"Przedwczesne". Jest komentarz Saryusza-Wolskiego ws. doniesień o rezygnacji z polskiego weta ws. CIT od korporacji

Media informują, że spór między rządem w Warszawie a Komisją Europejską dobiegł końca. Podczas wizyty w Polsce przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen ogłosiła zaakceptowanie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), tym samym zgadzając się wreszcie na wypłatę Rzeczypospolitej należnych jej środków z Funduszu Odbudowy.
KE postawiła jednak przed Polską szereg warunków do spełnienia zwanych "kamieniami milowymi". Wśród nich znalazły się m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, specjalny podatek, który uderzy w posiadaczy aut z napędem spalinowym (z samochodów tego typu korzysta większość polskich kierowców), a nawet zmiany w Regulaminie Sejmu.
Polskie weto
"Polska wycofa swój sprzeciw wobec wprowadzenia w Unii Europejskiej rozwiązań dot. minimalnego podatku CIT"
– pisał brytyjski "Financial Times".
Chodzi o inicjatywę podjętą w 2021 r. w ramach Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w której grupa 136 państw zgodziła się na na ustalenie minimalnej wysokości podatku CIT od korporacji (mających obroty powyżej 740 mln euro/rok) na poziomie 15%.
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski od początku ostrzegał, że Polska powinna utrzymywać swoje weto w tej sprawie tak długo, aż Unia Europejska wypłaci należne Polakom pieniądze.
– Gdyby się okazało, że ta linia ALDE, Verhofstadta [części europosłów, którzy mają domagać się "finansowego zagłodzenia" Polski - przyp. red.] wygrywa, i że dążenie do KPO jest takim ‘gonieniem króliczka’, który jest nie do złapania, to Polska powinna utrzymać swoje weto (...) i blokować proces decyzyjny w Unii Europejskiej tak długo, aż nie nastąpi rewizja tej polityki.
– mówił eurodeputowany w wywiadzie udzielonym portalowi wpolityce.pl.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd Morawieckiego mógł wykorzystywać weto w tej sprawie, by skłonić KE do zaakceptowania polskiego KPO.
"Ws. odblokowania KPO przeważyło polskie weto ws. podatku od międzynarodowych korporacji, nie zmiany ws. Izby Dyscyplinarnej. Przedwczesne zdjęcie weta i to zanim wypłacą pieniądze, byłoby nieodpartą pokusą dla Komisji Europejskiej, pod silną presją Parlamentu Europejskiego, by nadal nękać Polskę innymi sposobami, co zapowiedziała w PE Ursula von der Leyen"
– ostrzega polityk.
Ws odblokowania KPO przeważyło pl weto ws podatku od międzyn. korporacji, nie zmiany ws Izby Dyscypl.
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) June 16, 2022
Przedwczesne zdjęcie weta i to zanim wypłacą pieniądze, byłoby nieodopartą pokusą dla KE,
pod silną presją PE, by nadal nękać PL innymi sposobami, co zapowiedziała w PE vdLeyen