[Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski

21 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa społeczna pomiędzy przedstawicielami pracowników, Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. a stroną rządową w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej.
 [Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski
/ fot. M. Żegliński

Umowę podpisał Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz Zarząd KGS S.A. Z ramienia strony społecznej zaś podpisy złożyli m.in. Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

- Jako strona rządowa zawsze wychodzimy z założenia, że wszelkie zmiany strukturalne w sektorze gospodarczym kontrolowanym przez państwo powinny odbywać się w zgodzie ze stroną społeczną. To jest zasada, której przestrzegamy. Nie robimy niczego, co wywołuje opór ze strony społecznej. Siadamy, rozmawiamy, szukamy porozumienia, szukamy wspólnych rozwiązań – mówił po spotkaniu „Tygodnikowi Solidarność” i portalowi Tysol.pl Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. - I tak się działo również przy tym procesie. Procesie trudnym, trwającym długo, bo zapowiadaliśmy już od kilku lat powstanie takiego Krajowego Holdingu Spożywczego, który by skupiał wszystkie będące pod kontrolą państwa firmy w sektorze rolno-spożywczym.

Minister Sasin dodał, że proces prowadzący do podpisania porozumienia przeprowadzono dwutorowo. - Z jednej strony był to proces gospodarczy, a z drugiej strony proces społeczny, bardzo długich, żmudnych, ale dobrych rozmów z Solidarnością i innymi związkami, które również działały w obrębie tych firm, które weszły w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Udało się osiągnąć dobre porozumienie, które gwarantuje prawa pracownicze i bezpieczeństwo zatrudnienia, bezpieczeństwo płacowe. Mam wielką satysfakcję, że to się udało zrobić i chciałem bardzo podziękować stronie społecznej, Solidarności, ale też przedstawicielom innych związków zawodowych, że rozumieją, że Holding jest ważny dla polskiej wsi, dla polskich producentów rolnych, że to jest ważny proces dla Polski. Bo wzmacnia naszą suwerenność gospodarczą, wzmacnia nasze bezpieczeństwo żywnościowe, jest realizacją obietnic, które jako Prawo i Sprawiedliwość składaliśmy polskiej wsi. Mam wielką satysfakcję, że to porozumienie udało się osiągnąć.

Zbigniew Sikorski, przewodniczący KSPS NSZZ „S” mówił zaś po podpisaniu porozumienia:

- Występowałem dziś w podwójnej roli. Podpisywałem porozumienie jako przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, ale także jestem tu z ramienia przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Przewodniczący Sikorski przekonywał też, jak ważne wydarzenie miało dziś miejsce. - To porozumienia otwiera drogę do rozwoju zarówno dla Polskiego Holdingu Spożywczego, jak i przedsiębiorstw wchodzących w jego skład. Jest ogromna szansa dla tych podmiotów, aby śmiało konkurować na rynku polskim i europejskim. Docelowo na początku Holding ma zatrudniać ok. 4 tys. osób i może osiągać dochody na poziomie 3,5 mld zł. Wierzę, że ten podmiot spełni wszystkie oczekiwania, jakie zostały przed nim postawione. Dziś nie ma żadnych obaw dla pracowników, bo zakładowy układ zbiorowy pracy, który tu funkcjonuje, jest jednym z lepszych układów, jakie funkcjonują w naszym Krajowym Sekretariacie Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodniczący Sikorski dodał: - Chciałem podziękować stronie rządowej, Ministerstwu Aktywów Państwowych za współpracę, która rzeczywiście była rzetelna, oparta na dialogu i wzajemnym zaufaniu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dalej kontynuowana i rozwijana dla dobra strony społecznej i rządzących.

Z kolei Wicepremier Kowalczyk dodał po podpisaniu porozumienia, że umowa, w której stronami są pracodawcy, czyli KGS S.A. wraz ze spółkami, które wchodzą w jej skład, dotyczy przedłużenia dialogu społecznego i zapewnienia warunków pracy, tak aby pracownicy nie czuli żadnych obaw ze zmianą struktury KGS. To umowa wynegocjowana z przedstawicielami załóg w sposób jasny i przejrzysty.

Budowa holdingu spożywczego w intencji jego twórców ma pozwolić na uzyskanie efektów ekonomicznych poprzez wzrost przychodów holdingu oraz dywersyfikację działalności, m.in.: rozpoczęcie działalności w nowych segmentach jak nasiennictwo, hodowla roślin, wzrost przychodów w sektorze zboża i mąki oraz w sektorze skrobi. Jednocześnie możliwe będzie osiągnięcie szeregu efektów synergii pomiędzy spółkami wybranymi do konsolidacji, jak również rozwój współpracy holdingu z rolnikami i plantatorami, a także budowa nowych miejsc pracy. Po przeprowadzonych w Ministerstwie Aktywów Państwowych analizach, podjęto decyzję o wyborze wariantu budowy holdingu w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej S.A. (dalej: „KSC”) jako największego podmiotu z udziałem Skarbu Państwa działającego w ramach grupy kapitałowej w przetwórstwie rolno-spożywczym.

Według strony rządowej zawarta umowa społeczna to gwarant pracy i płacy, czyli tego wszystkiego, co jest ważne przy zmianach strukturalnych w gospodarce. To zmiany, które służą wzmocnieniu roli państwa jako stabilizatora rynku spożywczego.


 

POLECANE
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu

– Polacy wybrali Karola Nawrockiego na prezydenta. Ktoś mógł głosować tak, ktoś inaczej, każdy miał swojego kandydata i wybór został dokonany. Wyniki są jasne – powiedział w środę zirytowany pytaniem dziennikarki wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

[Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski

21 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa społeczna pomiędzy przedstawicielami pracowników, Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. a stroną rządową w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej.
 [Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski
/ fot. M. Żegliński

Umowę podpisał Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz Zarząd KGS S.A. Z ramienia strony społecznej zaś podpisy złożyli m.in. Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

- Jako strona rządowa zawsze wychodzimy z założenia, że wszelkie zmiany strukturalne w sektorze gospodarczym kontrolowanym przez państwo powinny odbywać się w zgodzie ze stroną społeczną. To jest zasada, której przestrzegamy. Nie robimy niczego, co wywołuje opór ze strony społecznej. Siadamy, rozmawiamy, szukamy porozumienia, szukamy wspólnych rozwiązań – mówił po spotkaniu „Tygodnikowi Solidarność” i portalowi Tysol.pl Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. - I tak się działo również przy tym procesie. Procesie trudnym, trwającym długo, bo zapowiadaliśmy już od kilku lat powstanie takiego Krajowego Holdingu Spożywczego, który by skupiał wszystkie będące pod kontrolą państwa firmy w sektorze rolno-spożywczym.

Minister Sasin dodał, że proces prowadzący do podpisania porozumienia przeprowadzono dwutorowo. - Z jednej strony był to proces gospodarczy, a z drugiej strony proces społeczny, bardzo długich, żmudnych, ale dobrych rozmów z Solidarnością i innymi związkami, które również działały w obrębie tych firm, które weszły w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Udało się osiągnąć dobre porozumienie, które gwarantuje prawa pracownicze i bezpieczeństwo zatrudnienia, bezpieczeństwo płacowe. Mam wielką satysfakcję, że to się udało zrobić i chciałem bardzo podziękować stronie społecznej, Solidarności, ale też przedstawicielom innych związków zawodowych, że rozumieją, że Holding jest ważny dla polskiej wsi, dla polskich producentów rolnych, że to jest ważny proces dla Polski. Bo wzmacnia naszą suwerenność gospodarczą, wzmacnia nasze bezpieczeństwo żywnościowe, jest realizacją obietnic, które jako Prawo i Sprawiedliwość składaliśmy polskiej wsi. Mam wielką satysfakcję, że to porozumienie udało się osiągnąć.

Zbigniew Sikorski, przewodniczący KSPS NSZZ „S” mówił zaś po podpisaniu porozumienia:

- Występowałem dziś w podwójnej roli. Podpisywałem porozumienie jako przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, ale także jestem tu z ramienia przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Przewodniczący Sikorski przekonywał też, jak ważne wydarzenie miało dziś miejsce. - To porozumienia otwiera drogę do rozwoju zarówno dla Polskiego Holdingu Spożywczego, jak i przedsiębiorstw wchodzących w jego skład. Jest ogromna szansa dla tych podmiotów, aby śmiało konkurować na rynku polskim i europejskim. Docelowo na początku Holding ma zatrudniać ok. 4 tys. osób i może osiągać dochody na poziomie 3,5 mld zł. Wierzę, że ten podmiot spełni wszystkie oczekiwania, jakie zostały przed nim postawione. Dziś nie ma żadnych obaw dla pracowników, bo zakładowy układ zbiorowy pracy, który tu funkcjonuje, jest jednym z lepszych układów, jakie funkcjonują w naszym Krajowym Sekretariacie Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodniczący Sikorski dodał: - Chciałem podziękować stronie rządowej, Ministerstwu Aktywów Państwowych za współpracę, która rzeczywiście była rzetelna, oparta na dialogu i wzajemnym zaufaniu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dalej kontynuowana i rozwijana dla dobra strony społecznej i rządzących.

Z kolei Wicepremier Kowalczyk dodał po podpisaniu porozumienia, że umowa, w której stronami są pracodawcy, czyli KGS S.A. wraz ze spółkami, które wchodzą w jej skład, dotyczy przedłużenia dialogu społecznego i zapewnienia warunków pracy, tak aby pracownicy nie czuli żadnych obaw ze zmianą struktury KGS. To umowa wynegocjowana z przedstawicielami załóg w sposób jasny i przejrzysty.

Budowa holdingu spożywczego w intencji jego twórców ma pozwolić na uzyskanie efektów ekonomicznych poprzez wzrost przychodów holdingu oraz dywersyfikację działalności, m.in.: rozpoczęcie działalności w nowych segmentach jak nasiennictwo, hodowla roślin, wzrost przychodów w sektorze zboża i mąki oraz w sektorze skrobi. Jednocześnie możliwe będzie osiągnięcie szeregu efektów synergii pomiędzy spółkami wybranymi do konsolidacji, jak również rozwój współpracy holdingu z rolnikami i plantatorami, a także budowa nowych miejsc pracy. Po przeprowadzonych w Ministerstwie Aktywów Państwowych analizach, podjęto decyzję o wyborze wariantu budowy holdingu w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej S.A. (dalej: „KSC”) jako największego podmiotu z udziałem Skarbu Państwa działającego w ramach grupy kapitałowej w przetwórstwie rolno-spożywczym.

Według strony rządowej zawarta umowa społeczna to gwarant pracy i płacy, czyli tego wszystkiego, co jest ważne przy zmianach strukturalnych w gospodarce. To zmiany, które służą wzmocnieniu roli państwa jako stabilizatora rynku spożywczego.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe