Kolejny tekst o więźniu Auschwitz zablokowany na Facebooku. W czym Facebookowi przeszkadza historia Auschwitz?

Niedawno obchodziliśmy 82. Rocznicę I Transportu [Polaków] do Auschwitz. W związku z czym społecznik, członek zajmującego się pamięcią o polskich więźniach Auschwitz Komitetu 14 czerwca, Sebastian Śmietana, opublikował na Facebooku post na temat jednego z Więźniów - Ferdynanda Fąfrowicza
Brama Auschwitz Kolejny tekst o więźniu Auschwitz zablokowany na Facebooku. W czym Facebookowi przeszkadza historia Auschwitz?
Brama Auschwitz / Wikipedia CC BY-SA 3,0 bibi595

Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją, Facebook zablokował tekst na temat innego z więźniów Auschwitz – Antoniego Wielkiewicza.

Powodem, który został podany, jest „naruszenie standardów społeczności w zakresie niebezpiecznych osób i organizacji”, w zakres czego może wchodzić: „działalność terrorystyczna”, „zorganizowane propagowanie nienawiści lub przemocy”, „masowe lub wielokrotne morderstwa”, „handel ludźmi”, „działalność przestępcza lub przynosząca szkody”. Jedyną sensowną odpowiedzią, jeśli by wykluczyć ze względów logicznych pozostałe „powody”, może być „propagowanie nienawiści”.

Ale w jakim sensie „propaguje nienawiść” post wspominający polskiego Więźnia Auschwitz?

 

Protest Beaty Szydło

W tej sprawie protestowała była premier Beata Szydło.

Facebook zablokował wpis o Antonim  Wielkiewiczu, jednym z polskich więźniów Auschwitz. Wpis w żaden sposób nie łamał regulaminu FB. FB ma prawo do moderacji swojego serwisu, ale dlaczego usuwa posty o polskiej historii?

– pytała była premier.

Dzięki uprzejmości autora u nas można zapoznać się z wpisem na temat Ferdynanda Fąfrowicza:

Poznajcie Ferdynanda Fąfrowicza. Urodził się 21 czerwca 1912 roku w Nowym Targu. Był cieślą. Do KL Auschwitz trafił transportem z 17 sierpnia 1942 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Nowego Targu, Białego Dunajca i Rogoźnika.

„17 sierpnia 1942 roku Sipo u. SD z Krakowa skierowało kolejny transport więźniów do KL Auschwitz, już trzeci z kolei następujący dzień po dniu. Liczył on 87 mężczyzn, aresztowanych z różnych powodów. (…)

Opierając się na ankietach personalnych byłych więźniów, ich relacjach oraz korespondencji z nimi prowadzonej, można wnioskować, że transport ten, podobnie jak inne, był transportem łączonym. Znajdowali się w nim więźniowie osadzeni w więzieniu tarnowskim i więzieniach krakowskich.

Więźniów z tego transportu umieszczono początkowo na parterze bloku 11, gdzie odbywali trwającą około dziesięciu dni kwarantannę. Później przeniesieni zostali do różnych bloków, (między innymi do 17a) i przydzieleni do poszczególnych komand roboczych. Sporą część więźniów przywiezionych tym transportem skierowano do komanda Soladurchstich, zatrudnionego przy regulacji Soły. Praca więźniów tego komanda była niezwykle ciężka, wielu ginęło wskutek wyczerpania. (…)”

Od tamtego czasu Ferdynand Fąfrowicz stał się numerem 59526. Zginął 21 września 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

[Księga Pamięci]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe