"Niemcy i Francuzi biją się o nierosyjską ropę z Polski"

- Niemcy i Francuzi biją się o nierosyjską ropę z Polski. Polacy nie dostarczą ropy przez naftoport w Gdańsku do Rafinerii Schwedt, bo surowiec dostępny tym szlakiem został wykupiony przez francuski Total do Rafinerii Leuna. Obie brały 100 procent z Rosji ale czasy się zmieniły - pisze Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu Biznesalert.
Naftoport w Gdańsku
Naftoport w Gdańsku / Materiały prasowe Naftoport.pl

- Po odcięciu dostaw ropy z Rosji moc naftoportu wystarczy dla rafinerii Orlenu oraz Lotosu, a także rafinerii Total w Leunie. Francuzi uczestniczyli w inwestycjach w gdańskim porcie i tym samym w odpowiednim czasie zapewnili sobie dostęp

- pisze na łamach Biznesalert Aleksandra Fedorska

- Przepustowość portu morskiego w Gdańsku i rurociągu pomorskiego łączącego Gdańsk z rurociągiem „Przyjaźń” jest ograniczona do 30 mln ton rocznie. Po wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę moce te wystarczą tylko dla rafinerii Orlen w Płocku, Lotos w Gdańsku, a także Total w Leunie w Saksonii-Anhalt, która znajduje się we francuskich rękach - pisze z kolei „Maerkische Oderzeitung”.

 

Gdańsk nie dostarczy ropy niemieckiej rafinerii

Według informacji podanych przez gazetę „Maerkische Oderzeitung” („MOZ”) plany częściowego zaopatrywania rafinerii Schwedt w ropę przez port w Gdańsku najprawdopodobniej legły w gruzach. Nadal nie wiadomo w jaki sposób niemiecka rafineria będzie mogła kontynuować pracę po 1 stycznia 2023 r., kiedy zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę.

Port morski w Gdańsku, który połączony jest z rurociągiem „Przyjaźń”, został całkowicie wykluczony – twierdzi „MOZ” i dodaje, że wprawdzie istnieje możliwość transportowania ropy innej niż rosyjska (np. z Kazachstanu), ale kierownictwo Schwedt obawia się, że dostawy mogłyby zostać przerwane podczas transferu przez terytorium Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Kazachstan chce zastąpić Rosję w roli dostawcy ropy i gazu. Jest gotowa koncepcja nowych korytarzy transportowych

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdańsk nie dostarczy ropy naftowej do niemieckiej rafinerii w Schwedt

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe