Baskerville’a – który dzięki uprzejmości profesora Henia Głębockiego mógł spędzić rok na Uniwersytecie Jagiellońskim. I w końcu wywodzący się z Egiptu Maher Gabra opowie o islamizacji.

I tak to się wszystko toczy, bez pieniędzy podatnika, a z datków ludzi dobrej woli. The Institute of World Politics wygenerował najbardziej dynamiczny i ekspansywny program dotyczący spraw polskich i pokrewnych Międzymorzu w dziedzinie historii i politologii w całej anglosferze: Ameryce Północnej, na pewno Australii i Oceanii, a najprawdopodobniej i Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Co niniejszym bezwstydnie donoszę czytelnikom TySola.

Marek Jan Chodakiewicz
Washington, DC, 10 czerwca 2017
www.iwp.edu


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (24/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Wojska Obrony Terytorialnej wydały pilny komunikat z ostatniej chwili
Wojska Obrony Terytorialnej wydały pilny komunikat

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) ogłosiły ALERT GOTOWOŚCI w związku z prognozowanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Żołnierze mogą zostać wezwani do natychmiastowej pomocy lokalnym społecznościom w przypadku skutków burz i upałów.

Grozi nam kolejna powódź? Wody Polskie wydały komunikat z ostatniej chwili
Grozi nam kolejna powódź? Wody Polskie wydały komunikat

Intensywne opady i niż genueński mogą spowodować zagrożenie tzw. powodziami błyskawicznymi w południowej i centralnej Polsce. "Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych na dzień 7 lipca 2025 roku jest stabilna i na bieżąco monitorowana" – poinformowały Wody Polskie.

Wprowadzenie kontroli na granicy. Jest komentarz KE z ostatniej chwili
Wprowadzenie kontroli na granicy. Jest komentarz KE

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że otrzymała od Polski powiadomienie o przywróceniu na 30 dni tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Podkreśliła, że takie kontrole wymagają ścisłej koordynacji na szczeblu UE.

Michał Kamiński straci stanowisko? Zaskakujące ustalenia z ostatniej chwili
Michał Kamiński straci stanowisko? Zaskakujące ustalenia

Michał Kamiński może stracić funkcję wicemarszałka Senatu po nocnym spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim i Szymonem Hołownią – informuje w poniedziałek Onet.

Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne infrastrukturą krytyczną z ostatniej chwili
Donald Tusk uderza w Ruch Obrony Granic i ogłasza przejścia graniczne "infrastrukturą krytyczną"

– Na granicy z Niemcami wszystkie przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej. To znaczy, że te miejsca podlegają szczególnej ochronie – przekazał w poniedziałek premier Donald Tusk.

To dziś uczynię. Marszałek Hołownia złożył deklarację pilne
"To dziś uczynię". Marszałek Hołownia złożył deklarację

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w poniedziałek podpisze postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego. Wyraził nadzieję, że zostanie ono opublikowane jeszcze tego dnia

Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo z ostatniej chwili
Poseł PO miała wraz z żoną gangstera szukać kobiet, które byłyby gotowe oskarżyć Nawrockiego o sutenerstwo

Szokujące informacje nt. brudnych kulisów kampanii prezydenckiej zdradził w poniedziałek tygodnik "Wprost".

Co to za chory pomysł. Burza po programie TVN gorące
"Co to za chory pomysł". Burza po programie TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec tylko u nas
Polacy nie chcą już jeździć do pracy do Niemiec

Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeit (FAZ) opublikowała w ostatnich dniach bardzo interesującą relacją na temat przemian na niemieckim rynku pracy, dotyczącą także Polaków.

Efekt Tuska. Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie gorące
"Efekt Tuska". Hurtowe ceny energii w Polsce jednego dnia wzrosły 50-krotnie

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły 50-krotnie – przekazały PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują OZE, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

REKLAMA

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wokół IWP

Tyle się dzieje u nas w uczelni i wokoło niej, że nie nadążam opowiadać. Oto próbka.Właśnie przemawiał na temat Turcji nasz absolwent Brandon Weichert. Uprzednio opowiadał o konieczności uzbrojenia Polski w broń nuklearną. Jest to ważne, bo Brandon ma pełne wpływy, prowadząc specjalizującą się w geopolityce witrynę internetową „The Weichert Report” (https://theweichertreport.com/). Inny nasz absolwent, którego internetowy „World Politics Review” (http://www.worldpoliticsreview.com/) stał się miarodajnym źródłem dla elit zainteresowanych stosunkami międzynarodowymi, to Hampton Stephens. Gdy stawiał pierwsze kroki, też mu pomagaliśmy, tak jak teraz Brandonowi.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Wokół IWP
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Kilka dni temu zawitał do nas nasz kolega z Grove City College, konserwatywny kronikarz, Paul Kengor, który właśnie opublikował książkę „A Pope and A President: John Paul II, Ronald Reagan, and the Extraordinary Untold Story of the 20th Century (Papież i Prezydent: Jan Paweł II, Ronald Reagan i niezwykła, nieopisana historia; Wilmington, DE: ISI, 2017). Profesor Kengor nie ma wątpliwości: bez polskiego papieża i amerykańskiego prezydenta komuna trzymałaby się nadal w supersowieckiej formie. Tego samego dnia miała odczyt Michele van Cleave, była szefowa kontrwywiadu cywilnego USA (National Counterintelligence Executive), jedynej organizacji, która podlega bezpośrednio prezydentowi USA, a nie Dyrektorowi Wywiadu Narodowego. Michele opowiadała o tym, jak działać kontrwywiadowczo. Spotkanie zamknięte naturalnie; od lat odmawia mi spisania wiedzy tajemnej, aby zrobić z tego wewnętrzny podręcznik do kontrwywiadu. Cicho, sza.

Mieliśmy też gości z West Point, uczelni, z którą utrzymujemy serdeczne kontakty. Do niedawna komendantem jej był mój przyjaciel, gen. John C. Thomson, który studiował w IWP jako Senior Army Fellow, a teraz dowodzi 1 dywizją kawalerii w Afganistanie. A na początku maja profesor Samuel Watson wykładał u nas na temat prezydentury Andrew Jacksona i stosunków amerykańskich cywilno-wojskowych wczoraj i dziś.

Następnego dnia – jak co roku, pod skrzydłami profesora Larry'ego Mansoura i płk. Steve Olejasza, zjawili się kadeci (podchorążacy) z The Kościuszko Squadron. To klub studentów-kadetów polskiego pochodzenia i polonofili. Założył go w 1939 r. generał Edward Równy. I zawsze, gdy kadeci stawiają się w IWP, przychodzi i on. W końcu jest doktorem honoris causa IWP, jak również od czasu do czasu daje u nas wykłady. Jest ociemniały, jeździ na wózku, ale umysł wciąż sprawny.

Generał niedawno obchodził swoje setne urodziny, na których przemawiałem w rezydencji ambasadora RP. Właściwie mógłbym nazwać swoje seminarium o geografii i strategii „Ed Równy w akcji”. Przygotowanie psychologiczne do wojny – Ed Równy słucha opowieści babci o historii Polski i uczy się o dziejach USA w szkole. Rozpoznanie ideologiczne wroga – proszę bardzo: Ed Równy, który był na stypendium kościuszkowskim w UJ, w 1936 r. pojechał na olimpiadę w Berlinie. Posłuchał przemówień Hitlera, zobaczył maszerujących Niemców i wrócił do USA, gdzie natychmiast wstąpił do West Point, bo wiedział, że nadchodzi wojna. Operacje desantowe – Ed Równy ląduje we Włoszech w 1944 r., a potem w 1950 r. jako główny oficer sztabowy generała Mac Arthura przygotowuje desant na Inczon w Korei. Inowacje wojskowe – Ed Równy tworzy dywizję kawalerii powietrznej (nieformalnie zwaną im. Kazimierza Pułaskiego) do walki z komuną w Wietnamie. Wywiad – Ed Równy kontroluje sowiecką praktykę w świetle układu o rozbrojeniu nuklearnym SALT i ustala, że Moskwa oszukuje. Dyplomacja – Prezydent Reagan mianuje go ambasadorem do spraw negocjacji atomowych z Sowietami. Aby opowiedzieć o tym wszystkim, trzeba dysertacji.

Co jeszcze? Jak zawsze mieliśmy sympozjum wiosenne Katedry im. Kościuszki. Uroczyście otworzyliśmy na nim Center for Intermarium Studies (Centrum Studiów nad Międzymorzem). Formalizuje to nasz wysiłek w tym kierunku, dokąd kroczymy od ponad dekady. I posłuchaliśmy z przyjemnością kilku świetnych wykładów.

Absolutnym hitem był Alvin Marcus Fountain III, który z wybitnym znawstwem opowiadał o Romanie Dmowskim w Wersalu. To wstyd, że jego monografia – wydana prawie 40 lat temu – nie jest jeszcze przetłumaczona na polski. Dr Łucja Świątkowska-Cannon, prezeska organizacji Polish Americans for Trump, podzieliła się z nami tajemnicami udziału Amerykanów polskiego pochodzenia w ostatniej prezydenckiej kampanii wyborczej. Wygląda na to, że polska grupa etniczna była kluczem do zwycięstwa Trumpa w kilku ważnych stanach, a w tym i w Pennsylwanii i Ohio.

Maria Juczewska opisała granice i uwarunkowania wolności prasowej w mediach na przykładzie Polski. Dr Caitlin Schindler rozłożyła na części wtórne propagandę Kremla za pomocą analizy moskiewskiej dyplomacji publicznej, czyli takiej, której celem są ludzie zwykli, a nie ich rządy. Szekielka siedmiogrodzka Orsolya Buzas tłumaczyła różnice między konserwatyzmem a prawicowym populizmem na przykładzie Węgier. A w końcu nasz słoweński student Tibor Babic przedstawił wywód: „Demokracja z góry: Powstanie, Rozwój i Polityczna Konstrukcja Unii Europejskiej”.

Co planujemy na następne dwa tygodnie? Mój znajomy z Australii Ky Cao (o którym już pisałem w TySolu) będzie mówić o Wietnamie. Potem moja studentka z Patrick Henry College będzie opowiadać o homeschoolingu, czyli nauczaniu domowym w Rosji. Jest to oparte na pracy napisanej dla mnie i Stephena Baskerville’a – który dzięki uprzejmości profesora Henia Głębockiego mógł spędzić rok na Uniwersytecie Jagiellońskim. I w końcu wywodzący się z Egiptu Maher Gabra opowie o islamizacji.

I tak to się wszystko toczy, bez pieniędzy podatnika, a z datków ludzi dobrej woli. The Institute of World Politics wygenerował najbardziej dynamiczny i ekspansywny program dotyczący spraw polskich i pokrewnych Międzymorzu w dziedzinie historii i politologii w całej anglosferze: Ameryce Północnej, na pewno Australii i Oceanii, a najprawdopodobniej i Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Co niniejszym bezwstydnie donoszę czytelnikom TySola.

Marek Jan Chodakiewicz
Washington, DC, 10 czerwca 2017
www.iwp.edu


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (24/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe