Uczcili pamięć Powstańców

1 sierpnia członkowie Solidarności w wielu miastach oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.
W Częstochowie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci Bolesława „Wojtka” Omyły Uczcili pamięć Powstańców
W Częstochowie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci Bolesława „Wojtka” Omyły / fot. NSZZ "S" Region Częstochowski

Łódź

Łódzkie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowane zostały przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi przy mogile Barbary Nazdrowicz pseudonim „Wiewiórka” znajdującym się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji państwowych, stowarzyszeń, a także kombatanci, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego. NSZZ „Solidarność” reprezentowali zastępca przewodniczącego łódzkiej „Solidarności” Ireneusz Wach oraz członek Prezydium Zarządu Regionu Michał Karolczyk.

Zebrani wysłuchali wystąpień Bartosza Bijaka, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi, wiceprezydent Łodzi Joanny Skrzydlewskiej, ministra ds. samorządu terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego oraz jednej z uczestniczek Powstania Warszawskiego. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki na grobie Barbary Nazdrowicz oraz zapalili znicze.

Częstochowa

1 sierpnia 2022 r. w Częstochowie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci „Wojtka” Omyły przy rondzie jego imienia (zbieg ul. Warszawskiej, Rędzińskiej i Batalionów Chłopskich na Wyczerpach Górnych). Tablicę ufundował kol. Leon Rubis.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. poseł Lidia Burzyńska, delegacja Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” z zastępcą przewodniczącego Dorotą Kaczmarek oraz pocztem sztandarowym, poczty sztandarowe Stowarzyszeń Solidarność i Niezawisłość, Więzionych, Internowanych, Represjonowanych WIR oraz Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych 1939-1989. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Rafał Panek z miejscowej parafii pw. św. Jacka, który również odprawił Mszę św. w intencji Powstańców Warszawskich. 

Bolesław „Wojtek” Omyła, częstochowianin (w okresie wojny) zginął 8 sierpnia 1944 r., w czasie walk na Cmentarzu Ewangelickim. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze powstańczej batalionu „Zośka”.

Kraków

Przedstawiciele małopolskiej Solidarności 1 sierpnia o godz. 17 przybyli pod Bazylikę Mariacką, gdzie przy dźwiękach syren wszyscy zatrzymali się oddając hołd walczącym i poległym minutą ciszy.

Uczestniczono także w nabożeństwie koncelebrowanym pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w swej homilii umieścił datę wybuchu Powstania Warszawskiego wśród najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów nie tylko Polski, ale i świata.

Po przejściu przy dźwiękach orkiestry wojskowej przed Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki, wysłuchano wystąpień prezesa Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdego, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, którzy podkreślali wyjątkowość tego zrywu narodowego. Na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie dyrektora Musiała z IPN, który w zakończeniu swego wystąpienia podkreślił, że ideowymi kontynuatorami idei patriotycznych Armii Krajowej był po latach NSZZ „Solidarność", którego powstanie w 1980 r. doprowadziło ostatecznie do odzyskania przez Polskę niezależności dziesięć lat później.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyło odczytanie Apelu Pamięci, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. Kwiaty w imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” składał zastępca przewodniczącego Regionu Tomasz Zaborowski.

Związkowcy z „Solidarności” uczestniczyli w obchodach 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego także w innych miastach Małopolski.

Białystok

Z okazji przypadającej 1 sierpnia br. 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na ulicy J. Kilińskiego w Białymstoku, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" - Józef Mozolewski wraz z Skarbnikiem Henrykiem Łupińskim oddali hołd w imieniu NSZZ „Solidarność” uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Rzeszów

Roman Jakim, Marek Hojło i Andrzej Filipczyk reprezentowali Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” w wojewódzkich uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpoczęły się o godz. 17.00 odgłosem syren alarmowych. Później na maszt przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów podniesiono flagę państwową i odegrano został Mazurek Dąbrowskiego. Po okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odmówiono modlitwę w intencji poległych i odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbył się koncert połączony ze wspólnym śpiewaniem powstańczych piosenek. Wieczorem w kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie odprawiona została msza święta w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Uczcili pamięć Powstańców

1 sierpnia członkowie Solidarności w wielu miastach oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.
W Częstochowie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci Bolesława „Wojtka” Omyły Uczcili pamięć Powstańców
W Częstochowie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci Bolesława „Wojtka” Omyły / fot. NSZZ "S" Region Częstochowski

Łódź

Łódzkie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowane zostały przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi przy mogile Barbary Nazdrowicz pseudonim „Wiewiórka” znajdującym się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji państwowych, stowarzyszeń, a także kombatanci, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego. NSZZ „Solidarność” reprezentowali zastępca przewodniczącego łódzkiej „Solidarności” Ireneusz Wach oraz członek Prezydium Zarządu Regionu Michał Karolczyk.

Zebrani wysłuchali wystąpień Bartosza Bijaka, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi, wiceprezydent Łodzi Joanny Skrzydlewskiej, ministra ds. samorządu terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego oraz jednej z uczestniczek Powstania Warszawskiego. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki na grobie Barbary Nazdrowicz oraz zapalili znicze.

Częstochowa

1 sierpnia 2022 r. w Częstochowie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci „Wojtka” Omyły przy rondzie jego imienia (zbieg ul. Warszawskiej, Rędzińskiej i Batalionów Chłopskich na Wyczerpach Górnych). Tablicę ufundował kol. Leon Rubis.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. poseł Lidia Burzyńska, delegacja Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” z zastępcą przewodniczącego Dorotą Kaczmarek oraz pocztem sztandarowym, poczty sztandarowe Stowarzyszeń Solidarność i Niezawisłość, Więzionych, Internowanych, Represjonowanych WIR oraz Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych 1939-1989. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Rafał Panek z miejscowej parafii pw. św. Jacka, który również odprawił Mszę św. w intencji Powstańców Warszawskich. 

Bolesław „Wojtek” Omyła, częstochowianin (w okresie wojny) zginął 8 sierpnia 1944 r., w czasie walk na Cmentarzu Ewangelickim. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze powstańczej batalionu „Zośka”.

Kraków

Przedstawiciele małopolskiej Solidarności 1 sierpnia o godz. 17 przybyli pod Bazylikę Mariacką, gdzie przy dźwiękach syren wszyscy zatrzymali się oddając hołd walczącym i poległym minutą ciszy.

Uczestniczono także w nabożeństwie koncelebrowanym pod przewodnictwem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w swej homilii umieścił datę wybuchu Powstania Warszawskiego wśród najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów nie tylko Polski, ale i świata.

Po przejściu przy dźwiękach orkiestry wojskowej przed Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki, wysłuchano wystąpień prezesa Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdego, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała, którzy podkreślali wyjątkowość tego zrywu narodowego. Na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie dyrektora Musiała z IPN, który w zakończeniu swego wystąpienia podkreślił, że ideowymi kontynuatorami idei patriotycznych Armii Krajowej był po latach NSZZ „Solidarność", którego powstanie w 1980 r. doprowadziło ostatecznie do odzyskania przez Polskę niezależności dziesięć lat później.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyło odczytanie Apelu Pamięci, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. Kwiaty w imieniu Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” składał zastępca przewodniczącego Regionu Tomasz Zaborowski.

Związkowcy z „Solidarności” uczestniczyli w obchodach 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego także w innych miastach Małopolski.

Białystok

Z okazji przypadającej 1 sierpnia br. 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na ulicy J. Kilińskiego w Białymstoku, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" - Józef Mozolewski wraz z Skarbnikiem Henrykiem Łupińskim oddali hołd w imieniu NSZZ „Solidarność” uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Rzeszów

Roman Jakim, Marek Hojło i Andrzej Filipczyk reprezentowali Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” w wojewódzkich uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpoczęły się o godz. 17.00 odgłosem syren alarmowych. Później na maszt przy Pomniku Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów podniesiono flagę państwową i odegrano został Mazurek Dąbrowskiego. Po okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odmówiono modlitwę w intencji poległych i odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbył się koncert połączony ze wspólnym śpiewaniem powstańczych piosenek. Wieczorem w kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie odprawiona została msza święta w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe