Uczniowie niedopuszczani do matury, mimo pozytywnych ocen. Ordo Iuris pyta warszawskie licea

W ostatnim czasie do Instytutu Ordo Iuris zgłaszane są przypadki uczniów klas maturalnych, którzy otrzymali informację, że, pomimo spełnienia ustawowych kryteriów, nie otrzymają oni końcowej pozytywnej oceny klasyfikacyjnej uprawniającej do udziału w egzaminie maturalnym. Zgodnie z art. 44q ustawy o systemie oświaty, negatywna ocena kwalifikacyjna jest jedyną legalną możliwością niedopuszczenia ucznia do matury. Art. 44b u.s.o. nakłada natomiast na nauczycieli obowiązek wcześniejszego sformułowania wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania pozytywnej oceny klasyfikacyjnej. Instytut Ordo Iuris wysłał do warszawskich liceów wniosek o udostępnienie informacji publicznej, ilu uczniów w tym roku zrezygnowało lub nie zostało dopuszczonych do matur z poszczególnych przedmiotów. Istnieje obawa, że tego typu decyzje mogą być motywowane zamiarem utrzymania wysokiej pozycji danej szkoły w rankingach i są podejmowane ze szkodą dla uczniów, z naruszeniem ich konstytucyjnych praw i wolności.
 Uczniowie niedopuszczani do matury, mimo pozytywnych ocen. Ordo Iuris pyta warszawskie licea
/ pixabay.com

- Szkoła jest dla ucznia, a nie uczeń dla szkoły. Jeżeli ustalono, że uczeń spełnił ustawowe wymogi uzyskania pozytywnej oceny klasyfikacyjnej, szkoła nie ma innego legalnego powodu, aby nie dopuścić go do matury z danego przedmiotu – komentuje apl. adw. Nikodem Bernaciak, analityk Ordo Iuris.

Zgodnie z art. 3 pkt 21c ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, egzamin maturalny jest przeprowadzany dla absolwentów posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, umożliwiający uzyskanie świadectwa dojrzałości. Art. 44q ust. 1 pkt 1 u.s.o. stanowi natomiast, że uczeń kończy szkołę ponadpodstawową, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć pozytywne oceny końcowe, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 44zb. W myśl ust. 4, uczeń liceum ogólnokształcącego, który nie spełnił warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, powtarza ostatnią klasę tej szkoły.

Zgodnie z art. 44b ust. 6 pkt 1 u.s.o., ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 3. Paragraf § 7 wydanego na podstawie art. 44zb rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych  stanowi, że pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny 6-2, a negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena 1. Oznacza to w praktyce, że jedyną zgodną z prawem przesłanką niedopuszczenia ucznia do matury jest otrzymanie przez tego ucznia oceny 1 z danego przedmiotu, w wyniku niespełnienia wymagań edukacyjnych sformułowanych przez nauczyciela znacznie wcześniej.

W związku z tym, Instytut Ordo Iuris zwrócił się do szkół z pytaniem, ilu uczniów klas maturalnych otrzymało w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 tylko pozytywne, a ilu – przynajmniej jedną negatywną końcową ocenę klasyfikacyjną oraz z jakich przedmiotów. Pytanie dotyczyło również kwestii, ilu uczniów zrezygnowało z uczestnictwa w maturze lub nie zostało do niej dopuszczonych pomimo otrzymania oceny pozytywnej, a także jakie były przyczyny tej decyzji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

- Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborska - czytamy na oficjalnym profilu Lego

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Wiadomości
„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

– Przeżyłam piekło na tej ziemi, ale mam czyste sumienie, bo nikogo nie skrzywdziłam i nie zdradziłam – powiedziała Zofia Gargasz, która ukrywała w czasie okupacji żydowską koleżankę Henię Katz. To jedna z historii Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, których święto obchodzone jest 24 marca.

Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów Wiadomości
Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów

– Ja jestem zwolennikiem związków partnerskich, nie wykluczam, że nawet małżeństw, i nie widzę powodu, żeby jakiś Pan Jędraszewski mówił, że ma być inaczej – mówił na antenie Radia Plus poseł Sławomir Nitras.

Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla Wiadomości
Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie pochyla się m.in. nad aktywnością założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który po zmarginalizowaniu jego jednostki wojskowej na Ukrainie nie gryzie się w język i kwestionuje dwie główne tezy forsowane w przestrzeni publicznej przez Kreml i rosyjską propagandę.

Zbigniew Kuźmiuk: Tusk nerwowo poszukuje sposobu na poprawienie notowań swojej partii Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Tusk nerwowo poszukuje sposobu na poprawienie notowań swojej partii

Przewodniczący Platformy Donald Tusk od kilku dni przebywa na Śląsku i nerwowo poszukuje sposobu na poprawienie notowań swojej partii, stąd różnego rodzaju jego „niekonwencjonalne” zachowania, które nie licują ani z tym, że przez 7 lat był premierem polskiego rządu, ani z tym, że przez kolejne 5 lat był przewodniczącym Rady Europejskiej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe