Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Coś się zmienia - Ukraińcy porządkują polskie groby

– Stosunki polsko-ukraińskie po 1990 roku mimo dobrych chęci kreślone były bardzo krzywymi liniami. Inwazja Rosji na naszych wschodnich sąsiadów zmienia wszystko. Pojednanie dokonywane oddolnie prowadzi oba narody ku nowemu obiecującemu otwarciu – czytamy w artykule Jakuba Pacana. I to właśnie poprawiającym się relacjom polsko-ukraińskim poświęcony jest najnowszy numer „TS”.
 Najnowszy numer

A co jeszcze w artykule Jakuba Pacana? 

Bardzo ważne będzie dla obu stron, choć dla ukraińskiej o wiele bardziej, rozliczenie się z własną historią. Nie czas teraz i miejsce na inicjowanie debat na temat trudnej przeszłości, lecz ta niezagojona rana, jeśli będzie pozostawiona, może stać się narzędziem Rosjan w dzieleniu obu narodów. Oni są mistrzami i praktykują politykę podziałów etnicznych od kilkuset lat. Dobro, które teraz zaistniało między oboma narodami, już zaczyna przynosić owoce pojednania. Polacy przyjęli uchodźców do domów, mieszkańcy Ukrainy odwiedzają u siebie groby Polaków, również tych pomordowanych w rzezi wołyńskiej, sprzątają je i układają kwiaty. W końcu kiedyś żyliśmy w jednym państwie w I Rzeczpospolitej, a język ukraiński w znacznym stopniu pokrywa się z językiem polskim.

„Ukraińcy sprzątają polskie cmentarze” - pisze Agnieszka Żurek

„Na razie nie możemy dla was wiele zrobić, ale chcemy chociaż w ten sposób pokazać naszą wdzięczność” – mówią Ukraińcy sprzątający polskie cmentarze w okolicach Równego i Łucka.
27 kwietnia, we wsi Złoczówka, w obwodzie rówieńskim odbyło się sprzątanie polskich cmentarzy. W akcji wzięło udział około 20 wolontariuszy. Jej organizatorem było Łuckie Jedyne Centrum Komunikacyjne, organizacja utworzona wspólnie z Radą Miejską Łucka w celu niesienia pomocy wolontariuszom, uciekinierom i przesiedleńcom. Wolontariusze udali się na miejsce zaopatrzeni w specjalne ubrania, grube rękawice i sekatory – część polskich grobów znajduje się bowiem w zarośniętym lesie i z trudem można do nich dotrzeć. 


„Gazowa wojna Rosji” czytamy w artykule Teresy Wójcik? 

– Jesteśmy w stanie, jeśli to będzie konieczne i taka decyzja zapadnie, odciąć się od dostaw gazu w każdym momencie i jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, która brałaby ewentualnie pod uwagę przerwanie dostaw – mówi Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. strategii bezpieczeństwa energetycznego, odnosząc się do wstrzymania dostaw gazu ziemnego do Polski przez rosyjski Gazprom.


O tym, że „Rosjanie opuszczą republiki bałtyckie” informuje Wojciech Kulecki 

Choć o zmianie prawa umożliwiającej pozbawienie łotewskiego obywatelstwa mieszkających na Łotwie Rosjan wszystkie kraje bałtyckie mówiły od dawna, świat dyplomacji decyzja łotewskiego sejmu zaskoczyła. Oznacza bowiem, że w krótkim czasie ten kraj pozbędzie się ponad jednej czwartej swoich obywateli. Niedługo później z obywatelstwem innym niż rosyjskie będą się musieli pożegnać Rosjanie z Litwy i Estonii. 

Oba kraje nie ukrywają ani tego, że decyzję łotewskiego parlamentu traktują jak program pilotażowy, ani tego, że Rosjanie w republikach bałtyckich nie są już mile widziani. Część służb tych krajów przekonuje wręcz, że Rosjanie z łotewskim obywatelstwem stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ich kraju.

W numerze również m.in.: 

 • "Niespotykana skala fake newsów" Mateusz Kosiński rozmawia z Filipem Wołoszczakiem, autorem bloga PrawoFilipa 
 • "Czarny tydzień Jastrzębia" Teresa Wójcik o ostatnich katastrofach górniczych 
 • "Uchodźcy i rasizm" Teresa Wójcik o atakach na Polskę związanych z kwestiami uchodźców 
 • "W czasie wojny ginie też przyroda" Jakub Pacan rozmawia z prof. Piotrem Tryjanowskim z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 
 • "Kultury polityczne Rosjan i Ukraińców są krańcowo różne" z dr Witoldem Rodkiewiczem, głównym specjalistą Zespołu Rosyjskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawia Jakub Pacan 
 • "Glob zadrży z głodu" Wojciech Kulecki o nadchodzącym kryzysie żywnościowym 
 • "Zawsze chciałem iść inną drogą niż wszyscy" z Robertem Cichym rozmawia Bartosz Boruciak 
 • "Pan Zemsta" Sebastian Pytel recenzuje nowego Batmana 
 • "Alberto Piedra, RIP: Drugie wspomnienie" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
 • "Nie chcemy drugiego Neapolu" Barbara Michałowska 
 • "Wyrzucić rosyjski FNRP" z Mateuszem Szymańskim, szefem działu zagranicznego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawia Marcin Krzeszowiec 
 • "Do trzech razy sztuka" z Damianem Jonakiem rozmawia Barbara Michałowska 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe