„Sukcesy w regionie Chersonia są dobrym początkiem”. Kontratak Ukraińców?

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Zawzięta obrona Ukraińców zmusiła Rosjan do odstąpienia od Kijowa i skupienia się na agresji na południowej i wschodniej Ukrainie.
Ukraińskie siły zbrojne „Sukcesy w regionie Chersonia są dobrym początkiem”. Kontratak Ukraińców?
Ukraińskie siły zbrojne / Wikipedia CC BY 4,0 Ministry of Defense of Ukraine

Tutaj ofensywa rosyjska posuwa się powoli, ale odniosła pewne sukcesy. Rosjanie zajęli sporą część Donbasu i korytarz lądowy na Krym, w tym prawie trzystutysięczne miasto Chersoń.

- Siły zbrojne Ukrainy przesunęły się o kolejne 5 kilometrów od miejscowości Tawrijśke. Zbliżamy się do Tominej Bałki, a to jest 20 km do Chersonia, gdzie znajdują się orki. Teraz toczą się walki między Tawrijśkiem a Tominą Bałką” (...) Bez względu na to, jak bardzo okupanci próbują wrócić, odzyskać utracone pozycje, ponoszą porażkę i wycofują się jeszcze bardziej. Oznacza to, że stopniowo zyskujemy przewagę

- mówił w ukraińskiej telewizji doradca przewodniczącego chersońskiej administracji wojskowej Serhij Chłan, który uważa, że taktyczne sukcesy ukraińskiej armii muszą przekształcić się w kontrofensywę.

- Niestety, dla orków nie ma znaczenia, że ​​trafiają w budynki mieszkalne, dla naszych Sił Zbrojnych jest odwrotnie. Sukcesy w regionie Chersonia nie są jeszcze kontrofensywą, ale bardzo dobrym początkiem.

- dodał na Facebooku

 

Okupacja Chersonia

W ostatnich dniach sztab generalny ukraińskiej armii przekazywał doniesienia o sukcesach natarcia w obwodzie chersońskim. 9 czerwca poinformowano o odzyskaniu części terytoriów w tym regionie. Wcześniej, pod koniec maja i na początku czerwca, resort obrony i wywiad wojskowy (HUR) Ukrainy alarmowały, że rosyjska armia buduje pod Chersoniem fortyfikacje złożone z trzech linii umocnień. "Wskazuje to na zamiary wroga, aby utrzymać zajęte ziemie" - podkreślił przedstawiciel HUR Wadym Skibicki.

Leżące na południu Ukrainy obwodowe miasto Chersoń i niemal cały obwód chersoński znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia jakoby trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia zależnej od Moskwy "Chersońskiej Republiki Ludowej". 25 maja prezydent Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe