Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Coś się zmienia - Ukraińcy porządkują polskie groby

– Stosunki polsko-ukraińskie po 1990 roku mimo dobrych chęci kreślone były bardzo krzywymi liniami. Inwazja Rosji na naszych wschodnich sąsiadów zmienia wszystko. Pojednanie dokonywane oddolnie prowadzi oba narody ku nowemu obiecującemu otwarciu – czytamy w artykule Jakuba Pacana. I to właśnie poprawiającym się relacjom polsko-ukraińskim poświęcony jest najnowszy numer „TS”.
 Najnowszy numer

A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana? 

Bardzo ważne będzie dla obu stron, choć dla ukraińskiej o wiele bardziej, rozliczenie się z własną historią. Nie czas teraz i miejsce na inicjowanie debat na temat trudnej przeszłości, lecz ta niezagojona rana, jeśli będzie pozostawiona, może stać się narzędziem Rosjan w dzieleniu obu narodów. Oni są mistrzami i praktykują politykę podziałów etnicznych od kilkuset lat. Dobro, które teraz zaistniało między oboma narodami, już zaczyna przynosić owoce pojednania. Polacy przyjęli uchodźców do domów, mieszkańcy Ukrainy odwiedzają u siebie groby Polaków, również tych pomordowanych w rzezi wołyńskiej, sprzątają je i układają kwiaty. W końcu kiedyś żyliśmy w jednym państwie w I Rzeczpospolitej, a język ukraiński w znacznym stopniu pokrywa się z językiem polskim.

„Ukraińcy sprzątają polskie cmentarze” - pisze Agnieszka Żurek

„Na razie nie możemy dla was wiele zrobić, ale chcemy chociaż w ten sposób pokazać naszą wdzięczność” – mówią Ukraińcy sprzątający polskie cmentarze w okolicach Równego i Łucka.
27 kwietnia, we wsi Złoczówka, w obwodzie rówieńskim odbyło się sprzątanie polskich cmentarzy. W akcji wzięło udział około 20 wolontariuszy. Jej organizatorem było Łuckie Jedyne Centrum Komunikacyjne, organizacja utworzona wspólnie z Radą Miejską Łucka w celu niesienia pomocy wolontariuszom, uciekinierom i przesiedleńcom. Wolontariusze udali się na miejsce zaopatrzeni w specjalne ubrania, grube rękawice i sekatory – część polskich grobów znajduje się bowiem w zarośniętym lesie i z trudem można do nich dotrzeć. 


„Gazowa wojna Rosji” czytamy w artykule Teresy Wójcik? 

– Jesteśmy w stanie, jeśli to będzie konieczne i taka decyzja zapadnie, odciąć się od dostaw gazu w każdym momencie i jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, która brałaby ewentualnie pod uwagę przerwanie dostaw – mówi Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategii bezpieczeństwa energetycznego, odnosząc się do wstrzymania dostaw gazu ziemnego do Polski przez rosyjski Gazprom.


O tym, że „Rosjanie opuszczą republiki bałtyckie” informuje Wojciech Kulecki 

Choć o zmianie prawa umożliwiającej pozbawienie łotewskiego obywatelstwa mieszkających na Łotwie Rosjan wszystkie kraje bałtyckie mówiły od dawna, świat dyplomacji decyzja łotewskiego sejmu zaskoczyła. Oznacza bowiem, że w krótkim czasie ten kraj pozbędzie się ponad jednej czwartej swoich obywateli. Niedługo później z obywatelstwem innym niż rosyjskie będą się musieli pożegnać Rosjanie z Litwy i Estonii. 

Oba kraje nie ukrywają ani tego, że decyzję łotewskiego parlamentu traktują jak program pilotażowy, ani tego, że Rosjanie w republikach bałtyckich nie są już mile widziani. Część służb tych krajów przekonuje wręcz, że Rosjanie z łotewskim obywatelstwem stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ich kraju.

W numerze również m.in.: 

  • "Niespotykana skala fake newsów" Mateusz Kosiński rozmawia z Filipem Wołoszczakiem, autorem bloga PrawoFilipa 
  • "Czarny tydzień Jastrzębia" Teresa Wójcik o ostatnich katastrofach górniczych 
  • "Uchodźcy i rasizm" Teresa Wójcik o atakach na Polskę związanych z kwestiami uchodźców 
  • "W czasie wojny ginie też przyroda" Jakub Pacan rozmawia z prof. Piotrem Tryjanowskim z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 
  • "Kultury polityczne Rosjan i Ukraińców są krańcowo różne" z dr Witoldem Rodkiewiczem, głównym specjalistą Zespołu Rosyjskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Jakub Pacan 
  • "Glob zadrży z głodu" Wojciech Kulecki o nadchodzącym kryzysie żywnościowym 
  • "Zawsze chciałem iść inną drogą niż wszyscy" z Robertem Cichym rozmawia Bartosz Boruciak 
  • "Pan Zemsta" Sebastian Pytel recenzuje nowego Batmana 
  • "Alberto Piedra, RIP: Drugie wspomnienie" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Nie chcemy drugiego Neapolu" Barbara Michałowska 
  • "Wyrzucić rosyjski FNRP" z Mateuszem Szymańskim, szefem działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Do trzech razy sztuka" z Damianem Jonakiem rozmawia Barbara Michałowska 


 

POLECANE
Dobre wieści dla Karola Nawrockiego. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Dobre wieści dla Karola Nawrockiego. Jest nowy sondaż

Karol Nawrocki wygrywa ze wszystkimi kandydatami w I turze wyborów prezydenckich – wynika z badania pracowni AtlasIntel.

Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego.

Niemieckie prawo azylowe może być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej tylko u nas
Niemieckie prawo azylowe może być sprzeczne z prawem Unii Europejskiej

Ocena stricte prawna, na którą powołuje się nowy niemiecki rząd, w celu wydalenia osób ubiegających się o azyl jest w tym przypadku skomplikowana i zostawia faktycznie przestrzeń do interpretacji, co wykorzystują Niemcy.

Policja rozpoczyna sprowadzenie Sebastiana M. do Polski pilne
Policja rozpoczyna sprowadzenie Sebastiana M. do Polski

"Minister Sprawiedliwości Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyraził zgodę na ekstradycję do Polski Sebastiana M. podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła 3-osobowa rodzina, w tym 5-letnie dziecko" - przekazał na portalu X Bodnar.

Spoty promujące Trzaskowskiego i uderzające w rywali. Prezes PiS reaguje z ostatniej chwili
Spoty promujące Trzaskowskiego i uderzające w rywali. Prezes PiS reaguje

Anonimowe profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych" wydały od 10 kwietnia ok. 420 tys. zł na reklamy wspierające Rafała Trzaskowskiego i krytykujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena.

Groźne zdarzenie na Bałtyku. Reakcja myśliwców NATO i Rosji z ostatniej chwili
Groźne zdarzenie na Bałtyku. Reakcja myśliwców NATO i Rosji

Estońska marynarka próbowała zatrzymać statek należący do rosyjskiej floty cieni. Statki te służą do przewożenia ropy z pominięciem sankcji. Załoga jednostki nie podporządkowała się Estończykom, a rosyjskie siły wysłały w ten rejon samolot myśliwski, który wleciał w estońską strefę. Walka z flotą cieni jest brana pod uwagę przez UE w ramach stosowania nowych sankcji. 

Ingerencja w wybory. Sztab Trzaskowskiego odcina się od filmów wspierających kandydata KO z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory. Sztab Trzaskowskiego odcina się od filmów wspierających kandydata KO

Anonimowe profile na Facebooku ''Wiesz Jak Nie Jest'' i ''Stół Dorosłych'' wydały od 10 kwietnia ok. 420 tys. zł na reklamy wspierające Rafała Trzaskowskiego i krytykujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Sztab kandydata KO odciął się od tych kampanii.

Wałęsa ma przeprosić Cenckiewicza z ostatniej chwili
Wałęsa ma przeprosić Cenckiewicza

Prof. Sławomir Cenckiewicz wygrał prawomocny proces z Lechem Wałęsą. Wałęsa ma zakaz twierdzenia o fałszerstwie dokumentów TW "Bolek", a także musi opublikować własnoręcznie podpisane przeprosiny na Facebooku i X.

Powołanie Barbary Engelking na stanowisko przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz. Jest protest: Apelujemy o zmianę tylko u nas
Powołanie Barbary Engelking na stanowisko przewodniczącej Rady Muzeum Auschwitz. Jest protest: "Apelujemy o zmianę"

Minister kultury w rządzie Donalda Tuska Hanna Wróblewska powołała Barbarę Engelking na przewodniczącą Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Występująca w roli historyka usiłującego rewidować historię Holocaustu Barbara Engelking znana jest ze skandalicznych wypowiedzi i publikacji.

Zaskakujący sondaż nt. bezpieczeństwa. Komu najbardziej ufają Polacy, a na kogo stawiają Bułgarzy i Słowacy? Wiadomości
Zaskakujący sondaż nt. bezpieczeństwa. Komu najbardziej ufają Polacy, a na kogo stawiają Bułgarzy i Słowacy?

Mieszkańców krajów wschodniej flanki NATO zapytano o gotowość do obrony ojczyzny oraz poproszono o wskazanie strategicznego partnera w sprawach bezpieczeństwo i obronności. Według sondażu przeprowadzonego przez słowacki think-tank GLOBSEC nacją najbardziej chętną do obrony swojego kraju są Polacy, stawiający na sojusz z USA. Jak wypadli w tym badaniu nasi natowscy sojusznicy ze wschodniej flanki ?

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Coś się zmienia - Ukraińcy porządkują polskie groby

– Stosunki polsko-ukraińskie po 1990 roku mimo dobrych chęci kreślone były bardzo krzywymi liniami. Inwazja Rosji na naszych wschodnich sąsiadów zmienia wszystko. Pojednanie dokonywane oddolnie prowadzi oba narody ku nowemu obiecującemu otwarciu – czytamy w artykule Jakuba Pacana. I to właśnie poprawiającym się relacjom polsko-ukraińskim poświęcony jest najnowszy numer „TS”.
 Najnowszy numer

A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana? 

Bardzo ważne będzie dla obu stron, choć dla ukraińskiej o wiele bardziej, rozliczenie się z własną historią. Nie czas teraz i miejsce na inicjowanie debat na temat trudnej przeszłości, lecz ta niezagojona rana, jeśli będzie pozostawiona, może stać się narzędziem Rosjan w dzieleniu obu narodów. Oni są mistrzami i praktykują politykę podziałów etnicznych od kilkuset lat. Dobro, które teraz zaistniało między oboma narodami, już zaczyna przynosić owoce pojednania. Polacy przyjęli uchodźców do domów, mieszkańcy Ukrainy odwiedzają u siebie groby Polaków, również tych pomordowanych w rzezi wołyńskiej, sprzątają je i układają kwiaty. W końcu kiedyś żyliśmy w jednym państwie w I Rzeczpospolitej, a język ukraiński w znacznym stopniu pokrywa się z językiem polskim.

„Ukraińcy sprzątają polskie cmentarze” - pisze Agnieszka Żurek

„Na razie nie możemy dla was wiele zrobić, ale chcemy chociaż w ten sposób pokazać naszą wdzięczność” – mówią Ukraińcy sprzątający polskie cmentarze w okolicach Równego i Łucka.
27 kwietnia, we wsi Złoczówka, w obwodzie rówieńskim odbyło się sprzątanie polskich cmentarzy. W akcji wzięło udział około 20 wolontariuszy. Jej organizatorem było Łuckie Jedyne Centrum Komunikacyjne, organizacja utworzona wspólnie z Radą Miejską Łucka w celu niesienia pomocy wolontariuszom, uciekinierom i przesiedleńcom. Wolontariusze udali się na miejsce zaopatrzeni w specjalne ubrania, grube rękawice i sekatory – część polskich grobów znajduje się bowiem w zarośniętym lesie i z trudem można do nich dotrzeć. 


„Gazowa wojna Rosji” czytamy w artykule Teresy Wójcik? 

– Jesteśmy w stanie, jeśli to będzie konieczne i taka decyzja zapadnie, odciąć się od dostaw gazu w każdym momencie i jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, która brałaby ewentualnie pod uwagę przerwanie dostaw – mówi Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategii bezpieczeństwa energetycznego, odnosząc się do wstrzymania dostaw gazu ziemnego do Polski przez rosyjski Gazprom.


O tym, że „Rosjanie opuszczą republiki bałtyckie” informuje Wojciech Kulecki 

Choć o zmianie prawa umożliwiającej pozbawienie łotewskiego obywatelstwa mieszkających na Łotwie Rosjan wszystkie kraje bałtyckie mówiły od dawna, świat dyplomacji decyzja łotewskiego sejmu zaskoczyła. Oznacza bowiem, że w krótkim czasie ten kraj pozbędzie się ponad jednej czwartej swoich obywateli. Niedługo później z obywatelstwem innym niż rosyjskie będą się musieli pożegnać Rosjanie z Litwy i Estonii. 

Oba kraje nie ukrywają ani tego, że decyzję łotewskiego parlamentu traktują jak program pilotażowy, ani tego, że Rosjanie w republikach bałtyckich nie są już mile widziani. Część służb tych krajów przekonuje wręcz, że Rosjanie z łotewskim obywatelstwem stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ich kraju.

W numerze również m.in.: 

  • "Niespotykana skala fake newsów" Mateusz Kosiński rozmawia z Filipem Wołoszczakiem, autorem bloga PrawoFilipa 
  • "Czarny tydzień Jastrzębia" Teresa Wójcik o ostatnich katastrofach górniczych 
  • "Uchodźcy i rasizm" Teresa Wójcik o atakach na Polskę związanych z kwestiami uchodźców 
  • "W czasie wojny ginie też przyroda" Jakub Pacan rozmawia z prof. Piotrem Tryjanowskim z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 
  • "Kultury polityczne Rosjan i Ukraińców są krańcowo różne" z dr Witoldem Rodkiewiczem, głównym specjalistą Zespołu Rosyjskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Jakub Pacan 
  • "Glob zadrży z głodu" Wojciech Kulecki o nadchodzącym kryzysie żywnościowym 
  • "Zawsze chciałem iść inną drogą niż wszyscy" z Robertem Cichym rozmawia Bartosz Boruciak 
  • "Pan Zemsta" Sebastian Pytel recenzuje nowego Batmana 
  • "Alberto Piedra, RIP: Drugie wspomnienie" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Nie chcemy drugiego Neapolu" Barbara Michałowska 
  • "Wyrzucić rosyjski FNRP" z Mateuszem Szymańskim, szefem działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Krzeszowiec 
  • "Do trzech razy sztuka" z Damianem Jonakiem rozmawia Barbara Michałowska 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe