Der Spiegel: Niemcy domagają się solidarności; przede wszystkim od innych

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.
„Komisja Europejska chce pomóc Niemcom. A przecież niemiecki rząd nie zawsze bierze na poważnie zasadę koleżeństwa” - wskazuje „Der Spiegel”.
Niemiecki tygodnik zwraca uwagę na sprzeciw wobec tych planów ze strony Hiszpanii i innych krajów z południa Europy. Wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera podkreśliła, że jej kraj „odrobił lekcję” w kwestiach energetycznych, ma wystarczającą ilość gazu i w przeciwieństwie do innych krajów „nie żył ponad stan”.
Te sformułowania są zdaniem „Spiegla” skierowane do Niemiec.
Portal dw.com przypomina w tym kontekście, że podczas kryzysu euro, kilka lat temu politycy i media w Niemczech zarzucały Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Włochom, że żyją ponad stan i muszą odrobić zadania domowe.
Redakcja "Spiegla" podkreśla, że Niemcy byłyby jednym z największych beneficjentów rozwiązania proponowanego przez KE, ponieważ są najbardziej uzależnione od rosyjskiego gazu. Dlatego plany Komisji spotkały się w Berlinie z aprobatą.