"Słyszysz co do ciebie mówię Emmanuelu?!". Francuzi publikują rozmowę Putina z Macronem tuż przed wojną

Emmanuel Macron cztery dni przed wybuchem wojny na Ukrainie miał przeprowadzić rozmowę z przywódcą rosyjskiego reżimu – Władimirem Putinem.
/ YouTube

W trakcie rozmowy Prezydent Francji zapowiedział m.in. postawienie do pionu Wołodymyra Zełenskiego. To jednak nie koniec. Macron prosił rosyjskiego dyktatora, aby ten zgodził się na spotkanie z Joe Bidenem. – Wiesz Emmanuelu, miło się rozmawia, ale jestem teraz na siłowni, a później idę grać w hokeja – odparł Władimir Putin do prezydenta Francji.

„Prezydent, Europa i wojna”

Francuska telewizja "France 2" przedstawi w najbliższy czwartek na swojej antenie film dokumentalny „Prezydent, Europa i wojna”. Już teraz największy rozgłos zyskała sama zapowiedź materiału.

W zapowiedzi dokumentu, opublikowano zapis rozmowy telefonicznej pomiędzy Emmanuelem Macronem a Władimirem Putinem. Do rozmowy między politykami doszło 20 lutego bieżącego roku.

Prezydent Francji poprosił, aby Putin przedstawił mu sytuację na granicy z Ukrainą. Macron pytał także Putina o jego dalsze zamiary w tej sytuacji.

– Chciałbym, żebyś wyjaśnił mi w momencie, gdy rozmawiamy jeden na jeden, czego oczekujesz i jakie są naprawdę twoje intencje – zaczął na samym początku prezydent Francji.

Putin odparł na to: „Przecież sam widzisz, co się dzieje”, następnie przywódca Rosji zarzucił prezydentowi Francji i kanclerzowi Niemiec „chęć rewizji porozumień mińskich”. gdzie stronami rozmów była Ukraina oraz dwie separatystyczne republiki - Doniecka i Ługańska.

Macron takiemu zarzutowi ze strony swojego rozmówcy zaprzeczył, na co Putin powiedział że „separatyści zrobili wszystko, aby rozpocząć konstruktywny dialog z władzami Ukrainy”.

Prezydent Francji nie zgodził się ze słowami Putina, dodając że „separatyści nie mogą wystąpić z propozycją zmiany ukraińskiego prawa”.

– No to najwidoczniej zupełnie inaczej patrzymy na sytuację i zapis porozumień mińskich – odpowiada mu Putin.

Kolejno po tych słowach Macron zaznaczył, że „w suwerennym kraju jakim jest Ukraina tekstów ustaw nie mogą proponować separatyści, tylko demokratycznie wybrane władze”.

Putin: "Na Ukrainie nie ma demokratycznie wybranego rządu”.

Taka postawa Macrona nie spodobała się jednak Putinowi, który powiedział, że "na Ukrainie nie ma demokratycznie wybranego rządu”.

– Doszli do władzy w wyniku zamachu stanu, urządzili krwawą rzeź, palili ludzi żywcem. Zełenski jest jednym z odpowiedzialnych – mówi Putin.

Słuchaj mnie uważnie, Emmanuelu. Czy Ty w ogóle słyszysz co do Ciebie mówię? Separatyści, jak ich nazywacie, zwrócili się do ukraińskiego rządu z propozycją dialogu i nie otrzymali ze strony Kijowa żadnej odpowiedzi – stwierdza wyraźnie zirytowany Putin

Macron mówi do Putina wprost, że „zażąda od Zełenskiego zabrania stanowiska”. – Jeśli się zgodzisz na rozmowy (uczestników formatu mińskiego i przedstawicieli tzw. republik ludowych – przyp. red.), to będę domagał się od Ukrainy spotkania jutro – uzupełnia.

Putin udziela wymijającej odpowiedzi. – Przeanalizuję tę propozycję, gdy się rozłączymy – odpowiada.

Macron oznajmił Putinowi, że przeprowadził dzień wcześniej z Załenskim rozmowę dyscyplinującą

– Powiedziałem mu, żeby złagodził nastroje w sieciach społecznościowych i w wojsku – mówi, po czym pyta Putina, czy Rosja także zamierza złagodzić ton.

Prezydent Rosji odpowiada mu, że wprawdzie w ciągu najbliższych godzin zakończą się ćwiczenia przy ukraińskiej granicy, ale „nie wycofamy wojsk, dopóki sytuacja w Donbasie nie uspokoi się”.

– Władimirze, proszę Cię, nie ulegaj żadnym prowokacjom – odpowiada Macron.

Macron o rozmowie z Bidenem

W następnej części rozmowy Macron przyznał Putinowi, że rozmawiał z Joe Bidenem.

– Przekazał mi, że jest gotowy na spotkanie z Tobą. Zależy mu na deeskalacji sytuacji, a także uwzględnieniu rosyjskich żądań w kwestii wejścia Ukrainy do NATO. Podaj datę, która Ci odpowiada, a ja przekażę Bidenowi, że jesteś gotów do spotkania – streszcza Macron.

Putin jednak w tej sytuacji unika jednoznacznej odpowiedzi. Prezydent Rosji w końcu zaproponował, aby szczegóły rozmowy najpierw uzgodnili doradcy. W końcu z jego ust pada zdanie: „zgadzam się”.

– Bardzo dobrze. Proponuję, abyśmy po zakończeniu naszej rozmowy wydali wspólny komunikat dla mediów – odpowiada mu Macron.

Mimo wszystko prezydent Rosji nie wyraża wielkiego zainteresowania. – Wiesz Emmanuelu, rozmawiam z Tobą będąc na siłowni, potem idę grać w hokeja. Przekażę to moim doradcom – powiedział na koniec Putin.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe