Pomyłka czy zmowa? Przestępstwo potraktowane jak wykroczenie przez prokuraturę, policję i sąd w Zabrzu

Na tak rażąco i „taśmowo” powielaną nieprawidłowość w sądownictwie i organach ścigania jednego miasta rzadko się trafia. Jak ujawnił na swych łamach „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej”, właśnie w Zabrzu tutejszy Sąd Rejonowy – na wniosek policji i po wcześniejszej decyzji miejscowej prokuratury - potraktował przestępstwo jak… wykroczenie. W efekcie zamiast skazać ważną dyrektorkę gminnej jednostki w trybie karnym za złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, sąd procedował w trybie wykroczeniowym (i to dwa razy, dwoje różnych sędziów), wymierzając urzędniczce jedynie karę nagany, stosując przy tym dodatkowo tryb nadzwyczajnego złagodzenia kary. Tymczasem ze wszystkich opracowań i publikacji prawnych, w tym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej, jednoznacznie wynika, że złamanie ustawy o sporze zbiorowym jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Różnica ta jest w znaczeniu i skutkach kolosalna.


Bowiem dla urzędującej dyrektorki basenów Aquarius, skazanie nawet na ową naganę, ale w trybie karnym, oznaczałoby koniec kariery zawodowej w instytucjach samorządowych i państwowych. Urzędnik musi mieć bowiem nieskazitelną kartotekę, a zatrudnianie w administracji publicznej osób skazanych za tzw. przestępstwa umyślne jest wręcz prawem zabronione. Co innego ukaranie za wykroczenie. Choć w takim postępowaniu też zarzuty stawia policja, a werdykt także wydaje sąd, skutki faktyczne dla ukaranego (a więc nawet nie skazanego) są nieporównywalnie łagodniejsze. Osoba taka jest bowiem traktowana jako niekarana sądownie i może piastować stanowiska w administracji publicznej.

Nie ma się więc co dziwić związkowcom, że podejrzewają zadziałanie lokalnego „parasola ochronnego” nad cieszącą się ogromnym zaufaniem prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik dyrektorką i to pomimo kontrowersji, jakie budzi ona wśród części załogi i niektórych radnych miejskich. Chodzi o Agnieszkę Bober – dyrektorkę Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji, która zarządza dwoma basenami Aquarius w Zabrzu, w tym nowym i nowoczesnym obiektem, który ostatnio słynie głównie z tego, że jest zamykany z powodu skażenia wody chorobotwórczą bakterią pseudomonas. 

Na polecenie prokuratora krajowego
O konflikcie między dyr. Bober, a założonym w placówce zakładowym związkiem zawodowym w mieście aż huczy od dwóch lat. Związkowcy zarzucali szefowej m.in. niegospodarność, nepotyzm i mobbing, próbując jednocześnie zainteresować samorząd i organy ścigania. Prawomocnie umorzone przez zabrzańską prokuraturę i policję śledztwo, nakazał ponownie wszcząć osobiście prokurator krajowy. Ale i tak sprawa dziwnie się potoczyła. Specjalnie wyprowadzone z Zabrza do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach postępowanie zostało zlecone do prowadzenia… zabrzańskiej policji. Tej samej, która każdego roku otrzymuje pieniądze od samorządu na dodatkowe patrole, nowe radiowozy i inne urządzenia. I sprawę ponownie umorzono.

W tak zwanym międzyczasie za to, w ciągu trwającej dniówki zwolniono z pracy szefa związkowców Zdzisława Nosala, którego wyprowadzano z zakładu w… asyście policji – choć wcale się nie awanturował, byl trzeźwy i niczego nie ukradł. Za to prokuratura zabrzańska oskarżyła Nosala przed sądem karnym zarzucając mu poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Zdaniem śledczych przestępstwo karne polegać miało na tym, że związkowiec zbierał podpisy pod aktem założycielskim nie na wspólnym zebraniu, tylko „kolędując” z dokumentami od jednego pracownika do następnego. Z pracą musiało pożegnać się też kilku innych związkowców. Skalę zgłaszanych nieprawidłowości próbował nawet zbadać specjalny zespół kontrolny Rady Miasta pod kierunkiem radnego Mirosława Dynaka, ale w mocno kontrowersyjnych okolicznościach cała rada większością głosów zdecydowała - już po zakończeniu kontroli i znając ustalenia – by… raport pokontrolny w ogóle nie powstał, a kontrole uznać za niebyłą. Zaś zbyt dociekliwego szefa zespołu kontrolnego Bober posadziła - jak przestępcę - na ławie oskarżonych sądu karnego, korzystając z okrytego niechlubną sławą art. 212 kodeksu karnego mówiącego o zniesławieniu.  

"Cuda" w wyroku
Po ostatniej interwencji lokalnego tygodnika nie ma najmniejszych wątpliwości, że najnowsza sprawa wobec dyrektorki Aquariusa nigdy nie powinna być prowadzona w trybie wykroczeniowym. Nie wiedziała tego jednak ani tutejsza prokuratura, ani policja, ani dwoje sędziów. Czy to możliwe, że wszyscy przez roztargnienie lub zagonienie nie zapoznali się z jedną jedyną ustawą i wykładnią prawa na jej temat?
 - Aż trudno w to wszystko uwierzyć, by ktoś z zawodowych prawników źle zrozumiał zapisy ustawy, bo to jest wiedza, z której rozlicza się każdego studenta prawa. Jeśli ustawa przewiduje wyłącznie karę grzywny lub ograniczenia wolności, to dla każdego prawnika jest absolutnie jasne, że mamy do czynienia z przestępstwem, a nie wykroczeniem
– przyznawali w nieoficjalnych rozmowach pytani śląscy prokuratorzy i sędziowie spoza Zabrza. Niektórzy wręcz oświadczali, że bez zobaczenia takiego wyroku na własne oczy, w takie „cuda” po prostu nie uwierzą. 
- Także w ocenie prawników z naszej centrali NSZZ Solidarność, złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych stanowi przestępstwo i pod takim kątem powinno być prowadzone przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości – podzielił nasze wątpliwości Marek Lewandowski, rzecznik prasowy ogólnopolskiej centrali NSZZ Solidarność. 

Pomyłka za pomyłką
O ukaraniu Agnieszki Bober, najpierw przez sędzię Anitę Hawranek-Keller z Sądu Rejonowego w Zabrzu, lokalny tygodnik informował już w marcu. Wniosek o ukaranie skierowała do temidy zabrzańska policja (dokładnie referat ds. wykroczeń wydziału prewencji) zarzucając urzędniczce popełnienie wykroczenia z ustawy o prowadzeniu sporu zbiorowego. Wówczas jednak wyrok wydano w błyskawicznym, tzw. trybie nakazowym, a więc bez udziału stron. Od tego rozstrzygnięcia Bober się odwołała, inicjując tym samym regularny proces. 

Drugą odsłonę sądowej sprawy prowadził bodaj najbardziej doświadczony i najstarszy sędzia zabrzańskiej temidy – Adam Budowicz. Po czterech wokandach również wydał (10 maja) wyrok nagany za wykroczenie. Nie tylko nie wyciągnął oczywistych dla prawników wniosków z lektury ustawy, a na dodatek zastosował tryb tzw. nadzwyczajnego złagodzenia kary w sprawach o wykroczenia, dzięki czemu nie wymierzył żadnej z sankcji przewidzianych w przytoczonej ustawie.

Tymczasem podkreślny, że pierwotne zawiadomienie „o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa” zostało właściwie złożone przez związkowców bezpośrednio w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Zabrzu 14 września ubiegłego roku. W dokumencie owym wskazano, że dyrektor Bober odmówiła przedłożenia wnioskowanych przez związek informacji oraz dążyła na siłę do włączenia do procedury sporu zbiorowego drugiego basenowego związku (sprzyjającego jej działaniom). 

W zabrzańskiej prokuraturze sprawa trafiła na biurko prokuratora Jarosława Warszawskiego. I to on właśnie zamiast wszcząć sprawę, przesłał owe zawiadomienie do policyjnego referatu ds. wykroczeń, celem prowadzenia „zgodnie z właściwością”. Jak prokurator polecił, tak też policja zrobiła. Nikt nawet nie zadał sobie pytania o poprawność kwalifikacji prawnej. 18 listopada 2016 policja w Zabrzu skierowała do sądu wniosek o ukaranie Agnieszki Bober za popełnione wykroczenie. 

Gdy w maju tego roku zapytaliśmy w Sądzie Rejonowym w Zabrzu o prawidłowość wydanego dopiero co, najnowszego orzeczenia, prezes Agnieszka Kubis zdawała się nieco bagatelizować nasze dociekania. – To jest raczej niemożliwe, aby policja i dwoje sędziów niezależnie od siebie popełnili ten sam błąd. Ja karnistą nie jestem, ale mam zaufanie do wiedzy i doświadczenia naszych sędziów – oświadczyła. 

(Nie)oczekiwana zmiana zdań
Co najbardziej zdumiewa, zabrzański przypadek zupełnie nie zainteresował walczącego z nieprawidłowościami w sądownictwie Ministerstwa Sprawiedliwości, które poprzez swe biuro prasowe odmówiło nam odpowiedzi nawet na ogólne pytanie o kwalifikację prawną złamania ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Lawina dziełań ruszyła dopiero po przesłaniu przez nas zapytania do nadzorującej działania zabrzańskich śledczych Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Dla jej szefa Radosława Woźniaka było jasne, że w Zabrzu popełniono kardynalny błąd.
„Bezpośrednio po uzyskaniu informacji dotyczącej skazania Agnieszki Bober (…) Prokuratura Okręgowa w Gliwicach podjęła działania mające na celu wyeliminowanie wadliwego wyroku”
– napisała w przesłanym komunikacie Joanna Smorczewska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej.

Wskazała przy tym, iż polecono już zabrzańskiej prokuraturze wszczęcie i przeprowadzenie właściwego postępowania przygotowawczego. Zapowiedziano również złożenie do Prokuratora Generalnego wniosku o wniesienie kasacji, gdyby ów kuriozalny wyrok z Zabrza się uprawomocnił.

W końcu powagę sytuacji dostrzegł i sam Sąd Rejonowy w Zabrzu. W obszernym, prawnym wywodzie prezes Kubis przyznała, że popełniono błąd. Jeśli wyrok się uprawomocni, będzie trzeba wystąpić do Sądu Okręgowego o jego uchylenie w trybie nadzwyczajnym. 

Parasol ochronny?
Związkowcy z Aquariusa w takim „ulgowym” postępowaniu zabrzańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec Agnieszki Bober, podejrzewają celowe działanie, a nie serię przypadkowych pomyłek.
- Kto przy zdrowych zmysłach uwierzy w to, że wszystkie możliwe organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w mieście nie potrafiły przeczytać jednej ustawy i na jej podstawie podjąć właściwych kroków prawnych? Wygląda, jakby ktoś dbał o to, by w toczącym się z nami sporze, to dyrektorka wychodziła ze wszystkiego obronną ręką, a sankcje dosięgły tylko nas i radnego Mirosława Dynaka, który miał odwagę i determinację, by kierować zespołem kontrolnym Rady Miasta w sprawie Aquariusa – komentują związkowcy. 

Niedawno mianowana, nowa wiceprezes zabrzańskiego sądu – znana w mieście sędzia-karnista Izabela Pudło kategorycznie zaprzecza takim sugestiom.
– Jasnym jest dla mnie, że taka sytuacja nie powinna się wydarzyć. Ale choć może niektórym trudno w to uwierzyć, doszło po prostu do zwykłej, ludzkiej pomyłki. Zarówno policja, jak i w ślad za nią sędziowie, chyba po prostu za bardzo się zasugerowali pierwotnym stanowiskiem prokuratora i nie zgłębili należycie sprawy od strony formalnej. Ale ta powtarzana seryjnie pomyłka nie może uprawniać do stawiania tezy, że zadziałała tu jakaś zmowa wszystkich instytucji wymiaru sprawiedliwości – podkreśliła stanowczo wiceprezes Pudło. 

Wpadka bez odpowiedzialności?
Pomimo tak spektakularnej wpadki, nikt - mimo upływu kilku tygodni - nawet nie pomyślał o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych tak w prokuraturze, jak i w sądzie celem sprawdzenia faktycznych okoliczności tak ewidentnej seryjnie powielonej pomyłki.

– Nie dopatrywałbym się tu żadnego celowego działania. Po prostu prokurator Warszawski pomylił w ocenie prawnej, co i mi się kiedyś przydarzyło, choć w innej sprawie. Nie widzę powodów, by od razu wszczynać z tego powodu postępowanie dyscyplinarne – podsumował sprawę Krzysztof Garbala, szef zabrzańskich śledczych zaznaczając, iż on o decyzjach Warszawskiego nie wiedział, gdyż przebywał na urlopie.

Tymczasem prowadzenie najnowszego postępowania w prokuraturze powierzono… Annie Arabskiej. To śledcza, która przed laty słynęła z umarzania spraw związanych ze zgłaszanymi lub ujawnianymi w mediach nieprawidłowościami w zabrzańskim samorządzie - m.in. osobiście zamknęła śledztwo w sprawie ewidentnie przestępczego mechanizmu „wysysania” pieniędzy zabrzańskich wspólnot mieszkaniowych przy okazji ustawianych przez ówczesnych pracowników gminnej spółki konkursów ofert na prace remontowe i sztucznie windowanych kosztów termomodernizacji. 

Z kolei w przesłanym bardzo krótkim oświadczeniu rzecznik prasowa zabrzańskiej policji – Agnieszka Żyłka - nie dostrzegła błędu w postępowaniu swych kolegów i powołując się na pierwotną decyzję prokuratury i orzeczenia sądu, wręcz uznała je za właściwe!
 
PRZEMYSŁAW JARASZ

 

POLECANE
Ostrzeżenie dla mieszkańców. Lasy Państwowe wydały komunikat z ostatniej chwili
Ostrzeżenie dla mieszkańców. Lasy Państwowe wydały komunikat

W ciągu najbliższych dni w rejonie Kluczborka, Brzegu i Rudziniec prowadzone będą opryski lasów w celu ograniczenia populacji chrabąszczy - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Zabiegi zostaną przeprowadzone na obszarze ponad tysiąca hektarów.

Rośnie bezrobocie w strefie euro. Niemcy zaniżają średnią Wiadomości
Rośnie bezrobocie w strefie euro. Niemcy zaniżają średnią

Mimo dobrego startu gospodarki strefy euro w 2025 roku, bezrobocie nieoczekiwanie wzrosło — najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii i Finlandii.

Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki Wiadomości
Ten problem dotyka coraz większą liczbę seniorów. Niepokojące statystyki

Coraz więcej seniorów w naszym kraju żyje w samotności, a codzienność po osiemdziesiątce to często nieustanna cisza, brak kontaktu z innymi ludźmi, wyobcowanie i pogarszające się zdrowie.

Polityk Koalicji 13 grudnia nazwał Karola Nawrockiego na antenie Radia Zet faworytem wyborów gorące
Polityk Koalicji 13 grudnia nazwał Karola Nawrockiego na antenie Radia Zet "faworytem wyborów"

W trakcie rozmowy na antenie Radia Zet poseł Marek Sawicki z PSL nazwał kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego "faworytem" w nadchodzących wyborach prezydenckich.

„Wiedzieliście o tym? Fala komentarzy po zaskakującym wyznaniu w ‘Dzień dobry TVN’” Wiadomości
„Wiedzieliście o tym?" Fala komentarzy po zaskakującym wyznaniu w ‘Dzień dobry TVN’”

Krótki filmik zamieszczony na oficjalnym profilu „Dzień dobry TVN” na Instagramie wzbudził sporo emocji wśród fanów programu. Prowadzący poranne show, Marcin Prokop i Dorota Wellman, jak zwykle z humorem i dystansem do siebie zachęcali widzów do obejrzenia najnowszego odcinka. Tym razem jednak ich wypowiedzi wywołały prawdziwe zaskoczenie.

Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców. Właśnie dostała Wiadomości
Znana imigrantka z Pakistanu groziła, że "jak dostanie niemiecki paszport wykończy Niemców". Właśnie dostała

Ayesha Khan, lewicowa aktywistka z Pakistanu znana z kontrowersyjnych, antyniemieckich wypowiedzi, otrzymała niemiecki paszport podczas ceremonii w Paulskirche.

Taki jest nasz plan. Hansi Flick ogłosił decyzję ws. Szczęsnego z ostatniej chwili
"Taki jest nasz plan". Hansi Flick ogłosił decyzję ws. Szczęsnego

Trener Barcelony Hansi Flick zapowiedział, że Wojciech Szczęsny wróci do bramki na mecze z Interem Mediolan w Lidze Mistrzów i w ligowym El Clasico z Realem Madryt, choć chwalił Marca-Andre ter Stegena za występ w sobotę przeciwko Valladolid.

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii Wiadomości
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii

Miłośnicy nocnego nieba mają powód, by spojrzeć w górę. Nad południowo-wschodnim horyzontem wznosi się właśnie jeden z najpiękniejszych obiektów, jakie można zobaczyć na wiosennym i letnim niebie - gromada kulista M13.

Donald Trump chce pomóc Meksykowi. Chodzi o walkę z kartelami Wiadomości
Donald Trump chce pomóc Meksykowi. Chodzi o walkę z kartelami

Prezydent USA Donald Trump chciał pomóc Meksykowi w walce z kartelami narkotykowymi. Zaproponował wysłanie amerykańskich wojsk. Jednakże prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła tę propozycję.

„To były obietnice Kaczyńskiego!”. Kuriozalne słowa sympatyka KO na jednym z wieców Wiadomości
„To były obietnice Kaczyńskiego!”. Kuriozalne słowa sympatyka KO na jednym z wieców

Adrian Borecki, reporter Telewizji Republika, pojawił się na wiecu Rafała Trzaskowskiego w Sopocie. Tam wdał się w kuriozalną rozmowę z jednym z sympatyków Koalicji Obywatelskiej, który twierdził, że obietnice zapowiedziane przez lidera tej partii Donalda Tuska należą do prezesa PiS.

REKLAMA

Pomyłka czy zmowa? Przestępstwo potraktowane jak wykroczenie przez prokuraturę, policję i sąd w Zabrzu

Na tak rażąco i „taśmowo” powielaną nieprawidłowość w sądownictwie i organach ścigania jednego miasta rzadko się trafia. Jak ujawnił na swych łamach „Głos Zabrza i Rudy Śląskiej”, właśnie w Zabrzu tutejszy Sąd Rejonowy – na wniosek policji i po wcześniejszej decyzji miejscowej prokuratury - potraktował przestępstwo jak… wykroczenie. W efekcie zamiast skazać ważną dyrektorkę gminnej jednostki w trybie karnym za złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, sąd procedował w trybie wykroczeniowym (i to dwa razy, dwoje różnych sędziów), wymierzając urzędniczce jedynie karę nagany, stosując przy tym dodatkowo tryb nadzwyczajnego złagodzenia kary. Tymczasem ze wszystkich opracowań i publikacji prawnych, w tym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej, jednoznacznie wynika, że złamanie ustawy o sporze zbiorowym jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Różnica ta jest w znaczeniu i skutkach kolosalna.


Bowiem dla urzędującej dyrektorki basenów Aquarius, skazanie nawet na ową naganę, ale w trybie karnym, oznaczałoby koniec kariery zawodowej w instytucjach samorządowych i państwowych. Urzędnik musi mieć bowiem nieskazitelną kartotekę, a zatrudnianie w administracji publicznej osób skazanych za tzw. przestępstwa umyślne jest wręcz prawem zabronione. Co innego ukaranie za wykroczenie. Choć w takim postępowaniu też zarzuty stawia policja, a werdykt także wydaje sąd, skutki faktyczne dla ukaranego (a więc nawet nie skazanego) są nieporównywalnie łagodniejsze. Osoba taka jest bowiem traktowana jako niekarana sądownie i może piastować stanowiska w administracji publicznej.

Nie ma się więc co dziwić związkowcom, że podejrzewają zadziałanie lokalnego „parasola ochronnego” nad cieszącą się ogromnym zaufaniem prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik dyrektorką i to pomimo kontrowersji, jakie budzi ona wśród części załogi i niektórych radnych miejskich. Chodzi o Agnieszkę Bober – dyrektorkę Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji, która zarządza dwoma basenami Aquarius w Zabrzu, w tym nowym i nowoczesnym obiektem, który ostatnio słynie głównie z tego, że jest zamykany z powodu skażenia wody chorobotwórczą bakterią pseudomonas. 

Na polecenie prokuratora krajowego
O konflikcie między dyr. Bober, a założonym w placówce zakładowym związkiem zawodowym w mieście aż huczy od dwóch lat. Związkowcy zarzucali szefowej m.in. niegospodarność, nepotyzm i mobbing, próbując jednocześnie zainteresować samorząd i organy ścigania. Prawomocnie umorzone przez zabrzańską prokuraturę i policję śledztwo, nakazał ponownie wszcząć osobiście prokurator krajowy. Ale i tak sprawa dziwnie się potoczyła. Specjalnie wyprowadzone z Zabrza do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach postępowanie zostało zlecone do prowadzenia… zabrzańskiej policji. Tej samej, która każdego roku otrzymuje pieniądze od samorządu na dodatkowe patrole, nowe radiowozy i inne urządzenia. I sprawę ponownie umorzono.

W tak zwanym międzyczasie za to, w ciągu trwającej dniówki zwolniono z pracy szefa związkowców Zdzisława Nosala, którego wyprowadzano z zakładu w… asyście policji – choć wcale się nie awanturował, byl trzeźwy i niczego nie ukradł. Za to prokuratura zabrzańska oskarżyła Nosala przed sądem karnym zarzucając mu poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Zdaniem śledczych przestępstwo karne polegać miało na tym, że związkowiec zbierał podpisy pod aktem założycielskim nie na wspólnym zebraniu, tylko „kolędując” z dokumentami od jednego pracownika do następnego. Z pracą musiało pożegnać się też kilku innych związkowców. Skalę zgłaszanych nieprawidłowości próbował nawet zbadać specjalny zespół kontrolny Rady Miasta pod kierunkiem radnego Mirosława Dynaka, ale w mocno kontrowersyjnych okolicznościach cała rada większością głosów zdecydowała - już po zakończeniu kontroli i znając ustalenia – by… raport pokontrolny w ogóle nie powstał, a kontrole uznać za niebyłą. Zaś zbyt dociekliwego szefa zespołu kontrolnego Bober posadziła - jak przestępcę - na ławie oskarżonych sądu karnego, korzystając z okrytego niechlubną sławą art. 212 kodeksu karnego mówiącego o zniesławieniu.  

"Cuda" w wyroku
Po ostatniej interwencji lokalnego tygodnika nie ma najmniejszych wątpliwości, że najnowsza sprawa wobec dyrektorki Aquariusa nigdy nie powinna być prowadzona w trybie wykroczeniowym. Nie wiedziała tego jednak ani tutejsza prokuratura, ani policja, ani dwoje sędziów. Czy to możliwe, że wszyscy przez roztargnienie lub zagonienie nie zapoznali się z jedną jedyną ustawą i wykładnią prawa na jej temat?
 - Aż trudno w to wszystko uwierzyć, by ktoś z zawodowych prawników źle zrozumiał zapisy ustawy, bo to jest wiedza, z której rozlicza się każdego studenta prawa. Jeśli ustawa przewiduje wyłącznie karę grzywny lub ograniczenia wolności, to dla każdego prawnika jest absolutnie jasne, że mamy do czynienia z przestępstwem, a nie wykroczeniem
– przyznawali w nieoficjalnych rozmowach pytani śląscy prokuratorzy i sędziowie spoza Zabrza. Niektórzy wręcz oświadczali, że bez zobaczenia takiego wyroku na własne oczy, w takie „cuda” po prostu nie uwierzą. 
- Także w ocenie prawników z naszej centrali NSZZ Solidarność, złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych stanowi przestępstwo i pod takim kątem powinno być prowadzone przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości – podzielił nasze wątpliwości Marek Lewandowski, rzecznik prasowy ogólnopolskiej centrali NSZZ Solidarność. 

Pomyłka za pomyłką
O ukaraniu Agnieszki Bober, najpierw przez sędzię Anitę Hawranek-Keller z Sądu Rejonowego w Zabrzu, lokalny tygodnik informował już w marcu. Wniosek o ukaranie skierowała do temidy zabrzańska policja (dokładnie referat ds. wykroczeń wydziału prewencji) zarzucając urzędniczce popełnienie wykroczenia z ustawy o prowadzeniu sporu zbiorowego. Wówczas jednak wyrok wydano w błyskawicznym, tzw. trybie nakazowym, a więc bez udziału stron. Od tego rozstrzygnięcia Bober się odwołała, inicjując tym samym regularny proces. 

Drugą odsłonę sądowej sprawy prowadził bodaj najbardziej doświadczony i najstarszy sędzia zabrzańskiej temidy – Adam Budowicz. Po czterech wokandach również wydał (10 maja) wyrok nagany za wykroczenie. Nie tylko nie wyciągnął oczywistych dla prawników wniosków z lektury ustawy, a na dodatek zastosował tryb tzw. nadzwyczajnego złagodzenia kary w sprawach o wykroczenia, dzięki czemu nie wymierzył żadnej z sankcji przewidzianych w przytoczonej ustawie.

Tymczasem podkreślny, że pierwotne zawiadomienie „o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa” zostało właściwie złożone przez związkowców bezpośrednio w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Zabrzu 14 września ubiegłego roku. W dokumencie owym wskazano, że dyrektor Bober odmówiła przedłożenia wnioskowanych przez związek informacji oraz dążyła na siłę do włączenia do procedury sporu zbiorowego drugiego basenowego związku (sprzyjającego jej działaniom). 

W zabrzańskiej prokuraturze sprawa trafiła na biurko prokuratora Jarosława Warszawskiego. I to on właśnie zamiast wszcząć sprawę, przesłał owe zawiadomienie do policyjnego referatu ds. wykroczeń, celem prowadzenia „zgodnie z właściwością”. Jak prokurator polecił, tak też policja zrobiła. Nikt nawet nie zadał sobie pytania o poprawność kwalifikacji prawnej. 18 listopada 2016 policja w Zabrzu skierowała do sądu wniosek o ukaranie Agnieszki Bober za popełnione wykroczenie. 

Gdy w maju tego roku zapytaliśmy w Sądzie Rejonowym w Zabrzu o prawidłowość wydanego dopiero co, najnowszego orzeczenia, prezes Agnieszka Kubis zdawała się nieco bagatelizować nasze dociekania. – To jest raczej niemożliwe, aby policja i dwoje sędziów niezależnie od siebie popełnili ten sam błąd. Ja karnistą nie jestem, ale mam zaufanie do wiedzy i doświadczenia naszych sędziów – oświadczyła. 

(Nie)oczekiwana zmiana zdań
Co najbardziej zdumiewa, zabrzański przypadek zupełnie nie zainteresował walczącego z nieprawidłowościami w sądownictwie Ministerstwa Sprawiedliwości, które poprzez swe biuro prasowe odmówiło nam odpowiedzi nawet na ogólne pytanie o kwalifikację prawną złamania ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Lawina dziełań ruszyła dopiero po przesłaniu przez nas zapytania do nadzorującej działania zabrzańskich śledczych Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Dla jej szefa Radosława Woźniaka było jasne, że w Zabrzu popełniono kardynalny błąd.
„Bezpośrednio po uzyskaniu informacji dotyczącej skazania Agnieszki Bober (…) Prokuratura Okręgowa w Gliwicach podjęła działania mające na celu wyeliminowanie wadliwego wyroku”
– napisała w przesłanym komunikacie Joanna Smorczewska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej.

Wskazała przy tym, iż polecono już zabrzańskiej prokuraturze wszczęcie i przeprowadzenie właściwego postępowania przygotowawczego. Zapowiedziano również złożenie do Prokuratora Generalnego wniosku o wniesienie kasacji, gdyby ów kuriozalny wyrok z Zabrza się uprawomocnił.

W końcu powagę sytuacji dostrzegł i sam Sąd Rejonowy w Zabrzu. W obszernym, prawnym wywodzie prezes Kubis przyznała, że popełniono błąd. Jeśli wyrok się uprawomocni, będzie trzeba wystąpić do Sądu Okręgowego o jego uchylenie w trybie nadzwyczajnym. 

Parasol ochronny?
Związkowcy z Aquariusa w takim „ulgowym” postępowaniu zabrzańskiego wymiaru sprawiedliwości wobec Agnieszki Bober, podejrzewają celowe działanie, a nie serię przypadkowych pomyłek.
- Kto przy zdrowych zmysłach uwierzy w to, że wszystkie możliwe organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości w mieście nie potrafiły przeczytać jednej ustawy i na jej podstawie podjąć właściwych kroków prawnych? Wygląda, jakby ktoś dbał o to, by w toczącym się z nami sporze, to dyrektorka wychodziła ze wszystkiego obronną ręką, a sankcje dosięgły tylko nas i radnego Mirosława Dynaka, który miał odwagę i determinację, by kierować zespołem kontrolnym Rady Miasta w sprawie Aquariusa – komentują związkowcy. 

Niedawno mianowana, nowa wiceprezes zabrzańskiego sądu – znana w mieście sędzia-karnista Izabela Pudło kategorycznie zaprzecza takim sugestiom.
– Jasnym jest dla mnie, że taka sytuacja nie powinna się wydarzyć. Ale choć może niektórym trudno w to uwierzyć, doszło po prostu do zwykłej, ludzkiej pomyłki. Zarówno policja, jak i w ślad za nią sędziowie, chyba po prostu za bardzo się zasugerowali pierwotnym stanowiskiem prokuratora i nie zgłębili należycie sprawy od strony formalnej. Ale ta powtarzana seryjnie pomyłka nie może uprawniać do stawiania tezy, że zadziałała tu jakaś zmowa wszystkich instytucji wymiaru sprawiedliwości – podkreśliła stanowczo wiceprezes Pudło. 

Wpadka bez odpowiedzialności?
Pomimo tak spektakularnej wpadki, nikt - mimo upływu kilku tygodni - nawet nie pomyślał o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych tak w prokuraturze, jak i w sądzie celem sprawdzenia faktycznych okoliczności tak ewidentnej seryjnie powielonej pomyłki.

– Nie dopatrywałbym się tu żadnego celowego działania. Po prostu prokurator Warszawski pomylił w ocenie prawnej, co i mi się kiedyś przydarzyło, choć w innej sprawie. Nie widzę powodów, by od razu wszczynać z tego powodu postępowanie dyscyplinarne – podsumował sprawę Krzysztof Garbala, szef zabrzańskich śledczych zaznaczając, iż on o decyzjach Warszawskiego nie wiedział, gdyż przebywał na urlopie.

Tymczasem prowadzenie najnowszego postępowania w prokuraturze powierzono… Annie Arabskiej. To śledcza, która przed laty słynęła z umarzania spraw związanych ze zgłaszanymi lub ujawnianymi w mediach nieprawidłowościami w zabrzańskim samorządzie - m.in. osobiście zamknęła śledztwo w sprawie ewidentnie przestępczego mechanizmu „wysysania” pieniędzy zabrzańskich wspólnot mieszkaniowych przy okazji ustawianych przez ówczesnych pracowników gminnej spółki konkursów ofert na prace remontowe i sztucznie windowanych kosztów termomodernizacji. 

Z kolei w przesłanym bardzo krótkim oświadczeniu rzecznik prasowa zabrzańskiej policji – Agnieszka Żyłka - nie dostrzegła błędu w postępowaniu swych kolegów i powołując się na pierwotną decyzję prokuratury i orzeczenia sądu, wręcz uznała je za właściwe!
 
PRZEMYSŁAW JARASZ


 

Polecane
Emerytury
Stażowe