„Trzeba skorzystać z jedynego po 1990 roku okienka i cofnąć Rosję do drugiej ligi”

– Widząc ogromne koszty poniesione przez Rosję, trzeba skorzystać z jedynego po 1990 roku okienka, które pozwala znacząco osłabić Moskwę. Tak, żeby cofnąć ją do światowej drugiej ligi. Zarówno pod względem strategicznym, jak i politycznym – przekonywał prof. Daniel Boćkowski, naukowiec zajmujący się m.in. bezpieczeństwem międzynarodowym.
Prezydent USA Joe Biden „Trzeba skorzystać z jedynego po 1990 roku okienka i cofnąć Rosję do drugiej ligi”
Prezydent USA Joe Biden / PAP/EPA/JIM LO SCALZO

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejną transzę pomocy dla Ukrainy. Polityk obiecał Ukrainie wsparcie warte 800 mln dolarów, głównie haubice i drony taktyczne oraz amunicję. W czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby ogłosił, że Ameryka dostarczyła już ponad połowę z 90 obiecanych Ukrainie haubic kalibru 155 mm.

W mediach pojawiają się głosy, że w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę doszło do zmiany stanowiska Stanów Zjednoczonych wobec Moskwy. Dotychczas skłonna opowiadać się za wyłącznie gospodarczymi sankcjami, teraz administracja prezydenta Bidena dostarcza Ukrainie sprzęt wojskowy, by ta mogła się bronić, a Federacja Rosyjska potrzebowała wiele czasu na odbudowanie sił. 

– Chcemy zobaczyć Rosję osłabioną do tego stopnia, by nie mogła robić tego rodzaju rzeczy, które robi, napadając na Ukrainę. Ona już straciła znaczną część swojej zdolności bojowej i szczerze mówiąc, wielu swoich żołnierzy. Chcemy, by nie byli w stanie bardzo szybko odbudować tych zdolności

– mówił podczas spotkania w Kijowie sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

„Jedyne okienko po 1990 roku”

Do powyższej wypowiedzi odniósł się prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem jest to jedno z najbardziej przełomowych oświadczeń ostatnich lat. 

– Widząc ogromne koszty poniesione przez Rosję, trzeba skorzystać z jedynego po 1990 roku okienka, które pozwala znacząco osłabić Moskwę. Tak, żeby cofnąć ją do światowej drugiej ligi. Zarówno pod względem strategicznym, jak i politycznym

– przekonywał profesor w rozmowie z portalem wp.pl. Ekspert omówił też znaczenie ostatniej transzy wsparcia, jaką Ukrainie zapewniają Stany Zjednoczone.

CZYTAJ TEŻ: Infrastruktura powiązanej z Rosją spółki przejmowana przez Polskę. Rzecznik rządu: Możemy użyć środków przymusowych

CZYTAJ TEŻ: „Nie wygląda dobrze”. Lekarze spekulują na temat problemów zdrowotnych Putina

– Przy rozpoznaniu bojowym, które dają Ukraińcom drony, mogą oni punktowo niszczyć rosyjski sprzęt. Broń, którą ma przekazywać Zachód, daje też im dużą siłę ognia i zniszczenia. W dużej mierze to broń dalekiego zasięgu, więc Rosjanie – w wielu przypadkach – nie będą mogli jej zniszczyć

– tłumaczył.

Wojna zastępcza

Zdaniem profesora obecna wojna na Ukrainie jest tak zwaną wojną zastępczą, czyli konfrontacją NATO z Rosją, prowadzoną jednak na terenie państwa trzeciego. Podkreślił, że jedynym sposobem na ograniczenie potęgi Rosji jest zniszczenie jej potencjału zbrojeniowego. Przekonywał, że tylko w ten sposób można pozbawić Rosję narzędzi nacisku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe