"Rosja zagraża inicjatywie nowego Jedwabnego Szlaku". Mocny wywiad Dmytro Kuleby dla chińskich mediów

Chiny są uważane za sojusznika Rosji. Rosja może liczyć na chińskie wsparcie, choć z drugiej strony na początku wojny komentatorzy byli przekonani, że będzie to wsparcie bardziej konkretne. W chińskich mediach, które są ściśle kontrolowane przez chiński rząd, mówiąc o rosyjskiej inwazji na Ukrainę używa się rosyjskiej terminologii i stara się przedstawiać sytuację z punktu widzenia Rosji. Tym razem jednak jest inaczej.
Chińskie smoki
Chińskie smoki / Pixabay.com

Chińska rządowa agencja prasowa Xinhua przeprowadziła wywiad z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą. Wywiad jest wprawdzie opublikowany po chińsku, jednak jego fragmenty tłumaczy na angielski publicysta Politico Stuart Lau.

- Bardzo interesujący wywiad z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Kulebą dla chińskiej państwowej agencji informacyjnej Xinhua.

Z pewnością Xinhua zadawała pytania zgodnie ze sformułowaniami rządu, ale opublikowanie słów Kuleby w dosłownym brzmieniu - z dużą dozą krytyki Rosji - jest fascynujące.

- komentuje Lau

- Ukraina obecnie analizuje możliwość uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym Chin, a także innych głównych mocarstw. Proponujemy, by Chiny stały się jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy.

(...)

Kraje europejskie wpadają w panikę, ponieważ nie mogą być pewne, że Rosja nie napadnie na nie jutro

(...)

Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana teraz, doprowadzi to do kolejnych kryzysów kilka lat później

(...)

Eskalacja nie jest spowodowana przez Ukrainę. Korzystamy z naszego prawa do samoobrony".

(...)

Geograficznie i historycznie Ukraina jest krajem europejskim. Ukraińcy (...) nie zgodzą się na odgrywanie roli bufora między Wschodem a Zachodem

(...)

Ta wojna nie jest zgodna z interesami Chin. Światowy kryzys żywnościowy i problemy gospodarcze (...) będą stanowiły poważne zagrożenie dla gospodarki Chin.

(...)
 
Rosja zagraża inicjatywie chińskich przywódców "Pasa i Drogi" [znanej również pod bardziej popularną nazwą "Nowego Jedwabnego Szlaku - przyp. red.]

- mówi w wywiadzie Kuleba, który prosi Chiny o "zaapelowanie do Rosji o zawieszenie broni, skłonienie jej do zaprzestania agresji, poszanowanie integralności terytorialnej krajów sąsiednich i kontynuację pomocy humanitarnej".

 

Rosyjska agresja na Ukrainę

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Każdego dnia rośnie liczba ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej. Mimo to Ukraińcy zaciekle się bronią, a domniemany pierwotny rosyjski plan "szybkiego blitzkriegu na Ukrainie" spalił na panewce. Rosyjskie wojska wycofały się z okolic Kijowa, skupiając się na agresji w południowej i wschodniej części Ukrainy, jednak i tam póki co nie odniosły znaczących sukcesów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata Wiadomości
Szokująca tragedia. Pięciolatek zastrzelił młodszego brata

Policja poinformowała w czwartek, że w Lafayette, w stanie Indiana, 16-miesięcznego chłopca zastrzelił jego pięcioletni brat. W mieszkaniu miał dostęp do broni.

„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie” Wiadomości
„Nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie”

– Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę rzeczywistości – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska, członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości” Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. „Zagrożenie dla ludzkości”

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] „Marginesy społeczne”. Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie „Graffiti” na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Emerytury
Stażowe