M. Ossowski, red. nacz. „TS”: O tym, że bezpieczeństwo konwencjonalnej energetyki ma znaczenie ekonomiczne i polityczne, przypominaliśmy od lat

Wojna na Ukrainie ostatecznie przyznała nam rację w temacie energetyki – bez wielkiej radości (co w tych smutnych czasach jest dość oczywiste) możemy powiedzieć światu: A nie mówiliśmy?
 M. Ossowski, red. nacz. „TS”: O tym, że bezpieczeństwo konwencjonalnej energetyki ma znaczenie ekonomiczne i polityczne, przypominaliśmy od lat
/ pixabay.com

O potrzebie docenienia polskiego węgla mówiła Solidarność, głośno mówił też o tym nasz tygodnik, który tematyce energetyki, górnictwa czy zielonej transformacji poświęcił w ostatnich latach kilkanaście okładek. O tym, że bezpieczeństwo konwencjonalnej energetyki ma znaczenie ekonomiczne, ale też polityczne przypominaliśmy od lat. Dziś widzimy, że energetyka jest jednym z pól bitwy, które cywilizacja łacińska toczy z Rosją. Niestety z racji ślepoty rządzących, ale i społeczeństw część państw zachodnich, a w szczególności Niemcy, pola te oddały bez wyciągania broni. Czy Putin zdecydowałby się na agresję na Ukrainę, gdyby nie miał świadomości skutecznego energetycznego szantażu wobec Berlina? Zapewne nie.

Dla nas na szczęście jeszcze nie jest za późno. Jak pisze w swoim artykule Teresa Wójcik: „Nie jest tajemnicą, że zdaniem wielu polityków Polska musi «poważnie przemyśleć harmonogram wygaszania kopalń węgla kamiennego», które zgodnie z porozumieniem społecznym powinno zakończyć się w 2049 r. Wygląda na to, że przemyślenie harmonogramu przesunie ten termin prawdopodobnie o kilka lat. Węgiel musi być kołem ratunkowym dla Polski na jakieś 30–35 lat. To perspektywa prosperity”.

Rząd musi wykorzystać szansę, jaka pojawia się przed polskim wydobyciem i energetyką. Jestem pewien, że tu bezwzględnym recenzentem najbliższych działań będzie strona społeczna z NSZZ „Solidarność” na czele. My, jako „Tygodnik Solidarność”, na pewno będziemy się sytuacji polskiego węgla czujnie przyglądać.


 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co Pan mi tutaj...!. Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
"Co Pan mi tutaj...!". Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym - poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z „Przeglądem Sportowym”. Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. – Mundial Roberta przerósł – stwierdza.

„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z „Super Expressem” mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. – Zbankrutowałem – wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe