Der Spiegel: Niemcy domagają się solidarności; przede wszystkim od innych

„Niemcy domagają się solidarności; przede wszystkim od innych” – pisze „Der Spiegel”. Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej, która chce aby do wiosny państwa członkowskie zredukowały zużycie gazu o 15 proc.
 Der Spiegel: Niemcy domagają się solidarności; przede wszystkim od innych
/ Pixabay.com

Od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. - to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy. KE przedstawiła plan w środę w Brukseli.

„Komisja Europejska chce pomóc Niemcom. A przecież niemiecki rząd nie zawsze bierze na poważnie zasadę koleżeństwa” - wskazuje „Der Spiegel”. 

Niemiecki tygodnik zwraca uwagę na sprzeciw wobec tych planów ze strony Hiszpanii i innych krajów z południa Europy. Wicepremier Hiszpanii Teresa Ribera podkreśliła, że jej kraj „odrobił lekcję” w kwestiach energetycznych, ma wystarczającą ilość gazu i w przeciwieństwie do innych krajów „nie żył ponad stan”.

Te sformułowania są zdaniem „Spiegla” skierowane do Niemiec.

Portal dw.com przypomina w tym kontekście, że podczas kryzysu euro, kilka lat temu politycy i media w Niemczech zarzucały Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Włochom, że żyją ponad stan i muszą odrobić zadania domowe.

Redakcja "Spiegla" podkreśla, że Niemcy byłyby jednym z największych beneficjentów rozwiązania proponowanego przez KE, ponieważ są najbardziej uzależnione od rosyjskiego gazu. Dlatego plany Komisji spotkały się w Berlinie z aprobatą.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe